PDA

View Full Version : un decor in acvariu



bogdan
17-09-2005, 12:35
am luoat o zapada artificiala si am sculptato cu greu{pt fundalul acvariului} cu un catar pt a incerca sa fac o casa cat maai placuta pt ciclasoma nigrofasciatum dar nu reusesc sa ii dau o culoare pt ca nu stiu ce sa folosesc.AM incercat sa o fac cu flacara dar nu mere .Ce sa ii fac?

28-09-2005, 11:56
imbrac-o intr-un strat subtire de ciment. lasa-l sa se uste 4-5 zile, dupa care pune-l sa stea undeva in apa vre o3 saptamani. dupa aia poti sa-l bagi in acvariu.

26-10-2005, 14:18
poti pune oxid de fier in ciment

26-10-2005, 22:37
..si eu vreau, acvariului meu iam pus un background (vezi foto) din comert, e de fapt o folie de plastic tiparita cu un fundal de corali, insa ar arata mult mai bine cu un fundal in relief. Stiu ca exsita panourile structurate Juwel, dar sunt exorbitante ca pret in bv o bucata de 45 x 45 cm e 45 RON!, asa ca ramane ideaa artizanala. Cum se poate face asa ceva care sa arate si natural si sa fie de culoare neagra ? polistirenul modelat e ok, dar cu ciment... nu e mai bine sa il acoperi cu un lac sau cu o rasina care nu este toxica ?? intreb si eu... poate aveti si alte idei

lucianbv
26-10-2005, 22:42
mda sorry uitai sa ma loghez. postul dinainte e de la mine...
deci ar fii interesant sa mai auzim niste idei pe tema asta, am vazut la un pet ceva asemanator dar nu era facut din polistiren cu ciment ci din altceva, vanzatorul nu a vrut sa imi zica cum la facut - cred ca din spuma, dar arata bine...

bogdan1
27-10-2005, 16:09
salut!! eu am acuma mari probleme cu autentificaea pt ca nu imi mai accepta parola dar e cea corecte nu stiu ce sa ii fac{dar o sa rezolv eu}apropo de fundal eu am deschis subiectul si am reusit sa si aflu multe idei despe el.cea mai buna este cea din spuma poliuretenica imbracata intr-o rasina pe care o gasesti la policolor {asa mia zis un amic} .spuma o poti modela oricum iar dupa ce se usuca o dai in 2 straturi de rasina dupa care o tii cam 2 saptamani in apa iar dupa aia o fixezi in spatele acvariului sai o lipesti pe o bucate de geam de aceeasi marime cu cea a fundalului acvariului.treaba cu oxid de fier mi se pare cea mai proasta idee tinand cont de faptul ca oxidul de fier le dauneaza pestilor.n momentul actual acvariul meu nu are nici macar o folie multicolora in spate deoarece nu imi place cum arata cu ea si imi ia mult din lumina{sunt adeptul acvariiluo in care patrunde si lumina naturala im proporti cat de mici si datorita ei pplantele cresc mai frumos.}vreau sa fac un acvariu de ciclide si incerc si ma gandesc la fundal.Idea cu zapada artificiala nu imi place si m-am saturat sculptand la ea dar forma a lasat de dorit :cry: dar incercarea moarte n-are!

15-11-2005, 15:08
.treaba cu oxid de fier mi se pare cea mai proasta idee tinand cont de faptul ca oxidul de fier le dauneaza pestilor.
de acord !

sunt adeptul acvariiluo in care patrunde si lumina naturala im proporti cat de mici si datorita ei pplantele cresc mai frumos
cred ca esti constient de faptul ca lumina naturala care "cade" direct pe geamurile acvariului nu sunt bine venite..din cauza ei se formeaza o gramada de alge..de care scapi cu mare greutate!

Idea cu zapada artificiala nu imi place si m-am saturat sculptand la ea dar forma a lasat de dorit
din polistiren expandat ..sau "zapada artificiala" ..cum ii zici tu ies cele mai frumoase decoruri/background-uri. dupa o acoperire temeinica cu vreo 3 straturi de lapte de ciment...iese boboc!! te asigur :wink:

15-11-2005, 15:37
eu am facut un background din spuma si oxid de fier si pestii sunt bine sanatosi

bogdan
15-11-2005, 17:22
la mine acvariul este sub geam {se zice ca nu e bine sa il pozitionezi in dreeptul geamului} si sa stiti ca nu am proleme cu algele desi intre lumina nat destula.in ceea ce priveste decorul din zapada artificiala stiu ca sunt frumoase dar mie nu mi-a reusit o sa incerc cu spuma poluretanica pt ca e mult mai usor. SI totusi laptele ala de ciment nu dauneaza?

DanIonita
15-11-2005, 17:28
ba cu polistirenu e mai usor..pentru ca il modelezi cum vrei...si iti poti face o idee despre cum va arata la final..pe cand cu spuma..dupa ce ai "turnat-o" nu mai ai ce sa ii faci...se umfla..se intareste si aia e.. :wink:

16-11-2005, 10:25
si spuma se poate modela cu un cutter. crede-ma . mi-am facut eu unul si stiu ce zic

AndyM
16-11-2005, 16:47
Bogdan a scris:

am luoat o zapada artificiala si am sculptato cu greu{pt fundalul acvariului} cu un catar pt a incerca sa fac o casa cat maai placuta pt ciclasoma nigrofasciatum dar nu reusesc sa ii dau o culoare pt ca nu stiu ce sa folosesc.AM incercat sa o fac cu flacara dar nu mere .Ce sa ii fac?

Bogdane! Zapada artificiala nu este toxica?

bogdan
16-11-2005, 22:50
multa lume folosesti si nu cred ca e toxica! :roll:

Johnny
17-11-2005, 02:21
la mine acvariul este sub geam {se zice ca nu e bine sa il pozitionezi in dreeptul geamului} si sa stiti ca nu am proleme cu algele desi intre lumina nat destula.in ceea ce priveste decorul din zapada artificiala stiu ca sunt frumoase dar mie nu mi-a reusit o sa incerc cu spuma poluretanica pt ca e mult mai usor. SI totusi laptele ala de ciment nu dauneaza?
Asa ziceam si eu acum ceva timp dar acum pot sustine ca e imposibil.Daca nu ai alge vei avea poate nu acum ca e vremea urata dar vara e imposibil sa nu faci lage de la lumina naturala.Asta e crudul adevar ,lumina solara este prielnica atat plantelor cat si algelor.
Polistirenul expandat(zapada artificiala) nu este toxic.Cimentul este dar daca e tinut aproximativ o luna in apa si apa schimbata periodic ,se elimina substantele daunatoare si nu sunt probleme.La un decor din polistiren poti folosi ori ciment amestecat cu nisip ori ciment simplu.Din cate am citit cel amestecat cu nisip ar fi mai rezistent.Cimentul poate fi colorat cu oxid de fier care se gasetse la orice magazin unde se vinde si ciment dar dupa un timp se depun algele pe decor si oricum nu se va mai vede culoarea.

bogdan
17-11-2005, 12:45
apropo de acvariu pozitionat sub geam : -il am in acest loc de vreo 3 ni jumate si nu am avut probleme 1 poate o sa apara alge peste vreo 5 - 6 ani =)) chestia cu axidul de fier sunt total in potriva acestui lucru 100 % .eu cred ca va avea un efect asupra pestilor.