PDA

View Full Version : Nuca cocos



myky99
02-03-2008, 10:38
Salut,
Ieri am achizitionat o nuca de cocos ,am taiat-o si am fiert-o aproximativ 4 ore pana nu s-a mai colorat apa ,Am lasat-o peste noapte in apa iar azi dimineata m-am uitat la ea iar apa era limpede,fara nici o culoare.
Am facut schimbul saptamanal de apa si m-am hotarat sa o bag in acvariu .
Credeti ca apa va avea de suferit ,desi apa in care a stat era limpede.


Respect,Mihnea

sergyx
02-03-2008, 11:12
eu am luat nuca de cocos , am spalato cu apa rece si am puso in acvariu

myky99
02-03-2008, 11:54
eu am luat nuca de cocos , am spalato cu apa rece si am puso in acvariu

Deci sa inteleg ca nu este vreo problema??? :lol: :lol: :grin:

Zytahar
06-03-2008, 23:44
nici o problema, eu am fiert-o cateva ore si tot iesea din ea, dar am pus-o in acvariu si nu s-a intamplat nimic. de colorat nu s-a colorat apa si nici schimbari de pH nu au fost.

myky99
07-03-2008, 13:56
Eu am pus-o de duminica in acvariu la 12 ore dupa ce am fiert-o si apa nu are nimic. :grin: :grin:

sorinbi
20-03-2008, 10:47
Intrebare: cum ati reusit sa taiati nuca de cocos? Si eu mi-am luat ieri o nuca de cocos si m-am chinuit vreo jumate de ora s-o tai. Nu mai aveam multe si puneam flexul pe ea. Pana la urma am luat ciocanul si i-am tras una. S-o facut mai multe ... :grin:

Azi mi-am mai luat una. Diseara o sa incerc s-o tai pe asta.

wolfi
20-03-2008, 11:20
Eu fac asa: o crestez cu cutitul de paine (care are zimti adica) pana se face un sant de 1-2mm (in functie si de cata rabdare am). Apoi, din aproape in aproape, bag in sant varful unei chei vechi de bicicleta (presupun ca merge si cu o surubelnita) si ii dau cateva ciocane in cap pana intra. Fac chestia asta de vreo 5 ori de-a lungul santului si apoi se crapa nuca. Intreg procesul imi ia, in cel mai bun caz si pentru cea mai mica nuca taiata de-a curmezisul ca sa fie mai scurt santul :D , un sfert de ora.

UnRomeo
20-03-2008, 11:22
Intrebare: cum ati reusit sa taiati nuca de cocos? Si eu mi-am luat ieri o nuca de cocos si m-am chinuit vreo jumate de ora s-o tai. Nu mai aveam multe si puneam flexul pe ea. Pana la urma am luat ciocanul si i-am tras una. S-o facut mai multe ... :grin:

Azi mi-am mai luat una. Diseara o sa incerc s-o tai pe asta.

Pai eu am procedat simplu.. cu panza de bomfaier... cu rabdare, fara graba, faci un santz de jur imprejurul ei, pana observi ca ajungi la miezul alb (sau aproape de el). La final, intr'un loc unde ai ajuns totusi la miez, bagi o surubelnita foarte lata sau o dalta, si o rasucesti... se va desface usor. Tot cu un instrument metalic (se poate si cu o lingura) scoti miezul din cele 2 jumatati, (trebuie sa introduci lingura pe sub miez, intre coaja si miez.... si incetul cu incetul se rezolva si asta) . Mai departe.. tot cu panza am facut si gaura de intrare in coaja, e putin mai dificil acolo, daca reusesti sa faci un sant de macar 1 mm adancime in nuca , mai departe decupezi cu un clestisor.
Spor la treaba .

wolfi
20-03-2008, 11:26
La miez cel mai usor mi s-a parut sa il desprind cu lama de cutit de la briceag (adica fimpart miezul in bucati prin taieturi, apoi bag cutitul langa coaja, sub partea maro, si incerc sa desprind bucata)
Si pentru usita de intrare... apuc cu patentul si fortez; daca am noroc sunt si crapaturi care ajuta. Mai nou am renuntat la usita, dau doar mai multe "ferestre" mari, ajutata tot de un instrument de la briceag

sorinbi
20-03-2008, 14:33
Multumesc UnRomeo si wolfi, am bagat la capatana. :lol:

ionutlatcan
21-03-2008, 09:11
cu fierastraul.

sorinbi
21-03-2008, 10:01
Cu o panza de bomfaier noua in 10 minute am facut 2 jumatati de nuca de cocos :grin:. Am pus nuca la fiert 3 ore. O sa o mai fierb pana o sa fie apa curata si apoi o sa pun christmas moss-ul pe ea. Abia astept :bounce

marianbossu
21-03-2008, 12:07
de unde pot face si eu rost de christmas moss????? ca m-am chinuit si eu cu nuca mea de cocos si intrun final am reusit dar as vrea sa o si decorez ca pare aiurea simpla asa

sorinbi
21-03-2008, 12:24
Uite aici (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=8206). Vorbeste cu Borzy daca trimite si in alte localitati ...

marianbossu
21-03-2008, 12:36
mersi mult sorinbi dar din cluj pana in bucuresti nu stiu daca supravietuiesc plantele si oricum e prentru 5 lei e prea mult deranju!
mersi mult oricum :grin:

sorinbi
21-03-2008, 12:53
N-ai de ce ...
Imi pare rau :(

fishlover_o4
24-03-2008, 13:38
voi cum procedati cu moss-ul ca sa stea pe nuca de cocos?eu l-am legat cu fir de pescuit.ce am vazut la magazin arata de parca era lipit,prea ferfect statea!

sorinbi
24-03-2008, 14:06
Eu mi-am cumparat fir de pescuit. Inca nu am pus moss-ul pe nuca pentru ca vreau sa o mai fierb cel putin inca o data. Exista si alte metode de a lega moss-ul de nuca? Niste trucuri ... ?

AndrewH
24-03-2008, 18:31
Am si eu o intrebare :oops:
La ce folositi sau foloseste nuca de cocos si mai exact ce folositi din ea?

fishlover_o4
24-03-2008, 19:05
se foloseste carcasa sau coaja,partea tare fara miez.se poate face din ea ascunzatori pentru pesti de exemplu.

snakefishmike
24-03-2008, 21:50
Eu mi-am cumparat fir de pescuit. Inca nu am pus moss-ul pe nuca pentru ca vreau sa o mai fierb cel putin inca o data. Exista si alte metode de a lega moss-ul de nuca? Niste trucuri ... ? Ar fi niste "trucuri" . In locul tau as folosii o banala ata de cusut . Avantajul este ca poti folosi una "la culoare" , iar in ~1,5 luni dispare de la sine , timp suficient ca planta sa se fixeze .

sorinbi
25-03-2008, 11:41
Aseara am prins moss-ul de nuca cu ata de pescuit. Interesant este faptul ca moss-ul de cand l-am adus l-am tinut intr-o maternitate de pui ca sa nu se dea pestii si melcii la el si o inceput sa se prinda de peretii maternitatii ... asta cam intr-o saptamana, deci de nuca ar trebui sa se prinda mult mai repede.

mr.fish ... doar azi am vazut postul tau. Data viitoare o sa-l prind cu ata normala daca zici ca dispare de la sine. Si eu m-am gandit la varianta asta, dar credeam ca ata o sa strice calitatea apei in timp si de aceea am renuntat. Oricum mersi de sfat ... o sa tin cont de el data viitoare :grin: