PDA

View Full Version : Proiect Acvariu ~ 450L



XVanish
22-02-2013, 17:42
Salutare tuturor,

Pentru ca ultimul acvariu pe care l-am avut a fost de ~200L si parca nu era destul de "mare" intentionez ca urmatorul sa fie de aproximativ 450L si doresc sa construiesc eu tot. Am aproape toate sculele necesare pentru a face eu tot, minte si indemana am asa ca o sa incerc sa merg doar pe DIY-uri.

Dimensiunile astea le-am stabilit in functie de spatiul unde vreau sa-l amplasez, pe un suport mai inalt (ma gandesc la 100cm inaltime) pentru o vizibilitate mai buna, sa nu trebuiasca sa stau cocosat sa il admir, plus ca voi avea o vizibilitate mai buna de la biroul meu care este oarecum in fata acvariului - partea stanga.

Il voi pune in locul acelei canapele maro:

23321

Voi renunta la polita de jos (din cele 3 ale mobilei), fapt ce-mi permite sa urc cu acvariul + capac pana la o inaltime de aproximativ 180cm.

Detalii acvariu:
Va fi un acvariu plantat, natural - fauna si plante sau alte detalii voi vedea pe parcurs... inca nu sunt hotarat 100% pentru ca imi lipsesc multe informatii, mai am de studiat.

Dimensiuni: 130cm x 55cm x 65cm (L x l x H)
Sicla: 10mm / 1cm (sau 12mm ?)
Intaritoare: avand in vedere dimensiunea si faptul ca e cu colturi taiate cred ca va avea nevoie de intaritoare in partea de sus
Fund dublu: nu cred ca e necesar
Gauri: in spate sus - stanga (admisie) | dreapta (supraplin) si in fund - dreapta spate pentru (evacuare / golire).
Spatele ma gandesc ca va avea un backgound 3D in care voi masca intrarile, iesirile, supraplin si tot ce am nevoie, astea le voi determina pe parcurs (cu ajutorul vostru), pe masura ce fac proiectul acvariului cap-coada.

Dotarea acvariului:
Iluminare: probabil neoane de 120cm, montate longitudinal, cu reflectoare... inca studiez problema.
Filtraj:
1. sump jos in dulap/suport in care voi pune tot ce se poate (incalzitor, Co2 etc) ca sa nu pun nimic in acvariu
2. inca o filtrare externa printr-un tub de PVC gros (cu bureti, bioballs, o sa vad eu) si pompa separata (la filtrarea asta cred ca voi racorda si UV-ul)
Schimb de apa: la picatura sau ramane de vazut (inca studiez ce variante am), in spatele peretelui e fosta bucatarie si am coloana de apa exact in spatele peretelui deci ma pot racorda usor la sursa de apa si scurgere.

Cam asta ar fi in mare... scopul e ca acvariul sa fie cat mai "curat", fara echipamente de filtraj sau alte chestii in el.
Dupa cum se vede mai am multe de studiat si de luat decizii dar timp am destul, nu ma grabesc sa-l fac, vrau sa le gandesc si stabilesc toate dinainte si de aceea creez acest topic in care va rog sa va dati cu parerea si sa veniti cu sugestii sau sa ma criticati daca ceva nu fac bine.

Cam asa arata momentan acvariul:

23323 23324

Puteti sa-mi spuneti, din experianta voastra, care ar fi avantajele/dezavantajele unui acvariu cu colturile taiate? Sau sa ma indrumati catre un toic/tutorial pe tema asta.
L-am gandit cu colturile taiate pentru ca e usa de la camera acolo si nu as vrea sa fie prea "butucanos" la ochi si sa incurce cand intri in camera.

Multumesc!

XVanish
22-02-2013, 19:28
Vreau sa gandesc si sa proiectez toate intrarile/iesirile la acvariu:
- doua admisii (IN - ce vin din filtrul sump si celalalt mecanic);
- o evacuare pe fundul acvariului pentru golirea rapida a apei;
- o evacuare pentru supraplin.

Acestea fiind spuse am nevoie de ajutorul vostru ca sa le stabilesc exact unde e mai bine de pozitionat.
Citind prin cateva topicuri de-ale voastre in care s-a discutat despre cum e bine sa circule apa in acvariu, nu ma pot decide cum e mai bine:
1. Intrarile sa fie ambele in stanga sus (gauri in sticla din spate), o iesire rapida putin peste nivelul substratului (gaura in fund-ul acvariului in partea dreapta spate) si tot acolo inca o gaura cu tub pana la nivelul apei pentru overflow.
2. Intrarile sa fie in stanga jos (gauri in fundul acvariului stanga spate) si iesirile tot in fundul acvariului dar in dreapta spate (golire rapida si overflow)

Cum e mai bine? Sau aveti alte recomandari?

Multumesc!

Nimeni
22-02-2013, 20:08
O singura intrebare.... la restul ale tale iti raspund "la noapte".... deci: peretele sau.... in spatele peretelui unde ai pozitionat acvariul... este peretele de la baie?

dan.pavelescu
22-02-2013, 20:17
Oare prea multe gauri nu afecteaza rezistenta sticlei?

kirucd
22-02-2013, 22:12
Sticla obligatoriu de 12 mm (minim, poate nu ar fi rau sa te gandesti la 15 mm)
pentru ca ai inaltimea de 65 cm. Care mie mi se pare cam mare pentru un plantat.
Eu am un plantat de 130x60x60 si crede-ma ca nu e usor de umblat in el. Iar daca
il pui si la 180 e si mai greu, si aici vorbesc din experienta, acvariul meu marin e la
180 si ma urc pe scara ca sa pot sa umblu in el.

In privinta colturilor taiate nu pot sa ma pronunt, dar geamurile mici cred ca trebuie
taiate sub unghi, altfel lipitura nu se va face corect. Parerea mea.

Varianta cu sumpul este ok, e mai ieftin decat sa folosesti 2 filtre externe. Nu stiu
cum vrei sa faci overflowboxul, dar trebuie sa te gandesti sa nu faca zgomot. Din
aceasta perspectiva eu recomand overflow Bean animal.

E ok sa faci schimb la picatura, dar in cazul in care folosesti sump iti trebuie o mica
automatizare, completarea cu apa se va face in ultimul compartiment al pompei de
recirculare, acolo unde se modifica nivelul daca scoti din apa. Iti va trebui ori un
sistem mecanic pe principiul plutitorului de la WC sau un sistem automat cu senzor
de nivel, releu si electrovalva pentru teava care aduce apa. Iar de scos apa trebuie
sa o scoti intre display si sump, faci o ramificatie cu robinet pentru a regla debitul
pe una din tevile care aduce apa din display in sump.

La 180 cm inaltime vei avea o diferenta de nivel de undeva spre 140 cm si ar trebui
sa folosesti o pompa de sa zicem 6-8000 litri care sa ridice efectiv 3-4000 litri.

In ceea ce priveste intrarile si iesirile de apa in/din display trebuie mai intai sa te gandesti
ce se intampla daca se opreste curentul. Si nu cred ca e indicat sa ai vreuna din tevi la
nivelul substratului, chiar daca folosesti valva de sens (fara valva nici nu poti), mie mi se
pare riscant. Cred ca poti sa aduci apa din sump cu o singura teava care sa se termine
in display cu un spraybar pe toata latimea acvariului, si eventual sa folosesti o pompa
de valuri pentru o mai buna circulatie a apei, pusa pe geamul lateral sub spraybar.
Din display in sump, daca folosesti bean animal, iti trebuie 3 tevi. Si poti sa faci cutia de
overflow interna sau externa.

Nu ai nevoie de filtrare externa separata, sumpul este suficient pentru orice fel de filtrare
vrei. Incearca sa nu complici lucrurile inutil, sumpul trebuie sa fie cat mai simplu. Si daca
vrei ceva de top poti sa mergi pe o varianta mai elaborata in genul celor de la reefuri.

O seara placuta,
Dragos

dan.pavelescu
22-02-2013, 22:16
Dragos, lamureste-ma te rog cu o chestie.
Sistemul bean-animal necesita neaparat gauri in sticla acvariului?
Se gasesc de cumparat overflow box-urile de care vorbesti? Sau trebuie construite?

kirucd
22-02-2013, 22:26
Se pot construi sau cumpara overflowboxuri care sa nu necesite gauri in sticla acvariului.
In cazul in care se cumpara sint destul de scumpe si din punctul meu de vedere nu isi
justifica pretul, in cazul construirii lor trebuie luat in calcul sa nu se dezamorseze in cazul
in care se opreste curentul pentru ca apa trece prin teava peste marginea de sus. Bean
animalul se amorseaza singur. Se poate face si un bean animal fara sa dai gauri in sticla
acvariului in doua feluri: se face cutia externa, lipita de acvariu iar in peretele acvariului
se decupeaza si se pune un pieptane in locul unde vine cutia (asa am eu, practic la mine
tot geamul lateral este mai scurt cu 10 cm si deasupra lui este montat un pieptane de 10 cm)
sau se foloseste principul overflowului cu tevi peste margine care duc intr-o cutie externa
unde se monteaza bean animal (dar trebuie corect proiectate ca sa nu se dezamorseze in
cazul opririi curentului electric).

O seara placuta,
Dragos

LE in linkul urmator gasesti o descriere a unui overflow cu teava peste marginea
acvariului:

http://www.aquariumlife.net/projects/diy-overflow/70.asp

dan.pavelescu
22-02-2013, 22:27
Multumesc frumos Dragos, seara buna :)

Nimeni
22-02-2013, 22:31
Se gasesc de cumparat overflow box-urile de care vorbesti? Sau trebuie construite?

"Lene dom`le... lene" De ce nu ai citesti jurnalul lui Dragos? Are poze destul de explicite :P

XVanish
23-02-2013, 16:22
@Nimeni: in spatele peretelui e bucataria (ma rog, fosta bucatarie) si exact pe coltul respectiv al bucatariei (care vine la vreo 30 cm spre stanga de la usa camerei) am scurgerea si teava de apa, deci pot foarte usor sa trec prin perete si sa ma racordez la ele.
@Dragos: iti multumesc pentru sfaturi! O sa recitesc atent, studiez recomandarile tale si vin cu un update.

XVanish
23-02-2013, 16:54
@Dragos: pot urca pana la inaltimea de 180cm insa acvariul va fi pe la 160-165cm (100cm suportul + 65cm acvariul) iar capacul nu stiu cat va iesi dar banuiesc ca vreo 15cm tot va fi. E prea dificil de umblat in el la 165cm inaltime? Ideal banuiesc ca ar fi cam 140cm (75-80cm suportul si 60-65cm acvariul) pentru ca asta e inaltimea in cazul meu pana sub brat, presupunand ca vreau sa bag lejer tot bratul in acvariu... insa mi se pare cam jos ca nivelul de privire al acvariului daca stau in picioare... voi ce ziceti, exagerez la 165cm? (100 suportul + 65 acvariul)

kirucd
23-02-2013, 17:45
Eu nu am zis ca exagerezi, doar am vrut sa iti spun la ce sa te astepti.
Acvariul meu marin are 70 inaltime si standul are 110 pentru a putea avea
loc in sump toate echipamentele. Mie imi place cum se vede, e fain, dar
in momentul in care vreau sa umblu in el ma urc pe scara, nu am alta
varianta. Nu cred ca este un impediment, dar e bine sa afli dinainte cu ce
te vei confrunta.

O zi placuta,
Dragos

XVanish
23-02-2013, 17:55
Inteleg... o sa merg pe calculele initiale: 100cm suportul si 65cm acvariul (cam 50-55cm utilizabili), total 165cm inaltime + vreo 15cm capacul. Prefer sa am spatiu in dulap pentru toate echipamentele si sa fie aerisit decat toate ingramadite... plus ca nu se stie ce mai combin pe viitor si spatiul in plus e binevenit oricand. Oricum, daca iese totul ok si le gandesc bine nu prea voi avea de ce sa umblu des in acvariu, majoritatea fiind automatizate... doar la tuns plante, aranjamente etc pe care nu le voi face asa des... deci ma gandesc ca e ok asa.

/LE: Am studiat variantele de Bean Animal overflow, cred ca voi merge pe unul intern, in partea dreapta spate a acvariului, cu compartimentul nu foarte adanc si nici foarte aproape de laterala dreapta ca sa nu se vada compartimentul din laterala. Astfel pot sa-l maschez cu background-ul sau ceva de genul. Fac doar o singura intrare (din la sump in acvariu) in partea stanga sus (gaura in sticla din spate) si atunci o sa am o circulatie a apei de la stanga spre dreapta cu posibilitatea de a face valuri.

As vrea totusi sa fac o gaura de golire in fundul acvariului... nu stiu ce sa zic.. ma mai gandesc.

Merci!

andy3526
23-02-2013, 18:10
eu nu as face inaltimea acvariului mai mare de 50 centimetri pentru un plantat !
o sa vezi ce probleme o sa ai sa gasesti neoane T5 si balasturi de 54 W minim la Baia Mare !

XVanish
23-02-2013, 18:23
Mda... la noi intotdeauna a fost mai greu cu gasitul... stiu bine asta... multe ne lipsesc p-aici...

Iluminatul nu va fi o problema, comand de pe net daca nu gasesc la noi... inca nici nu sunt ferm convins ca voi merge pe neoane, poate fac ceva cu led-uri... o sa vad care sunt costurile si rentabilitatea neoane/led-uri/hqi cand ajung la etapa iluminare :D

Merci pentru indiciu, macar bine ca stiu la ce sa ma astept ;)

andy3526
23-02-2013, 20:19
eu am comandat si pe net balast de 2x 54 W si nu am primit ! nu sunt convins ca ledurile iti vor da lumina necesara pentru 450 litri si cu cat e mai inalt cu atata e mai greu !
PS la Marbo Trade in Bucuresti am comandat si ....... pauza !

dan.pavelescu
23-02-2013, 20:22
Eu pentru balast 2x80W am sunat la Marbo, nu aveau, dar mi-au promis ca aduc si ma suna.
Si au adus, m-au sunat, luni le primesc.

Incercati cu incredere, chiar daca nu au produsele pe site :)

XVanish
23-02-2013, 22:12
Nasol andy... nu stiu ce sa zic, nu prea cunosc magazinele online de specialitate decat 2-3 ce le-am vazut prin discutii p-aici... dar o sa vina vremea de cautat, comparat etc si o sa vad atunci ce fac cu iluminatul si restul, ce gasesc la noi in Baia Mare si ce nu gasesc. Oricum, nu-mi fac griji pentru inaltime... solutii tot am, chiar daca pana la urma intr-un buget mai mare dar macar sunt satisfacut ca l-am facut cum am vrut. Oricum, eu il fac cu capac, deci castig la iluminat pentru ca e aproape de nivelul apei, nu cred ca pierd asa mult pentru ca e mai inalt cu 10-15cm acvariul.

andy3526
23-02-2013, 22:25
da solutii ai dar atunci fara capac si cu metal halide , alti bani alta distractie ...si lumina ! :)

Nimeni
23-02-2013, 22:28
nu prea cunosc magazinele online de specialitate decat 2-3 ce le-am vazut prin discutii p-aici...

Cand o sa vina "vremea de cautat"... ai un topic util intitulat: Linkuri utile ptr acvaristica ;) sau citeste si topicul asta
(http://forum.acvarist.ro/showthread.php?15293-Magazine-de-acvaristica-on-line/page12&highlight=magazine+online)
Referitor la inaltime... colegul iti spunea din prisma iluminarii plantelor: ce trece de 50 cm coloana apa.... vei avea nevoie de neoane puternice, reflectoare sau alte combinatii "costisitoare". Nu mai reamintesc faptul ca... un acvariu inalt de 50 cm se poate face cu o sticla "ieftina"... si in timp ce inaltimea urca... urca si pretul sticlei si de asemenea grosimea ei: cu cat este mai inalt... scade factorul de siguranta si ai nevoie de sticla groasa. Plus ca... nu te vad sa pui 10cm de "substrat"... ar arata prea urat!

O inatime optima si ideala ptr un stand.... eu o apreciez la un maxim de 75 cm: ai si vizibilitate... ai si spatiu interior destul. Plus ca intervine iar... problema de structura: una e sa tii 500L in "aer" la 100cm.... si alta e sa ai tii la 70.... Daca nu crezi... intreaba un constructor despre "presiunea exercitata asupra picioarelor/stalpilor"
Iar daca o sa il ai acvariul la 100cm inaltime... in momentul cand vei sta "jos" sau in pat.... nu o sa vezi decat luciul apei si biofilmul ;)

Despre Led-uri.... "mai vorbim peste cateva luni".... atunci cand "o sa iti treaca de ele" ;) Spor

Ps: vad ca a postat si Andy.... asa ca iti mai aduc in vedere inca un lucru: la MH... recomandarea in ceea ce priveste inaltimea MINIMA fata de suprafata apei... este de 35cm (de acolo in sus merge) unii tin lampile la 50 - 60cm suspendate...
Deci asteapta-te sa ai "nocturna" in casa... chiar si pe durata zilei.... Nu mai spun preturile lampilor.

XVanish
23-02-2013, 23:47
Hmm... cred ca e cazul de o documentare mai serioasa... ca altfel ma invart in jurul cozii + vorba ta andy: alti bani, alta distractie, ceea ce nu-mi suna prea bine. :D

Nocturna clar nu vreau, tocmai de aceea am optat pentru capac. Faza cu vizibilitatea din pat m-a pus pe ganduri... cred ca trebuie sa o iau invers, sa ma documentez mai bine, sa ma decid exact ce echipamente o sa cumpar (pompa, lumini etc) si doar apoi sa proiectez acvariul... altfel voi tot modifica pe ele pana mi-a veni acru. :D

Nimeni
24-02-2013, 00:28
Hmm... cred ca e cazul de o documentare mai serioasa... ... altfel voi tot modifica pe ele pana mi-a veni acru. :D

Bingo! Ai ajuns singur la concluzia corecta!

Inca un lucru: i-a si analizeaza sfatul lui Dragos... referitor la "colturi" ;) Si eu sunt de aceeasi parere cu el... : ar trebui sa il faci din 4 laturi.
Motive: mai multe laturi... mai multe lipituri... mai multe riscuri ca una din ele sa cedeze (asta ca sa te sperii suficient)
- trebuie taiata sticla in unghi... altfel iese urata lipitura si... nu stiu cat de mult vei reusi asta sau.... cu ce costuri. Asta deja ti-a spus Dragos...
- stand in pat (din schita ta) nu stiu cat ai sa vezi din acvariu prin laterala de 10 - 20 latime.... dar stiu clar ca iti v-a fi obstructionata deverea de..... 2 dungi verticale de silicon negru =))
- Un pic de atentie si poti "ocoli" lejer acvariul.... la un moment dat v-a intra in rflex sa ai alt "traseu" prin camera. Plus ca nu stiu ce risc ar fi sa "nu vada" cineva sau... "sa mute din loc" un acvariu de 500kg. ;;)

XVanish
24-02-2013, 01:01
E drept ce spui, e mai riscant cu colturile taiate, stiu ca trebuiesc taiate in unghi, asa le-am si proiectat. Fazele cu patul ma cam dau peste cap... nu am luat in calcul aspectul "pat" si vad ca-mi da planurile peste cap. :D Pun mana pe ruleta si refac calculele sa vad exact cat de tare va incurcala usa si cat mi se permite sa ma intind... problema e ca nu il vreau nici prea ingust, initial l-as fi vrut de 60cm latine insa am ajuns la 55cm si colturi taiate din cauze usii de la camera... mai calculez o data sa vad ce iese... poate pana la urma o sa-l fac cu 4 laturi.

Zippy
24-02-2013, 16:28
Eu zic ca acvariul e bine cum ai zis, problema e patul :lol:
Uite rezolvarea:
23389

XVanish
24-02-2013, 18:59
Hehehehe, asta da treaba! :D Radem glumim dar tot trebuie sa fac un compromis :( N-am avut timp zilele astea dar maine o sa ma ocup de treaba asta, sa ma documentez si de iluminat si va spun ce decizie iau.

/LE: Bun, dupa sfaturile voastre am facut niste calcule si am simulat acvariul in camera (cu masuta si alte bagarii) ca sa vad cat ar ocupa si ce dimensiuni imi sunt permise ca sa nu ingreunez accesul in camera si am ajuns la concluzia urmatoare:

Sticla: 12mm ultraclara (sper sa gasesc pe la noi la pret acceptabil) si fund dublu de 10mm
Dimensiuni:
- interior: 1400mm x 550mm x 550mm (L x l x H)
- respectiv exterior: 1424mm x 574mm x 570mm (L x l x H)
Fara colturi taiate. :D Intarituri nu stiu daca mai e cazul sa folosesc avand in vedere ca il fac din sticla de 12mm, voi ce ziceti?

XVanish
24-02-2013, 23:28
Cam asa arata acvariul, cu overflow bean animal extern.

Admisia de apa o sa o fac tot prin partea dreapta dar din capac, probabil cu un spraybar pe toata latura din dreapta, deci nu mai am nevoie de gaura in sticla din spate a acvariului.
Ovefloxbox-ul, din sticla de 10mm, are dimensiunile: 520mm x 250mm x 120mm (L x l x H); am calculat in mare pentru tevi de 32mm cu T-uri si coturi tot de 32mm, cred ca e suficient de mare. O sa vad exact dupa ce trec pe la Dedeman si montez tevile ca sa pot calcula exact cat ocupa toate.

23406

Nimeni
24-02-2013, 23:38
"Sfaturi":
- sticla ultraclara.... doar fata si cel mult o laterala (ai sa afli mai tarziu de ce: cand o sa primesti oferte de pret)
- evita dimensiuni Atipice! Daca te razgandesti sau vrei unul mai mare... nu o sa ti-l cumpere... NICI EU :p
- EVITA DIMENSIUNI ATIPICE: vezi ca ma repet...da? O sa ai probleme la constructia iluminarii. De ex acum la dimensiunile astea... iti trebuie cate 2 neoane T5 de 39W (deci drosere, neoane etc) in loc sa pui un singur neon de 80W care are 145cm... parca. Plus.... constructia unui lucru, indiferent care... in afara cotelor "Standard"... atrage automat o crestere de minim 25% a pretului (asta e o "lege" in comert)


App de overfow... am vazut o chestie care te scuteste de costurile gauririi sticlei... cu o simpla latura mai scurta ca inaltime. Dar aici... astept parerea lui Dragos despre adaptarea la AnimalBean a acestei "chestii" http://www.fish-street.com/overflow_box_1

- Nu te-am intrebat pana acum... dar e cazul sa te intreb: ai un buget? In ce suma vrei sa te incadrezi? Cat esti dispus sa "te intinzi"???

XVanish
24-02-2013, 23:50
Sticla: hmm... inteleg ce zici, clar va fi diferenta de pret insa nu as vrea sa se vada vreo diferenta intre laterale si fata... posibil ca cea din spate sa nu fie ultraclara, ar merge fara probleme, insa fata si ambele laterale le vreau ultraclare... sper sa gasesc pe la noi la pret acceptabil.

Iluminare: daca merg pe neoane atunci o sa folosesc de 120cm, asta ca sa am vreo 15-20 cm umbra intr-o parte. :D Nu ma intreba de ce, tine de scaping si o sa aflati cand ma decid la forma finala cu background-ul si tot tacamul.

Buget: fara limite, dar in timp. Altfel spus... nu am zeci de milioane sa bag din prima in el dar in timp sper sa reusesc sa-l dotez cu tot ce trebuie. Tocmai de aceea am spus de la inceput ca nu ma grabesc si ca majoritatea vor fi DIY-uri. Acum le gandesc cu ajutorul vostru iar incet le fac, pe masura ce am bani sa avansez.

O sa ma uit sa vad cum sunt acele oveflow-uri, desi cred ca banuiesc de care zici.

Merci!

kirucd
24-02-2013, 23:50
@Nmeni daca te uiti in desenul pe care l-a facut vezi ca are cutia externa, ca si la mine, si nu
gaureste sticla acvariului, ci gaureste fundul de la overflow. Nu stiu cat de bun e overflowboxul
de pe fish street dar pot sa iti spun cu siguranta ca transporta mai putina apa decat cel pe care
vrea sa il faca colegul nostru (dupa bean animal).

Dimensiunile nu sint corecte, e bine sa ai o adancime mai mare a cutiei, eu as merge pe
520x120x200 mm (Lxlxh) si cu decupatura in sticla spate a acvariului de 500x60 mm.

Si eu cred ca lungimea acvariului de 140 cm e atipica, mai bine il faci de 150 si folosesti
tuburi de 80W.

O seara placuta,
Dragos

XVanish
25-02-2013, 00:00
Vai, am gresit eu, scuze! Dimensiunile overflowbox-ului sunt acestea: 520mm x 120mm x 250mm (L x l x H). Inversasem latimea cu inaltimea :D Deci e suficient da?

150cm lungime e prea mult, daca il fac de 150 atunci sunt cam in pragul usii, imi ramane doar 20 cm de la usa, ceea ce e putin.

/LE:
@Nimeni: stiu tipul ala de overflow, e inchis, se face condens in el si are o singura iesire care imi spune ca nu e chiar asa de silentios si vorba lui Dragos, nu imi ofera tirajul care il ofera bean-ul.
@Dragos: am decupat sticla pentru overflow la dimensiunile 460 x 50mm, in ideea in care vreau ca nivelul apei in display sa fie mai mica cu 4cm fata de limita. Nu e ok?

Nimeni
25-02-2013, 00:13
Mea Culpa... nu apucasem sa deschid desenul.... Ai dreptate Dragos in privinta debitului si restul (zgomot, siguranta etc) dar totusi.... Xvanis... eu tot te sfatuiesc sa il pozitionezi "in alta parte"... adica pe o laterala scurta. (in partea stanga ar fi ok: nu trebuie sa lasi mult loc la perete si nu esti obligat sa vii cu acvariul si mai in fata.... plus ca e mai usor de manevrat la taiat o coala mica de sticla si... cel putin nu o sa fii "injurat" de sticlar. Stii ca orice "moft" costa?)
Dragos... parca si tu ai overflow-ul in lateral? sau ma insel. Ce zici de ideea mea?

L.E. se pare ca nu citisem raspunsul tau integral si am pus o intrebare din nou ;) Spor...

XVanish
25-02-2013, 00:24
Da, editam si eu ultimpul post (ca sa respect Regulamentul :D) in timp ce tu il postai pe acesta. Pai ce sa zic... si eu m-am gandit ca e mult mai ok cu overflowbox-ul pe laterala insa... pe dreapta nu pot ca e usa de la camera deci ramane stanga dar acolo e mobila si ca estetica va arata aiurea mascata toata latura stanga a acvariului... de aceea am ales sa-l fac in spate cu toate ca... crede-ma ca nu mi-ar strica sa fac display-ul mai lat cu 10 cm. :D Daca te uiti in primul post la poza cu mobila si-ti imaginezi cum ar arata cu overflow-ul pe stanga, mascat tot in pal... eu zic ca ar fi aiurea...

Nimeni
25-02-2013, 00:30
Nu arata nimic aiurea daca colantezi laterala stanga si spatele in negru :P Acum fa tu un exercitiu de imaginatie... viitor aquascaper ce vei fi. astfel vei avea o zona "focusata"... care sa o poti vedea si din fata si din laterala de la usa. Iar daca colantezi nici nu se vad tevile de la overflow... plus avantajul unei circulatii mai bune si mai constante a apei: pe "lung"! La fel poti trage apa prin stanga... cobori imediat in sump jos (traseu scurt = cheltuieli mici) iar apoi pe iesirea din dreapta de la sump vei pune pompa care v-a avea si ea traseu scurt= debit mare. Plus avantajul circulatiei apei pe tot acvariul....
Dar... deh: iar vorbesc neantrebat ;) Spor!

Ps: nu te mai obosi cu alea (overflow-rile) nu vazusem poza... si cred ca e mai economic un pieptene ca la Crys pus pe margine si gata.
Aaaaa, cred ca ai ratat ceva bun de citit: cauta la Biotop jurnalul lui Crys... In umbra Marelui African si apuca-te de citit... Pe la inceputul jurnalului prezinta multe "chestii" ;) Spor

XVanish
25-02-2013, 00:37
Hmm... stiu, nu zici tu rau ce zici, si eu m-am gandit la fluxul apei "pe lung" cand am vazut acvariul lui Dragos, insa... de fapt... thinking :D hmm... oricum vreau sa am un colt intunecat, de ce nu ar fi acela... stai sa mai studiez putin proiectul mobilei si poate iti urmez sfatul... ca totusi daca ma gandesc la fluxul apei si la cei 10 cm pe care-i castig la latimea display-ului...

ovidiu.cursaru
25-02-2013, 00:42
o singura intrebare am , oare acea bucatica din "spatele" acvariului nu va ceda? oare nu ar fi mai bine sa fie eliminata si din peretele lateral sa fie construit direct si lateralul overflou-ului ?
http://www.plici.ro/thumbs/persp1.jpg (http://www.plici.ro/?v=persp1.jpg)

uite asa ma refer:
http://www.plici.ro/thumbs/untitl-1361744643.jpg (http://www.plici.ro/?v=untitl-1361744643.jpg)
ma gandesc ca va fi mult mai rezistent .

kirucd
25-02-2013, 00:45
Poti sa faci cutia si de 250 mm inaltime si de 200 mm. Decupajul in sticla e mai bine
sa il faci putin mai mare, nivelul apei in display este dat de pieptane dar pieptanele
poti sa il modifici pe cand decupajul in sticla nu. Eu zic sa mergi pe 60 mm.
Lungimea e ok.

O zi buna,
Dragos

XVanish
25-02-2013, 00:55
@ovidiu: sincer nu stiu, si eu m-am gandit la bucatica aia, insa m-am gandit invers: daca las bucatica atunci va avea o aderenta mai buna toata sticla din spate, sau nu? habar nu am... acum stau pe ganduri, posibil sa urmez sfatul lui @Nimeni si atunci o sa fac ofbox-ul pe laterala, eliminand din start bucatelele alea.

@Dragos: merci de sfat, o sa decupez atunci la 60mm.

kirucd
25-02-2013, 01:20
Nu e nevoie sa folosesti sticla de la display ca si prelungire pentru overflow, e costisitor si nu
e necesar. Cutia se lipeste separat cu silicon si dupa ce s-a uscat se lipeste pe acvariu.
Avand o adancime de doar 200 mm (sau 250 mm) coloana de apa din cutie nu va avea o
presiune prea mare, e ca si cum ai avea un acvariu de 200 mm (250 mm) inaltime.

Daca faci overflowul pe lateral, asa cum il am si eu, atunci poti sa il faci pe toata latimea
acvariului, ceea ce inseamna costuri mai mici si practic apa va intra in overflow pe toata
latimea acvariului ceea ce este bine pentru circulatia apei. Si in acest caz practic faci laterala
respectiva mai scurta cu 60 mm. Si overflowboxul il faci cat latimea acvariului. Asa e la mine.

O zi buna,
Dragos

XVanish
25-02-2013, 01:26
Da, exact asa il fac, acum le proiectam, o sa postez imediat imagini dupa ce gat cu tevile... cred ca o sa trag si eu intrarea de apa din sump ca si tine, prin overflow ca sa nu fiu nevoit sa mai maschez si spatele acvariului. :D Doar ca eu o sa trag o singura teava de-a lungul spatelui pana in partea dreapta unde pe latura din dreapta voi face un spraybar. O sa va arat imediat, mai am putin.

XVanish
25-02-2013, 01:57
Bun, cam asa arata... teava care am lasat-o e intrarea apei din sump in display, momentan are diametru de 20mm iar iesirile din ofbox au 32mm... inca nu am decis ce diametre voi folosi la tevi, trebuie sa fac niste calcule. Ofbox-ul are lateralele din sticla de 12mm ca sa am aderenta buna la stricla display-ului iar fundul si spatele ofbox-ului sunt cu sticla de 10mm. Dimensiuni ofbox: 574mm x 120mm x 250mm (L x l x H). Decupaj piaptan 60mm inaltime.

23407

@Nimeni: merci ca m-ai batut la cap, incep sa cred ca totusi e mai bine asa, cu ofbox-ul pe laterala dreapta. :D

Nimeni
25-02-2013, 07:32
"Daca faci overflowul pe lateral, asa cum il am si eu, atunci poti sa il faci pe toata latimea acvariului, ceea ce inseamna costuri mai mici si practic apa va intra in overflow pe toata latimea acvariului ceea ce este bine pentru circulatia apei. Si in acest caz practic faci laterala respectiva mai scurta cu 60 mm."

Multumesc Dragos... iar "nu eram cu cuvintele la mine", exact asta aveam in cap.
@Xvanish... Dragos stie, dar iti spun tie: am probleme cu exprimarea uneori (des:) ) ptr ca una am in cap dar alta scriu... sau mai bine zis, explic mai greu: exact cum a formulat Dragos doream sa iti spun de la inceput: decat sa te chinui cu costuri suplimentare mai bine faci o laterala mai scurta: usor de realizat si nici nu este costisitor.
De curiozitate: dute la 2 sticlari separat... prezintale ambele idei separat si vezi costuri ;) Plus ca acea taietura in L care o voiai initial este greu de realizat... se face pe masini si.... "costa". In varianta explicata de Dragos nu ai de platit in plus decat o bucata de sticla scurta, dreptunghiulara... cu 3 gauri in ea ;)
Despre estetic.... tot ca sa intelegi "cum se vede" te trimisesem la jurnalul lui Crys... sa vezi "cutiuta colantata" si sa realizezi aspectul ca.... nu se vede nici o teava in ea. Nu te chinui sa il bati la cap pe Crys acum.... din 2 motive: e superocupat... si: toata instalatia a facut-o la indicatiile lui Dragos: deci suportul tehnic il ai deja langa tine :D

Ps1: eu zic ca e mai bine sa il rogi pe Dragos sa iti faca un calcul de diametre si debite ;)
Ps2: dupa desen... inclin sa cred ca ai sa faci cum am zis eu: cu ofboxul in.... STANGA :p =))
Ps3: logic ca te bat la cap.... asta fac mereu cand vad treburi "ilogice" :)) Spor

XVanish
25-02-2013, 10:38
Hehe... sari peste posturi sau le citesti fugitiv? Am facut deja ofbox-ul pe stanga, vezi imaginea din postul anterior. Restul explicatiilor tale sunt logice, majoritatea le stiam si eu, singura problema (pe langa faptul ca sunt mai nehotarat de felul meu) e ca as fi vrut sa am libere ambele laterale in caz ca voi muta acvariul... plus ca nah, am vrut sa fie mai diferit, sa nu fie "standard" ca si majoritatea acvariilor... dar pana la urma e ok si asa, mai bine "standard" si eficient decat atipic si cu probleme si costisitor... macar e mai eficient flow-ul si castig spatiu.... si de ce nu, reduc si costurile.

N-am observat cand mi-ai zis de Crys, o sa ma uit si peste jurnalul lui, merci! Majoritatea calculelor se gasesc pe net, dar daca nu gasesc ceva sau am nelamuriri o sa apelez la experienta lui Dragos si implicit a voastra. ;)

Nimeni
25-02-2013, 10:58
@Nimeni: merci ca m-ai batut la cap, incep sa cred ca totusi e mai bine asa, cu ofbox-ul pe laterala dreapta. :D

Of... limba asta: eu o luasem ca pozitionare... fara sa vad ca lipseste "din dreapta"
Scuze... (again)

XVanish
25-02-2013, 11:04
Pff... trebuie sa ma abtin sa mai postez noaptea, la ore tarzii, ca fac gafe din cauza oboselii. :( Imi cer scuze, greseala e a mea, again! Clar vroiam sa scriu laterala stanga, cum de fapt am si proiectat ofbox-ul dar nah... o sa incerc sa dorm noaptea si sa postez ziua cand sunt mai fresh. :D

XVanish
26-02-2013, 12:58
Ce pompe imi recomandati pentru proiectul asta?
- sump, inaltime de la pompa in display cam de 150-160cm, display de 423.5 Litri. Din recomandarile voatre initiale mi-ar trebui una de 6-8000 litri... cam care ar fi plaja de L/ora in care ma incadrez? Sau un link unde pot calcula chestiile astea?

kirucd
26-02-2013, 14:13
Diferenta de nivel se calculeaza intre suprafata apei in camera pompei si nivelel pina unde
ridica apa. Daca vei face displayul la 180 cm total, probabil ca diferenta de nivel o sa fie in
jur de 150-160 cm, asa cum ai zis si tu. Pentru o filtrare buna cred ca o recirculare a apei
dn display de 5-6 ori pe ora ar fi ok. Depinde si de volumul de material filtrant pe care il ai.
Cu cat ai un volum mai mare de material filtrant cu atat trebuie sa ai un volum mai mare
recirculat pe ora. 2000-2500 litri pe ora ar fi un volum ok, zic eu. Asta inseamna o pompa
de aproximativ 5000 litri care ridica pina la maxim 3 metri, chiar daca curba de ridicare
(graficul) nu este o dreapta ci este o curba, la 1,5 metri ar trebui sa iti duca minim 2000 litri.
Depinde si de pompa. Cauti graficul de ridicare la pompa pe care vrei sa o cumperi si vezi ce
si cum. Daca vrei o filtrare mai buna, trebuie sa pui mai mult material filtrant si sa recirculi
apa mai mult, sa zicem un 4000-5000 (tel:4000-5000) litri pe ora, caz in care treci la o alta gama de pompe,
o pompa de 8000 litri pe ora care ridica pina la 4 metri iti va asigura un debit de aproximativ
5000 litri pe ora.

La acvariul marin eu am o pompa de 8000 litri care ridica efectiv in jur de 5500 litri.

Eu zic sa mergi pe varianta de 5000 litri pompa, efectiv ridicat 2500 litri. Iar ca material
filtrant un 40 litri ( jumatate material pentru filtrare mecanica si jumatate material pentru
filtrare biologica) cred ca ar fi suficient. Depinde si de gradul de populare si de gradul
de hranire pe care il ai.

Daca vrei sa facem niste calcule mai exacte le putem face.

O zi buna,
Dragos

LE Poti folosi linistit teava de PVC si fitinguri de 25. La o teava de 25 (diametru
interior 25 mm) la o diferenta de nivel de 1,5 metri in full sifon trece un debit
de apa de aproximativ 9500 litri pe ora, mai mult decat suficient pentru ce ai tu
nevoie. Calculul se face astfel:

Q = A x v (Q debit, A suprafata prin care trece apa, in cazul de fata teava, v viteza
apei) si viteza apei

v = radical (2 x g x h) (g acceleratia gravitationala, 9,8 metri/ secunda la patrat,
h diferenta de nivel)

Atentie la unitatile de masura, ca sa afli debitul in litri pe ora inmultestii rezultatul
final cu 3600 (atatea secunde are 1 ora) si cu 1000 (atatia litri are un metru cub).

XVanish
26-02-2013, 20:44
Merci Dragos, informatii si recomandari foarte utile. Eu ma gandeam asa in mare, fara calcule fara nimic, sa merg pe tevi de 32mm la ofbox. O sa fac si eu niste calcule si o sa decid exact.

kirucd
26-02-2013, 23:57
O singura teava de 32 in full sifon cu diferenta de nivel de 1,5 metri duce aproximativ 15.700 litri
pe ora. Fata de cea de 25 care duce aproximativ 9.500. Cred ca teava de 25 e suficienta. Dar faci
calculele si hotarasti cum vrei. Si teava de 32 o poti folosi fara probleme, debitul se regleaza din
robinet. Eu la acvariul meu am toate tevile de 32.

O seara placuta,
Dragos