PDA

View Full Version : Carasi muscati de Botia:|

geok_tl
01-03-2008, 18:46
Ma dispera doi Botia ca imi musca din codiata voalata a carasilor.Ce sa fac cu ei?Nu sunt compatibili?Pacat de coditele superbe ale caraseilor ca Botia aia sunt chiar tampiti pe bune...HEEEEEEEELP!!!!!!!Poate ca din cauza ca sunt mai noi in acvariu caraseii,doar ce i-am adus si a si inceput chinul pentru ei.Sper sa-i lase odata!

zfcristian
01-03-2008, 21:51
Baga un ochi aici si mai vorbim :http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?search_id=1408055293&t=2325

geok_tl
01-03-2008, 21:57
Mda...nu stiu ce cu ma ajuta aia...E si ea utila in felul ei,dar nu vad nimic despre Botia.Vreau sfaturi concrete pt cazul meu.Cine are asemenea specii si imi poate da un sfat.O intrebare:Scalarii cu carasii,guppy si xipho merg?Iar carassius auratus cu Betta splendens...sa fim seriosi,daca Betta nu se atinge de coditele voalate al carasilor eu ma impusc.Sau depinde.Al meu SUMP Betta mi-a halit bine si guppy si carasi si multe altele.

zfcristian
01-03-2008, 22:05
CE parte nu se intelege din :
Carassius auratus : macropodus opercularis, conconius, corrydoras, molly.
Carasii sunt pesti de apa rece asa ca.....

geok_tl
02-03-2008, 16:33
De azi dimineata ma chinui sa scot un Botia.Unul l=-am scos din greseala cu buturuga.Vroiam sa scot buturuga si sa-i alrg mai usor,dar celalalt este de neatins.Se ascunde sib filtru,sau dupa el.E culmea!Mi-am deranjat acvariul plnte substrat,rot...Le-am reasezat dar nu imi dau seama cu il pot scoate.Nu mai stiu unde citisem ca daca sifonez apa pestii nu mai misca cateva secunde.Este adevarat?Cine ma poate ajuta ca nu mai stiu cum sa procedez.HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELP!!!!!

teranu
04-03-2008, 00:13
dumnezeule...lasa seara minciocu in apa cand te culci.te trezesti peste cateva ore si il prinzi lejer.pe semi-intuneric.incearca sa aprinzi becul pe hol.doar atat sa faca lumina cat sa vezi pestele.

geok_tl
04-03-2008, 19:54
dumnezeule...lasa seara minciocu in apa cand te culci.te trezesti peste cateva ore si il prinzi lejer.pe semi-intuneric.incearca sa aprinzi becul pe hol.doar atat sa faca lumina cat sa vezi pestele.
mda...ala nu e un peste obisnuit.Nu il pot surprinde.Se baga in 2 sec dupa filtru.Filtrul meu este dinala cum au toate acvariile juwel si nuj il pot scoate.Am incercat cu faza asta dar cum am aprins o lumina si am ridicat capacul a fugit.Unul era deja ascuns iar unul se bagase in buturuga.

costiionescu
16-05-2008, 23:18
Sper ca intre timp nu mai ai probleme cu botiile.
Pot sa iti spun ca eu am de 4 luni in acvariu 4 botii maricele 1 goldfish, 1 1 caras cu ochii bulbucati (nu radeti ca nu stiu cum se cheama), 1 guppy, 1 ramirez si doi sanitari si nu am observat sa aibe probleme unii cu altii.
Chiar ma amuza ca botiile si carasi umbla mai mult in grup, zici ca au iesit parintii (carasi) cu copii (botiile) la plimbare. Ma distreza mult sa ii urmaresc in fiecare seara cel putin o ora, doua.

geok_tl
17-05-2008, 12:36
carasii aceia erau in gazda la mine in acel moment.erau foarte frumosi,voalati alb cu portocaliu si invers.de botii am scapat pentru ca asa pesti rautaciosi nu am vazut in viata mea.ori ce codita mai maricik sau voalata trebuie scurtata dupa parerea lor :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ,ceea ce m-a facut sa ii dau si sa nu ii mai vad.plus ca ei sunt mancatori de melcisi nu aveam nevoie de asa ceva.concluzia:singurul sanitar util dupa parerea mea este coridoras.m-ar fi batut gandul sa tin acei trei carasei pentru ca nu erau foarte mari si erau foarte frumos colorati.am mai vazut carasi dar aia erau superbi.:Dasta e....daca botia avea pofta de codita de caras :(

as fi renuntat cu cea mai mare placere,dar dupa 3 zile de chin depus pentru a-l prinde,m-am lasat pagubas.cred ca stii cum sunt filtrele juwel....ei fiind mici se ascundeau acolo si mai ieseau din an in pasti,stiind ca sunt urmariti:(.pana la urma i-am scos si acum nu mai am pesti ciuruiti :D

nu stiu ce fel sunt ai tai,dar ai mei erau cumplit de rai.sper sa nu patesti ce am patit si eu.

costiionescu
18-05-2008, 15:13
Din fericire eu nu am problema asta.
De altfel mi se pare un pic ciudat penru ca eu stiam ca se impaca intre ei...
http://photo.acvarist.ro/acvarii-compatibilitati-intrre-pesti-4015.htm

Oricum, o sa stau cu ochii pe ei.

geok_tl
18-05-2008, 21:58
cred ca ar fi indicat...am auzit din mai multe parti ca botia este unul dintre cei mai rautaciosisanitari.eu m-am convins pe pielea mea(ma rog pe a carasilor :( ).oricum daca zici ca nu ai avut probleme pana acum,nu cred ca vei avea de acum incolo.la mine carasii au venit nupa botii si in 5 minute baiatii s-au apucat de muscat.

Chitzuproevo
20-05-2008, 00:14
costiionescu dar ce le dai pilule de fericire?la ce ciorbita ai tu ma mir,de cat ai acvariul?

geok_tl
20-05-2008, 19:38
chiar....arata bine carasul langa gup?

costiionescu
26-05-2008, 21:22
Chitzuproevo, sa stii ca chiar par fericiti.
Loc cred ca au suficient. Acvariul are 180l, plante multe, apa schimbata saptamanal, hrana variata, tot tacamul. Cred ca sunt fericiti. Sper.

Geok_tl, e haios cum am ajuns sa am gup-ul.
Initial aveam doar caraselul auriu si m-am gandit sa mai iau unul.
Am fost la magazin, am luat inca un carasel, l-am adus acasa.
Si surpriza dupa doua zile observ in acvariu, printre plante, o chestie mica de tot ca un viermisor. Era un gup mic, cred ca de abia iesit la lumina. Intre timp s-a facut maricel (15mm) si alearga de nebun peste tot prin acvariu. Este foarte frumos, si nu prea sta pe langa carasi sa ii compar. La inceput m-am temut sa nu il inghita carasi, acum mie frica sa nu le manance el cozile.