PDA

View Full Version : Au depus dar nu au iesit din ou ?!?



lastunul
22-07-2006, 15:09
Zilele trecute am scos din acvariu tetrazona pentru depunerea icrelor. Am facut asa cum este descris pe pagina de site. Toate bune si frumoase au depus si am asteptat (24-30 de ore) dupa scoaterea din acvariul de reprodus a parintilor sa vad frumusete de pui. Am vazut doar 4-5 din toate icrele depuse, restul sau albit si parca au mucegait. Nu stiu de ce! Am inteles din piata (Moghioros) de la un vanzator de pesti si acvarii ca ar fi trebuit sa pun in apa nustiu ce substanta pentru a face invelisul de icre mai moale pentru a putea sa iasa puiul din ou (icre) parca FLUVIAL a zis. Stie cineva daca asta ar fii trebuit sa fac ?!? Astept cu nerabdare un raspuns si un sfat cum sa fac data viitoare. Multumesc ! :alien

lastunul
26-07-2006, 20:22
Se pare ca pe acest forum nu cunoaste nimeni problema mea sau nu vrea nimeni sa dezvaluie secretul. Oricum va multumesc pentru sprijinul acordat (mai ales moderatorilor acestui forum) Toata lumea este in vacanta ! :mrgreen: :roll: :evil:

R3dMan
26-07-2006, 21:09
nu stiu exact la tetrazone dar eu am reusit sa inmultesc conchonius si este chiar usor daca respecti unele conditii. Tetrazonele sunt din aceeasi familie cu conchoniusii deci modalitatea de inmultire ar fi cam aceeasi. Iei un acvariu de aproximativ 30 de l faci o sita din plasa din aia de constructii si o asezi cam la 2-3 cm de fundul acvariului astfel incat pestii sa nu ajunga in acea parte de jos pentru ca isi mananca icrele. Pui in acvariu de reproducere cam 3/4 apa din acvariu in care stau pestii si 1/4 apa statuta de minim 48 de ore. Temperatura e bine sa fie cam 23-25 de grade (la caldurile astea nu ar fi o problema) si pui perechea seara si astepti pana a doua zi la pranz. Acoperi acvariul cu niste hartii si astepti pana a doua zi. Verifici daca au depus si daca au depus, scoti parintii, scoti plasa si lasi acvariul acoperit cu hartii. Daca temperatura e intre 23-25 de grade puii ar trebui sa iasa cam in 2 zile. Icrele care se inalbesc inseamna ca nu s-au fecundat si se strica. In apa nu trebuie adaugat nimic, acea solutie e o prostie cel mai bine e sa lasi natura sa lucreze. Puii dupa ce ies din icra mai stau lipiti de sticla acvariului inca vreo 2 zile iar dupa aia poti sa ii hranesti ori cu artemia salina ori cu sera micron (eu i-am hranit cu sera micron si a fost totul ok au crescut bine si nu a murit nici unul). Astept intrebarile tale daca mai ai ! Mult succes !

lupul-sur
26-07-2006, 21:44
Ouale cand observi ca se albesc trebuie inlaturate cu varful unui ac unul cate unul. Ele fac mucegai si infesteaza si celalante icre chiar daca este oka cu ele. Si tratament la apa se face.

DanIonita
26-07-2006, 22:21
Iar dupa ce depun icrele si dupa ce scoti parintii... pui albastru de metil in bazin... si daca apar icre albe.. faci cum a zis @lupul_sur

Laurentiu Craciunas
26-07-2006, 22:25
dupa atitudinea pe care ai avut-o in ultimul post nu ar trebui sa-ti raspund...

anyway... gandeste-te ca in natura nu le pune nimeni nici o substanta sa inmoaie nimic... daca acolo reusesc sa iasa din icre, reusesc si in acvariu

icrele pot mucegai si daca nu sunt fecundate... cele fecundate se dezvolta normal, iar cele nefecundate mucegaiesc, am patit cu betta cand era la prima depunere cu lipsa de experienta si "imbratisari" nereusite

lastunul
27-07-2006, 13:46
Drhyperlaur cred ca atitudinea mea a fost cam dura, deoarece eu am postat topicul pe 22 iulie si raspunsurile s-au lasat asteptate in dorinta de a interveni imediat in problema pe care am descris-o. Deaceia pe 26 iulie la 4 zile de la postare am intervenit cu replica mea care a deranjat poate pe cineva. :roll: Imi pare rau dar eram ingrijorat de soarta puilor mei. Acum insa este prea tarziu si natura si-a facut inca o data datoria. Au iesit cam 30% din icrele depuse. Alta data am sa bag 2 masculi pentru a fecunda icrele in totalitate. Multumesc ! ;new26 :blackeye

DanIonita
27-07-2006, 15:25
Alta data am sa bag 2 masculi pentru a fecunda icrele in totalitate. Multumesc ! ;new26 :blackeye
Si uite asa ti-ai raspuns la problema.... Niciodata nu iti vor iesi toate icrele fecundate dintr-o femela si un mascul. Neaparat trebuie bagati cel putin 2 masculi.. Ar trebui modificat si articolul de pe site.

R3dMan
27-07-2006, 16:58
eu am reusit la conchoniusi cu un mascul si cu o femela, toate icrele fiind fecundate ! :)

lupul-sur
28-07-2006, 07:25
Sa imi fie de iertare cu replica mea dar nici oamenii nu au toti prichindeii la fel. :) Eu nu prea sunt pregatit sa raspund la inmultirea oviparilor, nu am inmultit pana acum nimic. Ce am inmultit mult, exagerat de mult sunt viviparii.

Rechinu
27-08-2006, 10:37
mi-e mi s-au depus icrele si au un punct alburiu in mijloc ! dar de 2 zile stau si nu imi iese nimica din ele ,nici macar un pestisor nu stiu ce sa fac ptc si apa este murdara as vrea sa o schimb nu stiu daca am voie !! ma puteti ajuta in vreun fel ?? o sa imi iasa ceva din icrele alea ?? cam in cat timp daca da !! Ms de ajutor

R3dMan
27-08-2006, 11:00
Daca icrele s-au inalbit atunci nu va mai iesi nici un pui din ele. Au trecut 2 zile.. in acest timp puii trebuiau sa iasa daca aveau toate conditiile necesare. Poti sa arunci apa si sa incerci sa-i faci pe pestisori sa depuna din nou ! Mult succes ! ;)

Rechinu
28-08-2006, 10:21
1.Fratzilor si totusi eu nu vad pe site sa scrie daca se scot si masculii din acvariu dupa depunerea icrelor !! Este foarte importanta chestea asta si nu on vad notata si m-ar interesa ! 2. Si inca o treaba ar fi ca am pus zebrele inapoi in acvariu cu restu pestilor dupa depunere si nu mai gasesk femela s-ar putea sa fi murit dupa depunerea icrelor s-au ce s-o fi intamplat ?? aveti vre-o idee ??

Rechinu
28-08-2006, 10:48
scuzati nr. de posturi dar mai am inca o intrebare ! pe site scrie astfel la zebre : n total se pot obtine circa 500-600 de icre, din care dupa 24-30 de ore vor iesi larvele. Acestea stau atarnate de plante sau geam inca 3-4 zile, dupa care incep sa inoate liber. Explicatimi si mie va rog cum arata aceste larve !:(