PDA

View Full Version : centre incarcare co2 in iasi



duku008
23-01-2013, 19:04
Imi poate spune careva 2-3 centre de incarcare co2 in iasi ?
Multumesc........

ciprianm.2008
23-01-2013, 22:07
De la Doi Baieti spre Dancu, pe partea dreapta

Ceatza
23-01-2013, 22:41
ITO industries in curte la CFS se intra pe partea de linga depozitul de materiale din intersectia cu fabrica metalurgie te ghideaza acolo la poarta nea paznicu.

duku008
24-01-2013, 18:18
Va multumesc frumos maine poate o incarc pt 1 data !

kyoshoy
24-01-2013, 19:20
Sa fii cu ochii pe manometrele reductorului in primele ore dupa ce o bag in casa, la caldura. Daca butelia e mica, si baietii o supraincarca, la caldura presiunea o sa creasca uneori prea mult. Daca vezi ca trece de 100 de atm, te sfatuiesc sa-i mai dai drumul din CO2.

Paranoid_Jack
24-01-2013, 19:35
Si daca butelia nu e originala si cu revizia in regula sau daca are 500gr nu te mai du :)

duku008
25-01-2013, 12:53
e de 4 l si are revizie pana in 2019 deci sunt in grafic
cu atm o sa vad daca depaseste dau drumu la co2 din ea
cu toate ca din cate am vazut parca are si o supapa de siguranta cred eu

Ceatza
25-01-2013, 14:06
Noroc. Da are supapa de siguranta toate buteliile de co2 au asa ceva dar nu cred ca-ti doresti sa pocneasca supapa de siguranta in casa cind dormi sau umbli prin casa.

Calin
25-01-2013, 17:41
Mi-a pocnit mie acum vreo 4 ani. Se formeaza zapada carbonica pe butelie si in jur. E destul de zgomotos. Riscuri de a te intoxica nu sunt...asa mari. E nevoie de o concentratie foarte mare de CO2 ca sa te simiti ametit. Deschizi si tu putin un geam si e suficient.
Tin minte cand a inceput lumea sa foloseasca CO2 si la noi in tara. Era spaima mare. Unii se temeau sa nu moara in somn. Multi confunda CO2 cu CO care formeaza legaturi ireversibile cu hemoglobina si...aleluia.
Eu am incarcat un stingator G3 ieri la centrul amintit de @ciprianm.2008. A costat 10 lei. A fost totul ok. Il recomand.

adiscantee
27-01-2013, 11:33
Mi-a pocnit mie acum vreo 4 ani. Se formeaza zapada carbonica pe butelie si in jur. E destul de zgomotos. Riscuri de a te intoxica nu sunt...asa mari. E nevoie de o concentratie foarte mare de CO2 ca sa te simiti ametit. Deschizi si tu putin un geam si e suficient.
Tin minte cand a inceput lumea sa foloseasca CO2 si la noi in tara. Era spaima mare. Unii se temeau sa nu moara in somn. Multi confunda CO2 cu CO care formeaza legaturi ireversibile cu hemoglobina si...aleluia.
Eu am incarcat un stingator G3 ieri la centrul amintit de @ciprianm.2008. A costat 10 lei. A fost totul ok. Il recomand.

si CO2 e toxic in concentratii mari, vezi accidente toamna la fermentatul mustului cand unii nu mai ies din beci

Calin
27-01-2013, 21:20
Pai ai perfecta dreptate. Si eu am spus acelasi lucru :D. Din propozitiile 4 si 5 vezi ca asta rezulta :D.
CO2 producem si noi...toata ziua. Ca doar respiram, si in urma acestui proces rezulta si CO2. Din aceasta cauza cand intr-o camera sunt multe persoane la un moment dat te doare capul si te simti eventual ametit. Pana unul din cei prezenti decide sa deschida geamul.
La fermentatul mustului concentratia este intr-adevar foarte mare. Nu se acumuleaza brusc ci in cateva zile sau chiar saptamani. CO2 fiind de 1,5 ori mai greu ca aerul se acumuleaza in partea inferioara, ajungand sa satureze pana la urma volumul beciului. Asta daca nu ai prevazut un sistem cat de cat de ventilare.
Acum, ca sa fim foarte corecti, ar trebui un priceput in ale chimiei sa calculeze concentratia CO2 intr-o incapere cu volumul x, presupunand ca o butelie de y litri la presiunea z elibereaza brusc toata cantitatea de CO2.Asa am lamuri problema.
Pe de alta parte, mi-e greu sa cred ca au conceput unii stingatoare asa toxice. Adica nu te arzi da te intoxici. Niste calcule de concentratii sigur s-au facut.
Deci, cine se apuca de calculat?

duku008
28-01-2013, 16:33
Gata am rezolvat-o am fost la ITO, ca au program mai lung 10 lei a costat iar cu butelia nu au fost probleme............
sper ca nici de acum inainte
multumesc frumos de sfaturi

catalin_b
09-12-2013, 13:15
Salut,

Buteliile de CO2 de 500g unde se pot incarca in Iasi?

In curte la CFS - nu
De la Doi Baieti spre Dancu, pe partea dreapta - nu
In curte la Phoenix - nu
La Linde - nu

Atunci.... unde?

Multumesc!

okipho
09-12-2013, 17:12
In Ticau,pe langa Bojdeuca lui Creanga,era un centru de incarcare la cineva intr-o curte,dar nu pot sa-ti explic exact.Acolo inxcarcau niste amici buteliile de 500 grame.

catalin_b
09-12-2013, 18:24
Multumesc, voi incerca sa gasesc locatia. Mai stie cineva un alt loc unde se pot incarca cele de 500g? Sa inteleg ca nu mai are nimeni butelie de 500 g? :-)

kyoshoy
13-12-2013, 20:39
Ma mir ca la ITO (in curte la CFS) nu ti-au umplut-o. Eu doar acolo o umpleam. Butelia are revizia valabila?

Twinsen
23-12-2013, 14:15
Am fost astazi la ITO (in curte la CFS) cu o butelie de 2kg. Mi-a umplut-o(a costat cam 15 lei), dar ne-a rugat pe noi acvaristii sa nu mai venim cu butelii mai mici de 4kg, pentru ca isi strica pompa.
Cei care vin cu butelii mai mici de 2Kg cred ca ii refuza pe loc.

Omul a fost foarte de treaba, dar a zis ca pentru butelii asa de mici nu se merita sa isi uzeze pompa.

catalin_b
01-01-2014, 18:13
La Multi Ani!

@kyoshoy - La ITO mi-a spus ca nu incarca butelii mai mici de 2kg. Butelia este nou nouta... dar se pare ca este prea mica pentru Targul Iesilor.