PDA

View Full Version : Editarea propriilor postari



kirucd
21-01-2013, 01:24
Dupa cum spune si titlul, supun atentiei adminilor si moderatorilor acestui
forum regula privind editarea posturilor.
Mi se pare normal sa existe o perioada de timp rezonabila, 24 de ore cum este
acum, in care sa se poate edita postul pentru eventuale completari, DACA,
si subliniez, DACA nu a mai postat nimeni dupa postul care este editat. Altfel,
pentru coerenta respectivului thread, este normal sa postezi un raspuns nou, si
nu sa editezi postul initial dupa ce ti s-a raspuns la acel post.
Nu stiu cum trebuie modificat regulamentul sau daca trebuie, dar in momentul
in care exista useri care fac abuz de aceasta metoda de editarea mi se pare
normal sa se intample ceva. Ramane sa gasiti voi ce anume.

O zi buna,
Dragos

LE dupa cum se vede am mancat o litera in titlul acestui thread, rog un admin
sa schimbe titlul, corect este "propriilor"

ovidiu.cursaru
21-01-2013, 01:54
total de acord cu ideea ta :D de multe ori nu mai intelegi nimic ncad citesti unele threaduri, mai ales in cele in care se cearta diferiti useri, in care da ca nu ai fost pe moment nu o sa mai intelegi nimic pt ca isi vor schimba raspunsurile tocmai ca sa il faca pe celalalt sa para mai slab pregatit .

bilti
21-01-2013, 11:09
o sa discut cu restul adminilor. o sa propun sa nu mai poata fi modificate daca a postat cineva dupa.

Nimeni
21-01-2013, 11:36
Daca in prima faza sunt de acord cu Dragos si cu ideea lui Bilti (a nu se mai modifica dupa postarea succesiva)... vin totusi cu alta interventie:

Dat fiind ca este UN CAZ SINGULAR.... am ajuns la concluzia ca: INDIFERENTA "DOARE"... asa ca propun sa ignoram acel caz izolat... si sa lasam Edit asa cum este. Pentru ca EDIT.... a fost facut pentru oameni normali si cu bun simt...care sa il foloseasca in limita acceptabilului!
Nu trebuie ptr "un singur...." sa modificam noi forumul, pentru ca nu este el miezul pamantului!

Ar trebui sa nu ne deranjeze aberatiile sau apelarile personale ci.... doar sa le trecem cu vederea, in felul acesta nu dam satisfactie nimanui si.... continuam dialogul cu ceilalti useri dintr-un topic in mod civilizat. Ca eventual un cititor nou nu v-a intelege nimic din ce vrea sa zica respectivul user care tot editeaza... e strict problema celui cu "Edit".... el se face de cacao... daca nu pastreaza un limbaj coerent si cursiv.

Asta e parerea mea.... O zi buna tuturor ;)

kirucd
21-01-2013, 12:55
Si ce te faci daca in viitor vor apare si alti useri care vor proceda la fel?
Ca doar acum au de unde lua exemplu ca sa zic asa. Eu raman la propunerea
mea. Oricum hotararea nu este a noastra, este a celor care administreaza
acest forum.

O zi buna,
Dragos

kirucd
02-04-2013, 02:49
Revin la sugestia initiala, de a se limita cumva editarea postarilor. Ori scurtat timpul
de la 24 de ore la mai putin, nu stiu, 1-2 ore cred ca e suficient, ori daca au aparut
alte postari sa nu se mai poata edita postul respectiv. Se poate pune in discutie?

O zi buna,
Dragos

robertgeorgiani
02-04-2013, 03:16
Kirucd eu de exemplu scriu de pe tableta. Nu stiu de ce la acest forum nu sta fereasta unde scriu si imi fuge pagina de exemplu eu acum vad doar reclama site ului cu forumul acvaristilor, nicidecum ceea ce scriu. Nu stiu daca m am exprimat corect. Am dormit 2 ore...prietenii stiu de ce. Ca sa vad ce scriu trebuie sa trag toata pagina in sus. Cum incep sa scriu iar imi fuge imaginea..
Ca sa concluzionez ...de multe ori, la multe postari m i se intimpla sa maninc o litera sau sa mi bata alta litera si sunt nevoit sa dau edit pentru a nu parea un 3 clase sau pur si simplu ptr a se intelege ceea ce am vrut sa scriu. Edit ul e facut ptr a repara un cuvant gresit, a mai trece o idee pe care ai uitat o ..etc! Sunt sigur ca 99% ptr asta folosesc edit ul. 2 ore ptr edit sunt arhisuficiente. Parerea mea.

kirucd
02-04-2013, 04:04
Si eu folosesc in general tableta. Si ca si tine imi editez postarile atunci cand gresesc, dar
fac asta in urmatoarele 5-10 minute, nu a doua zi :)

romica
02-04-2013, 10:12
Si eu sunt pentru blocarea editarii dupa ce a aparut un raspuns, pentru a pastra coerenta discutiilor.

dan.pavelescu
02-04-2013, 10:16
Si eu sunt pentru blocarea editarii dupa ce a aparut un raspuns, pentru a pastra coerenta discutiilor.

Pro si eu, am vazut ce s-a intamplat intr-un topic de la sectiunea pond si m-a luat durerea de cap..

scifficus
02-04-2013, 14:17
Da' , ce tablete aveti de fac figurile alea?

Numa' asa de curiozitate, ca feed back pentru decizii viitoare.

kirucd
02-04-2013, 15:02
Eu am Ipad, dar nu imi face figurile de care a zis Robert.

scifficus
02-04-2013, 16:09
Lasa ipadu, ca dăla are si io si ie bun, merge forumurile țais.

robertgeorgiani
03-04-2013, 01:34
Da' , ce tablete aveti de fac figurile alea?

Numa' asa de curiozitate, ca feed back pentru decizii viitoare.
Samsung galaxy tab 2. Model gt p5100
Mie imi face figuri doar pe acest site....

cucux
03-04-2013, 08:35
Parerea mea, si a altui interlocutor mai inainte, este ca acel buton de edit se foloseste de oameni cu discernamant.
Exista argumente pro si contra editarii.
Sa incep cu pro:
De exemplu, am deschis duminica un post la rubrica de donatii. Eram la Focsani. In patru ore am ajuns acasa si am observat ca se abonasera trei persoane la cioatele din postul cu donatii. Normal ca am intervenit si am editat, rugand adminii sa inchida postul deoarece nu mai era valabil.
Probabil mai sunt argumente pro.

Argumente contra sunt, dar mai bine sa urmarim abuzurile decat sa limitam aceasta functie.
Nu m-am bagat in aceasta comunitate in scopul de a aduna posturi. In cativa ani am reusit sa adun pana in 300. Asta din cauza ca am avut ocazia sa editez.

Numai bine,
Catalin

kirucd
03-04-2013, 12:28
Partial de acord cu tine, dar ce te faci cand oamenii nu au discernamant?
Poate solutia ar putea fi nu modificarea timpului de editare ci modificarea
regulamentului in sensul limitarii editarilor fara discernamant.

O zi buna,
Dragos

cucux
03-04-2013, 13:12
Eu inteleg ca e frustrant sa citesti un post si sa nu aiba coerenta.
Nu cred ca poate cineva sa aiba control la treaba asta (ma refer la admini).

Am citit si eu postul acela la pond unde s-au sters (sau nu) injurii.
Eu, in locul lui @Nimeni, parca el a fost cel care a fost facut zoofil, as fi facut un Print Screen si as fi tinut acea poza.
Inteleg ca nu se gandea nimeni ca acel post ar putea fi editat, totusi pe viitor s-ar putea dovedi o practica buna.

Numai bine,
Catalin

kirucd
03-04-2013, 15:41
Practica buna care din ele: editarea sau print screenul?! :D

robertgeorgiani
03-04-2013, 16:07
Print sceenul e o idee dar tre sa fi pe faza in unele cazuri.=))

cucux
04-04-2013, 08:35
Practica buna se refera la printscreen.
Cel putin la posturile cu atac la persoana.
Si da, daca nu esti pe faza... S-a terminat.

Eu as mai avea o propunere pentru admini.
Sa nu se mai schimbe titulaura user-ului pe baza numarului de posturi.
In general se cam stiu cei care chiar inteleg joaca si sunt experti in acvaristica.
Se vede asta in calitatea posturilor lor, in acvariile pe care le au, etc.

Numai bine
Catalin

paulica v
04-04-2013, 10:07
Da Cucux,aici ai mare dreptate. E plin forumul de "Aquarium expert" iar uni dintre ei ns cum si-au castigat aceasta titulatura,ca la acvaristica sunt cam varza. Vorbesc din proprie experienta.
Aceste titulaturi ar trebui sa de acorde in functie de rezultate.
Daca ai acvariu cu ghiveci de flori si plante de plastic,sau cresti 3 fire de egeria densa si esti "Very high member".....ce sa mai zic.

dan.pavelescu
04-04-2013, 10:17
atunci de ce nu trecem si la next level?
de exemplu stergerea userilor care s-au inregistrat de mai mult de 30 zile si nu au postat nimic.
sau care s-au inregistrat de x zile/saptamani/luni si n-au decat un post, la feedback sau la vanzari.

cucux
04-04-2013, 10:30
@dan.pavelescu

1) Numarul de posturi nu face pe nimeni expert in acvaristica
2) Nu sunt de acord cu sters-ul utilizatorilor.
Aici as putea sa merg pe doua cai sa iti explic de ce:

a) posturile nu ar mai avea nici o logica daca:
b) atunci cand se sterge ceva din baza de date (un utilizator) trebuie sa se stearga si istoria lui
- aici intram in teoria bazelor de date care spune ca daca stergi ceva, trebuie sa te uiti daca acel ceva mai este legat de altceva, altfel raman inregistrari orfane, etc

Cu ce greseste acel utilizator care s-a inregistrat si nu are nimic de zis?
Poate acel utilizator vrea sa foloseasca forumul numai pt secrtiunea bizz.

Catalin

paulica v
04-04-2013, 10:33
Pavelescule,asta e hotararea altora.
Si eu de exemplu m-am inregistrat in 2011. Dar din cauza unor probleme am renuntat la acvariu pt un an si ceva. Am reintrat pe forum abia vara trecuta.
Dar decat sa postez tot felul de prostii prefer sa intreb ce ma intereseaza si are legatura cu acvaristica.
Faptul ca cineva are sute de posturi iar majoritatea lor au legatura cu pilaful de orez si omleta (am vazut caz) nu te fac mare acvarist.
Faptul ca esti mare acvarist si nici macar nu stii cum arata si ce este un neon T5 (alt caz).
Si alte si alte cazuri.

dan.pavelescu
04-04-2013, 10:45
@dan.pavelescu

1) Numarul de posturi nu face pe nimeni expert in acvaristica

asa e.. dar daca te-ai inregistrat pe forum acum 1 luna si ai zero posturi (pentru ca asta am zis de fapt) tot nu te face mare acvarist



2) Nu sunt de acord cu sters-ul utilizatorilor.
Aici as putea sa merg pe doua cai sa iti explic de ce:

a) posturile nu ar mai avea nici o logica daca:
b) atunci cand se sterge ceva din baza de date (un utilizator) trebuie sa se stearga si istoria lui
- aici intram in teoria bazelor de date care spune ca daca stergi ceva, trebuie sa te uiti daca acel ceva mai este legat de altceva, altfel raman inregistrari orfane, etc

Cum ziceam, daca are zero posturi, nu exista nici istorie



Cu ce greseste acel utilizator care s-a inregistrat si nu are nimic de zis?
Poate acel utilizator vrea sa foloseasca forumul numai pt secrtiunea bizz.


Eu n-am treaba cu automobilele, deci nu am conturi inutile pe forum-urile cu specific auto :)
Se presupune ca te-ai inregistrat pentru schimb de experienta.
Pentru a te documenta o poti face si ca guest, nu?

Si revenind la teoria bazelor de date, mai ales ca esti linuxist, nu e importanta pastrarea curateniei? De ce sa tinem tone de garbage si apoi sa ne plangem ca se "misca" forumul greu?

Imi cer scuze, nu vreau sa atac pe nimeni, nu sunt si nu m-am considerat niciodata mare acvarist (desi sunt unul din userii definiti mai sus, cu multe posturi si degeaba), dar asta e parerea mea.

Nea Paul, daca un user se inregistreaza in 2011, si ARE un istoric, posturi, etc, nu se incadreaza la ce am spus eu:

"de exemplu stergerea userilor care s-au inregistrat de mai mult de 30 zile si nu au postat nimic.
sau care s-au inregistrat de x zile/saptamani/luni si n-au decat un post, la feedback sau la vanzari."

(nici Einstein nu se cita singur, bine ca o fac eu :D)

Inca o data dragi colegi, NU VA SUPARATI PE MINE, n-am vrut sa atac pe nimeni sau sa bat apropo-uri la cineva.
Dar consider ca imi pot exprima liber parerile, chiar daca-s bune sau proaste

cucux
04-04-2013, 11:10
Dan,

sunt ferm convins ca din cauza ca doi, trei utilizatori care nu au nici un post si ii stergi, o sa mearga forum-ul tot la fel de bine.
Sincer eu nu am avut probleme cu acest forum in legatura cu viteza.

Apropo ce curatenie.
Nu cred ca daca stergi doi utilizatori din baza de date faci o curatenie mare.

Chiar acu o saptamana/ doua, un prieten de-al meu de pe alte forum-uri care nu au nici o legatura cu acvaristica, inregistrat in 2009, a scris primul lui post; de altfel perfect regulamentar (la introducere).

Si iti mai dau un indiciu:
Majoritatea forum-urilor se lauda cu numarul mare (sau nu), de utilizatori.
Ce m-ar determina pe mine sa reduc acest numar ?
Exista forum-uri care creeaza ei utilizatori aiurea, doar pentru a da bine in statistici.

Numai bine,
Catalin

LE:
@dan.pavelescu
Citind mai atent la ce ai scris, am vazut ca te consideri unul dintre utilizatorii vizati.
Departe de mine gandul asta.
Nu am vizat pe nimeni si nici nu o sa vizez.
Nu sunt nici admin/moderator si nu sunt nici un acvarist care sa merite sa judece.

Eu doar atat am vrut sa zic:
Numarul de posturi nu ar trebuie sa fie un criteriu de departajare intre un acvarist slab si unul care stie joaca.

Cum am mai spus: acvaristii se cam stiu.

Nu am un exemplu clar, dar am mai vazut om cu sute de posturi care a deschis un thread gen:
Mi-au aparut alge sau Mi-au murit pestii
Pai ce acvarist e ala?

robertgeorgiani
04-04-2013, 13:21
@cucux de ce te deranjeaza ca exista junior member, member, high member etc? Cred ca majoritatea dintre noi am intrat ptr a invata de la alti sau pe alti nu? Chiar nu ma intereseaza ce scrie sub nick ul meu atita timp cat acest forum imi ofera informatiile de care am nevoie. Cei care am vazut ca sunt maestrii biotop eu zic ca ei chiar o merita. Si eu sunt contra stergerilor membrilor care nu au postari.

cucux
04-04-2013, 14:13
Promit ca este ultima mea interventie in acest thread.

@robertgeorgiani, daca citesti tot ce am scris, o sa vezi ca nu am zis nimic de cei care chiar merita
Am si specificat repetand ca "acvaristii se cunosc".
Am zis doar ca numarul de posturi nu este un criteriu bun de departajare.
Dupa high member mai sunt "aquariu expert", etc
Nu stiu daca aquarium expert este dat de numarul de posturi sau modificat de catre admini.

Numai bine,
Catalin

robertgeorgiani
04-04-2013, 14:57
Nici eu nu stiu cine sau cum acorda acel ,, aquarium expert". Stii cum e ....ce ai in cap nu ti poate lua nimeni chiar daca esti junior sau maestru biotop. Cred ca termenii astia sunt oferiti doar ptr a se vedea care membri sunt activi iar nr de postari nu e intotdeauna o ,, oglinda" ptr cunostiintele unui om. Dar inclin sa cred ca unul care are cateva sute de postari nu vb tampenii.
Eu nu consider o departajare ,, gradele" . Inainte sa mi fac cont pe acest site am citit 3..4 ore in fiecare noapte timp de vreo 5 luni cu toate ca aveam acvariul de vreo 7 ani. Cei care raspund in bataie de joc sau dau sfaturi gresite ar trebui penalizati.

Nimeni
04-04-2013, 15:13
Cei care raspund in bataie de joc sau dau sfaturi gresite ar trebui penalizati.

Pentru asta DEJA EXISTA o "unealta": steluta din stanga, sub avatarul fiecarui user. Poti penaliza comportamentul userului dand un "blam negativ" care se contorizeaza la reputatie! Daca consideri ca a fost dat un sfat gresit il poti contraataca cu exemple care sa iti sustina teoria ta si sa o demonteze pe a respectivului.

Legat de numarul de posturi... totul e relativ: nimeni nu cred ca tine cont de "titulatura" (aceasta titulatura a fost explicata pe larg in Regulament) iar cei care fac un caz de ea... ajung in timp sa isi dea seama de adevar (sau nu).

In discutia de fata... hai sa ne limitam la ideea de baza: s-a cerut limitarea timpului de editare - s-a raspuns ca v-a fi studiata problema - si apoi: a fost reamintita aceasta cerere. Nimic mai mult.
Activez pe un forum strain unde de exemplu editarea este valabila maxim 5 minute. Nu vad nimic rau sau bun in asta. In 5 minute ai timp sa iti recitesti textul... sa vezi anumite greseli si sa le corectezi. (daca totusi tii cont de ele... o faci aceasta recitire INAINTE DE A POSTA) Daca nu... asta e: ramai cu ce ai postat initial. In felul asta se "educa tacit" atentia la redactarea unui post: fara avertizari, fara penalizari... fara nimic.
In cazul meu de exemplu =)) daca tot "am timp de scris" si fac postari kilometrice... ar trebui sa am timp si sa le redactez/corectez inainte de a posta, nu?
Sau exista optiunea... pe care am vazut ca o aplica si alti colegi dar tot tacit: isi scriu postarile separat si apoi le posteaza.

Totul tine in fond de bunul simt al fiecaruia, nimic mai mult.

dan.pavelescu
04-04-2013, 15:19
Dragii mei, dar totusi de ce va certati de pomana?
Rangul se obtine prin punctele de reputatie, nu prin numarul de posturi..

Si rangurile speciale gen "membru aar, maestru biotop" se acorda "de mana", pur si simplu se muta userul intr-un grup anume.
Zic si eu ca prostu..

robertgeorgiani
04-04-2013, 17:10
Dane banuiesc ca intre membru aar care din cate stiu eu trebuie sa cotizezi anual sau ceva de genu ca sa devi si maestru biotop e diferenta totusi. Desi e offtopic ...am incercat sa devin si eu membru aar si dupa cateva redirectionari din partea lui @ bilti si celui care se ocupa inainte de acest segment, nu mai retin numele, am fost redirectionat catre @ cristi ionescu daca nu ma insel caruia i am trimis un pm acum ceva timp dar nu am primit raspuns nici pana acum...ma poate ajuta cineva cu vreun sfat ceva? Chiar si pm pentru a nu polua acest thread.

dan.pavelescu
04-04-2013, 17:25
Probabil ca am probleme cu exprimarea, statutul/rangul de "membru aar" era dat ca EXEMPLU..

Cristi nu cred ca se mai ocupa, incearca la Laurentiu Craciunas.

Si ca sa nu mai provoc confuzii, de azi inainte voi posta doar la Bizz si la jurnalul meu.
Va salut

robertgeorgiani
04-04-2013, 17:36
Danut P m am referit ca membru aar trebuie platit si maestru biotop se ia pe merit nu? Sau gresesc eu? Doar intreb ai cuvantul meu ca nu e ironie. Chiar nu stiu. Multumesc ptr informatie. O sa i scriu un pm lui Craciunas sa vedem ce pasi tre sa fac.
Sper sa scrii peste tot nu doar la jurnalul tau sau la bizz chiar avem nevoie de cunostiintele tale Dane. Daca am gresit cu ceva imi cer scz.

Nimeni
04-04-2013, 17:56
;;) S-a suparat Batman :))

Pai nu ai creat confuzie deloc bre, ai explicat clar: prin mutarea userilor in anumite sectiuni... se schimba si titulatura.
Cine acorda "titlul" de aquascaper de exemplu? (ca sa ai explic lui Robert) Pai titlul il acorda acvariile prezentate, munca depusa la ele fiind recunoscuta de "alti aquascaperi" mai batrani... care se pricep la cum sta treaba si... "il primesc in randurile lor pe respectivul. Asta ca sa ma exprim plastic.

Daca vrei sa devii membru AAR.. "foloseste cu incredere functia Search a forumului"... asta ca sa ma exprim ca un alt coleg care cita forumuri de afara. Personal... iti spun ca exista un topic explicativ despre "Cum pot deveni membru AAR" si asta chiar aici (http://www.acvarist.org/membru-aar/) iar mai multe detalii despre AAR.... poti gasi la un simplu search... aici (http://www.acvarist.org/)

robertgeorgiani
04-04-2013, 18:04
;;) S-a suparat Batman :))

Pai nu ai creat confuzie deloc bre, ai explicat clar: prin mutarea userilor in anumite sectiuni... se schimba si titulatura.
Cine acorda "titlul" de aquascaper de exemplu? (ca sa ai explic lui Robert) Pai titlul il acorda acvariile prezentate, munca depusa la ele fiind recunoscuta de "alti aquascaperi" mai batrani... care se pricep la cum sta treaba si... "il primesc in randurile lor pe respectivul. Asta ca sa ma exprim plastic.

Daca vrei sa devii membru AAR.. "foloseste cu incredere functia Search a forumului"... asta ca sa ma exprim ca un alt coleg care cita forumuri de afara. Personal... iti spun ca exista un topic explicativ despre "Cum pot deveni membru AAR" si asta chiar aici (http://www.acvarist.org/membru-aar/) iar mai multe detalii despre AAR.... poti gasi la un simplu search... aici (http://www.acvarist.org/)
Da ms ms.. deasta esti ,, renu' " meu favorit. Imi cer scz inca o data lui Pavelescu. asta spuneam si eu ca e diferenta intre ,, gradul" de membru AAR si Maestru Biotop, Aquascaping pentru ca cele din urma sunt muncite iar sa devi membru tre sa platesti. Discutia a plecat tot in acest thread ceva mai devreme de la increderea / neincrederea celor cu multe/putine posturi.
O sa dau un search desi am apucat de am trimis un pm si lui Craciunas.