PDA

View Full Version : 2 masculi betta



alexutzur
11-01-2013, 20:15
Buna tuturor am revenit cu o noua intrebare mi-am luat 2 betta masculi crowntail de la animax si i-am pus intr-un acvariu de 16 l dar i-am separat cu o bucata de sticla ca sa nu se bata.A doua zi am observat ca sunt amandoi in aceasi parte unul langa altul si i-am separat iar(masculul al doilea a sarit).Acum nu stiu ce sa fac ca coada la primul ii este mancata(cred ca de celalalt mascul)si-o deschide dar lipseste din ea si are umpic de alb la capete(masculul are rosu cu albastru nu alb).nu stiu ce sa fac sa i se regenereze coada sa ii pun sera baktopus ,jbl furanol,multicura easy life sau vitamine(care jbl atvitol sau jbl nano vitol)?va rog ajutatima tin mult la el si as vrea sa isi revina ca este foarte frumos.multumesc si poza nu pot pune ca nu am camera ca mi sa stricat

anabio
11-01-2013, 20:57
Buna, acel "un pic" de alb de la capatul cozii care s-a format este boneta epidermala apicala, ea indica faptul ca a inceput regenerarea. Cand coada va fi regenerata, v-a disparea. Depinde la fiecare specie in parte cat dureaza regenerarea, la pestii cory de exemplu se produce cam in 3 saptamani, la carasi mai repede ( aprox. 2 saptamani), la betta nu stiu exact, dar in orice caz te pot asigura ca a inceput deja regenerarea din moment ce a aparut boneta.

MrKuka
12-01-2013, 00:07
Ai grija doar sa nu se infecteze. La nevoie poti folosi sare.