PDA

View Full Version : Gourami leeri speriosi

iivo
08-01-2013, 16:09
Salut,
Problema: 7 Gourami leeri extrem de speriosi. Imediat ce ma apropiu de acvariu, se ascund. Daca ma apropii brusc, se sperie incat aproape sar din apa. Ii am de mult - 4 din ei s-au nascut in acvariul meu - acum toti sunt adulti. Pe masura ce se maturizau, deveneau tot mai speriosi. Stiu ca gourami leeri sunt putin speriosi de felul lor... dar ma gandeam ca se obisnuiesc in cele din urma. Nu pot sa ii vad decat daca stau nemiscat 5-10 min sau noaptea sau de la departare.

Acvariu: 200+ litrii, decorat natural cu o radacina, valisneria in principiu, si alte cateva plante. Oricum, desul de bine plantat incat sa aiba unde se ascunde. A venit cineva la mine odata si i-am aratat unul, si nu m-am crezut ca mai am inca 6, atata de bine se ascund. Colegi de camera: 2 ancistrusi adulti (M+F) si doi pui de ancistrusi. Un peste cutit mare. Am crezut initial ca din cauza pestelui cutit sunt stresati, dar i-am urmarit de la departare, si nu par afectati de prezenta lui. Pestele cutit oricum, majoritatea zilei sta in culcus, mai mult noaptea e activ. Nici noaptea nu am vazut sa fie afectati de el, numai chiar cand se apropiau prea tare.

Ati mai intalnit astfel de comportament?
Exista vre-o solutie ca sa ii vad mai mult ?

Multumesc.

Tatanka
08-01-2013, 17:35
Este comportamentul normal al Trichogasterinelor... doar T. trichopterus ies din profil, avand incomparabil mai putina timiditate. Poate si faptul ca au crescut in bazin plantat concura la salbaticirea lor. Cu ani in urma, fara plante semnificative, am tinut leeri ca pe Macropodus: veneau sa manance din mana... Daca au loc de ascuns, il vor folosi si vor adopta comportamentul natural, precaut.