PDA

View Full Version : Surse vietuitoare sanatoase



Magnetar
06-01-2013, 16:12
Salut

Va rog sa-mi recomandati surse de incredere de pesti ,melci ,creveti (animale sanatoase ,aclimatizate etc) in Bucuresti
Poate cream o lista cu petshopuri si crescatori la care se poate apela cu incredere.
Multe surse pe care le cunosteam sau le-am gasit pe forumuri au disparut .Oricum o baza de date actualizata ar fi utila pentru multi incepatori.

zvarr
06-01-2013, 16:14
Daca vrei poti sa-mi faci o vizita pt vivipari si plante :) ( africanii i-am pastrat pentru sufletul meu )
Despre petshopuri, pot sa-ti spun ca singurul prin care calc si imi place sa privesc acvariile e maxi pet-ul ala nou de la dristor.

varol
15-02-2013, 13:24
E un pet shop la Sebastian cu Rahova... cred ca se numeste Animal-Planet. Este vis-a-vis de Kaufland pe strada Dumbrava Noua langa parcul Sebastian. Toti cu care am vorbit mi l-au recomandat. Ideea este ca am vazut ca au un program care mie chiar nu-mi permite sa-l vizitez. Cei care m-au indrumat in acel loc sunt de incredere si am observat si alte persoane care sunt multumite cu ce au gasit acolo.

julic
15-02-2013, 14:13
Despre petshopuri, pot sa-ti spun ca singurul prin care calc si imi place sa privesc acvariile e maxi pet-ul ala nou de la dristor.
Nu stiu ce sa spun si cu Maxi Pet-ul din Dristor,am fost saptamana trecuta sa imi cumpar easy carbo de la ei(aici pot spune ca au preturi bunicele) si nu mi-au placut plantele deloc,pline de alge si mizerii.Despre pesti...preturi imense pentru ceea ce ofera.Concluzia,merita pentru hardware/accesorii,dupa cum spuneam preturi bunicele.

Krait
15-02-2013, 16:30
Singura sursa credibila de vietuitoare acvatice, sunt crescatorii locali. Si crede-ma ca sunt destui, cu o gama cat se poate de diversificata de pesti si plante. Problema e ca pe ei nu-i cauta decat vanzatorii din piete, pet-shopurile, absolut toate, preferand marfa de import, mai ieftina, insa in acelasi timp mai slaba calitativ datorita florei microbacteriene diferita.
Maxi-Pet cumpara animalele si plantele de la Animal-Planet, care la randul lor importa mare parte din ele. Ocazional mai achizitioneaza si de la cativa producatori locali, in special speciile care chiar si la import vin cu un pret exagerat.
Animaxul e aprovizionat de la Coralis, care sunt importatori.
Si treaba merge tot asa :) .

Neonul
08-04-2013, 15:41
Otocinclusi, SAE pe unde gasesc?

zvarr
08-04-2013, 15:45
Otocinclusi, SAE pe unde gasesc?


SAE am vazut la HB berceni din greseala, Oto insa am cautat si inca mai caut si...pauza! Daca afli ceva , da-mi si mie un PM sau un sms pe numarul afisat in anunturile mele. Multumesc.

Busuioc
08-04-2013, 16:40
au cei de la Coralis

Ersinv
08-04-2013, 17:10
La Hornbach au tot timpul, otto. suna mai intai. primesc marfa la 14 zile si comanda mereu otto.
Vezi sa nu platesti pe otto mai mult decat face trebuie sa coste maxim 9 lei unul.
Hornbach importa din Cehia iar Coralis din Asia.
Mai sunt si cei de la Maxi Pet, care au furnizori din Romania.
Da-i telefoane si afli.