PDA

View Full Version : Acvariu sub Forma de pentagon



DrJohny
19-07-2006, 12:37
Vreau sa imi fac un acvariu in forma de pentagon si am la dispozitie sticla de 10 mm si vreau sa aiba o inaltime de 60cm http://www.marinedepot.com/md_viewItem.asp?idproduct=YCG60501
Asta e forma acvariului.de cati litri pot sa il fac fara sa am emotii ca va pusca?? :D si ce dimensiuni sa aiba?? mersi

lupul-sur
19-07-2006, 14:03
Este de efect un astfel de acvariu insa este greu de utilat. Adica avand sticla de 10 poti merge usor cu el pana la 200 litri. La doua sute de litri iti trebuie minim 40 40 wati lumina. Neoane mari nu poti pune ca acvariu nu are mari dimensiuni pe lungime. Mentine-te la o inaltime de maxim 50 55 cm pentru a fi practic. din pacate nu stiu multa geometrie sa te ajut sa calculezi acvariu.

chrisrotlmacin
19-08-2006, 12:05
Am eu un octagon in constructie , in stadiu final . Daca il faci inalt intareste laturile .

http://www.romaniangiftshop.com/files/turn2.JPG

romelian
28-08-2006, 20:47
Cum se fac canturile laturilor ce vin in contact una cu cealalta,se lasa asa cum se taie,la90 de grade sau trebuiesc cantuite pina ahung la un unghi de 45 grade?Cum se procedeaza? :?:

Johnny
29-08-2006, 03:45
Geamul se taie tot la 90 de grade , nici nu cred ca se poate taia altfel :roll:, si se lipeste in unghi , cu mult silicon :mrgreen: .
Sticla de 10 daca are intaritoare pe laturile mai lungi cred ca tine si pana la 400 l .

romelian
30-08-2006, 17:45
Johnny,eu ma refeream nu la taierea in sine a sticlei,care,normal ca se taie numai in unghi drept (adica se tine diamantul perpendicular pe coala),ci m-am referit la slefuirea ulterioara taierii,adica frecarea cu smirghel,pana muchia de 90 de grade ajunge la vreo70 de grade sau cit iti trebuie tie la pentagon.Banuiesc ca priza va fi mult mai buna daca va calca sticla pe sticla si nu sticla pe colt,plus ca umplerea aiurea cu silicon este si inestetica.E mult de frecat,dar merita,ce zici?

chrisrotlmacin
30-08-2006, 23:54
Cu slefuitul e foarte foarte greu sa o faci la mana . Unele ateliere au slefuire si unghi cu o masina speciala dar costa foarte mult . Cel mai bine este sa umpli cu silicon , tine fara probleme. Cantul de silicon ramine aprox 6 mm poti sa-l acoperi cu o banda de adeziv la culoarea capacului si iese foarte bine.