PDA

View Full Version : tuburi, neoane si electronica lor



cucubau
17-02-2008, 11:30
tocmai s-a stricat electronica de la tuburile acvariului meu, de accea am sa dau cateva sfaturi in privinta depanarii :)
. ...... comanda tuburilor este de 2 tipuri: cu drosel si starter sau cu un montaj electronic oscilator! avantajul celui cu montaj electronic este consumul redus, iar la cel cu drosel este depanare rapida! nu o sa insist la cel cu drosel, dar o sa povestesc cate ceva despre cele cu montaj electronic...
....... electronica oscilatoarelor are la baza principiul surselor in comutatie ... de fapt este o sursa in comutatie si are ca si componenete principale tranzistori si minim un transformator. cea mai solicitata componenta este tranzistorul sau tranzistorii in comutatie care duce tot greul intr-un asemenea montaj de aceea e si componenta care cedeaza cel mai repede! recomand verificarea acestuia in cazul in care montajul nu mai functioneaza. tranzistorii sunt de mai multe tipuri dar sper spre norocul celui care s=a stricat sa fie de tipul NPN pt ca acesta se gaseste relativ usor! luand de exemplu acvariul de la aquael care este dotat cu 2 tuburi de 18W, are 2 astfel de tranzistori dintre care unul mi s-a si ars dar l-am inlocuit rapid cu unul dintr-un etaj final de televizor ( nu are prea mare importanta de care televizor) ..... asadar un tranzistor NPN se poate identifica usor prin masurare sau prin urmarirea traseului de la emiter care duce la minus sau cel de colector care duce la plus! in acest caz sigur avem un tranzistor NPN! ca si inlocuitor trebuie sa folosim tot un tranzistor in comutatie de genul BU205,BU208,BU209,BU326,BU508,BU508A,BU2508,,S2000 N! eu personal am gasit un S2000N si am locuit tranzistorul original J3305 care e o chinezarie si nu i-am gasit caracteristicile nici pe internet! merge fara probleme! respectivele tranzistoare le puteti gasi in televizoare chiar mai vechi, chiar alb-negru!
daca aveti ceva probleme in acest sens va rog luati legatura si va ajut cu placere!

x_dadu
07-09-2008, 10:35
ma intereseaza subiectul daca l-ai mai putea aprofunda cu amanunte tehnice. In ce masura poate fi aprins un tub normal cu montaj de tub fluorescent compact, asazisele "becuri economice", din cate stiu nu e tot aia, dar poate sti ce modificari la montaj sunt necesare. Totodata o intelegere amanuntita e functionarii unei scheme de montaj ar fi utila modificarii pentru diverse puteri sau menajarea unui tub de 18 "tragand" din el doar 15 sau 10, util daca pentru un anumit acvariu 1 tub e putin dar 2 sunt multe etc.

razvan
07-09-2008, 10:37
respectivele tranzistoare le puteti gasi in televizoare chiar mai vechi, chiar alb-negru!

sa nu uitam si abundenta de surse AT, ATX ... "putin defecte" ;)