PDA

View Full Version : Un mascul , doua femele



snakefishmike
11-02-2008, 20:12
De aproximativ o luna aveam un mic acvariu (~25l) in care facusem o mica pepiniera de plante . Zilele trecute am zis ca n-ar fi rau sa bag si 1-2 pestici in el si cum nevasta-mea voia neaparat sa iau iarasi betta , am zis de ce nu . Zis si facut . M-am dus simbata cu gindul sa iau un mascul si 2-3 femele , totul puiet . Cum nu am gasit mascul puiet care sa-mi placa , am luat un crowntail albastru la prima tinerete . Ca femele am ales 2 vailtail (una verde si una albastra) de ~ 1,5 cm , una double tail cam de 2 cm si una superdelta cam de 2,5cm .Am sperat ca pina mai cresc mai aranjez 1-2 bazinele d-astea mici . Ieri cind am venit de la intilnirea saptaminala , am constatat ca dl facea cuib desi avea linga el numai pustoaice . Am crezut ca o curteaza pe cea mai mare si cum nu aveam unde sa le mut pe celelalte , m-am hotarit sa-i las asa pina astazi . Astazi cind vin de la munca am vazut un lucru care m-a lasat lat . Animalul depunea cu femela doubletail . Zic na ca m-am inselat . Le scot pe cele 2 mai mici(vailtail) si cind ma uitam dupa cea superdelta , il vad pe dobitoc cum incepe sa se imperecheze si cu aceasta . De 2 ore si ceva ma tot uit ca boul si ma inchin pt ca in afara de citeva mici ciondaneli intre fete , depunerea continua cu amindoua in acelasi cuib . Mor de ciuda ca nu am o camera video sa-i filmez , ca asa cum nu-mi vine nici mie sa cred(desi vad ) , mai mult ca sigur ca nici multora dintre voi nu le va veni sa creada.
PS : Scuze daca am scris un roman .

djphazer
11-02-2008, 21:31
din cross-breeding-ul de acolo ... daca o sa iasa niste exemplare deosebite o sa te imbogatesc la vara :grin:

deagostini
11-02-2008, 22:33
cool, bravo tie, .. acum sa ai grija de progenituri

snakefishmike
11-02-2008, 23:06
Bravo mie ? Pai eu n-am avut nici un rol in povestea asta . Corupatorul ala de minore si panaramele alea doua au facut totul :mrgreen: . Mai prost e ca nu este un cross-breeding dorit de mine . Cel putin pt moment , dar asta e , nu pot sa ma pun cu legile naturii . Oricum sa-mi traiasca si la fel va doresc si voua .

FishMiky
12-02-2008, 02:36
Visa-vis de incrucisari ciudate ... Cum am un pic de spatiu am sa pun un mascul de lerri cu o guramita blonda sa vad daca depun ... Mereu lerri o curteaza pe blonda mea , iar ea i accepta avansurile .Ce ziceti o sa iasa ceva ?

snakefishmike
12-02-2008, 08:49
Pai ar fi exact ca imperecherea intre un cimpanzeu si un urangutan . Acelasi ordin , aceeasi familie , dar specii diferite . Rezultatul : doar o acuplare fara urmasi . Dar mai sti ?! Nebanuite sunt caile naturii(popa zice ale Domnului) . Bafta !

djphazer
13-02-2008, 04:44
sau eventual o ponta care nu va rezista ... oricum ... merita sa incerci ... poate iti iese o specie noua :lol:

Pestinnozaurul
15-02-2009, 22:03
Incerc sa fac si eu experimentul! :blackeye Am pus un mascul albastru veiltail si doua femele turqoise tot veiltail. Sa speram ca iese ceva :bounce .

snakefishmike
15-02-2009, 22:22
Eh ! Poate ca as fi vrut eu sa fie un experiment , dar la mine a fost pura intimplare . A doua oara cred ca oricit as incerca nu voi mai avea mari sanse de reusita .
Oricum bafta multa .

Pestinnozaurul
15-02-2009, 23:02
Multumesc! :D ... V-a reusit data trecuta? Au iesit multi pui?

snakefishmike
16-02-2009, 08:25
Da . Au fost ceva pui , de care insa nu prea m-am ocupat . Totusi unii din ei au ajuns pe la prieteni si pe la colegi coforumisti .

Pestinnozaurul
17-02-2009, 20:59
Astazi de dimineata au depus!! A depus masculul cu amandoua femelele, pe rand.

Pestinnozaurul
22-02-2009, 10:48
Si au iesit si puii... o parte din ei. Sunt superbi! Pana si maicamea e fascinata :lol: ! Cand i-a vazut incepuse: "Ia uite-l pe ala! Inoata in sus! Ia uite, baiatu' mananca puii!! Scoate-l repede! Ia uite-l pe asta! A ramas lipit de sticla!" =))

sagaeu
23-02-2009, 00:23
Voiam sa reproduc o pereche de betta, pt ca in urma cu cateva zile nu am reusit si chiar mi se pare super ideea asta cu gang bang-ul in acvariu si mai ales la beta! promit ca daca v-a iesi voi pune filmulete! Data trecuta am facut filmulet cu o pereche normala dar acum voi incerca si varianta asta! crede-ti-ma ca nici nu mi-a trecut prin cap!
Dar am si o intrebare: Este vreo problema daca o femela are apetitul scazut? Eu ii mai hranesc betta, printre altele, cu puiet de guppy pentru ca isi dezvolta simturile de luptator si ii pun sa faca multa miscare fara a se stresa de loc, chiar simtinduse bine, dar una dintre femele nu are chef sa fugareasca un pui! chiar a stat mai bine de 24 de ore cu el in acvariu! credeti ca ar trebui sa ma framante problema asta? mentionez ca in trecut nu apucau sa stea nici macar un minut fara sa-i fugareasca pana ii prinde!

Pestinnozaurul
23-02-2009, 00:32
In primul rand cred ca deja ti-ai pierdut 90% din cititori (printre care si eu) cand ai spus ca ii hranesti cu puiet de guppy (CRIMINALULE!). In al 2-lea rand ce legatura are postul tau cu topicul?

rolemodel
23-02-2009, 00:45
Ceva poze cu micutii betta incrucisati sunt?

Off topic: asa poti face criminal orice acvarist care nu is pune femela sa nasca in asa mod incat sa scape toti puii nu?!...sa fim seriosi..

sagaeu
23-02-2009, 01:02
eu nu vreau sa fiu inteles gresit! dar cand dai tubi la pesti nu e tot o crima? Pentru ca tubii isi vad de legea lor in malurile lor, vine romanu, ii culege si tii vinde in piata, drept hrana de pest! cu artemia e la fel cumperi icre, iti faci o cultura doar pentru a servi hrana altor pesti! Problema e ca tu cam "Nu vezi padurea din cauza copacilor"! depinde ce iti doresti! Vrei sa faci o cultura de Artemia fa-ti o cultura de artemia, nu ii da la pesti pentru ca sunt foarte hranitori, vrei o cultura de guppy fa-ti un acvariu de guppy, vrei betta frumosi si sanatosi...fa ce trebuie. Pentru ori ce faci si optii in viata asta faci unul sau mai multe sacrificii! Daca vrei sa iesi cu prietena ta din oras in a 2555-a zi a vietii unui cactusului tau, pierzi ziua inflorii sale.... sau in momentul reproducerii nustiu carei specii de pesti pierzi momentul. Iar daca vrei sa ai betta frumosi si sanatosi... Acvariul trebuie sa reprezinte coltisorul de natura a pestelui care-l locuieste, daca nu acesta nu se va simti bine, e ca si cum ai pune farfuria musafirului x pe chiuveta din baie, sun sigur ca ...
Imi cer scuze pentru roman!
Am un prieten care a avut un mascul cat o palma cu degetele despartite la maxim! A trait ~ 4 ani intr-un acvariu de ~40 l impreuna cu o femela la fel de colorata, hraniti in permanenta cu pui de guppy la discretie si cu inima de vita, o data pe saptamana le dadea granule din alea rosii! nu a fost niciodata reprodus desi s-a incercat de ....ori. Crezi ca daca erau hraniti cu fulgi mai atingea dimensiunile si varsta astea?
cat despre postul pe acest topic, am ramas uluit ca am auzit asa ceva si mai ales ca ti-a reusit si tie, adica nu a fost un "moment istoric" prima intamplare! stii ce vreau sa te intreb? daca ti-a reusit din prima!
imi cer scuze din nou pt roman

sagaeu
23-02-2009, 01:11
si pana la urma toti oamenii sunt niste criminali! cred ca ai mancat vreodata carne de pui, de porc, de vita,de porumnel, asta nu face decat sa incurajeze "criminalitatea" fata de animale? gandestete ce iti doresti si apoi fa ce-i de facut! Tot pamantul e o jungla si ca in orice jungla cel mai puternic supravetueste!

livulik
23-02-2009, 07:08
1. legat de betta prietenului tau: exceptand faptul ca a trait 4 ani :shock: cat de mare era???
Am un prieten care a avut un mascul cat o palma cu degetele despartite la maxim! erai mic pe vremea aia si aveai o manuta de maxim 5-6cm!!!
2. pt. povesti si basme http://www.ecopii.ro/Povesti_cantece_poezii/povesti_cantece_poezii_desene_pentru_copii.html

sagaeu
23-02-2009, 12:00
liviulik o sa revin cu niste poze a acelui exemplar ca sa nu-ti mai dai tu cu parerea fara sa stii!
Multumesc pt link!

livulik
23-02-2009, 12:56
o mana cu degetele desfacute sare bine de 20cm! betta atat de mare nu doar ca n-am vazut, dar nici n-am citit/auzit pe nicaieri! nici macar betta gigant n-am auzit sa ajunga la atat!
daca mai este cineva pe forum care stie de dimensiunile si longevitatea asta la betta, rog sa posteze sa ma lamuresc si eu!
sau, daca ai poze, pune-le si promit sa-mi cer scuze public pt. ironie!
Cu respect!

BMFCaesar
23-02-2009, 13:54
Efectul PIRAMIDEI loveste din nou! ;)
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?p=160883#160883
:lol: :mrgreen:

sagaeu
23-02-2009, 18:32
Pentru cei din iasi sunt betta foarte mari si frumosi ~15cm la Carrefour Felicia 12 lei. o sa pun si poze cand le am

snakefishmike
23-02-2009, 21:11
Pentru cei din iasi sunt betta foarte mari si frumosi ~15cm la Carrefour Felicia 12 lei. o sa pun si poze cand le am
Mai taie din coada vulpii :lol: . La 15cm sunt giant betta si nu ai sa-i gasesti tu asa ...la piata ... si mai ales la pretul ala .

sagaeu
23-02-2009, 23:18
in primul rand nu e piata ci e unul din cele mai importante pet shop-uri din iasi poate chiar primul, in al doilea rand vorbesti in necunoastere de cauza si in al treile nu o sa ma rog sa ma credeti. mai mult decat sa va spun nu pot sa fac nimic! nu am chef sa va mai dau explicatii si sa cad de mincinos asa ca daca vreti sa credeti, bine, daca vreti sa va convingeti, face-ti o vizita(• In Iasi:
Animax Iasi - Str. Bucium nr. 36, Magazinul S35 (Centrul Comercial Felicia)) sau intrebati pe cineva din iasi, iar daca credeti ca mint..., la fel de bine.

snakefishmike
23-02-2009, 23:34
Dragule se pare ca nu intelegi :lol:
Doar giant betta ajung la acea dimensiune , iar pretul lor este cu mult mai mare . Din cite stiu eu , la ora actuala nu sunt decit 2 detinatori de astfel de exemplare . Unul sunt eu cu 4 exemplare si altul , sau mai bine zis alta , e una din colegele noastre .
Ori poate nu discutam despre betta splendens :lol:
Si hai sa incercam sa evitam devierile de la subiect ;)

sagaeu
24-02-2009, 00:32
scuza-mi insistena!
Nu ai facut tu o mutatie genetica in laboratorul tau din care au rezultat acesti pesti de care vb. sunt sigur. Ci i-ai cumparat de undeva! Ei asa se vand si la acest pet shop, pe eticheta nu scria giant betta ci doar betta, si altfel de betta nu erau decat cei care i-am prezentat! "ma rog tie crede-ma!"

snakefishmike
24-02-2009, 08:27
E corect ce spui :lol: . I-am cumparat de undeva , numai ca nu din magazin , ci adusi de importator direct de la crescator . Si din cite stiu sunt singurul nebun care a dat mai mult de 50 lei pe un exemplar si asta la pretul importatorului :lol: . La 12 lei cit spui tu ca sunt aia , sunt betta "de duzina" luati la kg :lol:
Ca sa te lamuresti putin uite citeva linkuri care te pot ajuta :
http://www.nicebettas.com/Stock_Shop/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=28
http://www.giantbettasworld.com/index.php?lay=show&ac=article&Id=538642998&Ntype=1
Studiaza in amanunt cel de-al doilea link si ai sa te lamuresti .
Numai bine .

AlinC
13-01-2010, 11:18
Revenind on topic:

La mine situatia e nitel invers.
Am un betta mascul in 40L plantat asociat cu cory si botia. Cat a stat singur facea cuib de spuma cel putin o data la 2 zile. De vreo luna am mers pe mana colegului de forum okipho si l-am cadorisit pe domn cu 5 femele, tinere dar mature, cu dungile de rigoare, cu punct pe burta - ca la carte.

Guess what: de cand am bagat femelele n-am mai vazut cuib de spuma :) S-o fi intimidat? Altfel e activ, vioi si domina in continuare tot acvariul. Ai idee ce-are?


Off-topic: Nu ma dau savant si nici nu indemn pe altii sa urmeze indemnul meu, dar in acvariul meu de 40L 5 femele de betta si un mascul convietuiesc absolut ok. Toti pestii au aripioarele si cozile intacte, iar conflictele se rezuma la infoierea cozii si branhiilor. Micile conflictele femela-femela sunt mai frecvente decat cele mascul-femela.

melcu79
13-01-2010, 11:36
Tu vrei sa ii omori si nu stii cum! :grin:

AlinC
13-01-2010, 11:37
Vin cu poze cat de curand si ai sa vezi cum arata :)

livulik
13-01-2010, 11:48
alin, eu cred ca exista si situatii atipice (asta a ta este o situatie atipica) DAR nu inseamna ca va tine la nesfarsit (poate in momentul cand isi va face din nou cuib va deveni iar agesiv) sau ca merge repetata cu alti pesti!

p.s. eu daca as pune un mascul de-al meu (matur, tinut separat in vasul lui) intr-un acvariu cu 5 femele cred ca ar turba dar nici ele nu ar avea o secunda de liniste!
dealtfel eu asa mentin forma fizica a masculilor fighter: ii pun in acvariu de 20l cu 5-6 femele tinere timp de 10min. urmaresc toata distractia si nu las sa se intample vreun accident si daca vad vreo femela obosita opresc antrenamentul.

AlinC
13-01-2010, 11:59
Stiu ca exista situatii atipice, e motivul pentru care am precizat ca baiatul era "king of the hill" in acvariul de unde l-am luat. Adica era de o agresivitate peste medie.

Okipho, cel care m-a indrumat spre alegerea asta mi-a spus expres ca am nevoie de cel putin 4-5 femele pentru ca ele sa fie in siguranta.

Ma intreb ce ar face fighter-ii tai intr-un 40 plantat cu 5-6 femele dupa 1-2 zile de acomodare in care tii masculul in acvariu cu ele, dar separat intr-o cusca de plastic.

Oare nu merita incercat experimentul?

BMFCaesar
13-01-2010, 12:18
Scuzati, ce inseamna "masculi fighter" ?

LE stiu engleza, dar chiar sunt antrenati masculi de betta pentru lupte ?

livulik
13-01-2010, 12:27
la mine doar cu antrenamentul raman! ;)
la ei(thailanda) se mai si lupta!
poate m-am exprimat eu prea laconic cu "masculi fighter"! de fapt este "traditional fighter PK"
http://www.plakatthai.com/clipart/goodpattern.jpg

p.s. NU PUN PESTII SA SE BATA, NU SE RANESC DELOC! asta pt. a nu incepe si aici o discutie despre morala!