PDA

View Full Version : Hornbach

Pages : [1] 2

ionutlatcan
11-02-2008, 18:48
Pentru cei din provincie si nu numai deschid acest forum in ideea postarii de informatii decatre cei ce ajung pe la Hornbach asupra produselor existente pe stoc.

eu acum trebuie sa ajung la Bucuresti la Hornbach sa iau niste saci de pietris si ceva buturugi mari. daca a fost cineva recent pe acolo sa ne dea de veste.

va multumesc!!!

salutari de la un focsanean...

adrian_s
11-02-2008, 19:21
eu am fost duminica pe acolo, aveau si pietris (diverse granulatii) si buturugi, dar asa per ansamblu mi s-a parut saracacios rau..... poate ca erau inainte de primirea "marfei"

dinescu
11-02-2008, 19:28
Am luat eu buturuga 22 lei de vreo 45cm, nisip 1-2 mm special pentru acvariu 19 ron/25 kg. Maine ajung iar ca trebuie sa cumpar ceva si trec si pe la acvaristica..

Daca vrei iti iau ceva preturi/stocuri. La nisip, buturugi si pietroaie stau bine mergi linistit. Chiar si la bazine au preturi bune. Pesti nu as recomanda vad mereu pesti morti si nu de batranete.

zfcristian
11-02-2008, 19:36
Am luat eu buturuga 22 lei de vreo 45cm, nisip 1-2 mm special pentru acvariu 19 ron/25 kg. Maine ajung iar ca trebuie sa cumpar ceva si trec si pe la acvaristica..

Daca vrei iti iau ceva preturi/stocuri. La nisip, buturugi si pietroaie stau bine mergi linistit. Chiar si la bazine au preturi bune. Pesti nu as recomanda vad mereu pesti morti si nu de batranete.
subscriu atat in privinta pestilor morti, nici eu unul nu as achizitiona pesti de acolo iar in ceea ce priveste nisipul si buturugile o sa tot gasesti.
PS : Sa nu te astepti de la vanzatori la cine stie ce sfaturi ca ... ;new24

ionutlatcan
11-02-2008, 19:48
multumesc pentru promptitudine.
dinescule daca mergi maine pe acolo spune-mi si mie ce au. ma intereseaza pietris 2mm (tre sa iau vreo 6 saci de 25 kg) , buturugi mari si plante.

zfcristian eu nu ma mai astept demult la sfaturi de la vanzatori. cel putin de la cei din petshop-uri.

se poate continua constant cu informatii proaspete din aceasta locatie.

multumesc inca o data.

LupeLupino
11-02-2008, 23:24
M-ar interesa si pe mine daca gasesc asa ceva, pentru un acvariu de 70x35.
Si, eventual, un pret.

eu acum trebuie sa ajung la Bucuresti la Hornbach sa iau niste saci de pietris si ceva buturugi mari.

Ionut, cand ai de gand sa ajungi pe acolo? Ma gandeam ca m-ai putea ajuta si pe mine cu pietrisul mai sus mentionat! Please! :mrgreen: Si poate dupa aia ne intalnim in Galati la o cafea, o bere, o pizza! new7

Danny
12-02-2008, 01:13
ma scuzati cred ca sunt putin offtopic dar nu cred ca este cazul sa deschid alt topic deoarece fac referire la un produs de la hornbach. exista niste buturugi foarte haioase din vita de vie dar care au o eticheta pe care scrie not for aquarium use.. si ma intrebam de ce, este vita de vie doar. aveti vreo explicatie?
in rest ca sa fiu on topic, pietrisul de la sacii de 25 de kg este foarte bun si nu este scump, pestii .. chiar nu va recomand nici eu, tocmai ce mai postase cineva ca i-au murit 2 transe de pesti luati de acolo, sincer din punct de vedere al trebuincioaselor cam slabut mi se pare si mie, in sensul ca inafara de sera, tetra si parca eheim alte produse nu au, am vazut ca au adus si neoane philips aquarelle la raionul de acvaristica pe langa cele de la hagen. buturugi si elemente de decor sunt intr-adevar, pietre de tot felul etc.
apropo de pietris negru, da am vazut la pungulite, am inteles ca este un fel de roca vulcanica

Lucian Mihai
12-02-2008, 01:17
Probabil (mai mult ca sigur) o sa-ti pluteasca in bazin.

fr0g
12-02-2008, 02:45
fost sambata
pestii arata in general jalnic, nu as cumpara de acolo.
luat un sac de pietris excelent, granulatie ~2mm, 190mii 25 de kile.
aveau o gramada in materie de pietris/mancare/cioate/aparatura.
ce as mai lua de acolo ca materie vie, ar fi plante, care arata cat de cat ok, dar nu is nimic special.
ma tenta o giganteea, dar am renuntat pentru ca nu era nici un vanzator vizibil, si ma grabeam sa nu prind orele de varf.

LupeLupino
12-02-2008, 07:55
apropo de pietris negru, da am vazut la pungulite, am inteles ca este un fel de roca vulcanica

Sa fie cumva Volcanit? :mrgreen: Ma indoiesc. Ala la 7L e mult mai scump decat ce se spune aici la 25 Kg. ;)

razvan
12-02-2008, 08:05
exista niste buturugi foarte haioase din vita de vie dar care au o eticheta pe care scrie not for aquarium use.. si ma intrebam de ce, este vita de vie doar. aveti vreo explicatie?
sunt de uz "reptilistic ;)

Sa fie cumva Volcanit?
posibil sa fie granit-bazalt, care si ele sunt roci vulcanice

keNsei
12-02-2008, 08:31
Dar de ce negru?! :?
La Hornbach au si un superb pietris albastru, verde si chiar si roz-bombon. :roll:

LupeLupino
12-02-2008, 09:00
Dar de ce negru?! :?
La Hornbach au si un superb pietris albastru, verde si chiar si roz-bombon. :roll:

Mrrr! :mrgreen: Am trecut demult de stadiul asta! :alien

Juwel
12-02-2008, 10:21
Avand in vedere ca am luat o "vitza de vie" de la ei, dar era fara eticheta ca mi-au facut un bon de mana, am tinut-o vreo 2 saptamani in lighean, periata bine la fiecare schimb de apa si apoi pusa in acvariu unde sta cu mossul pe ea si scufundata "de la sine", acuma ma bagara-ti in ceata... ca e de uz reptilistic. :shock:
Am peste 2 luni cu ea in acvariul in care au depus ramirezii.

Danny, daca mai mergi poate faci o poza cu telefonul la eticheta si la radacina. Poate vorbim de lucruri diferite, nu stiu....

Mancare multa si buna, eu iau Tetra. Unelte de curatat furtune, sticla acvariului, termometre, fitinguri, filtre Eheim, medii filtrante, burete filtru de porozitati diferite la "metraj" - cine imi da preturile si mie, le-am uitat, capace de acvarii si acvarii cu sau fara stand, tuburi JBL, plante frumoase si pesti nu stiu ca nu ma intereseaza.

dinescu
12-02-2008, 10:26
Eu am vazut ca scrie si chiar mare ca nu sunt pentru acvariu ba chiat sunt puse pe "partea cealalta" decat cele pentru acvariu. Partea buna e ca, daca ai bonul, poti returna produsele-si iti iei altceva sau banu'. (mai putin plantele si pestii-asa scrie).

keNsei
12-02-2008, 13:14
Dupa ce ai fiert-o, periat-o, si tinut-o in acvariu timp de doua luni... cam greu. :roll:

keNsei
12-02-2008, 17:36
Tocmai am venit de la Hornbach de unde am achitionat un mopan la 9.5 lei:

http://img32.picoodle.com/img/img32/4/2/12/t_S3010571m_c63124d.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/4/2/12/f_S3010571m_c63124d.jpg&srv=img32) http://img37.picoodle.com/img/img37/4/2/12/t_S3010562m_b41044e.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/4/2/12/f_S3010562m_b41044e.jpg&srv=img37)
Dimensiuni: 25 cm x 12 cm (masurat la extremitatile cele mai mari)

Si ceva plante, 4.5 lei buchetul:
http://img03.picoodle.com/img/img03/4/2/12/t_S3010568m_f0886f7.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/4/2/12/f_S3010568m_f0886f7.jpg&srv=img03) http://img02.picoodle.com/img/img02/4/2/12/t_S3010569m_55a9f7f.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/4/2/12/f_S3010569m_55a9f7f.jpg&srv=img02)
Mai aveau niste ehinodorusi frumosi, si-a luat prietenul meu, dinescu. 8)

LupeLupino, aveau pietris negru la sac de 5 Kg, pret: 11.9 lei, granulatie de 1-2 mm. din cate am vazut eu.

dinescu
12-02-2008, 17:42
Am fost si la hornbach. Am luat si ceva plante ca erau si cateva prin bazinul de 5 lei potul 8) In cel de 9 lei erau chiar frumusele. In fine mi-am luat 3 echinodorus tropica, un (sau o) bacopa monniera si 1 bucata houttuynia cordata (nu ma puneti sa pronunt abia am scris) :lol:
Cateva preturi:
mopan-mangrove=intre 9 si 35 lei parca
pietris 1-2 mm si 2-4 la saci de 25 kg 19 lei am mai zis (aveau pe vreo 2 paleti
pietris colorat 5 kg 16 lei la fel si nisipurile si pietrisurile mai deosebite.
nuca de cocos 9, 5 lei
Pestii nu sunt foarte scumpi dar din pacate nu sunt de incredere nu ca te-ar trada ci ca... :roll: M-am tot uitat la preturi da nu-mi vine ce sa mai scriu.

PS: patepetepevici tu ai vazut alte preturi. plantele 499

keNsei
12-02-2008, 17:50
Aaa, da, 4.99 lei, asa e. Scuze. :roll:
Pesti erau intradevar destui morti prin mai multe acvarii. Aveau niste guppy frumosi, mi-au facut cu ochiul unii cu coada rosu cu galben, o combinatie ce aducea a flacara, foarte frumoasa. Insa m-am razgandit, ca era unul mort pe acolo. Aveau neoni la 1.5 lei, si nu pareau a fi "neonul saracului".

Intrebare: din cauza ca ma grabesc am pus paharelele cu plante in acvariu cand am ajuns acasa. O sa le plantez cum trebuie, maine dupa-masa. Credeti ca am gresit cu ceva?

Pentru mopan, fac acuma un search, sa vad cum il pregatesc.

PS: scuze de offtopic.

Rattle
12-02-2008, 18:57
Hottonia si Acorus nu sunt plante de acvariu, ci de pond, adica frunzele trebuie sa ramana in aer, altfel mor. Poate nu intr-o luna-doua, dar nici nu cresc, se conserva pana trece "inundatia". Daca nu trece, se ineaca... :mrgreen:

keNsei
12-02-2008, 19:21
OK, mersi de informatie.
Baiatul de la Hornbach ori nu stia, ori nu i-a pasat. Putea sa imi spuna ca m-a vazut mai pe dinafara.
O-m vedea ce-o fi. :cry:

LupeLupino
12-02-2008, 21:48
LupeLupino, aveau pietris negru la sac de 5 Kg, pret: 11.9 lei, granulatie de 1-2 mm. din cate am vazut eu.

Multumesc de informatie!
Cred ca pana la urma tot fac un drum in Bucuresti. Dar inainte va trebui sa-mi fac o lista cat mai detaliata, sa nu uit nimic! :lol:

Juwel
13-02-2008, 01:56
Dupa ce ai fiert-o, periat-o, si tinut-o in acvariu timp de doua luni... cam greu. :roll:

Foarte adevarat!!! =))

Acum serios, nici nu as fi avut motiv s-o returnez, este frumoasa tare... Si nu e prima radacina de vitza intr-un acvariu.

Buretii de filtru stie cineva ce dimensiuni au si cat costa? Ma refer la buretii aia de se vand la metru patrat.

Lupino, daca pleci imi iei si mie 2 bucati de burete, cu porozitati diferite?

LupeLupino
13-02-2008, 09:04
Stai usor ca n-am zis ca plec maine! Inca n-am golit acvariul de 100L. Asa ca inca nu ma apuc de setupul nou! :mrgreen: Cand e sa merg la Bucuresti, oricum anunt pe subforumul zonal! Asa ca ... daca ai alta posibilitate nu sta dupa mine!

ionutlatcan
13-02-2008, 16:04
Am fost si la hornbach. Am luat si ceva plante ca erau si cateva prin bazinul de 5 lei potul 8) In cel de 9 lei erau chiar frumusele. In fine mi-am luat 3 echinodorus tropica, un (sau o) bacopa monniera si 1 bucata houttuynia cordata (nu ma puneti sa pronunt abia am scris) :lol:
Cateva preturi:
mopan-mangrove=intre 9 si 35 lei parca
pietris 1-2 mm si 2-4 la saci de 25 kg 19 lei am mai zis (aveau pe vreo 2 paleti
pietris colorat 5 kg 16 lei la fel si nisipurile si pietrisurile mai deosebite.
nuca de cocos 9, 5 lei
Pestii nu sunt foarte scumpi dar din pacate nu sunt de incredere nu ca te-ar trada ci ca... :roll: M-am tot uitat la preturi da nu-mi vine ce sa mai scriu.

PS: patepetepevici tu ai vazut alte preturi. plantele 499

bune informatii. mai tii minte cumva daca erau si cioate mai mari si ramificate? ma intereseaza ceva incepand de la vreo 50 cm si pana la 1 m.

keNsei
13-02-2008, 16:30
Asa mari (de 1 m.) nu erau.
Erau in schimb cioate de aprox. 50 cm.

Mitica
13-02-2008, 21:26
Cumparat azi de la Hornbach tubifex congelati. Nu se fac muci la dezghetare.
Am dat la pesti in seara asta.. sper sa nu adun cadavre maine dimineata :)
Am inteles ca mai avea si dafnia si larve albe de tantari

bazil88
16-02-2008, 09:35
Stie cineva ...Hornbach asta mai are si alt magazin decat cel din Berceni/Magurele?
De ce intreb :http://www.orar.info/orar.php?itemID=8506

zfcristian
16-02-2008, 11:08
Are doar locatia din Berceni !

bazil88
16-02-2008, 13:05
Are doar locatia din Berceni !

Merci mult!

ionutlatcan
17-02-2008, 07:54
Rugaminte.....

Daca stie cineva sau daca se duce la Hornbach, sa ne spuna si noua ce sistem de filtrare au acvariile lor. am un amic care are petshop si ar vrea sa stie cum sunt gandite cele de acolo. va multumesc..

zfcristian
17-02-2008, 09:42
Au un perete mare plin cu acvarii dar nu au filtre interne , au gauri de tras si filtrat apa si pentru reintroducerea apei in acvarii.
Am mai vazut cateva bazine, cele cu plante unde au fitre eheim aquaball 2208, 2210!

dinescu
18-02-2008, 09:58
Am fost sambata am cumparat niste daphina o maternitate si din cele de constructii. Asa e au un sistem care plimba apa prin toate acvariile ca e mai la indemana. Dar plimba si bolile ma gandesc. Ca de obicei multi pesti crapati am vazut vreo 2 lipiti de gurile de aspiratie ale bazinelor. In rest parca erau vreo 2 tipi pe care i-am vazut in pozele de la intalniri si inca vreo 2 care si-au unplut carucioarele cu mopani si altele.

zfcristian
18-02-2008, 10:21
Am vazut si eu mopanii aceea care nu erau de uz acvaristic, acestia erau prinsi pe o placa de lemn ca pentru un terariu dar in rest aveau tot felul de roci, mopani etc etc

andreic
18-02-2008, 10:26
Aia, chiar sunt pentru terariu.

dinescu
18-02-2008, 10:32
Hmm ma uitam ca unu luase vreo 2 etichetati cu "STOP-nu se foloseste in acvariu". Nu am vrut sa le dau sfaturi si sa profanez acvaristica...prin putinele mele cunostinte. :roll:

ionutlatcan
18-02-2008, 14:28
care-i baiul cu cele care nu sunt pentru acvaristica? eu intretin niste bazine si undeva au o cioata din cele care NU sunt pentru acvaristica. totul e ok si in afara de faptul ca nu se scufunda si trebuie ancorata nu vad nimic ciudat in bazinul ala. stie cineva de ce nu se pot folosi in acvariu??? sunt tratate cu ceva sau ......

andreic
18-02-2008, 14:44
Motivele le-ai expus chiar tu. Altele nu cred sa fie. Si eu folosesc lemne oarecare la bazinul meu si nu sunt probleme. Au trebuit ancorate doar.

Mitica
18-02-2008, 22:45
Cumparat azi de la Hornbach tubifex congelati. Nu se fac muci la dezghetare.
Am dat la pesti in seara asta.. sper sa nu adun cadavre maine dimineata :)
Am inteles ca mai avea si dafnia si larve albe de tantari
Ei bine, se pare ca am bagat si niste gris in acvariu odata cu tubifex-ul asta. E singurul lucru nou introdus in acvariu. Asa ca mai bine il evitati

zfcristian
18-02-2008, 22:46
Sigur nu e alta cauza? Ai introdus si ceva pesti noi ?

Mitica
18-02-2008, 22:47
Nici un peste nou de vreo luna.

ionutlatcan
19-02-2008, 09:10
Rugaminte.....

Daca stie cineva sau daca se duce la Hornbach, sa ne spuna si noua ce sistem de filtrare au acvariile lor. am un amic care are petshop si ar vrea sa stie cum sunt gandite cele de acolo. va multumesc..

stie cineva??

V.I.L.
19-02-2008, 09:13
eu le dau hrana congelata de la hornbach de 2 luni si nu au nici o problema....asa ca nu cred sa fie de la tubifex,doar daca nu ai nimerit tu pachetul care era singurul defect :lol:

bazil88
21-02-2008, 10:39
Am fost si eu la Hornbach si mi-a placut diversitatea produselor care le au, am luat un sac de 25L pietris 2-4mm = 19.9ron, o radacina Mangrove marimea III (vreo 45cm) cu doar 22.9 ron :thumbright , 2 tablete congelate de larve de tantari si as fi vrut sa iau ceva plante dar nu aratau prea bine si nici nu prea aveai ce alege.
Majoritatea produselor aveau preturile foarte decente PDT_Armataz_01_37

dinescu
24-02-2008, 16:05
Fost astazi la hornbach. Stocuri limitate. Plante mai deloc (3 bazine goale) la pesti cam la fel. Lume multa la raion si multi chiar cumparau. Neoane, furtunase carasei. :grin: :lol: Slabut pe weekend ca stocuri. Mancare la greu.

Danny
24-02-2008, 16:10
fost si eu azi, au adus buturugi noi si kiar foarte interesante, bogate si 'carliontate' ;)

diego
24-02-2008, 18:31
Fost astazi la hornbach. Stocuri limitate. Plante mai deloc (3 bazine goale) la pesti cam la fel. Lume multa la raion si multi chiar cumparau. Neoane, furtunase carasei. :grin: :lol: Slabut pe weekend ca stocuri. Mancare la greu.

Subscriu, cam goala sandramaua, nu am gasit mai nimic din ce cautam iar ca sa nu-mi para rau ca am batut atata drum degeaba(dr taberei-berceni) am luat si eu niste mancare si un ciot ca astea erau pe alese.

TBC
26-02-2008, 22:44
Sandramau sa umplut astazi, toate bazinele de plante erau pline. Pesti foarte multe feluri de molly, platy, xifo si guppy(nu prea rasariti). Mai aveau gumari, leeri, colisa, macropodus, ramirezi si multi alti pesti.

keNsei
27-02-2008, 07:46
Gumarii, gumarii... cat sunt gumarii ?! :lol:

rusuvitali
27-02-2008, 16:33
la magazinul sus mentionat am constatat ca e bine sa mergi in cursul saptamanii marti-miercuri... luni marti primesc marfa si pana la sfarsitul saptamanii se duce... am folosit de multe ori hrana congelata: dafnia, diverse larve de tantari:negre, rosii, albe si artemia... pesti am luat doar niste africani care nu aveau colegi morti prin bazin... ii am de 3 luni sunt in regula... cresc bine sunt vioi... restul bazinelor sunt dezolante chiar si cu pesti in ele din cauza celor decedati... aaaa am luat si niste neritine de la ei... preturile la pesti in general exagerate... 23 de lei un cory panda :shock: in conditiile in care in alte parti in oras nu depasesc 5 lei...
preturi rezonabile la aparatura eheim ... cu cateva sute de mii mai jos decat in celelalte petshopuri... am luat un 2226 si un 2228 si am salvat niste banuti... bazinele de vanzare rezonabile la pret si bine lipite... am doua de acolo si sunt ok...
plante marti miercuri sunt puzderie... in rest ce mai ramane...
la decor mi se pare o oferta mai mult decat suficienta... pietre cu nemiluita, sisturi, mopan, vita de vie si nelipsitele chiciuri...
la mancare foarte bine aprozionati cu tetra... gasesti practic toata gama si in cutii mici si in cutii mari si la punga...
ca si personal sunt cam 6 baietii din care 2-3 chiar se pricep sau cel putin asa mi s-a parut... dadeau sfaturi pertinente si corecte clientilor... eu evit sa intreb... mai bine citesc pe forum... :D
ce ma bucurat a fost faptul ca nu se lacomesc sa vanda doar pentru a vinde... incearca sa explice ciclul azotului... nr. de pesti/bazin... compatibilitati... chiar si pe baza provenintei... asiatici cu asiatici.... sud-americani cu sud-americani etc..
repet toate acestea le-am sesizat doar din discutiile lor cu alti clienti/potentiali clienti...
vizitez des magazinul si din cauza doamnei mele care frecventeaza zona cu flori... evident eu ajung sa ma plictisesc si mai bag un ochi la acvaristica...

dinescu
27-02-2008, 16:51
Poate te-ai uitat la pesti si la pretul afisat fara a citi. Au amestecat preturile si pestii de dracu i-a gasit. Intr-un acvariu in care au fost cory la inceput cu pretul corect acum pot fi broaste. Le-au zapacit. La africani am vazut pesti morti depinde cand mergi (inainte/dupa curatenie-recoltare). Apa oricum merge din bazin in bazin. Am observat si eu ca in weekend se ca goleste..mai ales la plante.
Despre angajati ce sa zic (ma refer la cei de la acvaristica...la alte raioane am vazut chiar bunaciuni :oops: ) din 4, 3 sunt cam pe dinafara. Ala grasu e mai cunoscator si serviabil. Mai e unu cu niste ochelari si inca unu smecheras genu de om "daca nu stie, zapaceste-l". Al 4-lea nu l-am dibuit ce e de capul lui. Fara sa fiu rau am vazut in alte parti ceva mai cunoscatori si dornici de a te ajuta. Poate ca asta e diferenta intre a fi angajat si a avea afacerea ta.

rusuvitali
27-02-2008, 17:21
:lol: pai tocmai la pret m-am uitat si m-am ingrozit... m-am sters la ochi... m-am uitat inca odata si am intrebat ca sa fiu si sigur... si mi s-a confirmat tot ce era in bazinul de cory erau la 23 de lei/buc...
grasu e baza clar... iar smecherasu e usor hilar cand nimereste ceva clienti mai putin cunoscatori... pe de alta parte are informatii...
partea cu curatenia - poate ai dreptate... dar daca ne gandim ca la transporturi mari si de lunga durata (banuiesc) cum fac ei probabil ca mai si mor...
oricum pana nu se reglementeaza situatia alti pesti/nevertebrate nu mai iau de acolo...

zombie_ro
28-02-2008, 07:11
Iata cateva preturi de la raionul de acvaristica din cadrul magazinului Hornbach-Bucuresti:
Set Acvariu Aquapro60 (63l, filtru Eiheim2208;incalzitor 50W)= 230Ron
Set Acvariu Aquapro80 (126l, filtru Eiheim2210;incalzitor 100W)= 387Ron
Pietris decor (granulatie 2-4mm;4-6mm), 10kg = 34-36 Ron
Nisip (diferite nuante) 10kg = 16-20 Ron
Pietris decor (granulatie 2-4mm), 25 kg = 19 Ron
Poster fundal (unele chiar si cu 2 feţe) = 10 -15 Ron
Accesorii curatenie (desi au doar 1 model) = 15 Ron
Pompe externe Eheim = 40-200 Ron
Hranitor automar Eheim 3581 (100ml) = 116 Ron
Hranitor automar Eheim 3582 Twin (2*80ml) = 178 Ron
Pompe Tetratec: Easy Cristal IN400 = 73 Ron
IN600 = 80 Ron
IN800 = 99 Ron
Filtru intern Eheim Aquaball 2208 = 96 Ron
Filtru intern Eheim Aquaball 2210 = 106 Ron
Testere de apa = de la 20 - 40 Ron iar seturile Tetratest Laborett = 90Ron
Incalzitoare Tetratec HT25 = 55Ron
Incalzitoare Tetratec HT50 = 48Ron
Incalzitoare Tetratec HT75 = 53Ron
Incalzitoare Tetratec HT100 = 54Ron
Incalzitoare Jager 50W = 40Ron
Incalzitoare Jager 75W = 44Ron
Carbune activ: de la 20 Ron
Ornamente ceramica: intre 12 - 40 Ron

Subliniez ca aceste preturi mi le-am notat recent, sapt. trecuta, deoarece mi-am luat acvariu. :grin:

dinescu
28-02-2008, 17:30
Am fost (iar) azi cu diverse treburi pe la hornbach. Pana la urma am mai luat cateva plante (5 legaturi de verdeata) din bazinul de 2,99. De data asta plantele erau super fara a exagera. Sau mai bine zis fata de alta data. Avea marfa proaspata si multa. La pietroaie si radacini la fel. Nisip tocmai cumpara unu vreo 8 saci de 25kg :shock: Chiar si pesti erau de data asta multi. Doar multi. Ma utam la niste paracheidon axelrodi dar erau vreo 2 crapati si am renuntat. :roll: Am stat pe ganduri daca sa-mi iau un tub de aquarelle de18w care era 22 lei. Cu ocazia asta m-am "jucat" putin cu aspiratorul de la eheim (cel electric). Era "de serviciu" tipul mai grasut :roll: Bun baiatu' incepuse sa-mi zica ceva si de chimia apei si nu abera ca ceilalti.

horacle
04-03-2008, 16:45
Pai si eu cam sunt patit cu pestii de la Hornbach.
Am luat in 2 transe, iar transa a doua a fost cam ... bolnava si mi i-a cam terminat pe toti. Am tras 1 saptamana cu tratament si inca nu sunt 100% convins ca sunt OK.

dinescu
18-03-2008, 09:10
Ca a venit azi vorba de horn pe un alt topic...am fost duminica si era pustiu. La plante 3 bazine goale, 2 cu ciurucuri si doar in unul ceva plante frumoase (alea scumpe de nu se vand). La pesti mai pustietate. Adusesera aquarelle de 18. Am vazut un domn care a cumparat setul complet: acvariu, filtru, incalzitor, nisip....PESTI...la care tipul de la raion a incercat sa-i explice ceva de genul ca "sa nu bage si pestii de acum". Fara efect. Omul voia acvariu cu pesti pana seara :lol:
Concluzie: trebuie mers in cursul saptamanii eventual in prima parte a zilei.

rusuvitali
19-03-2008, 14:55
am fost eu aseara... plin de plante de la 4 lei la 40 lei...
dar nimeni de la care sa cumperi... m-am invartit vreo 20 de minute... m-am servit cu niste artemia... si-am plecat...

meebo
20-03-2008, 08:36
si cum a fost artemia???ti'a placut?? :lol: cine se mai duce prion hornbach il rog eu sa se uite dupa niste preturi pt mese 100/40 ...cam asa daca se poate....dau si un cico la intalnire ;)) :D

rusuvitali
20-03-2008, 22:07
un pic cam prea congelata... dar am tras-o in tigae :lol:

meebo
20-03-2008, 22:33
:lol: :lol: :lol: pastreaza si mie :)) (sper ca nu te superi pt gluma facuta ) se poate interesa cineva care se duce pe acolo cam cat ar costa o masa pentru un acvariu 100/40???plz

adrian_s
20-03-2008, 22:43
a fost cineva saptamana asta acolo ? a vazut din intamplare daca au adus aspiratorul de la eheim, ala pe baterii... ?

dinescu
20-03-2008, 23:16
Nu au adus. Cel putin luni. Am vazut insa mai ieftin in alte parti.

adrian_s
20-03-2008, 23:24
unde ? un pm te rog

rusuvitali
21-03-2008, 15:58
cora pantelimon/zoomania... nu
zooplus nu
hornbach nu

se pare ca e o problema generala cu eheim... nu a sosit transport la profipet...

dinescu
24-03-2008, 13:22
Am fost ieri cu probleme d-ale mele (lac, pensule, cabluri etc). La acvaristica bagasera "peste proaspat" :lol: :grin: Niste gupi frumosi foc nu am mai vazut erau 4 ron. paracheirodon axelrodi la 4,5 neoni de sarac la 1,45. Am vazut intr-un acvariu si ceva de genul...Melanotaenia sau Glossolepis nu-mi dau seama ce erau. Slabut la mopani si alte lemne, nisip destul ca si al mancarea congelata (muste negre, albe, si alte ganganii). Stocuri bunicele de plante dar nu prea frumoase. Efessro nu adusesera aspiratoru eheim.

Tambaqui
09-04-2008, 23:57
Am fost si eu azi in Hornbach (la raionul acvaristica) si nu-mi vine sa cred ce mi-au vazut ochii... era grisul (Ichtioftiriaza) cat pomacea pe pesti (in mai multe acvarii - EPIDEMIE - mai rau ca gripa aviara :lol: ), lume haioasa "ia uite frateeee ce pirania mari au astiaaa..." - respectiv niste carasei rosii destul de simpatici -, sturisoma 65 ron bucata (astia chiar erau sturisoma dar la banii aia...), "ancistrus" si "platydoras" dar de fapt erau pleco, un acvariu de broaste africane (vreo 20 cred) din care doar doua vii (aproape doua ca una deja inota impotriva tuturor legilor fizicii)... ce sa mai zic... buturugi lipsite de sens (gen sparturi de topor) dar in schimb am vazut pe cineva care a luat cateva buturugi (inainte sa ajung eu la ele si posibil singurele interesante) si 5 saci de nisip de 2mm la 25 kg - macar nisipu' sa fie ceva de el ;) - in rest doar Eheim si Tetra.
PS: am vazut si cativa neritina dar adanc bagati in nisip precum strutu... probabil ca le era prea rusine sa se arate pe geamuri

razvan
03-05-2008, 18:58
TEMA DE CERCETARE!!! ;)
mi-a cazut in mana, zilele trecute, un pliant de la hornbach.
la capitolul "intretinere iaz-pond", mi-a atras atentia urmatoarele:

set complet de filtrare si pompare WWF-4000-UV00
motor 20w, recomandat pt iaz de 6000l, debit max. 1000l/h, uvC 4w, pret 263.95lei

set complet de filtrare si pompare WWF-4100
motor 50w, recomandat pt iaz de 6000l, debit max. 2600l/h, uvC 7w, pret 439.95lei

cine are drum pe acolo, poate da un ochi si pe la ele,,,,

presupuneri (si as vrea sa cred ca sunt intemeiate)
intrucit la ponduri, filtrarea mecanica nefiind o necesitate, presupun ca in aceste filtre, ori este extrem de redusa, ori lipseste cu desavirsire, baza punindu-se pe filtrarea biologica.
in consecinta, daca presupunerea este valida, se poate adapta "ceva" in acest sens, astfel incit sa poate fi folosit(e) la acvarii "domestice" de volume substantiale (peste 4-500l) ?!?!?!?

Nicu Iuja
09-05-2008, 17:23
Problema cu filtrele astea e ca nu prea sunt etanse. Eu unu nu as avea curaj sa bag unul dinasta sub acvariu desi ma incoltise si pe mine ideea acum cateva luni.

razvan
09-05-2008, 17:55
Problema cu filtrele astea e ca nu prea sunt etanse.

daca o fotografie face cit 1000 de cuvinte, o descriere cit mai completa face cit 1000 de fotografii ;)

de unde ai informatiile astea? de la cinevacare-l foloseste sau "se vede si cu ochiul liber" aceste deficiente??

poate fiind "la stand" era descompletat expre, pentru a descuraja eventuale ..... "scoateri la plimbare" nenormate ;) sau chiar descompletat de o "persoana binevoitoare" ....

Nicu Iuja
09-05-2008, 19:46
Acum ceva vreme am fost si le-am studiat chiar pe cele mai scumpe si pot spune ca unele aveau capace de parca ar fi fost proiectate sa nu pice frunze in filtru. Probabil ca la filtrele de pond nu e o problema asa mare pierderea unei cantitati de apa din sistemul de filtrare. Basca, acolo filtrele stau la acelasi nivel cu luciul de apa pompa asigurand numai un flux de apa nu ca la acvarii unde in filtru extern e cea mai mare presiune find la cel mai jos nivel.
Asta e numai si numai parerea mea.

Ro_land
12-05-2008, 09:44
La anul vom avea si in Brasov un Hornbach. Cel putin se va gasi pietris la un pret decent.

Mitica
12-05-2008, 16:16
Te sfatuiesc sa te duci la deschidere.. poate mai prinzi cate ceva. Asta de la Bucuresti mi se pare ca decade.. incet dar sigur

Ro_land
12-05-2008, 16:48
Tocmai din cauza asta am zis numai de pietris si nu de altceva, mai ales viu ;)

dinescu
14-05-2008, 16:57
Ce ati vazut la hornbach in frigider care ar merge la neoni&rasboras? Ma refer la hrana congelata. M-am uitat in frigider era plin insa m-am uitat ca prostu. Acum vreo 2 luni am luat o "ciocolata" de daphnia insa imi par cam mari iar micii razboinici se lupta cam mult cu ele. Care vieati congelate sunt mai mici?

Multumesc

razvan
14-05-2008, 21:03
ciclopii ...

red4ever
20-05-2008, 15:33
Am fost ieri in Hornbach si toate plantele de acolo imi pareau foarte uscate.... :( si pestii cam "obositi" ....si in materie de materiale pentru acvariu ....cam slabut foarte slabut....

dinescu
20-05-2008, 19:41
Mda, s-au dus dracu la acvaristica. Am vazut ca aveau buturugi, pietroaie, mangrove si nisip 1-2, 2-4, 5-8 la saci de 25kg. Plante mai urate ca patrunjelu de la tigani.
Pestii sunt vai de ei cu toate ca sa fiu sincer am vazut o varietate mare de specii. Multi pesti pe caer nu i-am vazut la alte pet-shopuri. Tot felul de ciudatenii :roll: magaposcacatucus..xilerii...d'astia traditionali ca alta prostie dau numai denumirea stiintifica de t euiti ca prostu' (astia necunoscatorii). Noroc ca unii vanzatori si-au scris acolo cu pixul "pestisor negru cu codita galbena" sau "3-4 cm rosu cu dungi verticale".

Sper sa nu se duca si restul care momentan ma intereseaza..polistiren...glafuri...si alte acareturi. ;rr

zombie_ro
14-06-2008, 20:51
Am fost azi la Hornbach...mi-a cam lasat un gust "cam amar"...clasica poveste: nu prea ai din ce sa alegi, iar preturile sunt mai mari decat la mag.online sau alte magazine de acvaristica...+ colaboreaza doar cu cei de la Tetra...
Pt. orice eventualitate...... :grin: poate doar asa, ca nu am ce face... :lol: va dau totusi o lista a celor mai multe produse de la raionul de acvaristica din cadru Hornbach Berceni - Bucuresti:
(Obs.: 1.La produsele "electrice"(filtre, incalzitoare etc.) va dau doar codul produsului...nu si caracteristicile acestora...pt. alte detalii visitati site-ul producatorului :grin: )
2. Preturile au fost rotujite- ex.:4,99=5 Ron)).

Mopan sau Savane Mici 22-23 cm = 10 Ron
Mijlocii 28-32 cm = 17 Ron
Mari 42-45 cm = 33 Ron

Şist verde = intre 5 - 10 Ron
rosu = intre 7 - 15 Ron
rosu/maro = intre 7 - 9 Ron

Nisip acvariu 10 kg(diferite nuante) = 20 Ron
Pietris acvariu (3-5 mm) 10 kg = 35 Ron
Pietris acvariu (1-2 mm) 10 kg = 15 Ron

Componente filtre:
Rotor Eheim pt. model 1250 = 40 Ron
Rotor Eheim pt. model 1212/2210/2212 = 29 Ron
Rotor Eheim pt. model HZ50 = 50 Ron
Roror Easy Cristal 300 = 29 Ron

Cartus Burete pt. Eheim 2006 = 9 Ron
Eheim 201202 = 26 Ron
Eheim 2008 = 39 Ron
Eheim 4004620 = 6 Ron
Eheim 2010 = 23 Ron
Eheim Aquaball 2208/2212 = 29 Ron

Substrat: Eheim Carbon Enfi 2L = 23 Ron
Granule Turba 1L = 20 Ron
Carbon Activ 2L = 46 Ron
Substrat Pro 1L = 46L

Filtre: Eheim Aquaball 2212 = 126 Ron
Aquaball 2210(max.100l/ 550l/h) = 106 Ron
Aquaball 2208(max.60l/ 480l/h) = 96 Ron

Filtre externe Eheim 2213 = 216 Ron
Eheim 2222 = 350 Ron
Eheim 2228 = 450 Ron
Eheim 2226 = 400 Ron

Termometre: 5 - 8 Ron

Incalzitoare Jager 3602 (25-60 l/50W) = 40 ron
3603 (60-100l/75W) = 45 Ron
3604 (100-150l/100W) = 47 Ron
3607 (300-400l/200 W) = 59 Ron

Acvarii (simple fara capac): 12L(30*20*20cm) = 25 Ron
25L(40*25*25cm) = 35 Ron
45L(50*30*30cm) = 55 Ron
54L(60*30*30cm) = 75 Ron
112L(80*35*40cm) = 95 Ron

Mobila pt. acvarii: Aquadro 60 (61*31/36*68cm) = 130 Ron
Aquadro 80 (81*31*36*68cm) = 200 Ron
Eheim Wells (81*36*73cm) = 320 Ron
Eheim Guppy80 (80*35*63cm) = 228 Ron
Eheim Guppy100 (100*40*63cm) = 340 Ron

Suport burete acvariu: 60*30 cm (3mm) = 6 ron
80*35cm (3mm) = 9 Ron
100*40cm (3mm) = 12 Ron

Pt. cei care totusi vor sa isi faca cumparaturle de la Hornbach....din pacate nu prea ai ce sa alegi ( ma refer la marci...<personal prefer..fara a face reclama sau antireclama..magazinele online sau Zoomania).
In ceea ce priveste plantele: au si la Hornbach o destul de mare varietate de plante la vazare, cu preturi cuprinse intre 3 - 40 Ron.
Pesti: prefer sa nu mai aduc in discutie ceea ce s-a mai discutat inainte.. :cry:

dinescu
15-07-2008, 17:51
Cu caloriferu in spinare am trecut si pe la acvaristica. Umplusera frigiderul cu larve de muste albe-rosii congelate si artemia parca. Mi-a mai atras atentia niste pesti d'aia....glass fish (aveau 2 mustati/antene). Frumusei de vreo 3-4 cm. Aveau si SAE stiu ca intreba andreic.

andreic
15-07-2008, 18:09
Multumesc, am cumparat 10 bucati de la ei si mi-a mai donat inca 6 bucati si colegul @Rusuvitali.

Rattle
15-07-2008, 18:29
De maine se deschide si cel din Militari ;;mml ... adio Hornbach din sud, cine stie cand o sa mai dau pe-acolo...

phane
15-07-2008, 19:25
Amplasament domnu` @Rattle ? In Militari ..... unde ? :bounce

V.I.L.
15-07-2008, 19:49
maine dimineata e deschiderea in militari.in seara asta a fost petrecerea de deschidere.

andreic
15-07-2008, 20:39
Vis a vis de Carrefour, adica pe partea ailalta a lui A1. Vezi cum treci pe sub pod si daca ii vezi pe prietenii mei zi-le sa ma pupe-n :butthead: :butthead: :butthead: .

Alt_Razvan
15-07-2008, 20:42
Ai prieteni la "circulatie" sub podul respectiv? :P

andreic
15-07-2008, 20:49
Vreo 2 zice-le-as de toate.

Nicolae Paun
15-07-2008, 20:55
Vis a vis de Carrefour, adica pe partea ailalta a lui A1. Vezi cum treci pe sub pod si daca ii vezi pe prietenii mei zi-le sa ma pupe-n :butthead: :butthead: :butthead: .

Vand abonament metrou. =))

Alt_Razvan
15-07-2008, 21:08
Vreo 2 zice-le-as de toate.
Eu sunt prieten bun cu cei din Ciorogarla... Le doresc sa-si ia lumanari de 100 de euro.

dinescu
15-07-2008, 21:30
Ia ca o sa ajung si la ala ca mai am de luat cate ceva. Chiar sunt curios la zoo&acvaristica ce baga, sper ca au raionul.

V.I.L.
15-07-2008, 21:33
e super dotat raionul,inca sunt si produse pe care in berceni nu le gasesti,adica e mult mai complex.Plus ca sunt produse de la jbl,iar in curand va fi toata linia jbl.

andreic
15-07-2008, 23:11
Vand abonament metrou. =))

Si tie la fel. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

phane
15-07-2008, 23:21

Sa le zic, sa nu le zic .... :scratch Daca nu le zic, se supara prietenii pe mine, daca le zic mi-e ca il las pe @bamse fara cartele de metrou ... :lol:

andreic
15-07-2008, 23:22
Ce m-as face eu fara prieteni??

phane
15-07-2008, 23:24
Ai merge .... pe jos. :lol:

andreic
15-07-2008, 23:25
Merg...pe jos. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

phane
15-07-2008, 23:29
Bagam o plimbarica maine la Hornbach Militari ? Si cu ocazia asta ii saluti si pe "prietenii" tai de ... supt pod. ;)

andreic
15-07-2008, 23:57
De ce nu?! Am vorbit si cu Cornel si poate mergem mai multi. Dupa ora 19.00???

Eugen
16-07-2008, 08:41
Pentru oamenii fara titiuri exista ceva mijloace RATB? Andrei, tu ar trebui sa stii cel mai bine... :mrgreen:

andreic
16-07-2008, 08:45
Inca nu stiu de RATB, dar in mod sigur exista TAXI.

Eugen
16-07-2008, 08:47
:lol:
Ai si tu dreptate...

phane
16-07-2008, 10:01
... in mod sigur exista TAXI.

Or fi dar muuuult mai sanatos este mersul pe ... bicicleta. :mrgreen:

Dupa ora 19.00???
OK.

flooriin
16-07-2008, 10:29
... in mod sigur exista TAXI.

Or fi dar muuuult mai sanatos este mersul pe ... bicicleta. :mrgreen:

Dupa ora 19.00???
OK.

Facem o intalnire a acvaristilor la Hornbach in seara asta? ;)
Multa lume se anunta ca ar merge.

Rattle
16-07-2008, 10:39
Sa nu veniti cu...sacul! Ca de pomi laudati nu ducem lipsa...
Vin multi? La ce ora? Sa-mi lase si mie niste plante... da' de-alea de acvariu, nu de pond...

dinescu
16-07-2008, 10:46
Acum e de luat ca dupa se termina si nu prea mai aduc. Tin minte ca si la ala din berceni era plin cand au deschis. Dupa care..oha aspiratoare, plante mizerabile...etc.

zfcristian
16-07-2008, 10:57
@ Andreic , vezi ca daca esti student este posibil sa beneficiezi de reducere la ratb sau metrou , depinde de forma de invatamant :mrgreen:

flooriin
16-07-2008, 10:59
Sa nu veniti cu...sacul! Ca de pomi laudati nu ducem lipsa...
Vin multi? La ce ora? Sa-mi lase si mie niste plante... da' de-alea de acvariu, nu de pond...

Cine nu are de lucru astazi poate pune impresii la cald de la departamentul de acvaristica? Poate prindem si o transmisie semi-live :lol: .

Alt_Razvan
16-07-2008, 16:51
Pentru cine nu stie adresa si detaliile noului magazin Hornbach.....

Hornbach - Militari
Adresa: Str. Hornbach nr. 1, 077090,
Domneşti, jud. Ilfov.
Fax: 0310.805.480
info_ro@hornbach.com
Program: Magazin
Luni - Sâmbătă 8-21, Duminică 8-18

Drive-In
Luni - Sâmbătă 7-21, Duminică 8-18

Dimensiune magazin: 24.000 mp (10.000 mp Drive In, 9.000 mp magazin,
5.000 mp grădină + zoo)
Locuri de parcare: 600

Sursa: http://hornbach.ro/home/ro/html/

keNsei
16-07-2008, 16:57
Pff, strada HORNBACH... :roll:

cristi_ionescu_79
16-07-2008, 19:14
este ceva obisnuit afara ... alte detalii? a fost cineva acolo? planuiesc eu o vizita maine .... sa iau sacul cu mine?

andreic
16-07-2008, 19:20
Nu, ca mergem noi inainte :lol: :lol: :lol: :lol:

keNsei
16-07-2008, 19:22
este ceva obisnuit afara ...

Poti sa dai cateva exemple ?!
:roll:

andreic
16-07-2008, 19:24
Adica cimitirul este pe str. Invierii, puscaria pe str. Libertatii samd.

keNsei
16-07-2008, 19:29
Da, da...
Caracal. :lol: :lol: :lol:

adrian_s
16-07-2008, 19:35
Bilancia (nu Exim) pe strada Balantei in Corbeanca - cu bani iti schimba strada, dar trebuie sa fi investitor

p.s. Exim-ul era inregistrat in Delfinului, acum 3 ani, sediul din Corbeanca era doar "Punct de lucru"

keNsei
16-07-2008, 19:42
Care strada Balantei ?
http://www.pagini-nationale.ro/dets.asp?ID=DO2004421144035
http://www.bilancia.ro/contact.html#bucuresti

:roll:

adrian_s
16-07-2008, 19:47
daca vrei sa te convingi, o sa vezi pe gardul lor placuta cu str. balantei, initial au fost in Delfinului, dupa care si-au facut sediu la corbeanca, intre Dn si str. Balantei - Corbeaca tu ce ai declara, sa fi gasit ? Accesul in curte este din Drumul National

p.s. am lucrat la ei pe vremea cand si-au construit sediul din Corbeanca

p.p.s. "Str Balantei este strada care da direct in DN 1 din Petresti, strada pe care este Bilancia. Prin schitele postate de mine se observa ca in DN1, venind dinspre Ploiesti, intra o strada cam la 45 grade. Aia e Balantei. "
sau
http://www.listafirme.ro/catalog/j1447314_bilancia_construct_srl.htm

keNsei
17-07-2008, 11:09
Te cred, ca prea zici cu foc. :lol:

dinescu
17-07-2008, 11:32
Si pana la urma ati fost la hornbach militari? Peste proaspat, sacose pline? Cum sta treaba.

Eugen
17-07-2008, 11:33
Eu am fost si m-am intalnit si cu Alt_Razvan... 8)
Ultimele 3 plantute din semnatura mea sunt luate de acolo... :mrgreen:

andreic
17-07-2008, 11:35
Am fost, arata binisor, in sensul ca erau multe plante, ceva pesti, discusi, scalari apistogreme, gupi, etc. Bazinele cu plante aratau bine, normal erau noi, au aparut produse de la Jbl, pe langa cele traditionale deja de la Eheim si Tetra. Aveau si Hemianthus Cuba, ca tot a intrebat un coleg coforumist de aceasta planta. Preturile cam maricele.

Al_koholic
17-07-2008, 11:53
Niste Hemianthus Cuba as fi vrut si eu @-) Da' este mult prea departe de mine Hornbachul asta :cry: Bine eu nu am ajuns pana acum nici macr in celalalt.

andreic
17-07-2008, 11:55
Daca nu ai spus nimic ieri?! Pe viitor te tin minte. Era 15 lei potul.

ciclid
21-07-2008, 18:49
Am fost azi in H.Militari.
Cam greu sa traversezi autostrada :? ...
Discusi,creveti...Plantele erau inca ok(nu inteleg de ce nu baga si ei CO2 in bazinul-cascada),am vazut si unele raritati:
glosostigma & alte gazoane,echinodorus ocelot(nu ozelot)(verde deschis,frunza noua fara pistrui,palmata,iesita jumate din apa),sagitaria(si specia pitica,dar si specia care avea frunze emerse),etc.
Treceti si pe afara,gasiti plante acvatice:
Nimpfea,eleoharis acicularis,hidrocotie,hotonia,miriofilium,lismahia ,ciperus,iris,menta,etc. :
TOATE FRUNZELE PE USCAT :!:

Am o singura critica(Vranceanu inca nu la convins pe sef sa schimbe etichetele cu discusi de pe rocile calcaroase).
DACA AVETI ACVARII PLANTATE CUMPARATI DOAR LAVA,REDROK,LEMNPIETRIFICAT SI GRANITURI ORI BAZALTURI :!:

chibitz
30-07-2008, 18:42
Am fost si eu azi. La cat de departe este si greu accesibil "perpedes"...daca nu ai masina sa mergi acolo inseamna ca esti cu adevarat pasionat de acvaristica. In schimb nu am fost impresionat de ce au. Cam tot gasesti si in "oras" pe la petshop-uri.

V.I.L.
30-07-2008, 19:12
Si cam ce ai fi vrut sa gasesti,domnul meu? =)) Pe la ce ora ai fost astazi,ca eu am fost la munca?Ai dreptate ca tot ce gasesti la petshopurile din oras gasesti si la hornbach-dar arata-mi si mie un petshop mai complex,nu sa colind tot orasul din pet in pet.Plus ca eu cred ca si preturile la unele produse sunt mai mici decat in alta parte.Acum stii cum e,fiecare cu parerea lui.

chibitz
30-07-2008, 20:22
Nu tre' sa sari in sus ca muncesti acolo, domnul meu.. Nu am zis ca este nasol. Daca vrei sa stii singurul lucru care m-a impresionat si care "mai greu in alte parti" este frigiderul cu hrana congelata. Preturile sunt acceptabile intradevar. Ce nu ai inteles tu din postul meu anterior este ca nu prea mi se pare ca merita sa mergi dintr-o parte in alta a orasului fara masina, cum am facut eu azi (stau in titan) ca sa cumpar o planta. Locul este ok mai ales ca nu este deschis demult, asa ca fara suparare. new4 Data viitoare cand mai vin am sa vin cu mai multi bani la mine si eventual cand sunt pe picior de construit inca un acvariu... si am sa vin cu taxiul.

zombie_ro
05-08-2008, 23:18
Ce sa zic...am fost si eu azi pe la Hornbach Militari: au cam acelasi lucruri ca si la Hornbach Berceni cu exceptia produselor de la JBL (interesant ca mai toate produsele JBL sunt importate de firma Kronstil Company_brasov, firma care are produsele expuse in magazinul Zoo Mania-JBL din Brasov - aviz brasoveniilor :lol: ).
Si o intrebare legata de acet magazin Hornbach Militari: a luat cineva pesti de acolo (cei care au fost in celalalt magazin Hornbach stiu la ce ma refer si de ce pun aceasta intrebare :roll:) ? Vazusem acolo SAE (:grin: "original").....

iulik
10-08-2008, 22:36
am fost si eu azi la hornbach berceni.am vazut discusi la 150 lei.destul de marisori.am vrut sa imi iau niste africani dar am ramas piatra cand am vazut mortaciunile pe fundul bazinului.mi-am revenit repede si m-am dus fuga-fuga la pietre.am golit raftul cu roca vulcanica(au mai ramas vreo 2 care erau grele,nu ma interesau) si raftul cu sist negru.cam atat.

Alt_Razvan
14-09-2008, 22:13
Azi am fost la raionul de acvaristica din hornbach berceni..
Am intalnit acolo cea mai nepregatita vanzatoare din cate am vazut in viata mea. Habar nu avea cum se scoate un peste din acvariu si cum se pune in punga. Nu mai zic de faptul ca drumul de la bazinul in care erau expusi pestii pana la recipientul in care erau pusi pana se "inchidea comanda" era interminabil. La un moment, din neatentie, a luat un alt peste din bazin decat cel care trebuia. A scos pestele din recipient CU MANA si la aruncat inapoi in bazin. Plus ca ii mai scapa si pe langa punga, sau ramaneau pe uscat in recipientul de plastic. Iar daca era prea putina apa in punga le turna pestilor in cap apa ca nesatula.. Fara mila. Mi-am stapanit cu greu furia si am plecat sa ma uit la echipamente...
Sper ca acest post sa fie vazut si de catre cineva din conducerea magazinului respectiv si sa o trimita pe respectiva la raionul de mase-plastice. Sigur nu avea ce sa caute la acvaristica.

So.... Take care !!!

Nicolae Paun
15-09-2008, 00:34
Azi am fost la raionul de acvaristica din hornbach berceni..
Am intalnit acolo cea mai nepregatita vanzatoare din cate am vazut in viata mea. Habar nu avea cum se scoate un peste din acvariu si cum se pune in punga. Nu mai zic de faptul ca drumul de la bazinul in care erau expusi pestii pana la recipientul in care erau pusi pana se "inchidea comanda" era interminabil. La un moment, din neatentie, a luat un alt peste din bazin decat cel care trebuia. A scos pestele din recipient CU MANA si la aruncat inapoi in bazin. Plus ca ii mai scapa si pe langa punga, sau ramaneau pe uscat in recipientul de plastic. Iar daca era prea putina apa in punga le turna pestilor in cap apa ca nesatula.. Fara mila. Mi-am stapanit cu greu furia si am plecat sa ma uit la echipamente...
Sper ca acest post sa fie vazut si de catre cineva din conducerea magazinului respectiv si sa o trimita pe respectiva la raionul de mase-plastice. Sigur nu avea ce sa caute la acvaristica.

So.... Take care !!!

Eu am pus mainile la ochi,nu am suportat sa vad,din pacate uitasem pistolul acasa.

zola
15-09-2008, 03:06
Ei bine si ce daca ii pescuieste cu mana? Eu am vazut cand vindea koi + scalari , si mie in loc de netrine a vrut sa imi dea niste pesti... galbeni .. nu stiu ce erau... ca ma apucase niste ''dracii'' :D cand am ajuns acasa... aveam 2 netrine+ doua cochilii.Dar cu toate astea cam de acolo cumpar.. ca e mai apoape de mine si nu ma pot plimba prin pluc in cautare de petshopuri, singurul lucru care nu imi place e ca s'au cam porcit la plante sambata cand am fost ultima data erau intrun hal :evil: singura care merita cumparata era un anubis nana in rest numai resturi de plante+alge de toate algele , sincer chiar imi pare rau de asta... avand in vedere ca acolo am vazut primadata moss de la tropika plutind frumos in casoleta lui pe suprafata bazinelor ... dar oricum gasesti cat tot ce vrei iar pe hardware este zic eu bine aprovizionat, iara daca ne uitam la decor ai de unde alege intre bolovani pietre mopani si crengi, plus ca au si teste ..:D
P.S. Vezi ca au si in Berceni , JBL solutii, substrat sisteme CO2 etc etc...
P.P.S. Au si o gama variata de mincioace.. de la tetra :lol:

Nicolae Paun
15-09-2008, 16:29
Ei bine si ce daca ii pescuieste cu mana? Eu am vazut cand vindea koi + scalari , si mie in loc de netrine a vrut sa imi dea niste pesti... galbeni .. nu stiu ce erau... ca ma apucase niste ''dracii'' :D cand am ajuns acasa... aveam 2 netrine+ doua cochilii.Dar cu toate astea cam de acolo cumpar..

Vezi tu de ce noi romanii nu putem avansa,ca si alte natiuni?Vezi tu de ce Romania este in urma altora cu 100 de ani?Pentru ca noi ne nastem,crestem si murim cu o zicala:"Las' ca merge si asa".Ei bine nu e asa.
De ce a trebuit sa ii ia cu mana?Poate ar trebui sa gandim altfel:in momentul cand a angajat aceasta domnisoara poate cineva trebuia sa-i prelucreze niste norme de reguli interioare sau specifice raionului ei,astfel fiecare client sa plece multumit de acolo si sa-si programeze o eventuala revenire la cumparaturi.Eu personal am fost total dezamagit de prestatia ei si astfel nu voi mai cumpara din acel magazin chiar daca se vor vinde ottocinclusi cu 1 leu.
Eu sunt genul de om care tin foarte mult la calitatea serviciilor,cand intru intr-o cafenea si imi comand o cafea,nu voi plati doar produsul in sine,ci si modul in care am fost tratat,iar in functie de asta voi hotara,daca voi fi un client fidel acelei cafenele sau un client pierdut.

Poate daca eram prost ,eram fericit.

dinescu
15-09-2008, 19:15
Vezi ce bine e la micu' paris ca nu te serveste la masa? :lol: Tu te tratezi singur sau dupa caz, unul dintre colegi. Ai dreptate cei de la hornbach sunt superficiali la acvaristica ba chiar nemernici. Asa e cand sunt angajati si nu e afacerea lor. Altfel sta treaba la magazinele micute, afaceri de familie. La hornbach merge sa-ti iei cateva lucruri: nisip/pietris, buturugi, hrana, neoane si alte hardwareuri (nu toate) si cateodata plante (in ultimul timp deloc). Am cumparat odata daphnia congelata-OK. In rest la pesti nu m-am atins si nici nu am de gand totul e o boala.

zola
15-09-2008, 22:56
Vad bamse vad , dar iti zic eu sigur ca noi avansam nu stam pe loc , sunt multi oameni destupati la cap :)...
Cum ziceam eu unul de acolo cumpar , dece sa ma duc in alta parte daca magazinul asta e la 5 minute de mine?Eu nu ma pot deplasa dupa pesti si pestioace prin oras pentru simplul motiv ca depind de o masina care acu' si'a dat obstescul sfarsit ...
Spune-mi mie ce vina are vanzatorul ala ca nu este instruit? ce vina are el ca familia X vrea sa cumpere fetitei de 6 anisori un bol cu 7 carasai pietris albastru si castel?..
Cumparatorul trebuie educat nu vanzatorul,vanzatorul se v'a plia pe cerintele pietei, a consumatorilor , caci noi aia suntem o tara de consumatori.

Danny
15-09-2008, 23:03
da dar cine il educa pe consumator? in definitiile spoturilor publicitare si al fortelor de vanzare intervin cuvintele 'informare' si 'educare'. drept urmare, in primul rand vanzatorul trebuie sa stie sa isi trateze clientul (iar faptul ca ii dai 7 carasi intr-un bol nu inseamna tratament adecvat). copilul vede pestisori, vrea dar nu stie cu ce se mananca. parintii ii cumpara fara sa se mai intereseze deoarece asta e ultima treaba pe care ar mai face-o dupa programul de lucru. dar crezi ca daca ar sti consecintele ar mai face acest lucru? nu. si sincer, nu pot invinui consumatorul mereu.. dar mereu pot invinui patronii care angajeaza personal necalificat.

Alt_Razvan
15-09-2008, 23:04
Cumparatorul trebuie educat nu vanzatorul,vanzatorul se v'a plia pe cerintele pietei, a consumatorilor , caci noi aia suntem o tara de consumatori.

Vanzatoarea aia era sa se plieze pe pumnul meu... M-am abtinut cu greu sa nu o iau la suturi... Vorba lu nea GIGI "pe banii meeeeeei...." nu chinui tu pestisorii asa....

Nicolae Paun
15-09-2008, 23:26
Vad bamse vad , dar iti zic eu sigur ca noi avansam nu stam pe loc , sunt multi oameni destupati la cap :)...
Cum ziceam eu unul de acolo cumpar , dece sa ma duc in alta parte daca magazinul asta e la 5 minute de mine?Eu nu ma pot deplasa dupa pesti si pestioace prin oras pentru simplul motiv ca depind de o masina care acu' si'a dat obstescul sfarsit ...
Spune-mi mie ce vina are vanzatorul ala ca nu este instruit? ce vina are el ca familia X vrea sa cumpere fetitei de 6 anisori un bol cu 7 carasai pietris albastru si castel?..

Nu vreau sa par ostil,prietenii stiu ca mie imi place sa port discutii contradictorii constructive.
Vezi tu,din cauza clientilor ca tine si ca altii,care din lipsa de timp sau comoditate si isi fac cumparaturile din acelasi loc din care cu o zi inainte OPC-ul daduse amenzi pentru produse expirate(acesta se vrea a fi un exemplu care nu are nici o legatura cu firma sus discutata),noi nu vom inainta.
Sa revenim la subiect,eu nu ma refeream la ce cumpara clientii,fiecare cumpara cati carasi crede el de cuvinta,ma refeream strict la prestarea serviciilor fata de pretul platit.Consider ca am platit un pret prea mare pentru niste pesti care au fost scosi dintr-o apa cu "x"proprietati si aruncati intr-o punga in care s-a completat cu alta apa cu alte proprietati fizico-chimice,manipulati ca si cand erau niste obiecte inerte.Imagineaza-ti cum a trebuit sa fac eu acomodarea pestilor tinand cont ca la mine era a treia apa in care erau bagati in decurs de o ora.
Acum sa revenim la partea generala a situatiei.Avand in vedere ca sunt nemultumit de aceasta situatie,eu protestez in felul meu si anume:nu voi mai fi client la acest magazin,cel putin la raionul pesti exotici.

Danny
15-09-2008, 23:30
da nicu dar ce te faci ca pestii pe care ii iei nu ii gasesti nicaieri in bucuresti?

Nicolae Paun
15-09-2008, 23:37
da nicu dar ce te faci ca pestii pe care ii iei nu ii gasesti nicaieri in bucuresti?
Nu cred ca pentru mine Hornbach-ul va ramane o sursa de alimentare .Avem atatea magazine si chiar cunostinte care ar putea importa o anume specie pe care o cautam.Am reusit noi prin intermediul lui Dan Ionita(si pe aceasta cale ii multumesc) sa ne putem bucura ochii de creveti verzi,in bazinele noastre si ar mai fi cateva surse(impersonal spus),asa ca nu-mi fac griji in privinta pestilor.

PS:imi mentin pozitia,chiar daca in Hornbach se vor aduce otto cu 1 leu,nu ma voi ingramadi sa iau. ;)

Alt_Razvan
15-09-2008, 23:45

Sincer, acum cateva ore ma batea gandul sa-mi planific pentru maine o vizita acolo in vederea achizitionarii unor pestisori.. Dar mi-am adus aminte de individa aia si m-am razgandit.. Voi adopta acelasi protest ca si Bamse.
Poate din hornbach militari sa mai iau cate ceva.. dar din berceni NU.

chibitz
16-09-2008, 02:33
Lasa, ca si cei care stiu cu ce se mananca acvaristica ar vinde 5 carasi intr-un bol doar sa-si vanda marfa. In cel mai rau caz ar fi bine sa dea o sugestie spre un acvariu dotat cu tot ce trebuie.
Foamea-i mare! De cate ori merg in magazine asa zise "bune" vad clienti ce-si cumpara chestii aiurea... si pe vanzatori ii doare-n cot. Sau alti vanzatori mai "de treaba" care incearca sa-ti bage pe gat produse de tot rahatul...de-ti vine sa le dai un cap in gura.
Asta e...foamea-i mare fratilor! Bine ca exista si magazinele astea pe care le avem...

mmaxalb
16-09-2008, 06:20
saracii vinzatori ei sunt aproape nevinovatii
daca au castele , boluri si nisip rosu , albastru violet sau alte culori fistichi ,plante de plastic ei trebuie sa le vinda , seful lor care ar trebui sa fie mai priceput ar fi in vederea mea principalul vinovat,daca tot vrei sa ai un raiom de acvaristica nu aduci prostii, plus de asta ,vinzatori sunt obligatii sa respecte un anumit volum de vinzarii ,sa te tii daca vese sefu' ca spui lu' unu sa nu cumpere xxxx ca nu are nevoie ,
din cite am vazut sunt chiar depasiti de situatie ,ce vreti cind au putin peste salariul mediu nu se vor implica mai deloc, ce interes ar avea cind principala lor grija e sai caute un alt job
cum sai exlpici cuiva care are lovele la purtator ca nu e bine sa cumpere simultan si acvariul si pestii , blasfemie curata,
educarea vinzatorilor ar trebui facuta de cineva de specialitate ,dar de unde in ro :?: ,plus de asta investitiile in personal la nivelele inferioare sunt minime ,nu ai cum sai ceri performanta daca nu stimulezi angajatul

dinescu
16-09-2008, 09:01
Sa fim seriosi interesul lor e sa vanda. Iar daca ii dai un pumn fetei de la raion nu le va fi mai bine la pesti. Atata timp cat gustul romanului pentru kitsch va exista (mii de ani cred) vor fi si castelase, pietris roz. Si nu va disparea nici dorinta romanului de a avea "tot felul de pesti colorati". "Mi-am luat cica ciclude..am mai luat niste gupi, carasei, sanitari de geamuri, si vreo 2 testoase" Ce sa le faci la astia? Poate ca le poti da sfaturi dar te lovesti de patronat care vrea sa vanda dar mai ales de caposenia romanilor "nu-mi zici tu mie ca io am avut acvariu acu' zeci de ani". Ar merita sa iei pesti de la hornbach doar ca sa le schimbi traiul dar sunt plini de boli saracii. :?

Humbert
16-09-2008, 11:33
stie cineva daca au adus marfa in militari? ca astept un transpot de 2-3 saptamani deja.
merci

Alt_Razvan
16-09-2008, 12:13
La Hornbach Militari au adus marfa proaspata.. Atat la plante cat si la pesti.
Modul in care sunt serviti clientii difera mult fata de magazinul din berceni.
Colegul nostru @Vrinceanu, jos palaria!

Humbert
17-09-2008, 15:28
multumesc

zola
17-09-2008, 20:24
da' bamse ai dreptate, eu om prost , dece sa ma duc in hornbach care este langa mine sa cumpar doua plante si trei cutii de macare .. poate si cativa pesti, cand pot sa ma duc mult mai departe , sa ii iau de la magazine specilaizate si sa fac pana acolo doua ore , asa este eu trag in jos magazinele si acvaristi din romania .. PDT_Armataz_01_37 .
pana alta tu ai impresia ca doar in magaziul ala exista pesti morti? si vanzatori prosti? Inca o data zic clientul nu vanzatorul este problema , eu unul bag mana in foc ca la toate magazinele sunt 80% clienti care nu stiu mai mult de doua nume stiintice ale pestilor lor , mite de teste co2 ph substrat activ incalzitoare de substrat , ce e ala spectru de lumina etc etc.. iar restul 20% mai stiu cate ceva ...
Daca tu ai fi posesorul unui magazin crezi ca nu ar venii la tine mamici si tatici sa iti cera doi cleo intr-un bol ? de inseli ;) da ar venii la tine multa lume care stie ( internetul e mare dar totusi mic .. circula vestile repede )
si iti zic sigur ca si tu ai vinde carasi in clod de 7 litri daca nu vrei sa dai faliment :)

belzebut
17-09-2008, 21:08
eu am lucrat in pet 7 ani de zile si chiar in unele mari din ct, dar sa sti ca nu am tepuit pe nimeni, ba uneori m-am contrazis cu patron in fata clientului, ideea este ca atata timp cand sti sa ii explici si ai rabdarea necesara sa raspunzi chiar si la intrebari puierile eu zic ca ai sanse sa ii dai ce trebuie nu ce vrea el. in cazul in care vezi ca nu o scoti la capat ii dai ce vrea logic ca nu o sa il lasi sa plece in alt pet-shop, dar macar esti cu sufletul impacat ca ai incercat.
asta este unul din motivele pentru care am si plecat dintr-un pet, patronul in goana s-a dupa bani a uitat cei sapte ani de acasa si ar fi fost dispus sa vanda si parcarea din fata magazinului pentru masinile pestisorilor. de regula acest comportament l-am intalnit la pet-shop-ari slab pregatiti, cei ce stiu intradevar acvaristica fac recomandari pertinente, insa cei ce sunt parveniti apeleaza la tot felul de tertipuri, in ideea ca clientul nu trebuie sa plece din magazin fara sa cumpere ceva.
oricum inca ne vom mai lovi de astfel de situatii atat timp cat se plateste atat de prost in acest domeniu, iar noi angajati nu sunt instruiti de catre nimeni.

p.s. de multe ori in pet-uri sunt produse contrafacute, expirate, reetichetate, sau de proasta calitate, aici nu este vina clientilor ca nu toti clienti au puterea (financiara sau nivelul de cunostinte) de a alege, lucru pe care vanzatori il speculeaza. nu exista pet shop cel putin in ct care sa nu aiba produse cu probleme, motivele pot varia de la rea vointa pana la neglijenta. iti vinde mancare de 3,5-4 ron la pret de 12 rom, marfa expirata din ungaria si bulgaria si multe astfel de magari.
hai ca am vb destul si imi provoc singur greata,

Daniel
18-09-2008, 00:29
Dar de cate ori pe acest forum sau prin alte parti nu am gasit cu totii indemnuri de genul "cumparati hrana produsa de cutare sau cutare firma, ca veti vedea cat de repede va cresc pestisorii".
Dar si-a pus careva intrebarea daca respectivele produse nu cumva contin prea multe proteine (cazul produselor Hikari, 40%), de fapt dublul cantitatii pe care un peste exotic o poate asimila? Si de aici nitriti, nitrati, fosfati in exces, scaderea imunitatii la boli etc.
Zilele trecute, un inginer piscicol ma intreba ce cantitate de viermi, pureci etc. trebuie sa consume in natura un peste pentru a echivala cantitatea de hrana pe care o primesc in acvariile noastre.
Si cine e vinovat de proasta noastra informare? Vanzatorul de la petshop care este interesat sa vanda? Cumparatorul care nu citeste mai nimic? Posesorul de acvarii care isi achizitioneaza pana si hranitor automat pentru a scapa astfel de "corvoada zilnica" de a hrani bietele sale vietati timp de cateva minute?

zola
18-09-2008, 00:59
Mai Daniel , asta cu mancarea e cam frectie la picioru'de lemn , ce vrei sa le dai la pesti ? ce manaca in natura? ne'a inginer piscicol asta tu cum crezi ca , creste pestii aia cu rame? nup ii creste cu hrana bocata in proteine! ca sa creasac repede si hop-top in tigaie cu ei ...
plus ca in natura pestele gaseste mai tot timpu ceva de bagat sub mustati..fie el pestisor mai mic fie insecta fie resturi , ca doar aia face toata ziua , cauta hrana , ma rog mai putin in preriadele de reproducere...
Ce ai vrea sa le dai sa manace ? tubiex? da-le si o sa vezi ca pana la urma se imbolnavesc , acvaiul nu este ecosistem e un simplu borcan cu apa si pesti indiferent daca are 10-100-1000-10000 litri

chibitz
18-09-2008, 10:56
Posesorul de acvarii care isi achizitioneaza pana si hranitor automat pentru a scapa astfel de "corvoada zilnica" de a hrani bietele sale vietati timp de cateva minute?
Multi isi monteaza ca mai pleaca de acasa cu zilele. Si eu trebuie sa-mi iau neaparat unul. Cand plec cateva zile de acasa...pestii fac post negru ca nu am incredere in nimeni sa las sa se apropie de bazine.
Intradevar multe mancaruri sunt bogate in grasimi si mai putin in fibre. Dar sunt si marci de mancare profesionala. Mancarea este facuta de specialisti cu traditie in acvaristica de zeci de ani. Nu se poate spune ca nu este benefica pentru pesti cand poti atinge cu ea marimea maxima si durata maxima de viata a unui peste de acvariu.

Si in legatura cu magazinele si vanzatorii, vina o cade pe toti cam cate putin. Eu cred ca cea mai mare o are clientul. Cand iti cumperi ceva te interesezi, ca e masina, ca e caine, ca e mp3 player...nu cumperi legat la ochi. Care o face "legat la ochi" sa-si ia pe cocoasa. Dar cu cat e mai mult haos cu atat ies bani mai multi. Vanzatorii trag de pe tine oriunde nu numai in petshopuri. In orice domeniu este la fel nu numai in acvaristica. Pacat de pesti ca mor pe capete...

andreic
18-09-2008, 11:45
Dar si-a pus careva intrebarea daca respectivele produse nu cumva contin prea multe proteine (cazul produselor Hikari, 40%), de fapt dublul cantitatii pe care un peste exotic o poate asimila? Si de aici nitriti, nitrati, fosfati in exces, scaderea imunitatii la boli etc.

E, nu este chiar asa. Eu hransesc pestii cu Hikari, in acvariul plantat si am o problema mare NO3=0, PO4=0 asa ca trebuie sa le adaug eu. De altfel pe produsele Hikari scrie ca nu contin PO4 si NO3. Personal mi se par excelente si le voi folosi in continuare.

Daniel
18-09-2008, 12:22
Daca mancarea gen fast-food e considerata a fi nociva pentru oameni, de ce ar fi bune granulele pentru pesti? Cat despre restul, e doar marketing.
Sa nu uitam ca pe iazuri se hranesc pestii cu granule ce contin proteina 20%, in conditiile in care temperatura este mult mai mica. Si trebuie sa mai luam in considerare faptul ca in ferme pestii sunt crescuti pentru vanzare, ori in cazul nostru aceasta latura este una conexa.
In ceea ce ma priveste, eu macar constientizez ca avem tendinta de a ne transforma din ce in ce mai mult in consumatori gen Wallmart, lucru de evitat. Cu alte cuvinte, consum de dragul consumului.

zola
18-09-2008, 13:40
Daca venii vorba de mc si kfc hai sa iti zic o treaba , eu unul manac cate ceva de la ei zilnic si surpriza... sunt un fel de somelez mai alb asa , daca vrei un somelz albino ... deci parerea mea este , ca te faci cat PDT_Armataz_01_42 doar daca manaci pentru cinci o data...:D
Cat despre pesti , Hikari este o hrana excelenta , ce crezi ca ti-se ingrasa pestii? :roll: ei au oricum nu metabolism rapid si nu au ''momente de relaxare'' practic se misca incontinu ... deci ard grasimile :lol:
Daca vrei neaparat hrana cu consistenta scazuta dale pestiutilor tai purici si creveti uscati sa vezi acolo cate fibre mananca .
Uite iti propun un experiment , i-a te rog o serie de avelini( vivipari/ovipari nu conteaza) separai in doua bazine identice la aceiasi temperatura ,acelasi program de lumina , etc etc. numerotezi frumos baiznele cu unu si doi , intr-unul bagi numai hrana ''profii'' iar in celalat pui clasicul galbenus de ou purici uscati extra mojarati si mai stiu si eu ce minuni , ce crezi ca o duc mai bine? astia ''profi'' care in 7/8 saptamani pot ajunege cat un adult sau astia ''low fat ,low cost ,low proteine '' care la 4 luni inca nu prea sunt colorati?
O fi curentul ''EL Natural '' in voga da' nu este cazul sa il extindem si la pesti , tu crezi ca in natura rezista asa multi avelini? daca traiesc 20% dintrei e bine , ca doar pestele cel mare in inghide pe cel mic

Numai bine .Zola

andreic
18-09-2008, 13:58
Sunt opinii si opinii, eu zic ca trebuie respectate si opiniile celorlalti colegi, chiar daca nu suntem de acord cu ele.

ciclid
18-09-2008, 21:34
Am fost azi in Militari,Vranceanu era obosit sper sa reziste cat mai mult timp la raion:fetele erau amabile si grijulii ,atente la detalii.
In bazine:gemuri cristal,nu am vazut nici o planta sau peste mort ;)
Pentru africani:Anubias Congensis:40 cm.
Gazon:Micrantemum+o specie noua(nu i-am retinut denumirea)

robos
29-09-2008, 13:39
Stie cineva cat e pietrisul granulatie 2-3mm?

V.I.L.
29-09-2008, 15:10
e 20 ron sacul

TEZEU
29-09-2008, 18:49
zola chiar de esti slabut poti avea foarte bine peste 5, 10 ani de acum incolo probleme cardiace datorita unei alimentatii proaste(doamne fereste) + multe alte probleme de sanatate. Dar nu cred ca este cazul sa ne gandim si la dieta pestilor, este posibil ca ei sa manance mai sanatos ca noi... adica discusii mei mananca mixtura ce contine: inima de vita, spanac, banane, artemia etc. eu sincer pana in prezent nu am gustat inima de vita(dar nici nu doresc) + mancarica ce costa aproximativ 20 de ron 100 de grame. Din punctul asta de vedere mai bine aveti voi grija ce mancati caci pesti o duc bine. Era un post in spate in care cineva ar fi pocnit o vanzatoare ce nu stia meserie, pai nu mai bine il cauti pe cel ce a angajat-o? Si va garantez ca daca voi a-ti avea un pet shop la un moment dat se va ajunge sa nu va pese si veti vrea decat sa vindeti ca sa "supravietuitii" caci concurenta este...
P.S. nu am ajuns inca in Hornbach militarii dar tare imi doresc... Numai bine

snakeskin_guppy
29-09-2008, 18:55
unde mai exact este hornbach militari

TEZEU
29-09-2008, 19:44
Pai... in Militari, la iesirea pe autostrada Bucuresti-Pitesti

Alt_Razvan
29-09-2008, 21:26
Administrativ vorbind, se afla in comuna Domnesti Judetul Ilfov... Bucurestiul, implicit cartierul Militari, se termina acolo unde incepe autostrada... De acolo incepe Judetul Ilfov.
Pentru cei care nu au aflat inca locatia "Hornbach Militari" postez harta de mai jos:

http://www.hornbach.ro/markets/ro/graphics/vis_cont_markets_anfahrt_militari.gif

zola
30-09-2008, 19:59
ee lasa-lasa..o sa imi ingrasii pestii si apoi.. ii pun in tigaie :) plus ca am o multime de avantaje:D 1 bag in masina mai putina penzina 2 incap in autobuzele aglomerate 3 ma pot strecura printe usile de la metrou..daca se inchid ... poate schiar si pe dedesupt daca este cazu' =)) si lsita continua:))

V.I.L.
15-10-2008, 13:57
Au venit ieri plantele si pestii,plante verzi si rosii cateva,arata foarte bine.la pesti au venit scalari mari,p rintre care unii negrii superbi,ramirezi frumosi,apistograme 6 specii,2 feluri de elongatus,betta splendens normali si crowntail superbi

zfcristian
15-10-2008, 13:58
REd parrot ?

V.I.L.
15-10-2008, 14:03
Pt alte intrebari ma puteti suna pe 0726852104

adrian_s
15-10-2008, 21:10
filte de la eheim au venit, m-ar interesa daca a venit modelul 2226, cel pana in 350l cu mediile incluse, daca da, la ce pret....
multumesc anticipat

V.I.L.
15-10-2008, 21:38
Au venit,all inclusive.350ron

adrian_s
15-10-2008, 23:14
s-a ieftinit ? eu m-am referit la : Filtru extern Eheim Professionel 2226

V.I.L.
16-10-2008, 08:34
Ala e

V.I.L.
29-10-2008, 08:46
ieri au venit pestii si plantele.plantele frumoase,proaspete iar pestii superbi.xifo de toate neamurile(verzi,albastrii,voalati,cu coada lira),bett splendens si crown tail,astronotus la 10lei si multe alte specii.
In curand o noua linie de la dennerle,momentan dedicata crevetilor(nisip special,hrana,nano-uri,si multe altele)poate reusesc sa aduc si alte produse de la ei.
O zi buna tuturor.

dinescu
01-11-2008, 17:43
Mare atentie in hornbach berceni la data de expirare de la mancare. Multe din flacoanele de la jbl erau expirate. Nu demult 10.2008.

Mitica
06-11-2008, 13:58
Au si Iriatherina werneri??

V.I.L.
06-11-2008, 17:39
in militari aveam sigur Iriatherina werneri,iar pretul undeva la 9ron.

V.I.L.
10-11-2008, 22:45
Am reusit in sfarsit sa aduc si ceva de la Dennerle.Momentan doar dedicat crevetilor:nano cuburi de 10.20 si 30l complete,hrana,conditioneri,fertilizanti zilnici,filtre de colt,lampi si alte cateva produse,dar v-am spus,dedicate nano si creveti.Am primit si ceva specii de creveti,in jur de 5,6 specii si raci electric blue.Maine vor veni pestii si plantele,asa ca cei interesati,puteti sa veniti sa le prindeti proaspete.
Toate cele bune.

lotus
11-11-2008, 12:18
Bravo, nu degeaba se zice ca omul sfinteste locul.

Nici nu se compara cu Hornbach Berceni, parca ar fi magazine diferite.

snakeskin_guppy
11-11-2008, 13:11
chiar asa e... vroiam sa intreb daca stie cineva si ce specii de creveti s-au adus si cam la ce pret??

wolverine
11-11-2008, 18:44
nano cuburi de 10.20 si 30l la ce pret sunt?se gasesc Filtru extern Eheim Professionel II 2028, Filtru extern Eheim Professionel III electronic 2078 si Filtru extern Eheim Professionel II termo 2128 si care ar fi preturile?multumesc

V.I.L.
11-11-2008, 20:58
chiar asa e... vroiam sa intreb daca stie cineva si ce specii de creveti s-au adus si cam la ce pret??
crevetii sunt neocaridine spec. tiger,rainbow si inca o specie la 10 ron si caridina spec. vreo 5 feluri dar am uitat denumirea la 20 ron
Nano cuburile sunt complete(2 pachete "deponit" substrat fertilizant,2 pungi de pietris special,filtru de colt,lampa,hrana,autocolant,set de conditioneri pentru apa,fertilizant lichid zilnic si vitamine pentru creveti,termometru)toate Dennerle.preturile sunt undeva intre 350 si 440,adica 10l 350,20l 400 si 30l 440 ron.luate separat,sticla ar ramane undeva la 20ron,pacat ca nu sunt si separate acvariile,doar celelalte produse.
Filtre externe nu sunt.

bleed
12-11-2008, 11:31
Care-i procedura in cazul in care mor pestii? Nu trebuiesc scosi imediat din bazine? Aseara in H. militari erau vreo 5 xipho mari de peste 10 cm morti.

andreic
12-11-2008, 19:48
Filtre externe nu sunt.

Normal ca nu sunt, Dennerle nu fabrica, din pacate, asa ceva.

V.I.L.
12-11-2008, 20:44
Care-i procedura in cazul in care mor pestii? Nu trebuiesc scosi imediat din bazine? Aseara in H. militari erau vreo 5 xipho mari de peste 10 cm morti.
Xyfo aia de fapt nu erau decat niste molly red leopard,iar pestii aia morti erau veniti in ziua aia,deci mai sunt si pierderi,daca tu i-ai vazut atunci,asta nu inseamna ca acolo o sa putrezeasca :alien au fost mai slabi de inger poate,oricum sunt multi care se pierd pe drum...dar cum intotdeauna exista cate un critic....cele bune nu le vede...toate cele bune.iar eu singur sa intretin toate bazinele alea e cam greu,nu crezi?mai mor pesti si acasa dapai acolo.
Andrei,am vrut sa ii raspund la intrebarea de filtrele externe de la eheim daca au venit.

V.I.L.
12-11-2008, 21:00
Imi permit sa pun cateva poze sa vedeti cum arata un nano cub de 30l amenajat de mine.Aspet si critici ca doar ce m-am obisnuit cu ele :lol:
http://img223.imageshack.us/img223/6035/img1646wr4.th.jpg (http://img223.imageshack.us/my.php?image=img1646wr4.jpg)http://img223.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img511.imageshack.us/img511/2994/img1647ej3.th.jpg (http://img511.imageshack.us/my.php?image=img1647ej3.jpg)http://img511.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img520.imageshack.us/img520/6414/img1648uf3.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=img1648uf3.jpg)http://img520.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img409.imageshack.us/img409/1526/img1649nq1.th.jpg (http://img409.imageshack.us/my.php?image=img1649nq1.jpg)http://img409.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img529.imageshack.us/img529/2041/img1651ro0.th.jpg (http://img529.imageshack.us/my.php?image=img1651ro0.jpg)http://img529.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)
O sa pun si ceva poze cu crevetii,cateva specii printre care si amano shrimp
http://img409.imageshack.us/img409/9716/img1655hd7.th.jpg (http://img409.imageshack.us/my.php?image=img1655hd7.jpg)http://img409.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img529.imageshack.us/img529/4263/img1657ao9.th.jpg (http://img529.imageshack.us/my.php?image=img1657ao9.jpg)http://img529.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img223.imageshack.us/img223/3911/img1658wc6.th.jpg (http://img223.imageshack.us/my.php?image=img1658wc6.jpg)http://img223.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img409.imageshack.us/img409/4482/img1663hg2.th.jpg (http://img409.imageshack.us/my.php?image=img1663hg2.jpg)http://img409.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

sorin1701
13-11-2008, 22:40
@wolverine nu are in hornbach eheim professionel 3e, stiu ca avea unul eheim professionel 3 (fara "e"), am sa cumpar unul cu varianta electronic dar cind am vazut ca nu gasesc, iar daca il cumpar de afara nu gasesc toate mediile de filtrare (buretele 2616801, perlonul 2616805 - ca nu dau 1000 lei si ma apuc sa fac bricolaje). Asa ca am renuntat la idee si vreu sa fac un filtru normal comandat de un PLC (in acare vreau sa inglobez si alte functii, ph controler, comanda incalzitoarelor, comanda luminii, etc.)

ingerul_decazut
14-11-2008, 08:05
dak doresti ma pot duce eu knd vrei in hornbach dar in berceni tiam dat add pe mess ingerul_decazut_1990 si vb aCOLO pot afla ce vrei de la ei si stau si langa ei .

knd
Acest cuvint nu exista in limba romana . Inca o postare de genul asta si rankul tau va fi "decazut" cu un avertisment .
snakefishmike

corleone
16-11-2008, 00:37
am fost ieri in hornbach berceni si imi venea sa plang! o groaza de pesti morti si nimeni nu se deranja sa ii scoata. iar cei vii ii foloseau pe post de hrana. mare pacat pentru saracii pesti!
si sa fiu un pic rau: avea niste oscari incredibil de urati!

dinescu
15-12-2008, 09:49
Am fost sambata la magazinul din militari. Plantele erau in faza terminala pline de alge. Acvariile in schimb aratau mai binisor ca cele din berceni. Se vede ca nu (mai) e nimeni care sa-si dea interesul.

snakeskin_guppy
15-12-2008, 17:38
probabil ca algele s-au dezvoltat fericite de cand a plecat colegul nostru ionut. E pacat ca nu se aprecieaza deloc valoarea :cry: , dar asta e frumoasa si magnifica Romanie

lotus
15-12-2008, 18:49
probabil ca algele s-au dezvoltat fericite de cand a plecat colegul nostru ionut. E pacat ca nu se aprecieaza deloc valoarea :cry: , dar asta e frumoasa si magnifica Romanie

colegul ionut este aceeasi persoana cu user-ul vranceanu? stiu ca el lucra acolo si dadea informatii pe forum despre tot ceea ce venise nou. foarte frumos din partea lui, asa stiam sa nu bat drumul degeaba, ci doar cand venea un nou transport.

dinescu
15-12-2008, 19:36
Am ramas uimit de starea plantelor. Ma intreb de ce naiba nu le dau la jumatate de pret sau mai putin sa scape de ele ca oricum sunt compromise. mi-au facut cu ochiu' 2 corydoras paleatus mici de tot :fish :nemo Am vazut si la berceni am sa iau de acolo pt ca din militari nu m-am riscat sa-i plimb pe la kika+trafic intens.

snakeskin_guppy
16-12-2008, 09:04
da lotus despre colegul Vranceanu e vorba, si legat de anunturi cu transporturi chiar era de un mare ajutor :cry:

vicu
16-12-2008, 11:05
Dragi colegi,colegul Vrinceanu nu a plecat,a fost in concediu saptamana trecuta plus ca a fost in preaviz si chiar nu si-a mai dat interesul sa vada sefi ce inseamna sa piarda un om bun sa zic asa.Totul o sa-si revina la normal cat mai curand.Toate cele bune si sa va aduca mosul ce va doriti :)

V.I.L.
30-12-2008, 09:47
Ieri au venit pestii si plantele.la plante ceva reduceri.Sper ca in cel mai scurt timp sa va pot face o surpriza mai mult decat placuta...va fi schimbat furnizorul iar preturile vor fi mai mici la pesti,mai multe specii,iar plantele mult mai multe specii si preturi mai mici.

dinescu
30-12-2008, 11:08
Ieri am fosr in berceni sa iau cateva maruntisuri si o draperie care ramasese la cusut. Tocmai ce erau cutii cu plante, pesti si mancare congelata. Plantele vechi erau PLINE de alge iar cele noi erau f frumoase. Nu inteleg de ce le bagau la gramada. Inteleg ca e vorba de stocuri/gestiune dar nu le compromiti si pe cele bune in felul asta? Tin minte ca prin aprilie-mai era plin de plante de 3-4 lei si chiar frumoase.

@V.I.L.: sunt sanse sa aduca otto sau sunt prea sensibili pentru hornbach?
danke!

V.I.L.
30-12-2008, 15:53
Dupa ce o sa fie alt furnizor or sa vina si otto.momentam sunt prea sensibili pentru hornbach...la faza asta m.ai facut sa rad mult timp...

Tatanka
30-12-2008, 21:26
Salut!

Am vazut si eu marfa noua la Berceni. Plantele ieftinute se dau repede, si nu ar avea timp sa faca alge- si nici nu sunt genul care fac usor alge. E acolo un camp de Cryptocoryne vechi, le stiu de juma' de an- pline de alge, dar se tin foarte bine. Puse in conditii bune, alga ar da inapoi si plantele ar fi faine. Anubias congensis mari, pe cale de distrugere- scumpe rau si nici o reducere. Pacat de ele. Echinodorusi vechi, dar nu prea invadati de alge- se tin mult mai bine decat Crypto in privinta asta.
Nu cred ca Oto ar fi sensibili ptr Hornbach :P :P . Trec des pe acolo, ca ma cunosc si angajatii :lol: , si e a doua oara cand vad depunere la Discusi- perechi micute. Nu a rezultat nimic, dar bizonul de acolo a zis ca depunerea a avut loc la 24 grade, si le-a ridicat-o cu inca un incalzitor la 28 (era insuficient cel initial), si icrele s-au albit abia in 2 zile- deci au rezistat ceva timp.
Am luat si eu o Sagittaria platyphylla pentru a o testa afara din primavara. Ar trebui sa stea iarna afara in regim de iaz.

Sanatate!

ciclid
31-12-2008, 00:25
Dinescu > gasesti Otto la Dl.Mircea Oprea.

V.I.L. > sper ca ai negociat o marire la portofel.Am nevoie de Velifera auri ori alta specie aurie,ce-mi recomanzi? http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=16306
Spune-ne terog ce program aveti de revelion,e deschis maine si poimaine?
;)

V.I.L.
31-12-2008, 09:43
31 deschis pana la ora 15,1 si 2 inchis

Mitica
31-12-2008, 15:44
Ma bucur ca te-ai intors, macar avem si noi un insider acolo :)
Ati schimbat cumva furnizorul de hrana congelata ? Am luat de la voi diverse chestii de la congelator (cam in jur de 10 dec) dar toate mi se par de calitate indoielnica, artemia de exemplu e alba, decolorata si se face bucati. Tot de la Hornbach Berceni am luat hrana congelata (acum 1 an cred) care era de o calitate excelenta si venea la blistere cu folie metalica .. cam cum sunt medicamentele.
Daca aduceti noi sortimente de hrana congelata te rog sa pui si tu un post pe forum
Merci

dinescu
31-12-2008, 18:21
Tocmai ce a venit luni mancare congelata. Cand am trecut pe acolo despachetau si bagau la frigider. E la punga n-am mai vazut la blister.

V.I.L.
06-01-2009, 08:52
Astazi va sosi transportul de mancare congelata,plante si pesti.Inca nu stiu exact cam ce dar va voi tine la curent.

V.I.L.
06-01-2009, 15:24
nu stiu ce probleme au fost dar pana la ora asta nu a venit nimic.

marian4232
07-01-2009, 12:42
Am tot umblat pe la Hornbach in vacanta de sarbatori dupa larve de Chironomidae dar fara succes.
Aveti idee daca au adus ?
Sau ce alte variante as putea avea?Nu am vazut decat la Hornbach, inghetate.Stiu ca exista si uscate dar nu am gasit pe nicaieri.Cei de la Hikari vor aduce dabia in vara.

Multumesc.

V.I.L.
07-01-2009, 13:11
larve uscate au de la jbl.

V.I.L.
09-01-2009, 15:30
Azi au venit pestii si plantele dar...cu preturi mai marisoare...cred ca din cauza cresterii lui eurici si criza.

zfcristian
09-01-2009, 15:43
Ce fel de mancare congelata aveti pe acolo ? din aceea la blistere sau la pungute ?
Multumesc

marian4232
09-01-2009, 17:28
Pana la urma am gasit la Berceni Jbl NovoFil - chironomidae uscate, si chironomidae congelate.Aveau vreo 40 de bucati.
Hrana congelata era ca si inainte, adica la pungute care se sigileaza.
Nu stiu care sunt blisterele.

dinescu
09-01-2009, 18:29
Am trecut azi am luat doi corydoras paleatus micuti si frumosi :grin: Am vrut sa iau si vreo 5 neoni dar erau veniti azi si cica nu dau din ei ca sa se mai obisnuiasca.
Plantele s-au scumpit cam mult pt cum arata, daca inainte gaseai si la 3-5 lei acum sunt de 2-3 ori mai scumpe. Unele aratau chiar bine. Pesti o gramada...peste proaspat :lol: Unii veniti deja bolnavi deci buba e la furnizor nu mereu la hornbah.
La echipamente am vazut rafturile pline inclusiv celebrul aspirator. La fel si la hrana inclusiv aia congelata.

danny2oo832
09-01-2009, 18:59
Aici voi vorbiti de Hornbach-ul din Militari sau de cel din Berceni?

dinescu
09-01-2009, 19:36
Pai sortimentul e cam acelasi stocurile difera.
V.I.L. vorbeste cred ca de militari eu am facut acum referire la berceni.

nirvana
17-01-2009, 20:17
pai,eu de acolo am luat acvariu de 54l complet echipat cu 2 milioane
preturi bunicele ,angajati de treba :) un magazin nemtesc de nota 10,de acolo ma aprovizionez

ps: berceni,trebuie sa treceti pe acolo

Edit snakefishmike
Sunt austrieci , dar ma rog , tot de prin zona :lol:

Edit Rattle
Din fericire sunt nemti (http://www.hornbach-holding.de/company/en/php/cont_company_holding_history.php) din Rheinland (http://de.wikipedia.org/wiki/Landau_in_der_Pfalz), austriecii sunt mai "romanizati" cand vine vorba de preturi...

andreic
17-01-2009, 20:26
Cunoastem foarte bine Hornbach Berceni, multumim.

Tatanka
23-01-2009, 22:21
Nu chiar ;) !
Eu sunt Omul de Hornbach, din Septembrie. Am stat un pic undercover, ca sa vad critici sau aprecieri de orice natura (plus alte motive), dar cum nimeni nu m-a injurat inca :lol: , si cum multi membri trec pe acolo si e pacat sa nu-i cunosc si sa schimb o vorba cu ei, nu mai are rost.
Nu cred- adica sper- ca am aberat vreodata; daca stiu, vorbesc, daca nu, ma abtin.
Mai prind pesti CU MANA, dar va asigur ca nu e glasspapier si nu am ucis nimic asa. Daca stiti ce inseamna altoirea unui pui de cactus cat gamalia de chibrit, atunci sunteti deja siguri ca pestii s-au simtit mangaiati, nu traumatizati :P :P !
Cat despre vanzarea cu orice pret, inclusiv cand sunt pesti bolnavi prin zona, iar nu e cazul la mine- la noi. Am avut gris pe Apistogramme (se vindecau spontan, fara victime) si ceva intern la G. gibbiceps (fara scapare) in bazin comun cu discusii, care nici nu se stresau macar.
Pot sa zic ca dupa seful de raion ma pricep cel mai bine- patima veche, urmeaza un baiat f. priceput, dar mult mai tanar, inca doi tineri- coleg si colega- care nu au avut initial tangente cu pestii, dar invata.
Fata care l-a indignat pe Alt_Razvan a plecat :lol: .
Poate ca ne va calca si Bamse2008 ;) , care nu a luat in calcul ca lucrurile se pot schimba si in bine- sper ca am contribuit cu ceva la asta.
Astia suntem- amatori dornici sa invete- si incercam sa miscam lucrurile.
Sanatate!

P.S.: daca tot mi-am facut praf acoperirea, cu acordul Celor-de-Sus :lol: (nu e voie- o editati, nu-i bai, si o postez unde/cum spuneti!): aici puteti vedea alte pasarele din stolul personal
www.coldhardycacti.freehosting.net

Nicolae Paun
23-01-2009, 22:41
Stai linistit,nu sunt eu omul ala care sa tina dusmanie,am mai trecut pe acolo,intradevar nu am cumparat pesti,doar aparatura.In rest,ma bucur cand unele lucruri se schimba in bine.Poate trec duminica,nu promit,macar sa te salut si sa te cunosc. :lol:

Alt_Razvan
23-01-2009, 22:50
@Tatanka: vezi ca venim in gasca... ;)
Apropo.. eu am fost acolo acum 2 saptamani, e foarte posibil sa ne cunoastem din vedere.
Cat despre schimbatul lucrurilor in bine, eu sunt adeptul zicalei "omul sfinteste locul".
Daca vei da dovada de profesionalism ( nu fata de noi, ci fata de clientul de rand) in mod sigur vei ridica si tu cota raionului de acvaristica din Hornbach asa cum a reusit colegul tau din Militari.

Bafta si spor la munca...

fishdisease
23-01-2009, 22:55
Am fost miercuri dupa-masa pe la Hornbach-ul din Berceni...oare Berceni e corect? :?: Ca nu era cel din Militari, sigur. Mi s-a parut mult mai ingrijit la partea de pesti comparativ cu anul trecut, dar parca ceva mai putin bine aprovizionat la echipamente. Iar la pietroaie pretul e un pic umflat :shock:

Tatanka
23-01-2009, 23:27
Week-end-ul asta e liber pentru mine, dar sambata viitoare o voi face in campul muncii. Ne vedem noi odata!
Eu sunt ala inalt si nebarbierit de obicei, mai batran si obosit :lol: .
Ambii sefi de raion - Militari si Berceni- sunt profi in acvaristica. La noi e un furnicar colcaitor si seful de aici nu a mai avut timp de mult sa se ocupe personal de bazine. De aceea era jalnic- eu cand eram client ametisem de la etichete puse aiurea la pesti, incredibil de aiurea.

Multam de incurajari si numai bine!

V.I.L.
23-01-2009, 23:32
Ai dreptate tatanka.Mai ales seful de raion din Militari e profi rau de tot.Pacat ca nu pune mana sa-si ajute oamenii.Ar fi mult mai bine pentru tot raionul,mai ales ca acum au plecat si scolareii de la brasov si au ramas putini oameni pe raion.Sa tii partea de acvaristica cred ca stii cat de 'usor' este.Ce sa faci mai intai,sa bagi marfa la raft ca e multa venita si stau rafturile goale,sa cureti acvariile ca vin clientii si nu vad pestii,sa faci tratamente la pesti sau sa ai grija sa consiliezi clientii si sa-i servesti ca esti singur si urla la tine ca de ce nu-i bagi in seama?

Mitica
23-01-2009, 23:47
Ceva mancare congelata la blistere? Repet, cea la pungute nu prea pare ok, artememia cel putin e decolorata rau.

V.I.L.
23-01-2009, 23:54
trebuie sa apara si la blistere,mitica.Dar nu stiu exact cand.Am facut o comanda speciala.

Tatanka
24-01-2009, 11:29
Mai ales seful de raion din Militari e profi rau de tot.Pacat ca nu pune mana sa-si ajute oamenii
De ce esti ironic, au fost reprosuri de genul asta? Nu prea se vede din afara, dar si aici eu abia de-l vad pe Mr. B., el fiind prins cu multe altele. O problema e ca nu toti angajatii de la acvaristica au vreo chemare interioara :P pentru solzi, si asta face lucrurile mult mai dificile.
Succes!

eu2005mircea
30-01-2009, 17:11
Vin din Hornbach Militari.Jos palaria pentru baiatul de acolo. Am luat plante si nu am apucat sa-i ,,multumesc`` baiatului. Sunt super multumit. Nu imi rasfat sotia cat rasfat 20 de guppy neoni zebre si 20 depui guppy .
Ma intreb cat ma mai suporta..,, 2 milioane astea? Da iti dau de mancare? Lasa ca va vad eu deseara cand cereti de mancare`` Recunoaste cineva discutia>?

Alt_Razvan
30-01-2009, 17:13
... Recunoaste cineva discutia>?
=)) =)) Cam toata lumea de pe aici a trecut prin astfel de momente.. Dupa un timp o sa se obisnuiasca, apoi o sa se mandreasca cu "acvariul nostru" ;)

snakeskin_guppy
30-01-2009, 20:34
ce specii de creveti se mai gasesc prin hornbach-uri??? si cam la ce pret?? Multumesc

Nicolae Paun
30-01-2009, 23:33
` Recunoaste cineva discutia>?

Iti recomand un restaurant bun?cine stie poate ne intalnim pe acolo =)) =))

eu2005mircea
30-01-2009, 23:55
Nu mai tine treaba cu carciuma.Dupa 20 de ani de casnicie...s-a fumat.:)....am scris ca era cu ochii lipiti de geam cand au fatat guppytele. :roll:

Dar intalnirea de la carciuma poate sta in picioare..... :oops:

pomi
08-02-2009, 12:05
In Hornbach au produse de la SERA ?

cristi_ionescu_79
08-02-2009, 12:24
nu

rotix
14-02-2009, 01:43
in Hornback militari se aduc si melci pomacea???

africanu
15-02-2009, 12:15
I am back in business, am fost ieri in Hornbach Militari si mi-am luat jucarii noi :
-Masa de acvariu Platy 100, 100x40 : 285 RON
-Acvariu 100x40x50 : 342 RON

Cred ca era de serviciu colegul Vranceanu (care banuiesc ca are userul V.I.L.)

Tatanka
18-02-2009, 09:04
Marfa noua- pesti si plante- la Hornbach Berceni. Sosit ieri, disponibil azi.
Betta frumosi, "velifera" etc.

dinescu
18-02-2009, 11:33
@Tatanka : plante mai ieftine de la noul furnizor? Sau tot d'alea scumpe la propriu... :roll: Dau o fuga azi. ;)

krystyb
18-02-2009, 22:04
am trecut asta seara, aceleasi plante, neinteresante, doar citeva sortimente, si alea, nu prea reusite, din pacate, la capitolul plante, H sta din ce in ce mai rau, parerea mea.

Tatanka
18-02-2009, 22:53
Chestia aia cu furnizorul din Jakarta nu s-a confirmat, a ramas tot cel vechi. Nu inteleg ce a vrut sa spuna seful german atunci, daduse si termen: "in 2-3 saptamani"! Eram in priza, dar nimic nou.
Preturile- aceleasi.

dinescu
19-02-2009, 10:41
Am trecut azi dimineata sa cumpar ceva pt serviciu. Am vazut pestanii...frumusei. La plante ca de obicei scumpe (o cabomba 17 lei) iar cand vad dracena (parca asa ii zice) e deja amuzant.

PS: era colega :roll:

Tatanka
19-02-2009, 11:03
Cred ca zici de Chlorophytum bichetii- aia verde cu alb? Nici eu nu stiu ce cauta acolo, dar pentru aquaterarii ar merge. La fel Acorus si Ophiopogon.
Dracaena e acel "Lucky Bamboo", spiralat si incarligat :lol: .

Angelina
21-02-2009, 22:16
Imi poate spune cineva cat costa JBL Florapol de 700g in Hornbach ? Multumesc.

danny2oo832
23-02-2009, 11:23
Am trecut ieri prin Hornbach Militari si m-am uitat pe la filtrele externe. Nu stiu de ce dar filtrele eheim s-au scumpit foarte mult. Inainte un 2228 era 440 RON. Acum este 790 RON, iar 2224 este 440 RON. Filtrele JBL au ramas cu acelasi pret, JBL cristalprofi e700 era 280 RON, e900 era 330 RON, iar e1500 era 500 RON (449 ca e mai ieftin :mrgreen: ) In rest nimic nou pe la preturi inafara de filtre, mi-a placut un acvariu de 240 de litri dar si scump 859 RON el 500 RON mobila, era cu capac din PVC, erau ciclide in el. Intr-un acvariu de 200 de litri tot asa cu capac din PVC erau 5-6 discusi, neoni cam 30 si mai era o specie care nu stiu cum se numeste. Acvariul era 999 RON dar mobila era mai ieftin 290 RON.
Acum par sa se cumpere mai mult filtrele JBL decat eheim, cel putin la JBL raftul era pe jumatate gol, iar la eheim era plin si era praf pe eheim professionel 2222 si pe eheim classic 2213. Au adus eheim 2080.. 14 milioane, mai bine ti-l cumperi dupa internet ca si acolo gasesti la fel. Pe la plante erau melci, spalatile daca va cumparati. Am vazut ca deja eheim 2213 este praf de mult timp si acum il baga la oferta cu acvariile super. Depinde la un acvariu de 200 de litri foarte tare care face cu mobila cam 12-13 milioane, au bagat un filtru 2213 si alte produse, care trebuia sa le cumperi separat si se facea o reducere de 300 de mii, dar era si filtrul 2213 la care se mai adaugau 300 RON degeaba si nici nu aveam ce sa facem cu el, deci sa fiti foarte atenti la preturi si la orice ,,oferta'' mai speciala, care defapt ne fura de tot. Cam atat.

dinescu
23-02-2009, 11:54
Nu stiu de ce dar filtrele eheim s-au scumpit foarte mult.
Pai nu vezi ca nenorocitul asta de euroi a crescut la greu? :grin:

africanu
23-02-2009, 12:17
Am trecut ieri prin Hornbach Militari si m-am uitat pe la filtrele externe...., iar 2224 este 440 RON.

Eu am luat ieri cu 489 RON (inclusiv medii filtrante). Deci ori ai gresit tu pretul, ori s-au scumpit peste noapte, ori mi-au gresit mie pretul la casa.

danny2oo832
23-02-2009, 20:40
Stiu sigur ca era 440 RON! Cred ca sunt astia cam hoti or au crescut preturile dar nu inteleg cum intr-o zi sa creasca preturile. Oricum astept sa se termine criza asta:D daca te uiti la acvariul acela de 240 de litri o sa fie al meu :mrgreen: desigur sa asteptam sa se si faca bugetul :mrgreen: .

fishdisease
23-02-2009, 21:23
Cred ca explicatia saritului la pret atat de tare il constituie un nou import facut de profipet, la un euro de 4,3...vechiu stoc de filtre era importat la 3 si ceva. Asta pentru ca si la depozit au sarit preturile....in vata era un wet&dry 2229 la 6,2 milioane plus TVA, acu 2 saptamani a fost 7,5 plus TVA, pret de depozit.

V.I.L.
23-02-2009, 22:05
Am trecut ieri prin Hornbach Militari si m-am uitat pe la filtrele externe. Nu stiu de ce dar filtrele eheim s-au scumpit foarte mult. Inainte un 2228 era 440 RON. Acum este 790 RON, iar 2224 este 440 RON. Filtrele JBL au ramas cu acelasi pret, JBL cristalprofi e700 era 280 RON, e900 era 330 RON, iar e1500 era 500 RON (449 ca e mai ieftin :mrgreen: ) In rest nimic nou pe la preturi inafara de filtre, mi-a placut un acvariu de 240 de litri dar si scump 859 RON el 500 RON mobila, era cu capac din PVC, erau ciclide in el. Intr-un acvariu de 200 de litri tot asa cu capac din PVC erau 5-6 discusi, neoni cam 30 si mai era o specie care nu stiu cum se numeste. Acvariul era 999 RON dar mobila era mai ieftin 290 RON.
Acum par sa se cumpere mai mult filtrele JBL decat eheim, cel putin la JBL raftul era pe jumatate gol, iar la eheim era plin si era praf pe eheim professionel 2222 si pe eheim classic 2213. Au adus eheim 2080.. 14 milioane, mai bine ti-l cumperi dupa internet ca si acolo gasesti la fel. Pe la plante erau melci, spalatile daca va cumparati. Am vazut ca deja eheim 2213 este praf de mult timp si acum il baga la oferta cu acvariile super. Depinde la un acvariu de 200 de litri foarte tare care face cu mobila cam 12-13 milioane, au bagat un filtru 2213 si alte produse, care trebuia sa le cumperi separat si se facea o reducere de 300 de mii, dar era si filtrul 2213 la care se mai adaugau 300 RON degeaba si nici nu aveam ce sa facem cu el, deci sa fiti foarte atenti la preturi si la orice ,,oferta'' mai speciala, care defapt ne fura de tot. Cam atat.
hai ca iti explic eu cum sta treaba:
-preturile alea mari nu sunt facute de hotii din hornbach ci de hotii de la profipet la toate produsele importate de ei,nu doar de acvaristica.Au scumpit preturile in toate magazinele,poate mai gasesti pe undeva la preturi vechi dar asta mai dureaza cateva zile.
-cat tine de acvariile alea de prezentare sunt facute ca niste proiecte,nu sunt facute de hoti(adica de mine) :)) ,daca erai atent ce era scris mai jos pe mobila,erau prezentate toate produsele cu preturi pentru fiecare,iar jos de tot am scris clar:ACESTE PROIECTE SE POT MODIFICA IN FUNCTIE DE DORINTA DUMNEAVOASTRA
Toate cele bune si oricum or sa se scumpeasca cat de curand si jbl

africanu
24-02-2009, 10:05
Well, eu am fost primul care a platit deja mai mult, dar asta nu inseamna ca sunt hoti. A crescut euro... Pe langa asta, am gasit acelasi eheim 2224 pe site-uri online din germania cu 90 eur + vreo 25 eur medii filtrante, total 115 eur = 494 RON, cam aceeasi mancare de peste.

Alt_Razvan
24-02-2009, 10:34
Aici nu facem analize economice sau sociale ci discutam despre Hornbach.
Va rog sa pastrati discutia ontopic.

africanu
24-02-2009, 13:54
Yeah, good idea :)

Eu ma intreb daca nu ar avea chef hornbachul sa aiba un catalog cu produsele de acvaristica, o lista de preturi, ceva, sa nu mai fie nevoie sa da fuga pana la ei cand imi trebuie cate ceva.

dinescu
24-02-2009, 14:29
S-ar putea ridica toti cu pretentii...zugravii, tamplarii, gradinarii, electricienii etc. Nu cred ca ar avea chef cu toate ca ar fi util cum exista in alte tari (hornbach austria, germania). La noi sunt mai lenti.

danny2oo832
24-02-2009, 19:45
V-am mai spus.. daca pleaca unchimiu din nou in germania putem sa luam filtre externe mai ieftine banuiesc.. nu stiu sigur preturile de acolo cel putin eu o sa astept sa vad daca mai pleaca si cand revine in tara si imi iau filtrul atunci, dar daca va pleca si doriti ceva de acolo poate mai ieftin anuntatima! Sunt sigur ca acolo sunt si mai multe filtre si alte accesorii de la alte firme de care noi nici nu cred ca am auzit. Poate exista mai bune decat eheim, tetratec, jbl sau altele, oricum Germanii sunt priceputi in toate!

andreic
24-02-2009, 20:25
Uite si tu aici diferenta de cost sintre Romania si Germania la un produs de care s-a facut vorbire mai sus:

Germania (http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/e086ddd09291c168ab496f1e3f9e7a6f/cl/details/anid/061051/tpl/-/searchparam/eheim%202229/lang/1/listtype/search)

Romania1 (http://www.happypets.ro/index.php?main_page=product_info&products_id=337)

Romainia2 (http://www.shopmania.ro/magazin~online-acvaristica~produs-filtru-extern-eheim-2229~p-2248954.html).

Departe de mine sa iau apararea Profipetului sau a magazinului Hornbach dar treziti-va, ca nici pe afara nu umbla cainii cu covrigi in coada.
Am dat un exemplu din Germania, acestea pot continua. A, inca ceva, la acel exemplu, nu este inclus transportul de 25 euroi. Ia vedeti, mai intrati in preturi?

Alt_Razvan
24-02-2009, 20:49
Andrei... Ce ai tu cu oamenii daca vor sa-si ia marfa de la germanica? Se intoarce samsarul cu un golf din 90 cu 500.000 km la bord, are loc si de 2-3 filtre aruncate in portbagaj.. Mai conteaza garantie? Mai conteaza ca pretul lor este la fel de mare acolo ca si aici?
Un copil de 12 ani arunca o piatra in fantana si va aruncati cu totii sa o scoateti?
Pentru offtopic repetat se da AVERTISMENT conform regulamentului... Va rog sa tineti cont de asta.