PDA

View Full Version : probleme si la platy?



valibvb09
16-07-2006, 21:17
Acum 20 de minute am observat doi platy (o femela si un mascul) care cam stau prin locuri intunecoase si cu inotatoarele dorsala si caudala stranse. Masculul a avut mai de mult gris si l-am vindecat cu o baie de apa cu o concentratie mare de sare.
Astazi am citit toata ziua pe forum despre boli si acum nu-mi dau seama daca sunt bolnavi sau eu am devenit paranoic.
Pe corp nu au nici o pata (inca), i-am studiat foarte bine. E posibil sa fie stresati de faptul ca azi am achizitionat 4 femele (2 guppy si 2 molly) si acum toti masculii din acvariu alearga dupa noile venite? Chiar si o femela de xipho pare putin cam agresiva.
Am acvariu de 60 l, fara substrat, un filtru intern, cateva plante in ghivece si 4 molly, 3 platy, 3 xipho, 8 guppy si vreo 8 puiuti (1 cm) de platy.
Am uitat sa precizez ca astazi am inlocuit si 10 l din apa acvariului.

dan20070
16-07-2006, 22:47
chiar in mod ciudat nu stiu ce sa zic citeste la sectiunea de boli provocate de tubifex am pus acolo un articol mai pe la sfarsit vei gasi diverse boli care are asemenea simptome

valibvb09
17-07-2006, 07:42
Nu le-am dat niciodata tubifex. E adevarat ca am ca am achizitionat pesti noi, dar ii pusesem in acvariu cu vreo 2 ore inainte. Chiar asa de repede sa evolueze boala?
Am observat si la o femela de guppy (noua) ca vrea sa inoate spre fundul acvariului si nu poate (ceva o ridica inapoi la suprafata). Am separat-o intr-un borcan (n-am acvariu de carantina inca). Ce sa fac ... e singurul pet shop din oras! Daca-mi mor toti pestii il sparg pe vanzator.
Poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi?
Azi dimineata au mancat toti pestii si par sa se comporte normal (inclusiv unul din cei doi platy).

dan20070
17-07-2006, 09:25
Nu eu zic ca pestii nu au nimik pe moment lasai pe toti impreuna despre guppy nu stiu ce sa zic iti spun doar o chestie : exista 3 boli care sunt cele mai frecvente la ei Exoftalmie Hidropizie sau Girodactiloza , foarte des una din boli ii afecteaza , dar nu stiu dece pe moment boala este aproape neutra la alti pesti vivipari

Daca ai vivipari aduga o lingurita de sare fara iod la 10 L (lingurita fara varf de sare) daca ai alti pesti in acvariu care nu sunt vivipari nu mai adauga risti sa-ti moara

Era sa uit daca adaugi sare dizolva sarea mai intai intrun paharel cu putina apa , daca nu vrei sa-ti arda plantele

valibvb09
17-07-2006, 11:27
in afara de vivipari am doar doi corydoras care cred ca rezista la sare.
am sa cumpar astazi sare neiodata ca acasa nu am decat iodata.
deocamdata ii las asa si ii urmaresc atent. sper sa fie ok.
multumesc.

razvan
17-07-2006, 12:30
... pe corydoras, CHIAR II DERANJAZA TERIBIL ... sarea..

dan20070
17-07-2006, 12:46
stiu un singur mod in care poti sa-ti cureti apa de bacterii etc , si e foarte buna cumpara niste Tripaflavin si pune 10 picaturi nu mai mult , apa se va limpezi in 24 de ore maxim 48 , daca ai un filtru bun atata pot face triplaflavin e bun pentru boli dar si pentru prevenire eu cand schimb a[a adaug 10 picaturi , deoarece rareori pesti se mai bat si stiu macar ca apa este dezinfectata pentru rani , care se vor vinde ca !!!

Bafta si nu te speria , nu cred ca platy are ceva :thumbright

dan20070
17-07-2006, 12:47
PS : tripaflavin gasesti la pet shop trebuie sa fie cam 2,5 lei

sweet_cherry
18-07-2006, 16:04
Tripaflavinul este medicament. Nu-l folositi decat atunci cand sunteti siguri de existenta unei boli care se trateaza cu acest medicament! Daca vrei totusi sa dezinfectezi apa, foloseste albastru de metil, dar nu in exces. Nu mai dati medicamente la pesti, aiurea!

dan20070
18-07-2006, 16:54
Tripaflavinul este medicament. Daca vrei totusi sa dezinfectezi apa, foloseste albastru de metil, dar nu in exces.

1 Gresit Tripaflavin este folosit si pentru a dezinfecta apa
2 Albastru de metil : omoara plante melci si distruge total aspectu unui acvariu

dan20070
18-07-2006, 16:55
Albastru de metil sufoca plantele folositil numai in acvariu spital

valibvb09
18-07-2006, 22:29
na, acum chiar ca m-ati derutat complet!
faza e ca si eu ma gandeam sa pun vreo doua picaturi de albastru de metil mai ales ca la masculii guppy cozile par afectate de niste bataite.
dar nici n-as vrea sa-mi paradeasca plantele.

sweet_cherry
19-07-2006, 07:59
Triplaflavinul este un medicament destul de puternic! Este folosit la dezinfectarea apei dupa depunerea icrelor. Scrie si pe flacon.
Nu mai invata oameniii sa-l foloseasca aiurea!
Cred totusi ca ai confundat medicamentele!
Cred ca tu erai cel care ne invata sa tinem betta la 13C. Ai grija de pestii tai!

sweet_cherry
19-07-2006, 08:04
Am scris si mai sus: Nu mai folositi, fratilor, medicamente aiurea! Folositi-le numai atunci cand apare o boala si atunci documentati-va si vedeti care este cel mai bun pentru acel tip de boala. Tratamentele se fac separat, intr-un acvariu-spital, si nu impreuna cu ceilalti pesti, care nu au nici o treaba cu acea boala! Nu va pare rau deloc de pesti?!

valibvb09
19-07-2006, 14:40
cred ca nu pentru mine erau posturile de mai sus.
eu sigur nu am invatat pe nimeni nimic legat de acvaristica.
cat despre pesti, imi pasa de ei tocmai de aceea am postat intrebarile.
si acum am fost sunat de acasa ca mi-a murit o femela xipho care era vioaie si parea ca n-are nimic. vreau sa ajung cat mai repede acasa sa vad despre ce e vorba.

sweet_cherry
19-07-2006, 18:14
Erau si pt tine posturile de mai sus, ca sa inveti ce trebuie si ce nu trebuie sa faci; dar mai ales erau pt dan20070, nu mai trebuie sa precizez de ce, pt ca se vede mai sus. In orice caz, nu pt tine era "tonul" :grin:

valibvb09
31-08-2006, 14:06
Revin cu problema celor doi platty. In tot acest timp de la prima postare si pana acum s-au comportat normal si aratau tare bine. Ieri seara insa, am observat din mou ca au inotatoarele stranse iar femela statea mai tot timpul sub o frunza. Masculul insa era foarte agitat si "alerga" prin tot acvariul, uneori chiar facand miscari bruste (zvacniri). M-am uitat foarte atent la eu si parca am observat un fel de puf alb la baza cozii. Nu sunt foarte sigur ... se vedea doar din anumite unghiuri si foarte slab. De mancat mananca normal, masculul chiar vrea sa se imperecheze. Cealalta femela de platty e ok (adica are innotatoarele deschise si nu pare a avea puf), plus ca parca are culori mai vii.
Cam ce ar putea sa fie?

lupul-sur
31-08-2006, 16:56
Va rog nu mai aruncati cu parere aiurea. sweet_cherry ai dreptate.

DanIonita
31-08-2006, 16:57
M-am uitat foarte atent la eu si parca am observat un fel de puf alb la baza cozii
Cred ca e vorba de Saprolegnia. Tratament cu Micopur de la Sera si separa-i.Se agraveaza daca o ataca in zona aia...ciuperca asta complica aproape toate ranile.

Seamana cumva cu asta ?
http://img190.imageshack.us/img190/1066/hpim13662lm3.jpg (http://imageshack.us)

valibvb09
31-08-2006, 18:39
Nu, nu seamana. Nici nu se observa decat daca te uiti din spatele sau din fata pestelui. Din profil totul pare ok. Nici nu arata ca o rana. parca i-ar fi crescut puf. Acum sunt ambii vioi si se inghesuie sa primeasca mancare.

valibvb09
01-09-2006, 23:51
OK, datorita faptului ca nu am mai primit si alte sfaturi si trebuia sa fac ceva ... le-am facut ieri pestisorilor o baita in saramura (4 secunde) dupa care i-am pus inapoi in acvariu. Azi cand am venit de la servici, spre bucuria mea am observat ca masculul nu mai are nimic pe el si isi etaleaza aripioarele iar femela e mult mai vioaie si si-a desfacut si ea aripioarele. ea inca mai are cate ceva pe corp, dar dupa cateva zile ii mai fac o baita :) . Ah, am uitat sa specific si ca am crescut temperatura din acvariu cu 2 grade, adica 28.
Si maine imi iau si acvariu de 100 l! ;new29

bogdan_underline
02-09-2006, 00:00
Norocosule ! :x
Cum adica "saramura"? Cata sare la cata apa?

valibvb09
02-09-2006, 08:58
Doi pumni seriosi de sare la 10 l de apa. M-a invatat tipul de la petshop de unde imi fac eu achizitiile. Tot asa l-am mai salvat o data pe masculul de platty si atunci era acoperit tot de puf. Ideea e ca daca ii tii mai mult de 4-5 secunde risti sa moara.

razvan
02-09-2006, 09:17
;) ideea este ca in cazul in care concentratia de sare este extrema, sa faci "imbaierea" foarte scurt si mai ales sa nu il bagi cu branhiile in apa, iar daca zonele afectate de paraziti, sunt chiar in apropierea operculilor-ochilor, tratamentul se poate face destul de bine, tamponind cu un betisor cu vata sau cu o pensula fina.

valibvb09
02-09-2006, 09:32
:grin: Trebuie sa spun ca am avut ceva emotii cand am vazut ca ai postat tu, razvane. Ma asteptam la ceva mustruluieli :lol: Bun, data trecuta cand am avut probleme cu masculul era afectat 90% din corp si vanzatorul mi-a spus ca pot sa-i bag si complet, dar sa nu-i tin mai mult de 5 secunde. A ramas el putin cu sechele (ochiul drept e afectat si nu cred ca mai vede cu el), dar am reusit sa-i salvez viata si asta ma bucura. :mrgreen:

razvan
02-09-2006, 09:47
man" "timpenii" se fac multe in acvaristica, important este sa le faci cu cap ;)
;) ia cauta tu pe forum unde am scris eu despre tratarea algelor de pe anubias, cu..... spirt ;) :mrgreen: :shock:

valibvb09
06-09-2006, 22:18
Pana la urma femela a murit. Chiar ma pregateam sa-i fac din nou (a doua oara) o baie de sare si am constatat ca peste noapte murise. Interesant e ca in ziua precedenta am observat ca majoritatea pestilor alergau dupa ea sa o ciuguleasca (la propriu) :shock: