PDA

View Full Version : femela de guppy bolnava



valibvb09
15-07-2006, 23:38
nu am cautat ceva asemanator pt ca nu vreau sa pierd vremea cautand. am sa postez intrebarea dupa care am sa caut pe forum si ceva similar.
Am o femela de guppy bolnava. Nu stiu ce are si nu stiu cum sa o tratez. Poate ma ajuta cineva ...
Simptomele sunt urmatoarele: inoata foarte greu si sta tot timpul cu burta in sus. Incearca sa se redreseze dar in momentul cand nu mai da din aripioare se intoarce din nou cu burta in sus. Aripioarele laterale sunt departate de corp. Pare putin balonata (dar nu exagerat) si branhiile sunt inflamate si rosii.
Nu am observat nici o pata pe corp.
Astept cu nerabdare un raspuns.
Multumesc.

africanu
15-07-2006, 23:59
Incearca sa dai si detalii de cati pesti ai, in ce volum, filtrare, cat le dai de mancare si cum/cat de des le schimbi apa.
Si o valoare a pH-ului ar ajuta, cred.

Laurentiu Craciunas
16-07-2006, 01:07
pare a avea vezica inotatoare sparta... daca e asa, n-ai cum s-o vindeci

offtopic: in legatura cu timpul pe care il consideri pierdut... gandeste-te ce s-ar intampla daca toti ar pune aceeasi intrebare fara sa se uite ca s-a mai raspuns? nu este si cazul tau pt ca ai avut noroc si nu s-a mai discutat exact subiectul asta...

valibvb09
16-07-2006, 01:33
am acvariu de 60 l, filtru si trei plante in ghivece (nu am substrat).
6 guppy, 2 molly, 3 plati, 3 xipho toti maturi si 7 pui de plati.
Apa o schimb cam o data la saptamana, cam 30 %.
Ii hranesc de 3-4 ori pe zi, astfel: de 2-3 ori cu purici de balta uscati si o data cu vitamine.

scuze pentru faza cu pierderea vremii, dar vroiam sa aflu cat mai repede daca mai pot face ceva sa o salvez.

ph-ul nu stiu cat e. am piatra care scade duritatea apei.

valibvb09
16-07-2006, 01:45
din ce cauza se putea sparge vezica inotatoare?
am citit undeva mai de mult ca o muzica ascultata la volum mare ar putea afecta vezica inotatoare. precizez ca acum o saptamana cand m-am intors de la servici prietena mea asculta muica destul de tare. dar a trecut o saptamana de atunci ...

valibvb09
16-07-2006, 09:51
am pus-o ieri seara intr-un borcan cu apa cu sare (ca sa incerc totusi ceva) si in dimineata asta am observat ca nu mai e asa incovoiata si ca reuseste sa se tina drept mai mult timp. Totusi nu mananca si branhiile sunt tot inflamate.

Laurentiu Craciunas
16-07-2006, 09:59
nu cred ca muzica a afectat-o :)

pestii se pot rani singuri de substrat sau decor, nu i-ai vazut niciodata sa se loveasca "controlat" de substrat pentru a "scormoni" dupa mancare?

valibvb09
16-07-2006, 11:20
am scris mai sus ca n-am substrat, dar daca stau sa ma gandesc au de ce sa se loveasca. In urma cu ceva tim am vazut ca se cam frecau de pietre si de fundul acvariului (mai alec guppy si xipho), dar dupa ce am crescut temperatura pentru o perioada pe la 29 C vad ca s-au linistit.
Imi pare rau de ea, cand o vad ca se chinuie si nu o pot ajuta imi e ciuda.

eflorian
17-07-2006, 11:45
Eu cred ca ii hranesti in exces (3-4 ori pe zi) si mai ales de 2-3 ori pe zi cu pureci de balta uscati. In primul rand purecii nu au un aport important la dezvoltarea pestilor, murdaresc foarte repede apa si sunt ca un pugativ pentru ei. Hraneste pestii 1 data maxim de 2 ori pe zi cu atat cu cat mananca ei in 5 minute si cat mai diversificat. Ai atatea feluri de mancare pentru ei -fulgi, granule, spirulina, FD Tubifex, Artemia Flakes- daca tii la ei nui mai indopa cu "pufuleti" de balta uscati.

valibvb09
17-07-2006, 14:07
femela a murit ieri dupa-amiaza.
ok, am sa le iau si altceva si am sa incerc sa le dau mai rar de mancare. Chestia e ca imi pare atat de rau cand vad ca se strang in coltul unde le pun mancarea si daca bag degetul in apa chiar ma ciugulesc (cateodata ma lasa sa-i ating - mangai - , dar asta e alta poveste :) ). Pe langa asta am puiuti in acvariu si imi era teama sa nu-i manance.

africanu
17-07-2006, 14:40
Pestii ar manca pana ar plesni. Nu le da sa manance cat vor ei.
Poate chiar de la prea multa mancare sa-i fi plesnit vezica gupoaicei tale.

valibvb09
17-07-2006, 17:35
ok, multumesc tuturor. Am ajuns acasa si vad ca si platy sunt vioi si a doua femela de guppy inoata mai bine (chiar bine). Poate ca ii trebuia putin post.
Daca o sa mai am probleme o sa mai stresez lumea pe aici :) , sper ca nu se supara nimeni.
Pana atunci o sa incerc sa citesc cat mai mult de pe forum.