PDA

View Full Version : Boli transmisibile la om



Gaia
08-02-2008, 14:32
Cazurile de imbolnaviri provocate de acvarii sau de locuitorii lor sunt rare, dar data fiind gravitatea unora dintre aceste boli posibilitatea infectarii nu trebuie trecuta cu vederea.
Nu vreau sa va sperii cu acest articol, ci doar sa va prezint riscurile pentru a va face sa constientizati necesitatea igienei (stiu ca cei mai multi o fac deja)


Micobacterioza ( tuberculoza piscicola, fisktank granuloma)

Este provocata de bacteriile gram-pozitive din genul Mycobacterium. De obicei este vorba de Mycobacterium marinum. Bacteria respectiva este inrudita cu tuberculoza umana dar NU este aceeasi . Este aeroba.

Este, alaturi de nocardioza, o boala des intalnita la pestii de acvariu, carora le cauzeaza infectii sistemice cronice.
Printre simptomele prezentate de pestii infectati se afla : anorexia, exoftalmia, decolorari ale pielii , ulceratii, noduli si putrezirea inotatoarelor (finrot). E posibil ca salmonidele de apa rece sa nu prezinte nici un simptom extern in afara de deces. La autopsie se vor observa leziuni albicioase in rinichi, splina si ficat. Pestii infectati pot prezenta primele simptome abia dupa 6 luni de la momentul infectarii, ceea ce face carantina irelevanta. Boala este aprope imposibil de diagnosticat cu ochiul liber, simptomele fiind comune multor alte boli.

In pesti, aceasta boala este considerata netratabila datorita ratei mici de succes a tratamentului, dificultatii acestuia si mai ales pericolului de a crea tulpini rezistente la antibiotic, care ulterior s-ar transmite la om . Intregul stoc infectat (expus direct) trebuie eutanasiat iar dezinfectarea acvariilor si a instrumentelor se va face cu grija.

Bacteria poate rezista 10 ani in lipsa unei gazde, ceea ce face dezinfectarea obligatorie. Temperatura optima de dezvoltare este 24-32 C

Simptome la om:
La 3-4 saptamani dupa infectare, apare o umflatura pe o proeminenta osoasa sau pe locul unei julituri. Se dezvolta un chist sau un abces care poate fi plin cu puroi sau se poate prezenta sub forma unei ulceratii. Leziunile pot fi dureroase sau nu.
Infectia va aparea de obicei pe maini acestea fiind cele mai expuse.Deasemeni, temperatura inalta a corpului uman inhiba dezvoltarea bacteriei, de aceea infectiile vor aparea pe zonele mai reci, adica pe extremitati.

Tratament: Trebuie mers la doctor de urgenta. Daca va confruntati cu o infectie dubioasa, nu uitati sa ii spuneti doctorului ca aveti acvariu si ca e posibil sa fiti infectati cu Mycobacterium. Daca v-ati taiat la mana in timp ce manipulati acvariul, urmariti cu atentie evolutia ranii. Lipsa tratamentului la timp va duce la cicatrici foarte urate si de multe ori la pierderea unei parti a corpului (de obicei un deget). De multe ori identificarea agentului patogen ia foarte mult timp. Boala se trateaza greu.

Prevenire:
-Daca suspectati prezenta acestei bacterii in acvariul dumneavoastra, purtati manusi de protectie cand lucrati in acvariu si dupa ce terminati dezinfectati echipamentele folosite
-Nu bagati niciodata mana in acvariu daca aveti rani deschise :zgarieturi, taieturi, julituri.
-Persoanele cu imunitatea compromisa nu au voie sa lucreze in acvariu (femei gravide, bolnavi de SIDA)

Pe urmatoarele siteuri veti gasi mai multe informatii si fotografii care va vor ajuta in identificarea bolii:

http://www.healthcentral.com/ency/408/imagepages/2337.html


http://www.aquatouch.com/Granuloma.htm


http://content.nejm.org/cgi/content/full/350/9/e8/F1


http://www.diseasesdatabase.com/links1.asp?glngUserChoice=8510


http://images.google.ro/images?um=1&hl=ro&q=mycobacterium



Nocardioza

Este provocata de bacilii gram pozitivi aerobi din genul Nocardia.
Este o infectie oportunista, cu moduri diferite de mannifestare in functie de localizare.

http://images.google.ro/images?um=1&hl=ro&q=nocardia


Salmonelioza


Este provocata de Salmonella,un bacil gram-negativ. Poate trai atat aerob cat si anaerob. In conditii anaerobe, poate produce hidrogen sulfurat. Aceasta bacterie paraziteaza tubul digestiv al vertebratelor. Se transmite numai pe cale digestiva.

Prezenta Salmonellei Paratyphi B, o ramura rezistenta la multe medicamente, a fost evidentiata in acvarii

In general pestii purtatori nu prezinta simptome.
Simptomele la om apar dupa 1-2 zile de la contaminare si dureaza o saptamana. Trebuie mers la spital, deoarece pot aparea complicatii foarte grave (deshidratare, septicemie).
In unele state din SUA a fost interzisa vanzarea broastelor testoase ca animale de companie, deoarece multi copii aveau obiceiul sa le bage in gura contractand aceasta boala.
Simptome:
-febra
-diaree
-varsaturi
-crampe
-dureri musculare

Pervenire:
-nu trageti apa prin furtun cu gura atunci cand faceti schimburi de apa
-spalati-va bine pe maini
-nu lasati ustensilele de acvariu la indemana copiilor mici


http://images.google.ro/images?hl=ro&q=salmonella&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi



Aeromonas si Pseudomonas

Sunt bacterii gram-negative, anaerobe dar care traiesc si in mediu aerob.

La pesti pot provoca infectii sistemice caracterizate prin abdomen umflat, exoftalmie si hemoragii, fluid in abdomen si inflamarea organelor interne. Fiind bacterii oportuniste, imbolnavirea apare in conditii de igiena precara. Ele se afla in orice acvariu dar imbolnavirea apare doar pe fondul imunitatii scazute. Acelasi lucru se poate spune si despre aparitia imbolnavirii la om. Toti suntem expusi la aceste bacterii extrem de raspandite dar putini se imbolnavesc.
La om pot provoca simptome foarte diferite depinzand de localizarea infectiei.

Prevenire:
-nu trageti apa din acvariu cu gura
-spalati-va pe maini


Crayfish Handlers Disease

Poate fi provocata de o serie de bacterii, de obicei Erysipelothrix rhusiopathiae sau specii din genul Vibrio. Erysipelothrix este un bacil gram-pozitiv aerob dar care poate deveni anaerob la nevoie. Cresterea sa este ajutata de prezenta CO2 in proportie de 5-10%. Rezista fara gazda, deci poate fi luata si prin contact indirect cu animalul purtator.

Pestii purtatori nu manifsta boala dar bineinteles pot infecta oamenii.

Omul este infectat prin expunerea ranilor deschise.

Simptome:
-umflarea incheieturilor invecinate, care devin dureroase
-mancarimi si arsuri la zona de contact

Netratata, boala poate trece de la sine in 3 saptamani, cu toate acestea este recomandata consultarea de urgenta a unui medic deoarece pot aparea complicatii foarte grave inclusive septicemie.

http://images.google.ro/images?um=1&hl=ro&q=Erysipelothrix+rhusiopathiae+&btnG=C%C4%83utare+Imagini




Parazitoze (viermi intestinali)


Trematozi: Clonorchis, Opthisthorcis, Heterophis si Metagonimus spp
Nematozi: Gnathosoma sp. si Capillaria phillipinensis
Pestii sunt purtatori ai unei serii de viermi intestinali care se transmit si la om. Cu toate acestea , cazurile de infectare a omului cunsocute s-au datorat consumului de peste gatit insuficient, pestii de acvvariu neprezentand un pericol ( incercati totusi sa nu ii mancati :D )



Alte infectii

Exista posibilitatea infectarii omului si cu alte microorganisme oportuniste, dar in imensa majoritate a cazurilor acestea se produc in urma unei igiene extrem de precare sau la persoanele cu sistemul imunitar compromis. In aceste cazuri, nu doar acvariul prezinta un pericol pentru dumneavoastra ci tot ceea ce va inconjoara.



Alergiile

Foarte multe persoane sunt alergice la Daphnia. Cand aceasta este sub forma uscata, mici particule ajung foarte usor in nas.

Alergia se manifesta prin stranut, curgerea nasului, senzatii de mancarime si inrosirea fetei.
In urma expunerii indelungate, alergia se agraveaza. Sa nu va ganditi ca veti deveni imuni cu timpul. In final se poate ajunge la soc anafilactic.
Metode de prevenire:
-evitati hranirea pestilor cu daphnii uscate
-in cazul celui mai mic semn de alergie, renuntati cu desavarsire la acest tip de hrana
-spalati-va bine pe maini dupa hranirea pestilor

Alergiile pot aparea si de la alte tipuri de hrana folosite, de exemplu de la larvele de tantari. In cazul unei alergii consultati medicul, pare o afectiune usoara si ignorabila insa poate avea urmari foarte grave.



Masuri generale de igiena:



- nu lasati ustensilele de acvariu pe mana copiilor aflati inca la varsta cand nu inteleg pericolul imbolnavirilor, persoanelor cu handicap mental, celor care nu respecta nici o regula de igiena

-copii mici, persoanele foarte in varsta, femeile gravide si seropozitivii nu trebuie sa se ocupe de un acvariu

-spalati-va bine pe maini inainte si dupa ce bagati mana in acvariu

-nu trageti apa prin furtun cu gura; dedicati cateva recipiente cum ar fi cani, pahare exclusiv acvariului – daca doriti sa le refolositi pentru baut dezinfectati-le foarte bine; nu folositi aceeasi galeata pentru a schimba apa in acvariu si pentru a stoca apa de baut

-nu lucrati in acvariu cand aveti rani deschise pe mana, sau folositi manusi de protectie

-folositi manusi de protectie atunci cand suspectati prezenta unei boli cum ar fi tuberculoza piscicola

-mentineti acvariul curat; pe langa faptul ca veti avea un acvariu frumos si pesti sanatosi si fericiti, veti reduce si riscul dv de a va imbolnavi

Gaia
08-02-2008, 14:33
Astept corectari, completari si imbunatatiri.

dinescu
08-02-2008, 15:33
-copii mici, persoanele foarte in varsta, femeile gravide si seropozitivii nu trebuie sa se ocupe de un acvariu

De ce nu? Doar nu fac sex cu pestii...se transmite la pesti si mai apoi la om? Sau prin apa??? :roll: Nu e cazul meu dar sa ma feresc la magazin... :? Asta cu seropozitivii imi pare gogomanie restul e foarte bine alcatuit. Sper sa nu se creeze vreo psihoza...

Gaia
08-02-2008, 15:38
E din cauza ca au imunitatea varza si se prinde orice boala de ei, adica tu ca om sanatos nu ai pati nimic dar ei fac imediat buba.


Ca sa nu se creeze psihoza, precizez ca:
- sunt totusi rare cazurile in care cineva s-a imbolnavit de la acvariu
- pestii sunt printre peturile care transmit cele mai putine boli
- asa cum va puteti imbolnavi de la acvariu, va puteti imbolnavi si de la bara din troleu, butonul de la lift, mancarea din piata, statul la coada etc.

E bine totusi de stiut bolile ca in cazul in care se taie cineva la mana cand curata prin acvariu si se infecteaza urat rana, e cazul de mers la doctor ca nu trece de la sine si nici cu rivanol.

dinescu
08-02-2008, 15:49
Am inteles.

Daniel
08-02-2008, 17:44
Dar bolile transmise de tubifex? Tinand cont de conditiile in care traiesc acesti viermi, mi-e greu sa cred ca nu putem lua de la ei cine stie ce balauri.

savutzu
08-02-2008, 22:00
foarte util articolul. felicitari pentru efort. la inceput am avut si eu unele temeri cu privire la bolile ce pot fi transmise de pesti la om, dar acum m-am mai linistit oarecum deoarece vad ca prin spalarea mainilor dupa fiecare contact cu acvariul si nefolosirea gurii la golirea apei din acvariu se poate evita in mare masura imbolnavirea

Gaia
08-02-2008, 22:10
Se evita aproape 100%, numai sa nu ai marele ghinion sa te tai la mana chiar in acvariu, sa aiba pestii taman fish TB si sa se mai si prinda de tine: sansa e infima.

Cat despre tubi, sunt convinsa ca poarta o gramada de nenorociri. Nici nu m-am gandit la ei ca eu de aia nu ii folosesc, nu de grija mea ca m-as spala pe maini ci de dragul pestilor. Exista atatea alternative la tubi.

mmaxalb
09-02-2008, 21:04
frumos si corect scris

totusi nu trebuie sa ne speriem ,cu o minima respectare a igienei e ok, de altfel la fel cu orce animalut de casa

daca vreti sa va speriati cautati date despre bolile trasmise de cel mai iubit prieten al omului ,ciinele, acolo sa vedeti povesti de groaza[nui hulesc ,chiar ii dresez]

Silvester
10-02-2008, 01:01
Foarte bun articolul...Eu personal era sa pierd un ochi dintr_o neglijenta...
Cum s_a intimplat... in momentul hranirii pestilor acestia s_au agitat si au sarit stropi de apa... unul probabil mi_a sarit in ochi ...nu am dat importanta si dupa 2-3 zile era injectat dupa accea s_a infectat...rapid
Noroc ca am specificat medicului ce si cum si a stiut sa abordeze cazul corect
In cazul unor astfel de evenimente spalare imediata cu apa calduta si sapun antibacterian bun... daca a doua zi ochiul e rosu de urgenta la medic...nu e de glumit ...

Daniel
11-02-2008, 20:03
Am s-o rog pe sotia mea sa se uite prin tratatele ei. Poate gaseste ceva despre boli transmise de pesti oamenilor.

Decamio
13-02-2008, 01:19
Foarte bine scris,am insa o intrebare.Daca am acvariu (150 litri) in camera in care dorm iar acvariul nu are capac,exista vreun risc la care ma pot expune?

Gaia
13-02-2008, 11:20
Riscul e legat de umiditate.
Daca ai astm va trebui sa muti acvariul in alta camera ca sigur nu iti face bine.
Ca sa masori umiditatea relativa a aerului, iti trebuie un higrometru. Il poti cumpara dar e cam scump (totusi mi se pare util), sau poti imprumuta de la cineva dar vezi ca va trebui sa masori umiditaea relativa in conditiile de temperatura minima si maxima din camera ta.
Este foarte important sa masori in conditii diferite de temperatura.
Umiditatea relativa va trebui sa fie undeva intre 50% si 65%. Daca e sub 30% sau peste 70%, nu e bine.
Scazi riscurile daca incaperea e incalzita cat mai bine, iar apa din acvariu cat mai rece, spre limita inferioara recomandata pentru pesti.
O umiditate r. prea mare , pe langa riscurile directe legate de prea multa apa in aerul pe care il respiri, iti va crea condens , igrasie si mucegai, acesta fiind extrem de nesanatos pentru tine mai ales in camera in care dormi.
Cand e vreme uscata si calda afara, nu pierde ocazia sa aerisesti foarte bine.
Al foilea risc este legat de alergii: sa nu cumva sa le dai hrana la care esti alergica pentru ca mici particule se pot ridica in aer.
Alte boli nu risti.
Sfatul meu : PUNE-I CAPAC. Este mai bine penrtu tine, pentru peretii camerei tale dar si pentru pesti, apa evaporandu-se rapid duritatea creste pentru ca se evapora doar apa 'pura', sarurile raman in acvariu si se acumuleaza.
Later edit: Am uitat sa zic ca pentru a scadea umiditatea poti folosi un dezumidificator de aer, dar este extrem de scump, iti faci un capac de acvariu traznet cu banii aia :mrgreen:

Tudor.M
14-02-2008, 11:13
nu te contrazic dar din cate stiu eu tuberculoza se face la om din cauza umiditatii si doar daca organismul este foarte slabit(tuberculoza la om = boala saraciei)
deci tuberculoza piscia nu paraziteaza omul
salmonela e posibil dar foarte rar
precizez ca aeromonas si pseudomonas nu paraziteaza omul
viermii intestinali de la pesti, in afara de tenia care paraziteaza stiuca, sunt inofensivi la om( pot produce cel mult o enterita)

wolfi
14-02-2008, 17:51
Tuberculoza la pesti (produsa de bacteria Mycobacterium) nu paraziteaza omul in sensul ca nu se imbolnaveste omul de tuberculoza (infectie cauzata de bacilul Koch, boala saraciei etc etc), ci paraziteaza omul in sensul ca produce o infectie locala!
Iar Aeromonas, ne poti spune de unde stii ca nu paraziteaza omul? Eu nu am cunostinte in acest domeniu, dar inclin sa am incredere in wikipedia care spune aici http://en.wikipedia.org/wiki/Aeromonas_hydrophila ca printre altele poate cauza gastroenterita la oameni.

Kosmos
14-02-2008, 18:02
Salmonela este transmisibila la om si foarte multe reptile sunt purtatoare. Orice sursa despre cresterea serpilor, iguanelor, broastelor si salamandrelor te avertizeza de salmonela.
Din fericire nu este aceeasi situatie si pentru pesti.

Gaia
14-02-2008, 18:25
Cateva linkuri legate se Salmonella si acvarii:

http://www.phac-aspc.gc.ca/publicat/ccdr-rmtc/02vol28/dr2811ea.html
http://www.mja.com.au/public/issues/180_05_010304/letters_010304_fm-1.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=pubmed&uid=16350877&cmd=showdetailview&indexed=google
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/item.php?news=908

si un link legat de aeromonas:


http://www.unipr.it/arpa/facvet/annali/1999/bottarelli2/bottarelli.htm

Daca veti cauta pe google.com in loc de google.ro, apar chiar mai multe rezultate.

Cum a zis si wolfi, fish TB apare si la om dar nu se produc infectii interne. Motivul este ca bacteria respectiva nu se dezvolta bine la temperatura corpului. De aceea este si atat de rara. Ca manifestare nu seamana deloc cu tuberculoza (cea obisnuita, TBC). Totusi cazuri exista.
Daca e sa o luam asa bacteriile care produc fish TB sunt la fel de inrudite cu TBC cat si cu lepra (toate sunt Mycobacterium), dar boala produsa de ele e atat de diferita de TBC pe cat e TBCul de lepra. N-are nici o treaba cu nici una din ele, stati linistiti. Numele poate induce in eroare.

mmaxalb
14-02-2008, 18:49
doamnelor si domnilor eu am aces la ceva documentatie de laborator [ laborator amalize medicale] iar din cauza umui coleg am verificat toate cele scrise de gaia@ va garantez ca sunt adevarate in proportie de 99,99% ,se poate sa fi gresit eu dar avind denumirile date de gaia am reusit sa ma orientez in pasaeasca [ a se citi latina] din cartile medicilor din laborator iar la toate erau trecute la purtatori, gazde sau alte alea si pesti de apa dulce[nu spuneau exotici sau de pe la noi]
daca vrei sa comentati articolul va rog sa postati si un link care sursa sau o carte ceva sa contrazicem cu argumente

Silvester
14-02-2008, 22:42
Da dar la umiditate se dezvolta "Legionella" http://ro.wikipedia.org/wiki/Legionella nu mori de ea da nici bine nu_ti e...
Deci capace...si mai bine la sufragerie...nu la dormitor... asa pt mai multa siguranta...

Tudor.M
15-02-2008, 09:41
dupa cum am spus si despre viermii la pesti...acestia la om pot provoca maxim o enterita
provocand o enterita nu inseamna ca paraziteaza...enterita este provocata de unele toxine din corpul lor
la fel se intampla si cu aeronomas...in plus e genul aeronomas
ceea ce vreau sa zic e ca unii citesc si vad genul sau familia dar acestea cuprind multe specii dintre care unele paraziteaza stric pestii iar altele strict mamiferele

Kosmos
15-02-2008, 13:16
Legionella (sora cu Cindarella) se dezvolta in general in instalatiile mari de aer conditionat. Cunosc pe cineva care a luat de la serviciu (acvariu cu oameni in el) ca si jumatate din ceilalti colegi.
Eu am mult mai multe sanse sa iau de la munca (tot acvariu cu birouri) decat de la acvariu de acasa.

Gaia
15-02-2008, 13:32
Am citit si eu de Legionella, dar impresia mea a fost ca nu e un pericol legat neaparat de acvarii. Gasisem totusi un articol in care ziceau ca s-au imbolnavit cativa oameni de al ventilatia de la un acvariu public, dar mi s-a parut un caz oarecum izolat. Daca vor considera mai multi ca prezinta totusi oarece pericol, adaugam :grin:
Pentru Cami si cei interesati de umiditatea relativa a aerului in camera cu acvarii, in special neacoperite:

O metoda de a masura umiditatea aerului DIY ieftina, singura cheltuiala fiind 2 termometre care sa masoare de la -5 la +50 grade Celsius:

http://www.sciencebuddies.org/science-fair-projects/project_ideas/Weather_p011.shtml?from=Home

Mai trebuie stiuta presiunea atmosferica, dar pe asta parca o dau astia zilnic la radio.

master_alexut
15-02-2008, 19:56
bravo pt articol

decanu
22-04-2008, 10:37
Ce solutii exista pentru scoaterea apei din acvariu ca sa poti face si aspirarea stratului de nisip? Eu pe vremuri foloseam un furtun si, ca sa inceapa sa curga, trageam cu gura putin din teava (ca la vin :P ). Inteleg ca acest lucru poate fi periculos, ce imi recomandati?

manu
22-04-2008, 10:41
Ce solutii exista pentru scoaterea apei din acvariu ca sa poti face si aspirarea stratului de nisip? Eu pe vremuri foloseam un furtun si, ca sa inceapa sa curga, trageam cu gura putin din teava (ca la vin :P ). Inteleg ca acest lucru poate fi periculos, ce imi recomandati?

sa umpli furtunul cu apa inaintea operatiunii cu pricina ;)

decanu
22-04-2008, 10:49
Mare minune cu tehnica asta (dinamica fluidelor adicatelea) :bounce !
Mersi pentru truc!

Silvester
23-04-2008, 14:08
Sau ca sa nu umbli cu furtunul de apa prin casa "amorsezi" furtunul folosind o pipeta mai mare (din alea roz de la farmacie)...
Bagi furtunul in apa si pui pipeta... nu gura...simplu... 8)

Silvester
23-04-2008, 14:12
Chestia cu furtunul umput cu apa este buna pt sifonarea acvariilor care sunt la inaltime mai mica (chiar pe podea) cind amorsarea cu solutia descrisa mai sus se face mai greu...dar nu imposibil ;)

Juwel
31-05-2009, 09:14
Aici se inchide, deoarece acesta este un ARTICOL.
Colega noastra a muncit pentru el, si in cel mai bun caz aici se pot posta pareri, completari sau eseuri legate de acest articol.
Din respect pentru munca ei, VA ROG sa continuati discutiile in topicul de la sectiunea BOLI. (http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?p=182871#182871)
Topicul a fost curatat de @Andrei.
Daca cineva are completari la tema, un PM si se deschide.