PDA

View Full Version : Sectiunea Bizz



Evil
30-10-2012, 02:35
Trebuie sa platesc vreo taxa pentru a putea pune 2 anunturi intr-o sectiune ?

Am primit un "Avertisment" de la TudorM pentru faptul ca am deschis 2 anunturi .
Totusi, vad ca unii pot deschide 2-3 anunturi.
Deci, regulamentul este pentru toti sau doar pentru cativa ?

Multumesc.

Nimeni
30-10-2012, 04:01
................ E asa de "greu"???? -Regulamentul-Sectiunii-Bizz (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?12883-Regulamentul-Sectiunii-Bizz)

SPOR... LA CITIT!

Tudor.M
30-10-2012, 10:08
Nu ai voie sa pui doua anunturi in aceasi sectiune! Scrie pe intelesul tuturor in regulamentul bizz: " a) un user are voie sa deschida cel mult un topic in fiecare sectiune a subforumul Bizz National sau Bizz local de care apartine"

Iar in regulamentul forumului scrie clar ca: " u) Userii vor respecta deciziile moderatorilor/administratorilor. Nu este permisa atentionarea in public a moderatorilor sau administratorilor. Nu este permisa sub nici o forma comentarea de catre useri a deciziilor unui moderator/administrator pe forumul public . Nerespectarea acestor reguli, duce la primirea unui avertisment, stergerea mesajelor si in functie de gravitate chiar si retragerea dreptului de a mai activa pe acvarist.ro." dar ca sa nu fiu al dracului trec cu vederea de data asta.

bogayman
30-10-2012, 13:22
Nu e voie pentru unii sau pentru cine nu e vazut de un MODerator? Daca vrei dau 3 exemple pe care le-am gasit in 5min cu incalcari ale regulamentului scris mai sus si nimeni nu face nimic (prefer sa nu le fac publice pentru ca nu am nimic cu ei...).
Ca sa nu mai zic de sticky-urile ce avantajeaza unii useri de pe forum :) dar asta e o alta problema.

Am mai zis-o de foarte multa vreme si imi mentin parerea: prea multa militarie pe aceasta sectiune. Daca tot o considerati un apentice atunci faceti-va curaj si mergeti la operatie ca sa nu mai fie probleme pe viitor.

Nimeni
30-10-2012, 13:50
Cu scuzele de rigoare dar... "Hai ca esti nesimtit". Vino te rog cu exemple clare nu cu supozitii gen: "Nu vreau sa...."
Sa te lamuresc si cu restul de probleme, mai ales faza cu stiky:

"Regulamentul Sectiunii Bizz
Regulamentul Sectiunii Bizz, complementar Regulamentului General (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro) al forumului acvarist.ro.

a) un user are voie sa deschida cel mult un topic in fiecare sectiune a subforumul Bizz National sau Bizz local de care apartine(EX: userul X are voie sa aiba cel mult un topic la Bizz National/Cumparari, cel mult un topic la Bizz National/Vanzari, cel mult un topic la Bizz National/Alte si cel mult un topic la Bizz National/Donatii. Idem pentru Bizz Zonal). Asta inseamna ca un user poate avea in acelasi timp un numar de maxim 8 topicuri la BIZZ (maxim 4 la Bizz National si maxim 4 la Bizz Zonal).

b) Editarea anuntului este posibila timp de 24 ore din momentul deschiderii. Postarea in topic nu mai este posibila. Cei interesati il pot contacta pe initiatorul topicului prin PM/telefon/e-mail sau prin orice alta cale de comunicare specificata de acesta in primul (si singurul) post al topicului.

c) Durata de viata a unui topic este de maxim 7 zile. Dupa cele sapte zile, topicul va fi mutat la Tranzactii incheiate. Din acest moment userul poate deschide un nou topic (identic cu precedentul sau actualizat) in sectiunea respectiva.

d) Daca anuntul isi pierde valabilitatea mai devreme de o saptamana, userul poate solicita unui moderator/admin editarea sugestiva a titlului topicului astfel incat ceilalti useri sa observe ca anuntul nu mai este valabil. Desi nu mai este de actualitate, topicul respectiv va fi mutat la Tranzactii Incheiate tot dupa trecerea celor sapte zile de la momentul deschiderii sale si abia atunci userul are voie sa deschida un nou topic in sectiunea respectiva.

e) Adminii, moderatorii si membrii AAR au dreptul la topicuri sticky. Membrii AAR au acest drept doar o luna pe an. Orice combinatie este acceptata (acelasi topic timp de 4 saptamani, 4 topicuri diferite fiecare timp de o saptamana ...etc). Durata de viata a topicurilor sticky este tot de 7 zile.

f) Sectiunea "Feedback" va fi folosita exclusiv pentru informarea despre tranzactiile efectuate prin intermediul forumului acvarist.ro. De asemenea, este obligatorie postarea linkului ce face referire la acea tranzactie. Nu este permis feedback pentru tranzactiile efectuate in afara forumului (ex. Skype, mess, tel, etc.)

g) Sunt permise doar anunturi care au ca scop comercializarea produselor si serviciilor legate de acvaristica. Pentru celelalte categorii folositi rubrica de ma jos:

http://forum.acvarist.ro/showthread....ari-schimburi/ (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?7315-Vanzari-cumparari-schimburi/)

Penalizari
incalcarea punctului a) se penalizeaza astfel:
- prima incalcare - stergerea topicului/topicurilor noi si notificare prin PM, fara nici o repercusiune asupra userului
- a doua incalcare - stergerea topicului/topicurilor noi si avertisment (pierderea accesului la PM)
- a treia incalcare - stergerea topicului/topicurilor noi si ban timp de doua saptamani (userul nu mai poate accesa forumul timp de doua saptamani)
- a patra incalcare - stergerea topicului/topicurilor noi si ban permanent (userul nu mai poate accesa forumul niciodata)"

ACUM... AI INTELES? Fii Admin... Fa-te Moderator.. si poti avea cate sticky vrei. Dar asta implica si "munca" din partea ta: nu poti cere fara sa oferi... Sau plateste cotizatia AAR si beneficiezi de acest avantaj. Sau... fa propriul site cu propriile reguli.

Referitor la exemple.... ar fi bine sa le pui in discutie: in felul acesta "testam si vigilenta" moderatorilor... sau vedem clar cine umbla cu "cioara vopsita". Pana atunci...

Ps: militarie? Daca ai citi forumul ca mine... ceva de genul :

http://www.plici.ro/images/forum.jpgGazduire imagini www.plici.ro (http://www.plici.ro)

atunci ai sa vezi ca 80% din topicurile NOI DESCHISE ... ZILNIC sunt la sectiunea Bizz. O mana de oameni "scriu" pe forum.... RESTUL? RESTUL SE INSCRIU PE 10 FORUMURI DOAR CA SA ISI VANDA MARFA!!!!

Tudor.M
30-10-2012, 13:57
Threads 63,205 Posts 447,015 Members 11,759 Active Members 1,304 - dupa cum vezi sunt foarte multe threaturi si utilizatori si nu putem monotoriza 100% ...este imposibil.
Stick -urile sunt dreptul membrilor AAR, membri care platesc o cotizatie anuala si este normal sa aiba si niste beneficii.
Si domnule bogayman daca consideri un apendice poti sa mergi linistit la operatie ca nu te tine nimeni cu forta. Din punctul meu de vedere a putea posta anunturi gratuite pe un forum cu peste 1000 utilizatori este in avantajul userilor, useri care in proportie de 90% sunt multumiti si de regulament si de "militaria" de pe forum!

bogayman
30-10-2012, 14:38
Vad ca am atins niste nervi... Mai multi decat intentionam.

@Nimeni: - NU iti permit sa ma faci nesimtit. Si ca sa demonstrez ca inca o data regulamentul nu este pentru toti postul tau a ramas intact desi m-a insultat direct - si presupun ca nici ban nu o sa iei :)
Spre deosebire de tine nu incerc sa ingrop corabiile altor user cu acele exemple si nici TU nu ai niciun drept de a mi le cere. Daca Tudor.M cauta (singurul indreptatit sa faca acest lucru) o sa le gaseasca. Doar pentru asta are drept la sticky nu?

@Tudor.M - Stai linistit ca stiu exact cum merge treaba pe forumul acesta si are sunt conditiile de utilizare. In 6 ani de cand tot mai il urmaresc am prins multe schimbari. Vroiam doar sa arat ca regulamentul are niste bube si ca trebuie schimbat pentru a ajuta userul. A fost o alta incercare de a mea de a aduce ceva bun acestui forum... probabil si ultima.

M-ati convins sa raman doar la sectiunea bizz :)
O zi buna!

dan.pavelescu
30-10-2012, 17:19
Pentru ca e democratie, am si eu ceva de spus (in imagini, ca e mai usor):

http://plici.ro/images/untitl-1351610198.pngGazduire imagini www.plici.ro (http://www.plici.ro)

Nimeni
30-10-2012, 17:34
Vad ca am atins niste nervi... Mai multi decat intentionam.

@Nimeni: - NU iti permit sa ma faci nesimtit. Si ca sa demonstrez ca inca o data regulamentul nu este pentru toti postul tau a ramas intact desi m-a insultat direct - si presupun ca nici ban nu o sa iei :)
Spre deosebire de tine nu incerc sa ingrop corabiile altor user cu acele exemple si nici TU nu ai niciun drept de a mi le cere. Daca Tudor.M cauta (singurul indreptatit sa faca acest lucru) o sa le gaseasca. Doar pentru asta are drept la sticky nu?

@Tudor.M - Stai linistit ca stiu exact cum merge treaba pe forumul acesta si are sunt conditiile de utilizare. In 6 ani de cand tot mai il urmaresc am prins multe schimbari. Vroiam doar sa arat ca regulamentul are niste bube si ca trebuie schimbat pentru a ajuta userul. A fost o alta incercare de a mea de a aduce ceva bun acestui forum... probabil si ultima.

M-ati convins sa raman doar la sectiunea bizz :)
O zi buna!

1- Pai.... nu te-am facut! Am folosit un citat!
2- Ptr o eventuala suparare... mi-am cerut scuze anticipat!
3- sabia razboiului cum o ingropi si cum aplanezi "conflicte"?? Evil a pus o intrebare, nu? Eu i-am dat un "indiciu"... Moderatorul de servici... a venit cu un raspuns mult mai explicit... DUPA CARE.... "vine domnu` bogayman" cu exceptionala fraza: LASA CA..... STIU EU! Stii ce? Te-am invitat frumos sa vii cu exemple clare... dar si dupa a3a postare aici.... nu vii cu niciunul CLAR, gen: userul X are 2 anunturi acolo... 2 acolo... etc si atunci puteam lua frumusel "de urechi" pe cine trebuia.

Daca vrei sa arati bubele.... exemplifica... nu te supara ca "..." pe sat si intorci spatele. Seara lina si ape limpezi!

Evil
30-10-2012, 17:43
Domnul comentator (de meserie), cunosc foarte bine regulamentul, dar, cand vezi ca se pun mai multe anunturi de catre acelasi user pe aceeasi sectiune fara a fi penalizat inseamna ca regulamentul ori nu este de actualitate ori se aplica preferential.
Am observat ca sunt useri ce nu sunt membrii ARR care fac acest lucru frecvent, deci...
Sa nu mai zic de anunturi identice puse de pe useri diferiti, frecvent. Chiar eu am cumparat de la cineva un produs ca ulterior sa fiu rugat sa dau feedback catre alt user.


Ps: te rog nu mai utiliza atatea ....., ma dor ochii de la puncte.

Nimeni
30-10-2012, 17:56
Pai... da-l in vileag pe respectivul.

Ca sa incheiem aici, te-a multumit raspunsul dat de Tudor? Si-a atins scopul topicul asta? Daca da, ma bucur. Daca nu, ma bucur la fel!

Tudor.M
30-10-2012, 18:16
Dupa cum am mai spus, moderarea acestui forum o facem cand avem timp, deci nu moderam 10 ore pe zi si sapte zile din sapte pentru ca mai avem si noi familie si serviciu.
Daca ar fi sa ma apuc sa citesc toate posturile ca sa-i descoper pe cei care scriu mirc/chat (daka, adika, k etc) iti dai seama cam cate ore si cate zile trebuie sa petrec in fata calculatorului?
Deci cand prind nereguli aplic regulamentul dar nu am cum sa "scanez" tot forumul in doua, trei ore pe zi cat stau eu online.
Iar despre aplicarea regulamentului preferential va inselati amarnic din doua motive:
1. Nu cunosc userii forumului in viata de zi cu zi si nici nu-mi sunt rude ca sa inchid ochii.
2. Nu am interese bizz pe acest forum lucru care cred ca se vede. Nu am threaturi sticky si nici anunturi bizz. Din 2007 de cand sunt pe acest forum daca am avut si eu doua, trei anunturi bizz si alea la un pret simbolic.
In mod normal si conform regulamentului nu ar trebui sa ma justific si putem sa aplic regulamentul la cei care se plang in public referitor la decizia moderatorilor/adminilor.Pe viitor sa stiti ca nemultumirile se dicuta pe PM cu propietarul forumului sau cu adminii.

Laurentiu Craciunas
30-10-2012, 18:49
Exista un buton aferent fiecarui post pentru a-l raporta si a-l aduce in atentia moderatorilor/adminilor. Nu exista notiunea de noi si voi, suntem o comunitate, daca se vrea sa mearga bine trebuie sa contribuie toata lumea, tentative de smecherii/evitari/eschive/etc vor exista indiferent de regulament si oricat de bine ar fi pus la punct, pentru ca asa e natura romanului.

bogayman
30-10-2012, 19:06
@dan.pavelescu - Tot in spiritul democratiei postasem si eu... dar se pare ca nu exista pe acest forum. Este o ierarhie destul de clara: user normal/user ARR/MOD/ADMIN - fiecare cu drepturile lor.

@Laurentiu Craciunas - Exista aceasta notiune de noi/voi. O spune si regulamentul bizz: e) Adminii, moderatorii si membrii AAR au dreptul la topicuri sticky. Membrii AAR au acest drept doar o luna pe an. Orice combinatie este acceptata (acelasi topic timp de 4 saptamani, 4 topicuri diferite fiecare timp de o saptamana ...etc). Durata de viata a topicurilor sticky este tot de 7 zile.

@Nimeni: Sa inteleg daca folosesc citate si imi cer scuze aticipat am voie sa injur/atac pe oricine? Nu mi se pare normal. Oricum nu sunt genul sa port pica asa ca te iert.
Sa spuna domnul Tudor.M daca am avut dreptate. Vad ca un user apare banat, unul averitzat si celalalt a scapat (poate era la prima abarere si a scapat). In orice caz s-au rezolvat toate 3...


Pai... da-l in vileag pe respectivul. Mi se pare copilaroasa remarca asta. Asta incercam eu sa evit.

Tudor.M
30-10-2012, 19:20
Aici se inchide ca discutia nu se mai termina si incep exagerari care nu-si au rostul.

Laurentiu Craciunas
30-10-2012, 19:37
bogayman, nu exista notiunea de noi si voi. Exista o ierarhie doar pentru a preveni haosul, zi-mi o forma de organizare care poate functiona fara o ierarhie... (retoric sau pe privat).