PDA

View Full Version : balta mea



Alex.J
29-10-2012, 13:02
Buna ziua.
M-am gandit si eu sa imi fac o balta in adevaratul sens a cuvantului.E balta pentru pestii prinsi de mine de pe alte balti.
Sper ca se incadreaza bine in acest theared.
Imi place ff mult sa merg la pescuit si tot timpul prin crap , caras si nu imi place sa i tau , mananc etc iar intr-o zi m-am decis si am sunat un prieten cu escavatorul.
Balta este asa 8,50 metri x 8,00 metri x 1,80 metri.
Am cumparat folie dupa lungi cautari si am reusit sa ajung in punctul de a arunca pesti.
Acum am si cateva intrebari:
Pot pune in aceasta balta crap koi impreuna cu carasi de balta si crap romanesc,oglinda? ( pentru ca eu la balta la care merg e populata de un prieten si a aruncat vreo 5 crap koi impreuna cu ceilalti pesti : amur, crap , caras, batca , platica si dupa 2 ani ei inca traiesc si chiar cresc ).Fara sa aiba filtrare etc.
Crapul de obicei isi mananca icrele sau puietul proaspat?
Va multumesc si daca am gresit cu ceva imi cer scuzele de rigoare.

O sa revin cu ceva poze.

stefannicolae1978
29-10-2012, 14:56
Acum, datorita temperaturilor scazute,pestii au sanse sa reziste pana in primavara.
Odata cu cresterea temperaturii, iazul va deveni verde si murdar iar pestii se vor imbolnavi datorita calitatii foarte proaste a apei. Poate carasii sa-ti reziste pt ca in general sunt mai rezistenti. Nu te grabi sa populezi cu prea multi pesti pt ca risti sa-i pierzi pe toti. Nu le da decat mancare de calitate(furaje extrudate) pt ca stroturile, fainurile cerealiere vor strica rapid calitatea apei.
La primavara planteaza cat mai mult stuf, nuferi etc

Daca nu adaptezi un sistem de recilculare si filtrare a apei nu vei reusi sa cresti crapi (mai ales koi)

http://forum.acvarist.ro/showthread.php?53312-Lectia-de-gramatica!

Dan.
29-10-2012, 15:59
In prima faza , va trebui sa le oferi aceleasi conditii ca in mediul lor natural . Gandeste-te mult la treaba asta inainte sa incepi , e foarte posibil sa fie cel mai important lucru .

Alex.J
31-10-2012, 18:13
Am citit toate cele scriise de voi , dar deja e tarziu.Groapa e sapata , folia pusa , bazinul e plin de apa si de peste.
Acuma daca tot am inceput cu stangul , ajutati-ma sa indrept totul.
Pentru inceput vreau sa plantez roata pe langa el niste salcie , ceva braduleti , ceva tuia si sa plachez frumos cu piatra.
Copaceii am sa i plantez pentru a le oferi umbra , asta tinand cont de cum va bate soarele.
Pentru bazin m-am gandit sa plantez dar faza e in felul urmator papura @ nuferi au radacini si ma tem sa nu imi sparga folia.
As dori sa pun niste plante de suprafata gen pistia gigant sau zambile.
Pesti pentru un moment se simt ok si par sa le placa din punctul meu de vedere.
Bazinul e populat cu 150 carasi ( 100-500 grame ) , 2 batci 150 grame , 3 crapi ( 2,5 kg ; 1 kg ; 500 grame ).
Hrana pentru ei ma intereseaza pentru ca la noi in oras am gasit la 10 lei kg si le trebuie cam un kg pe zi din cate am citit.Furaje extrudate nu prea se gasesc la noi sau daca stiti pe cineva care distribuie , spuneti-mi un pret si un nr de telefon.
Va multumesc si astept ajutoare daca se mai poate face ceva , cat de cat.
Respect.

stefannicolae1978
31-10-2012, 20:13
Salut Alex,

De curios te intreb...ce folie ai folosit?

Daca nu ai macar un aerator activ in iaz iti recomand sa faci urgent rost de unul(cat mai puternic si nu din ala mic de acvariu).
Din punctul meu de vedere ai suprapopulat iazul si ai condamnat pestii la moarte. Gandeste-te la bietele vietuitoare care le-ai aruncat acolo fara a le oferii conditiile minime de supravietuire.

Hrana nu iti mai trebuie acum. La sub 10 grade apa, nu se mai hranesc decat f putin sau deloc. Cauta la un magazin de acvaristica momentan, o hrana granulata(pt toamana/primavara) pt crapi koi sau carasi daca ti neaparat sa le dai mancare. La primavara dai comanda de cativa saci de furaje extrudate si iti ajung un sezon. Sunt destule firme producatoare. Iti trimit si prin curier. Sunt mai scumpe dar contin proteinele, grasimile, vitaminele, etc care asigura buna crestere. Ca idee pe timp de vara se da maxim cantitatea de 3%/zi din greutatea totala a populatiei piscicole, impartita in 2-3 portii.
Foarte important este sa te gandesti si la filtrarea si recilcularea apei. Este obligatoriu pt ca in caz contrar cum da caldura vor incepe problemele. Gasesti pe acest forum toate informatiile necesare.
Plantele de apa sunt foarte bune. Le poti planta in ghivece sau ladite, pui pietris deasupra sa nu imprastie pestii pamantul apoi le bagi in apa. Nu au cum sa perforeze folia.
Salciile planteaza-le mai la distanta pt ca formeaza radacini puternice si risti sa ajunga la folie.

Un iaz nu e chiar usor de intretinut si implica pe langa pasiune si costuri considerabile.

Alex.J
01-11-2012, 14:57
Salut Stefan,in primul rand iti multumesc ca ai aruncat un ochi aici si ma ajuti cu niste sfaturi.
Folia este o folie neagra rezistenta la acizi si la nu mai stiu ce , asa mi sa spus de la firma de la care am luat-o.Am cerut folie pentru iazuri.
O sa incerc sa aerez cu ceva balta , in limita posibilitatilor mele.
O sa incerc treaba cu nuferi in cosulete sau in ladite cu nisip deasupra pentru a nu raspandii pamantul in balta.
La capitolul mancare am cumparat o hrana cam scumpa dar vad ca baietii nu servesc nici furaj , nici mamaliga , nici paine , nici malai fiert nici rame probabil e din cauza temperaturi scazute.
Pe margini o sa plantez niste copaci gen brad argintiu si niste tuia , iar intr-o parte la o distanta destul de mare o salcie frumoasa.
De lucru este destul atat pe margini cat si la balta , dar totul sper sa fac din ce pot si din cat pot.Marginile o sa le plachez cu piatra si spartura de piatra.O sa imi fac un loc in care sa ma relaxez cand ies pe gradina.

O poza , dar dupa cum spuneam mai este mult de munca pana sa ajung unde doresc eu.

http://img197.imageshack.us/img197/4862/pic1101305.jpg

Multumesc inca odata.

stefannicolae1978
01-11-2012, 22:58
Salut,
Hai sa iti mai spun cate ceva din putinele mele cunostinte:Folia este o folie neagra rezistenta la acizi si la nu mai stiu ce , asa mi sa spus de la firma de la care am luat-o.Am cerut folie pentru iazuri./ Daca ai luat macar un PVC e acceptabil. Sper ca ai pus sub folie un material de protectie pt a o proteja de diversi factori mecanici?
O sa incerc sa aerez cu ceva balta , in limita posibilitatilor mele./Macar atat incearca pt inceput. E foarte necesar. Colegul Gootmans avea acum ceva timp un aerator de vanzare/ este ideal pt cata apa ai tu acolo.
O sa incerc treaba cu nuferi in cosulete sau in ladite cu nisip deasupra pentru a nu raspandii pamantul in balta/ Pune pietris cat mai mare. Nisipul il imprastie imediat
La capitolul mancare am cumparat o hrana cam scumpa dar vad ca baietii nu servesc nici furaj , nici mamaliga , nici paine , nici malai fiert nici rame probabil e din cauza temperaturi scazute./ E din cauza stresului, a temperaturilor scazute. Nu le mai da mamaliga, malai, paine ca faci ciorba acolo.Daca ai luat furaj,,scump'' da-le din ala cate putin intr-un singur loc si vezi daca dispare. Nu te speria ca nu mor acum din lipsa de hrana/ mor din cauza altor factori!! Furajul de calitate este scump dar are beneficiile lui
Pe margini o sa plantez niste copaci gen brad argintiu si niste tuia , iar intr-o parte la o distanta destul de mare o salcie frumoasa.
De lucru este destul atat pe margini cat si la balta , dar totul sper sa fac din ce pot si din cat pot.Marginile o sa le plachez cu piatra si spartura de piatra.O sa imi fac un loc in care sa ma relaxez cand ies pe gradina./ Daca vrei sa arate super, piatra este indicata. Intr-un colt ridica o casacada pe care sa curga apa continuu(cu ajutorul unei pompe). Pt umbra nu ar fi rau sa plantezi cateva salcii pletoase. Incearca sa protejezi cat mai mult luciul apei de soare. Restul tine de gustul fiecaruia..pomi, brazi, flori, etc.
Nu uita de un mijloc de filtrare si recilculare a apei pt ca asta este sufletul iazului. Fara filtrare si recilculare munca ta e in zadar...
Multumesc pt poza.. e un inceput...daca pui suflet in cea ce faci vei reusi..

Alex.J
01-11-2012, 23:27
Crede-ma , am un suflet foarte mare.Iubesc pesti foarte mult.Casa mie plina de acvarii , plante si pesti.
O sa imi dau silinta pentru a scoate ceva frumos , dupa placul meu si sa fie placut ochiului pentru ca ala va fi locul in care voi iesi sa ma relaxez si sa uit de problemele care apar sau vor aparea.Multumesc.Va tin la curent cu tot ce voi misca.

Multumesc Stefan.

Alex.J
14-11-2012, 12:23
Ma confrunt cu o problema.Am cumparat 3 crapi din metro si dupa 2,3 zile au decedat.Care ar putea fi problema?
In balta mai am crap , platica , batcuta , carasi dar sunt ok.batcuta sare in sus dupa tantari de pe apa , carasi ies la suprafata cand le dau umpic de paine sa i vad daca traiesc , platica la fel.Le dau furat extrudat si nush care ar fi problema.Tin sa mentionez ca toti pesti care traiesc acum in balta sunt prinsi de pe alte balti , ar putea fi acesta motivul ? adica nu s-au acomodat cum trebuie si cei care iam prins erau obisnuiti ?

sebyup
14-11-2012, 13:04
Dupa parerea mea acei crapi luati din Metro au stat prea mult in apa aceea din bazin schimband mediul lor din balta...Sunt pescar si am pescuit dintr-o balta crapi de 500-700 de grame pe care i-am dat in iazul unui prieten, au ajuns in 2 ani cam la 4 kilograme...deci mediul conteaza foarte mult. Nu stiu daca ai sesizat diferenta de gust intre un peste prins direct din balta si unul care a stat in bazin la market (un prieten a luat crap dintr-un market C......our si nu l-a putut manca, cu toate ca era viu in momentul cand l-a cumparat)... Din ceea ce am vazut la detinatorii de iazuri...cumpara pesti de la alte iazuri/balti pentru crestere. Succes cu iazul, pare promitator...!!!

stefannicolae1978
14-11-2012, 15:58
Sunt mai multe motive pt care au murit pestii ...... In primul rand au fost foarte stresati, tinuti cateva zile in acele bazine, manipulati grosolan de la capturare pana la comercializare. Apoi schimbarea brusca de mediu care a fost fatala.
Sfatul meu este sa nu bagi pesti in iaz in aceasta perioada rece, pt ca ii pierzi(mai ales pesti care in mod sigur prezinta semne evidente pe corp-rani, ulceratii, etc.

Ca idee: Gustul pestelui difera de la un crescator la altul. Furajele folosite au un rol foarte important in acest aspect.
Cel mai bun gust il veti gasi la pestii prinsi in apele naturale(Dunarea de exemplu) sau cei care se hranesc natural.
Crapii din Metro din acele bazine, sunt pesti suprafurajati, care pe langa faptul ca sunt plini de grasime, nu intotdeauna au gustul care trebuie.
Sunt pe piata furaje cu un continut special conceput pt a mentine calitatea carnii, dar din pacate nu toti crescatorii pun accent pe calitate.

Asa ca aveti grija ce cumparati daca aveti pofta de o saramura.

vegaro
14-11-2012, 17:15
f tare poate fac si eu o balta:)

Alex.J
14-11-2012, 17:30
m-am gandit si la treaba cu anotimpul rece.E foarte placut sa stai afara si sa te uiti la ei.Am de lucru pentru ceea ce vreau sa fac.Intr-o parte vreau sa sap mai pe margine unde nu e folie sa pun niste stufaris sau niste papura.Am de placat cu piatra , am de semanat la vara gazon si multe ornamente + copacei care sa faca umbra si multi copacei ornamentali.
Ce frumos e cum sar batcutele la tantari de pe apa si un pisic sta si se uita la ei dar fara a incerca sa faca baita.
E foarte relaxant.Cu poze o sa revin la anu poate pana atunci reusesc ceva si cu filtrare.
Va multumesc mult.

goodmans
15-11-2012, 15:42
Salut,
N-ai inteles prea bine.
Filtrarea este un "must have".Fara ea nu ai cum sa cresti pesti in bazin artificial.
Si ai nevoie de una buna.Apa calda pe timpul verii nu pastreaza oxigenul deci trebuie aerat bine iazul pe timpul verii.
Pestii cumparati de la market stateau intr-un bazin cu o temp a apei cel putin egala cu temp ambientala,adica peste 16 grade (cred)
Adusi acasa i-ai eliberat in iazul cu apa sub 8 grade (cam asa e acum,dupa vremea de afara) de unde rezulta un soc termic fatal pentru pesti.
De aceea au murit.
Baga pesti pe timpul verii sau primavara,cand pestii sint mai putini stresati si temperaturile sint asemanatoare.
Stima

fr0g
16-11-2012, 10:24
Ma confrunt cu o problema.Am cumparat 3 crapi din metro si dupa 2,3 zile au decedat.Care ar putea fi problema?

daca ai prin zona, mergi la o balta de pescuit cu plata, si vorbeste cu oamenii de acolo sa iti dea cateva exemplare. acu sau in primavara.
in brasov e doripesto, i-am intrebat daca ar fi posibil sa ma ajute si au zis ca nu e nici o problema, ca trimit saptamanal in magazin, pot sa iau pe alese cand scot pestanii de trimis direct de la balta.
cei din magazine pot sa aiba frecvent probleme cu vezica, de la lovituri. scoatere din apa, se lovesc intre ei, sunt aruncati in cazile de transport (impactul dintre un pestan de 2-3 aruncat de la 2 m si o cutie numai bine nu ii face), lipsa de aer in timpul transportului pana la magazin ... (ca nu ii tin in apa, doar ii transporta repede. crapii cel putin).

Alex.J
20-11-2012, 16:54
Am inteles , la anul voi face rost de un filtru cu debit destul de bun pentru balta mea.Abia la anul voi amenaja totul in jur copacei , plante , pod deasupra , gazon , nuferi , papura care m-am gandit sa le pun un ghiveci de plastic si alte ornamente.
Referitor la pesti , ma gandesc si eu ca asta o fi fost treaba cu decesul lor ( neacomodarea lor ).
Pana la sfarsitul luni i mai hranesc cu furaje expandate care merg la fund , iar pe iarna o sa am grija sa sparg gheata.

Intre timp am in plan sa fac in curte langa ciuperca un fel de pond din piatra concasata si cu folie de pvc.Am vazut cateva pond-uri aici pe net ca si model.Marimea nu va fi foarte mare 200 latime - 200 lungime - 70 cm adancime dar cel mai probabil va fi un fel de L o sa vad la primavara.Astept cu nerabdare sa treaca iarna.

Va multumesc pt raspunsuri si daca o sa mai am intrebari o sa le scriu aici.
Ape limpezi