PDA

View Full Version : Moarte in grup la vivipari



dan20070
15-07-2006, 22:33
Salut , acum 2 saptamani mi-a fatat o femela de moly , puii ii cresc intr-un acvariu de 10 litri bine amenajat cu pietris flori filtru mic . numai ca acum 5 zile crima in grup cand m-am trezit de dimineata am vazut ca toti puii moly , deci toti, i-am gasit morti , adevarat printre masculi se afla si un mascul mai bolnav ( aici ma refer in acvariu mare unde se reproduc si moly) nu stiu din ce cauza dar , pe masculul mare din acvariu mare , l-am gasit cu coloana vertebrala stramba o fi oare asta cauza oricum masclul acela saracu a murit , il mutasem in acvariu spital ca facuse gris dar nu a mai iesit viu, dar acuma am o noua generatie de moly facuta de parinti sanatosi , voi mai avea aceasi problema ? :(
Imi puteti da niste detali despre ingrijirea puiilor de vivipari please ?
Inca o chestie nu stiu din ce cauza la xifo mor numai masculi , voi ce idee aveti?

Johnny
16-07-2006, 02:38
La modul in care scrii e destul de greu sa inteleg ce zici . dar cred ca problema ta sunt nitritii.Iti sugerez sa iei un test de no2/no3 si sa testezi apa de mai multe ori pe zi , si cateva zile la rand.Ca sa vezi cam la cat timp ar trebui sa improspatezi partial apa in acvariul de 10 l.Totusi un acvariu atat de mic este foarte instabil si de aceea riscul ramane foarte mare sa patesti la fel si cu urmatoarea generatie de pui.Apropo , ai zis ca ai flori in acvariu ?Ce flori ?Trandafiri, zambile ? >:-D

dan20070
16-07-2006, 10:03
Scz pentru primul mesaj ok
Deci am 3 moly mari (am avut) 2 masculi (acuma am doar 1) si o femela.
Unul din masculi era tot timpul bolnav , iar intr-o zi l-am gasit cu coloana vertebrala stramba . Oricum l-am lasat in acvariu cel mare crezand ca nu e ceva grav . Dar pentru ca l-am lasat asa a aparut generatia (victima) .
Femela mea a dat'' nastere'' la 50 de pui :grin: numai ca peste 12 zile de la '' nasterea lor'' acestia au murit toti.Nu cred ca era de la nitriti pentru ca : 1 Apa era curata nu aveam probleme cu nitritii.
2 Nici de la hrana ca nu le dau in exces ( ii hranescu cu Tetra Prima Complete food , numai ca le zdrobesc mancarea inainte sa le dau )
Ce filtru as putea baga si eu in acvariu asta de 10 L pentru ca am unu mic Internal Power Filter de la resun , numai ca si asta mi-a facut victime deja ( imi trage puii la filtru ) Ce sa fac si please vreau si eu niste detalii despre ingrijirea puiilor !
PS: flori am gresit voiam sa scriu plante :D

africanu
16-07-2006, 10:47
Pentru acvarii de 10l, si cu pui, se foloseste filtrul cu burete. Iti trebuie o pompa de aer, si un furtun cu burete (se gaseste la orice petshop).

sorel
16-07-2006, 13:40
Primul gand ma duce unde l-a dus si pe johnny.
Dar eu merg si mai departe si te intreb : ce vorbeam noi pe alt topic despre tubifex :?:

dan20070
16-07-2006, 16:22
Primul gand ma duce unde l-a dus si pe johnny.
Dar eu merg si mai departe si te intreb : ce vorbeam noi pe alt topic despre tubifex :?:

nu hranesc puii cu tubifex

sorel
16-07-2006, 21:38
Dar pe cei maturi ii hranesti cu tubii, iar bolile se raspandesc ca vantul si ca gandul. :evil:

dan20070
16-07-2006, 21:52
Dar pe cei maturi ii hranesti cu tubii, iar bolile se raspandesc ca vantul si ca gandul. :evil:

Nu nu-mi hranesc pesti deloc cu tubi ii hranesc cu Tetra Prima Complete Food , mancare bogata in vitamine :P

lupul-sur
16-07-2006, 22:52
Nu radea! Mortalitatea masiva in acvariu nu este data de boala. Nici o fiinta vie nu are aceasi imunitate la fel ca alta fiinta vie. Deci daca intr-un acvariu se declanseaza boala, este improbabil ca sa iti moara toti intr-un interval asa de scurt. Singurele motive ce pot duce la mortalitate masiva in acvariu este ori o problema de clitate a apei ori un scurt circuit. Tinand cont de constructia acvariilor din ziua de azi scurt circuitul este exclus.

Johnny
17-07-2006, 13:27
Si nu spune ca daca apa e curata cristal inseamna ca nu ai nitriti.Nitritii nu se vad, nu-i poti numara.Exista teste speciale.
Intr-un acvariu de 10 l este greu sa tii pui ,trebuie sa fie ciclat si sa faci schimburi de apa la 2-3 zile.Si ca sa fie ciclat iti trebuie o pompa de aer cu burete care sa mearga non-stop.Orice filtru gen resun mini e prea puternic pentru un acvariu asa mic.Cea mai buna solutie ca sa cresti puii ar fi un acvariu ceva mai mare.Macar de 20-30 l.10 l e infim.

dan20070
17-07-2006, 13:30
Eu stiu ca nitritii sunt folositi de plante si in acvariun de 10 litri am pus si plante si substrat pare mai relaxant si acavriu asta mic

razvan
17-07-2006, 13:57
cind spui 10 l nu continui cu acvariu.. ci cu recipient.. si fatatorile sunt recipiente mai mari...

intelege ca "prea mare lucru" nu o sa poti face un acel "detinator de apa".
ai prea multi pesti, si cum spunea si johny, este greu de obtinut un echilibru chimic al apei

in acel bazin, plantat, si un betta se simte ca la confort III.
este o mica mare diferenta intre ce vrei si ce se poate, in cazul tau..
urmeaza sfaturile primite, nimeni nu-ti vrea raul tie si nici pestilor, si departe de noi tentativa de a te convinge sa te lasi de acvaristica.. doar sa "o faci" intr-un mod ceva mai corect decit varianta cu care ai inceput tu.

dan20070
17-07-2006, 14:39
In primul rand nu am sa ma las de acvaristica deoarece in acvariul principal nu am nici o problema , totul e perfect .
In al doilea rand pestii mei sunt clinic sanatosi .
In al treilea rand am depistat cauza mortii la acei vivipari si am si ziso mai sus si scrie si in carti : DACA UNUL DINTRE PARINTI MASCUL SAU FEMELA ARE O PROBLEMA GENETICA (DEFORMAREA SCHELETULUI ETC) ATUNCI GENERATIA CARE URMEAZA VA AVEA ACEEASI PROBLEMA , ACEAST NESUPRAVIETUIND as vrea sa stiti ca de cand am avut acea problema a trecut o luna buna , si de atunci femela mea de moly a dat nastere unor puii frumosi si sanatosi deoarece am scos ( dupa ce am vazut ca mi-au murit toti puii) masculul cu problema genetica , din acvariu, dar generatia de acum e sanatoasa

Laurentiu Craciunas
17-07-2006, 15:16
ce zici tu e cam aiurea tinand cont de faptul ca masculii introduc pachete de spermatozoizi in uterul femelelor si doar o parte sunt folositi la o fecundare... restul raman pentru nasteri ulterioare... e putin probabil ca ultima fatare (cu pestii deformati) sa fi coincis cu folosirea ultimelor rezerve de "material genetic masculin" din "visteria" femelei...

lupul-sur
17-07-2006, 21:44
Incearca sa nu ne iei pe sus cu genetica. Toti ce au boala asta in sange si sunt seriosi stiu cate ceva de genetica. Si mai omule intelege. Sa iti moara un efectiv intr-un timp atat de scurt nu este genetica. Si daca vrei demonstratie ti-o fac eu. Femela de xipo fatata intr-un acvariu de 27 litri plantat ea nu are nimic insa puietul a murit in proportie de 99%. De ce? Oarece de ce crezi ca era puietul decolorat? Dupa cum ar trebuii sa sti concentratia cea mai mare de toxine in acvariu este la fundul lui.
Deci totusi ai acvariul neciclat. Si inca ceva. Toti de aci care ti-am raspuns suntem oameni care au luat acvaristica de la zero si au incercat pe pielea lor toate greselile. Dene un plus de crezare, crede-ne o facem pentru tine. Iti multumesc ca ai rezervat din timpul tau pretios sa ne asculti si sa sti ca nimeni nu iti vrea raul. Iti multumesc!

dan20070
17-07-2006, 21:51
Eu am inteles cred ca a fost gresala mea , dar va fi prima si ultima de acest gen , oricum generatia care o am sper sa nu pateasca la fel va multumesc O ZI BUNA :grin:

nike
21-07-2006, 11:08
Nu stiu daca am dreptate, dar sa nu fii fost o boala ?!
Sa va spun ce am patit eu tot cu viviparii si anume cu guppy.
La inceput a fost unul ce parea a fi bolnav. Nu avea nici un semn exterior ci numai se freca din cand in cand de substrat, de plante etc. Am zis, or fi ceva paraziti si ridic treptat temperatura la 30 grade. Dupa ridicarea temperaturii au inceput si ceilalti sa se frece. Efectiv nu aveau nici un semn exterior ci numai se frecau si nu stiam de ce boala sa-i tratez.
I-am separat intr-un acvariu de carantina si am incercat sa-i tratez cu bactopur. Dupa un timp au aparut si semnele, aparuse niste "pete" alburii pe spate, pe laterale si usor spre cap.Bactopurul nu a avut nici un efect si treptat au inceput sa dea coltul cand le ajungeau petele la cap si peste ochi si in special masculii. Nu stiam de ce boala sa-i tratez, eram disperat !
Cand am realizat ca ar fii oodiniaza desi nu eram sigur, i-am tratat cu o solutie speciala pt. aceasta boala. Surpriza, a avut efect dar cu oarecare intarziere caci pierdusem o buna parte din ei.Am uitat sa spun ca cei bolnavi in ultima faza se curbau(nu se cocosau deci se curbau in sens invers).
Scuze pentru postul asa lung dar am vrut sa aflati si ce am patit eu si sa trageti oarecare invataminte! :lol:

BogdanS
25-07-2006, 15:33
Sa fim seriosi.....ai depistat tu ca e genetic.....
Masculul cu problema a trait bine mersi pana la maturitate cu boala si puii.....s-au gandit sa moara toti odata dupa 4 zile 5 ore 15 minute si 34 de secunde. Asculta ce zic altii.....ca n-ai depistat nimic.

Johnny
26-07-2006, 01:39
@ nike - eu zic ca tu i-ai omorat treptat cu manutzele tale ;) Cand pestii se frecau se substrat aveau gris ,e cea mai comuna boala si astea-s primele simptome.Tratamentul e temperatura mare si sare in apa sau verde de malachit.Probabil cand i-ai mutat in acvariul de carantina ai facut un schimb de apa prea mare , sau ai pus apa total noua ceea ce a indus aparitia petelor albe.Deci , pestii tai au murit pentru ca nu ai respectat regulile de bazain acvaristica.Si poate daca ai fi citit articolele de pe site , ar fi trait si acum ;new48

nike
26-07-2006, 14:19
@ nike - eu zic ca tu i-ai omorat treptat cu manutzele tale ;) Cand pestii se frecau se substrat aveau gris ,e cea mai comuna boala si astea-s primele simptome.Tratamentul e temperatura mare si sare in apa sau verde de malachit.Probabil cand i-ai mutat in acvariul de carantina ai facut un schimb de apa prea mare , sau ai pus apa total noua ceea ce a indus aparitia petelor albe.Deci , pestii tai au murit pentru ca nu ai respectat regulile de bazain acvaristica.Si poate daca ai fi citit articolele de pe site , ar fi trait si acum ;new48


Johnny, imi pare rau sa-ti spun, dar ai tras concluzii pripite!
Daca ar fii avut gris, de ce nu au aparut niciodata punctele albe caracteristice la nici unul dintre pesti?!
De ce au reactionat numai la tratamentul pt. oodiniaza?!
Si alt lucru, pentru care imi cer scuze ca am gresit, cand am spus ca petele au aparut dupa ce i-am pus in acvariu de carantina. Ele aparusera in acvariul mare dupa care i-am separat in acvariul de carantina pt. a nu-i imbolnavi pe toti! Deci exclus ca ele sa fii aparut in urma schimbarii masive de apa(conditii)!
Iti dai seama ca eu aveam intentia sa-i salvez, nu sa-i omor; dar se pare ca pana sa imi dau seama ce boala este, ea se agravase!
Si in urma reactiei la tratamentul pt. oodiniaza tind sa cred ca asta au avut!

weyn
18-02-2010, 22:43
si eu sunt un incepator in acvaristica.... de acea cer sfatul altra.

am si eu un acvariu de 20 l in care tin numa puisori si mi sa mai intamplat la o anumita fatare sa imi moara toti pui si la altele nu
dar tot timpul nu ramaneam cu acelasi numar de puieti deoarece imi mureau minim 5 ...oare de ce ce am gresit

Decamio
18-02-2010, 23:03
In primul rand ai deschis un topic in care nu s-a mai activat din 2006.
In al doilea rand:

v) Primul post al unui user nou trebuie sa fie o prezentare la sectiunea Introducere sa stim cu cine discutam.
In caz de incalcare a acestei regului, posturile unui user nou se vor sterge, acesta fiind avertizat printr-un PM.
Nerespectarea repetata acestei prevederi se sanctioneaza cu avertisment si in functie de gravitate chiar si cu retragerea dreptului de a mai activa pe acvarist.ro.

Sursa (http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=6970)

Pentru o colaborare buna, te rog sa respecti regulamentul, ca toata lumea. Acest topic se inchide aici.