PDA

View Full Version : Neaoane - recomadare si cum le leg?



bleed
06-02-2008, 19:43
As dori o solutie la indemana pentru prinderea neoanelor de capac si o solutie pentru reflectoare home made. Ce material sa folosesc si de unde fac rost :)

Apoi daca este vreun priceput la electronica care sa-mi explice si mie cum leg 3 neaone la drosere si ce trebuie sa fac ca sa pot aprinde neaonele cate unul, doua sau toate trei.
Multumesc anticipat !

razvan
06-02-2008, 20:00
soclu de prindere (http://photo.acvarist.ro/acvarii-soclu-neon-1548.htm)
cuplare 2 neoane (http://photo.acvarist.ro/acvarii-schema-neoane-924.htm) atentie la puterea droserului!!! trebuie adaptat la puterea neonului-neoanelor. schema este valabila pentru aprinderea a 2 neoane in acelas timp. pentru aprindere separata, "bec cu bec", se impune instalatie separata pentru fiecare tub inparte.

bleed
06-02-2008, 20:11
multumesc razvan.
La sistemul de prindere din poza nu o sa am probleme din cauza condensului?
Cred ca voi folsi un drosser pt 2 neaone, ca cel din imaginea ta si un drosser pt un singur neon. Astfel pot aprinde 1 neon , 2 sau toate 3...
(initial ma gandeam ca trebuie 1 drosser pt fiecare neon in parte, nu stiam ca exista si pt 2).
Poti sa-mi reamintesti te rog cum se numeau acele neoane de la Philips TLD-nu-stiu-cat daylight?

si inca ceva , balast = drosser?

razvan
06-02-2008, 20:18
si inca ceva , balast = drosser? - afirmativ
cum se numeau acele neoane de la Philips TLD-nu-stiu-cat daylight? - poate sa le zica de la 965 la 865, cu accent pe 865, din ce a rezultat din discutiile de pe forum.

bleed
07-02-2008, 12:45
Astept si o sugestie pentru reflectore home-made si o recomandare de neoane pana in 90 cm care se gasesc usor si sunt ieftine. Nu ma intereseaza neoanele dedicate deorece acvariul va fi dedicat cichlidelor - fara plante. Vreau doar o lumina calda "daylight" care sa evidentieze frumos culoarea pestilor.
Dimensiunile bazinului sunt 100 x 40 x40 - cate neoane sa folosesc astfel incat sa fie o lumina suficienta si placuta pentru privitor, eventual sa poata creste acolo si o plantutza, doua Anubias.
Multumesc :)

razvan
07-02-2008, 13:57
neoane pana in 90 cm care se gasesc usor si sunt ieftine. Nu ma intereseaza neoanele dedicate

ha!! pai tocmai neoanele "normale" de 90cm nu prea se gasesc. dimensiunea insasi este "dedicata" ea nefiind inclusa in dimensiunile "casnice", iar in ceeace priveste culoarea, poate ma insel, dar chiar iti trebuie cu lumina rece , ca sa scoata in evidenta mai bine culorile pestilor....

bleed
11-02-2008, 13:16
Ce parere aveti, daca folosesc firele din cablu UTP pentru a realiza traseul electric al neoanelor, voi avea probleme?

razvan
11-02-2008, 14:17
poti sa folosesti varnisul in care intra aceste fire, ca protectie secundara. firele alea torsadate :roll: nu stiu ce sa zic, la curentul care trece prin ele, tin, insa nu stiu in ce masura plasticul care le inveleste tine la tensiune.
si nu ma refer la 220~. ci la tensiunea de strapungere, care este mult mai mare in momentul amorsarii tubului.
posibil (dar cu foarte mari semne de intrebare) sa reziste in cazul utilizarii de drosere electronice.