PDA

View Full Version : carasii ornamentali isi pot schimba sexul dupa 3-4 ani de zile(din masculi in femele)



dodi
23-10-2012, 19:44
""Ca si "ciudatenie", la caras se intampla ca masculii sa se transforme in femele dupa al 4-5 ani de viata. Noile femele sunt bune reproducatoare.
Ca si culori, carasul ornamental poate fi rosu, caramiziu, albinos, cu pete negre etc.""
am gasit aceasta fraza intr un forum legat de cresterea carasului ornamental.stie cineva daca este intradevar asa?

dodi
23-10-2012, 19:54
intreb fiindca am numai masuli maturi,fiind incepator ,megeam sa cumpar o femela -ei imi dadeau un mascul!si tot asa ma pacaleau!si ma gandesc ca daca treaba sta este pe bune ,atunci chiar imi pica bine !

catalinbgs
23-10-2012, 20:04
Si plopul o sa faca pere la un moment dat, si ce bine o sa fie...

stefannicolae1978
23-10-2012, 20:39
Daca astepti sa-si schimbe pestii sexul...o sa astepti mult si bine....dar...
Se pare ca fenomenul se intampla intr-adevar in mediul salbatic.
Adaug un fragment dintr-un documentar gasit:
Printre exemplarele de caras, rar gasim cate un mascul, icrele depuse de femele fiind fecundate si de crap sau alte specii de pesti. Larvele eclozate din aceste icre sunt totdeauna femele de caras. Fenomenul se numeste ginogeneza si este extrem de rar intalnit in lumea animala.

Tudor.M
23-10-2012, 20:43
La carasii ornamentali nu ma bag pentru ca nu stiu nimic despre ei, dar la carasul salbatic Carassius auratus gibelio intr-adevar are loc acesta schimbare. Masculii devin femele de la varsta de 2-3 ani (in general dupa ce depasesc 12-14 cm). Fecundatia la caras realizanduse prin ginogeneza...mai pe intelesul tuturor fecundatia are loc cu ajutorul spermatozoizilor altor specii de ciprinide, care au rol doar de a declansa diviziunea celulara in icra dar fara a se uni cu nucleul ovulului (nu rezulta hibrizi)

goodmans
23-10-2012, 20:48
Foarte corect a explicat Tudor.M
Exact asta vroiam sa scriu si eu,pentru ca toate documentarile facute cu ani in urma,aveau acelasi raspuns.

drdiscus
24-10-2012, 14:09
Chestia asta stiam ca se intampla la xifo.La carasii ornamentali nu am auzit.Eu am crescut si reprodus carasi cam 10 ani si nu mi s-a intamplat asa ceva.@dodi, la carasii maturi este destul de simplu de vazut care este mascul.Masculul are niste ghinturi pe prima radie a inotatoarelor care se vad sau care se pipaie.Scoti un caras din apa si ii pipai inotatoarele sau te uiti de aproape in lumina.Masculul are si niste puncte mici ca grisul pe opercule.Cel mai bine se vad la carasii negri dar se vad si la ceilalti.Daca vrei sa scoti pui iti trebuiesc 2 masculi la 1 femela, cu gratar pe fundul bazinului pentru ca-si mananca icrele.

dodi
25-10-2012, 17:49
stie cineva daca din incrucisarea dintre caras si crap ,hibrizii rezultati sunt sterili?

bogdan.filip
25-10-2012, 18:41
Citat din "Cercetari de ecologie, etologie si biologia reproducerii speciilor straine invazive de pesti din unele ecosisteme acvatice din sudul Romāniei" scrisa de dr. Ionel-Claudiu Gavriloaie cu privire la reproducerea carasului.


Masculii sunt mult mai rari decāt femelele, īn multe populatii acestia lipsind cu desavārsire (Busnita si Cristian, 1958, 1959). Fecundatia este ginogenetica, adica icrele intra in diviziune in urma impulsului dat de spermatozoizii altei specii (indeosebi crap, caracuda si alte ciprinide), fara a avea loc insa o contopire a pronucleului mascul cu cel femel (Busnita si colab., 1955, 1957a). Ereditatea este in primul rānd materna, dar exista si o slaba influenta a ereditatii paterne, datorata ADN-ului adus de pronucleul mascul. Chiar in cazul fecundatiei de catre masculi din propria specie, fecundatia este tot ginogenetica (Busnita si colab., 1955, 1957a).