PDA

View Full Version : o zebra fara coada



simonik@
15-07-2006, 12:19
am cumparat din Obor doua zebre si cand am ajuns acasa am vazut ca o zebra nu are codita din spate. dar este vioaie si inoata destul de binisor.
o sa aiba probleme la imperechiere? sau mai tarziu?

R3dMan
15-07-2006, 13:13
Depinde acum ce intelege fiecare prin faptul ca nu are coada. Daca te referi la faptul ca nu mai are radialele de la coada nu iti fa griji pentru ca vor creste. Daca mananca si e vioaie totul e ok !

tipser_00
16-07-2006, 14:01
Aceasi problema o am si eu ...numa i ca e intr-un acvariu de xifo si platy...sunt bine maninca ....vioaie...iar a doua zi nu mai au radiile de la coada...mai treiesc un pic si mor...Nu iam dat inca de cap...asa ca daca aveti vreo ideie...lansati-o . in bazin nu mai am altceva decit xifo si platy..atit...deci de papat cineva cozile .. nu se pune problema...Astept indicatii ...sfaturi...

Multumesc anticipat...

steff
16-07-2006, 14:25
Dragii mosului ;) ...putrezirea bacteriana a inotatoarelor si caderea lor se trateaza cu Sera Baktopur.
Dar la cum pouneti voi problema... adica, la faptul ca in cateva zile pestii respectivi mor se pare ca problema este alta, eu cred ca aveti probleme cu apa din acvariu si mai precis "lipsa mineralelor " din apa, daca este asa se pot trata cu sera mineral salt si sera fishtamin.
Testati-va apa imediat si vedeti ce parametri are. NU sunt adeptul "chimicalelor" asa ca treceti imediat la schimburi repetate de apa, dar "apa buna".
ATENTIE, schimburi repetate de apa nu schimburi masive de apa (20-25% apa / zi este suficient) .
Multa bafta.

Solaris
19-11-2006, 09:53
so, postez aici ca tot suntem la capitolul 'cozi rupte'
am cumparat ieri conchonius si peste noapte s-a bagat unul in spatele incalzitorului. L-am scos acum..fara coada. S-a rupt nu mult dupa punctul negru. Si ce sa mai zic, ca era voalat.. Sangereaza usor. A stat primele 10 min intepenit intre niste plante dar acum s-a refugiat sub filtru. Or fi sanse pentru dansul? :roll:

razvan
19-11-2006, 10:11
daca nu i se pune vre-o saproglenie p'acolo, are sanse sa i se refaca si voalul...

incearca sa-l izolezi citeva zile pina la cicatrizare, intr-un acvariu carantina ci "ceva mai mult" albastru de metil in apa...

Solaris
19-11-2006, 10:24
dar-ar Domnul sa te-auda. Acum l-am scos. Despre evoluti 'bolii' in cateza zile. Sper ca nu mai repede....

Solaris
20-11-2006, 19:53
Am revenit mai repede decat speram, dar problema tinde sa devina complicata. Pierderea cozii s-ar putea sa fi fost favorizata de 'putrezirea bacteriana' (?). Inca doi conchonius prezinta deasupra la coada, acolo unde incep radiile, un chist rosiatic de 1.5 mm care in 24 ore s-a marit la 2.5 mm, a devenit alb cu margini rosiatice si tinde sa se mareasca perpendicular pe axa pestelui, deci daca inainteaza mai mult le reteaza cozile. Acum seamana cu o muscatura. Pestii se comporta normal, mananca si nu par afectati. Datorita tratamentului pentru gris de care a suferit un sumatranus, apa are 30C si mai contine si 1 lingura de sare fara iod la 10l apa. Astept sugestii de la cei care au vazut asa ceva si de la cei care se pricep la boli.
PS pestele fara coada se recupereaza bine, nu sunt semne de infectie.

viviparu'
20-11-2006, 20:17
Am revenit mai repede decat speram, dar problema tinde sa devina complicata. Pierderea cozii s-ar putea sa fi fost favorizata de 'putrezirea bacteriana' (?). Inca doi conchonius prezinta deasupra la coada, acolo unde incep radiile, un chist rosiatic de 1.5 mm care in 24 ore s-a marit la 2.5 mm, a devenit alb cu margini rosiatice si tinde sa se mareasca perpendicular pe axa pestelui, deci daca inainteaza mai mult le reteaza cozile. Acum seamana cu o muscatura. Pestii se comporta normal, mananca si nu par afectati. Datorita tratamentului pentru gris de care a suferit un sumatranus, apa are 30C si mai contine si 1 lingura de sare fara iod la 10l apa. Astept sugestii de la cei care au vazut asa ceva si de la cei care se pricep la boli.
PS pestele fara coada se recupereaza bine, nu sunt semne de infectie.

Se pare ca pestii tai sunt infectati cu Lymphocystis.

Iata ce scrie in ghidul Sera despre aceasta boala:

Lymphocystis infecteaza pielea pestilor si afecteaza celulele membranei mucoase. Ele cresc in dimensiuni de sute de ori, permitand sa fie vizibile cu ochiul liber, ca niste mici umflaturi. Celulele infectate, cu diamentrul de peste 1mm arata ca niste icre lipite pe piele. La atingerea cu degetul umflaturile se simt ca niste boabe tari.......De obicei boala apare mai intai pe marginile inotatoarelor si apoi se raspandeste pe tot corpul

Este recomandat ca partile afectate ale inotatoarelor sa fie decupate cu un foarfece ascutit, daca boala este observata la timp. Atentie sa nu fie ranita baza inotatoarei.

Apoi pestii se trateaza cu Sera Backtopur sau Sera Backtopur Direct si cu Sera Cyprinopur.
Ambele tratamente trebuie aplicate simultan.

Sera Cyprinopur se administreaza cu seringa.

Bafta si tine-ne la curent

Solaris
22-11-2006, 22:03
Nu am gasit medicamentele, o sa mai incerc prin alte parti. Rana este acum de 2 mm alba complet si intradevar are aspect de icre lipite. Am citit prin alte posturi ca se pot folosi si tabletele de furadolizon(?). Pestele se comporta in continuare normal. Am si o poza dar cam neclara:
http://www.6q.net/freehost.php?image=6q_1_Conchonius_probleme.JPG
Boala asta este oare puternic contagioasa?
PS - pestele fara coada se recupereaza bine in continuare.

Solaris
22-11-2006, 22:10
Cateva lucruri legate de Lymphocystis - infectie virala
-este un virus care afecteaza celulele pestilor. De obicei se manifesta prin noduli mari de culoare alba (asemenea unei conopide) pe inotatoare sau pe alte parti ale corpului. Poate fi infectioasa, dar de obicei nu este fatala. Se transmite indivizilor din aceeasi specie sau strans inrudita.
Perioda de incubatie este de la 10 zile la mai multe, in functie de conditiile de trai (Ex: temperatura). Nu exista tratament medicamentos cu rezultate relevante. Cei ce sustin asta se inseala: cu tratament pestele se vindeca in 30 (sau mai multe) zile, fara medicament in 30 (sau mai multe)zile :lol:


Tratament:
a) Pestii infectati se indeparteaza si sunt distrusi cat se poate de repede.
b) Se separa pestii infestati pentru cateva luni si se asteapta reinsanatosirea acestora, ceea ce de obicei se intampla.