PDA

View Full Version : Grisul si prevenirea acestuia !!!



dan20070
14-07-2006, 15:52
Aceasta boala a dat multe batai de cap multor acvarofili ,dar sa stiti un lucru o data ce apare in acvariu , nu mai are rost sa scoateti si sa puneti in carantina pestele infectat deoarece intregul ecosistem s-a infectat deja :(
Pentru prevenire:
1 Intotdeauna cand cumparati un peste pregatiti doua ligheane :
Puneti apa curata in ambele ligheane , dar in primul adaugati multa sare de bucatarie luati peste cu plasa punetil in primul lighean(cu apa sarata) , nu lasati pestele ore intregi tinetil cam 5-7 sec dupa care il puneti in ligheanu cu apa curata , este cea mai buna cale de a dezinfecta pestele.
2 Cand puneti pestele in acvariu , dupa ce ati terminat operatiunea 1, stingeti lumina deoarece acesta se va acomoda mai repede cu lumina stinsa ( lasati lumina stinsa circa 10-15 min.)
3 Cand curatiti intregul acvariu , adica schimbati total apa , curatati perfect pietrisul , substratul si masele filtrante.
4 Adaugati putina sare in apa din acvariu cam o lingura mare la 50 L si jumatate de lingura mica la 10 L , puneti lingura/lingurita rasa de sare ( fara varf)
5 Mentineti o temperatura a apei intre 24-26 C

In cazul unei infectii:

Ihtiofirioza sau gris este un protozoar ( animal unicelular) parazit care traieste si pe corpul pestelui si in apa, este foarte contagios.
Aceasta maladie se dezvolta si in conditiile unei scaderi de temperatura sau dupa introducerea unui nou peste , care a fost infectat.
Ne putem da seama daca pestele este infectat numai daca acesta prezinta pe corp niste puncte albe . ATENTIE cand virusul este inca puiet acesta creste in branhiile pestelui numai cand ajunge adult acesta incepe sa se dezvolte pe peste , de aceea va si recomand operatiunea 1 deoarece se curata intregul peste cu exceptia , in cazul in care virusul e deja adult .
Sa vedem ce simptome sunt: puncte albe pe corp si pe inotatoare pestele se freaca des de decoratiuni sau de substrat .

1 Ridicati temperatura apei pana la 29-30 C dar urcatio usor macar 1 C la fiecare ora pentru a nu crea stres sau disconfort la pesti daca puteti ridicatio chiar la 32 C ( la 32 C parazitul moare )
2 Inainte de a cumpara tratament sa intrebati pe cel de la care cumparati medicamentul ce plante afecteaza , eu le-am scos din acvariu si le-am tinut intr-un lighean bine ilumminat.
3 Hraniti bine pesti , adaugati si tratament pentru rani , cand parazitul adult cade de pe corp lasa o rana .
4 Scoateti 1 pe saptamana 25% din apa si inlocuitio cu una proaspata( ptr cei din bucuresti trebuie sa fie statuta deoarece cei de la Apanova baga clor mult , tineti apa 48 de ore in sticle deschise)
5 1 la 2 saptamani faceti operatiunea (1)
Acvariul poate sta in tratament de la 2 saptamani pana la 3 luni in functie de volumul apei si cat de grava e situatia.
Atentie EU DOAR VA RECOMAND NU VA OBLIG SA Faceti operatiunea (1) ,deoarece daca nu sunteti atenti puteti avea si victime :( .

Laurentiu Craciunas
14-07-2006, 16:08
vezi ca mai este un topic deschis pe tema asta.. posteaza acolo