PDA

View Full Version : femela de molly s`a transformat in mascul



bradutz24
14-07-2006, 13:50
ati mai auzit pana acum k o femela de molly , care a facut pui , sa se transforme in mascul ???
la xipho am mai auzit sa se intample , dar la molly ???

africanu
14-07-2006, 14:28
si cum ti=ai dat seama ca acum e mascul? Eu la molly nu am vazut/auzit.

bradutz24
14-07-2006, 14:36
alearga femelele sa se imperecheze , se bate cu ceilalti 2 masculi si aripioara de sub burta (anala) s`a transformat in tzeapa k la masculi :) mi se parea mie k nu mai avea nici o activitate si statea ascuns(a) prin plante , dar nu mi`am imaginat
o fi vreo minune a naturii

africanu
14-07-2006, 16:13
Poate ai incurcat tu pestii intre ei :-P

bradutz24
14-07-2006, 16:59
:) totusi de cel putin 18 ani stiu care este diferenta intre femele si masculi la molly .
plus k este singurul mooly galben din acvariu pe care il am , restu sunt negri sau albi patati
p.s.: am acest molly de cel putin 4 luni si mi`a fatat de 2 ori pana acum

R3dMan
14-07-2006, 19:14
da am auzit de asa ceva este ceva normal la vivipari ! In cazul in care un mascul nu se mai poate imperechea cu celelalte femele din diferite motive sau daca nu exista nici un mascul in grup atunci femela se transforma in mascul. Doar asa nu si invers - masculul in femela :)

Laurentiu Craciunas
14-07-2006, 20:00
se poate si invers la xipho... de fapt e un fel de revenire.. o femela se transforma in mascul si apoi poate deveni iar femela... la molli n-am mai auzit...

sweet_cherry
15-07-2006, 13:05
Nu am auzit niciodata ca se poate intampla asta la Black molly. Stiam de xipho si de platy, dar niciodata la black molly. Nu toate femelele vivipare se transforma in mascul. Ceea ce stiu despre molly, este ca, in cazul celor cu coada lira se face mai greu diferenta dintre mascul si femela (atunci cand sunt mici, pt ca ulterior, femela creste dublu fata de mascul). Poate ai luat mascul de la inceput, pt ca in cazul lor nu functioneaza transformarea.

bradutz24
15-07-2006, 13:28
dar de ce a facut 2 randuri de pui pana acum ???

Johnny
16-07-2006, 03:30
alearga femelele sa se imperecheze , se bate cu ceilalti 2 masculi si aripioara de sub burta (anala) s`a transformat in tzeapa k la masculi :) mi se parea mie k nu mai avea nici o activitate si statea ascuns(a) prin plante , dar nu mi`am imaginat
o fi vreo minune a naturii
Ma indoiesc sa existe minuni ale naturii la tine in acvariu.Ori ii incurci cu xipho , ori ai confundat masculii cu femelele.Nu sunt eu expert in molly , dar nu am mai auzit de asta pana acum.Dai un search pe google si daca gasesti ceva poate ne luminezi si pe noi :sunny

bradutz24
16-07-2006, 07:23
eu te`as lumina daca as avea cu ce .... am zis doar ce s`a intamplat , nu si altceva .
totusi molly sse deosebesc usor de xipho , totusi nu ma insel
dar am observat k desi este alergat/a de masculi totusi se da si la femele
masculi se dau sa se imperecheze , iar ea cu "tzepusa" ei se da la femele ...
;) curios

africanu
16-07-2006, 10:36
Atunci poate pestele tau e hermafrodit, si abia mai tarziu i s-au dezvoltat si celelate "simturi". Hermafroditismul exista la destule specii ca anomalie.