PDA

View Full Version : Ajutor betta



GuLL1v3R
20-09-2012, 21:19
Am pus o pereche sa incerc sa ii reproduc, intr-un acvariu de cca 8 L ....mam informat cate ceva asa ca mam apucat de trb...am pus o nuca de cocos in caz de ceva grav femela sa aibe unde sa se ascunda, masculul a format un cuib impresionant, doar ca ea timp de 4 zile nu a vrut sa iasa din acea nuca, asa ca mam lasat pagubas....dupa aproximativ o luna eram prin carrfour orhidea la acel petshop si mia atras atentia paharele in care erau tinuti niste betta (unii raniti alti draguti) asa ca mi-am achizitionat un mascul cu gandul sa mai incerc inca odata, de data asta am facut la fel....aproximativ 10 cm apa in acvariu, incalzitorul setat 28 g, femela pusa intr-un pahar transparent, masculul bagat in acvariul toate aceste intamplandu-se in aceasi zi, dimineatza urmatoare langa acel pahar masculul construise cuibul... asa ca am lasat femela cu el libera....iar seara a si depus icrele...am scos femela am lasat masculul sa aibe grija de oua si de viitori puisori ce urmeaza sa iasa....

Am acoperit acvariu ca sa nu existe acea diferenta de temp, si astazi am vazut ca au aparut si outele cu coada...am vb cu cineva care a mai inmultit ceva betta dar am zis sa vad voi ce ma sfatuiti...
Ma framanta ideia cu hrana puilor pt ca tot exista contradictori in majoritatea posturilor pe care le-am citit.... hrana asta a puilor ma omoara: am auzit atatea variante artemia. infuzi, galbenus de ou...

dar majoritatea au spus ca ei cu galbenusul de ou au crescut pui primele 2 sapt,...voi ce parere aveti cu ce sa incep acea artemie nu am, se poate achizitiona din petshopuri, infuzile de unde le pot lua .....(daca ma poate ajuta cineva cu ele contra cost eventual)

Stima !

Polgar Alexandru
20-09-2012, 21:36
Salut ! Din prima zi de inot liber a puilor se da infuzorii sau galbenus de ou diluat in apa , infuzoriile se gasesc la colegii acvaristi care inmultesc pesti ovipari. Din a patra zi se da naupli de artemia proaspat eclozati iar din a zecea zi se poate da si micro. Eu am cumparat cultura de Banana worms , care merge din primele zile cu mare succes. Succes si perseverenta !

GuLL1v3R
20-09-2012, 22:17
atunci poate exista vreun doritor sa imi ofere si mie infuzie sau artemia cand voi avea nevoie....de infuzie sa inteleg ca am nevoie pt inceput

Polgar Alexandru
20-09-2012, 22:39
http://www.editura.bioflux.com.ro/docs/Chiorean.pdf, asta sigur i-ti va fi de folos in cresterea puilor si dupa aceea a pestilor maturi. Cu stima , Sandu.

ml88lm
20-09-2012, 22:39
Pimele 3 zile galbenus de ou, apoi vreo 4 zile microworms dupa care le dai artemia proaspat encolzata de 2 sau 3 ori pe zi pana in luna a doua.
Din luna a doua separi masculii in pahare si le poti da hrana congelata si granulata tot de 2 sau 3 ori pe zi.
Dupa primele doua saptamani faci schimburi de apa de 50% zilnic. In 3 luni o sa ai exemplare mari si frumoase.
Tine-i in bazin cu suprafata fundului cat mai mic, eu folosesc borcane de 5 litri in prima luna. Apoi acvarii de 30x20x20 pana in luna a doua.
Nu stiu cine o sa iti ofere artemia... Nu e deloc ieftina. Microviermi gasesti cultura de start cu vreo 5ron parca.
Spor la treaba!

GuLL1v3R
21-09-2012, 19:57
Foarte interesant link-ul,

Stima !