PDA

View Full Version : gurami tampiti



cosmin_olteanu
01-02-2008, 00:33
Am acvariul destul de plantat, si cred ca de vreo 2 zile ma tot chinui sa prind niste idioti de gurami (2 bucati / deja ii urasc :? )
Ce ma sfatuiti? exclus minciog mai mare decat il am , e f. plantat acvariul .Am incercat si noaptea in speranta de a ii surprinde "buimaci de somn" . Ma gandeam la varianta unei capcane , dar nu stiu cum...

ce spuneti imi dati o mana de ajutor?

Multumesc anticipat !

Juwel
01-02-2008, 02:22
Ce ma sfatuiti? exclus minciog mai mare decat il am

Atunci lasa-i pana mor de batranete acolo. Numai ca gouramii traiesc cam mult... :grr

Cum vrei tu sa-i prinzi cu porcaria aia de mincioc mic? Nici nu incap in el, d'apoi sa-i mai si scoti din acvariu. :shock:

mmaxalb
01-02-2008, 02:48
eu folosesc doua plase una mica verde cu care il gonesc alta mare neagra
dimineata aprind lumina ,ei se sperie ca :evil: io bag repede plasele cea neagra in colt iar cu cea verde il alerg ,imediat se refugiaza in plasa neagra singur

initial eram la fel ,vroiau sa depuna iar eu nu stiam cum sai prind,vroiam sai gazez cu sifon :twisted: [eram in pauza de memorie,se incinsese cpu]

la fel prind si ancistrusi

Juwel
01-02-2008, 03:09
vroiau sa depuna iar eu nu stiam cum sai prind,vroiam sai gazez cu sifon :twisted: [eram in pauza de memorie,se incinsese cpu]


=)) PDT_Armataz_01_37 Ce mai tare de anul asta!!!!!! :bounce

djphazer
01-02-2008, 03:18
fel prind si ancistrusi

stii ce frumos se trag cu furtunul ?

mmaxalb
01-02-2008, 04:04
vroiau sa depuna iar eu nu stiam cum sai prind,vroiam sai gazez cu sifon :twisted: [eram in pauza de memorie,se incinsese cpu]


=)) PDT_Armataz_01_37 Ce mai tare de anul asta!!!!!! :bounce
nu glumesc am citit pe undeva dar nu ini aduc aminte ca,cica pentru o buna fotografiere a pestilor in acvariu li se administreaza un soc de ph [bagi sifon in acvariu] iar acestia pentru o perioda scurta de timp devin latergici [sperca am scris bine]
stiu este crud ,dar eram disperat ,tot asa ii alergasem 2 zile iar in acvariu facusem prapad

Araldq
01-02-2008, 06:36
@KILL : letargici

@cosmin_olteanu: cu doua plase e ok. Sau metode "netraditionale"...cu undita :bounce

Gaia
01-02-2008, 11:13
Confirm si eu, noaptea i-am luat ca din oala, dupa ce am incercat sa ii prind ziua si mi-am intors acvariul pe dos degeaba.
Pe langa ce a zis fishdisease cu capacul si minciogul, sa nu fie galagie in camera cu acvariul si lasa-i in intuneric vreo ora sa fii sigur ca au adormit.
Sa ma fi vazut pe mine cum ma apropiam pe varfuri de acvariu :lol:

teranu
01-02-2008, 11:20
cu un mincioc normal dar in loc de plasa aia verde o punga transparenta.am vazut pe net ;)

ani
01-02-2008, 11:43
hmm, nu stiu, @teranu nu as risca cu o plasa transparenta
cand am scos ancistrusii din acvarelul in care locuiau, am pus de dimineata un minciog sa se obisnuiasca cu el, iar pe la pranz i-am scos fara probleme
ceva plante aveam acolo, insa eu vorbesc de un borcan de vreo 15-20 litri, la un acvariu mai mare nu stiu cum s-ar comporta
o sa incerc metoda cu scosul pe intuneric, pentru ca v-a trebui sa mut acvariul in alta camera...... :bounce sa vezi atunci distractie

TheShield
01-02-2008, 12:41

cosmin_olteanu
01-02-2008, 15:24
In sfarsit, a dat domnul sa il prind si pe ultimul. Daca vreti sa ma credeti ca imi venea sa dau cu el de pamant , eram numai draci,caci am cam deranjat acvariu destul de mult . Si cand ma gandesc ca erau de donat.....

In fine, va multumesc tuturor !