PDA

View Full Version : O fi oare o problema sau pesti mei sunt dresati?



dan20070
14-07-2006, 08:53
Ei presupun ca toti stiti zicala aceea : '' Pestele mare mananca peste le mic '' ei bine la mine in acvariu nu mai este asa . Am multi vivipari xipho moli si gupi (din fiecare specia mai multe exemplare) dar am observat ca de zile bune parinti care dau nastere puiilor nu mai mananca pui ba din potriva inca puii inoata cu ei!! Pur si simplu pesti mei nu le face nimica miciilor pui :D si nu stiu de ce ! Am observat in schimb un lucru de cand pui stau prin acvariu plantele s-au dezvoltat mult adic as putea zice ca daca e vreo problema au unde sa se ascunda. Dar tot nu inteleg cum pot sta pui cu pesti mari ?! :D

Acvariul meu este mare 50L
Si ii hranesc si bine , nu ii las nemancati:D
Cred ca filozoful care a scris acel proverb nu a avut niciodata un acvariu :lol:

verso
14-07-2006, 10:37
Depinde. Si la mine nu ii mananca cateodata, cateodata ii mananca. Mai ales daca se ascund nu au cum sa ii manance. Si mai trebuie sa ii prinda si la "inghesuiala" pentru ca am observat ca pestii micuti sunt mai rapizi ca cei mari.

sorel
14-07-2006, 22:40
Pur si simplu pesti mei nu le face nimica miciilor pui

:shock:

Laurentiu Craciunas
14-07-2006, 22:58
offtopic: cine a gandit proverbul ala sigur s-a referit la faptul ca "cel puternic" "mananca" pe "cel slab" si nu invers... asa ca n-avea nevoie de acvariu ;)