PDA

View Full Version : Saraca femela de betta :((((



dan20070
13-07-2006, 23:10
Zilele aceste cand am fost in obor am cumparat o femela mare de betta dar saraca de ea , doar cand am ajuns acasa am observat ca ea are un singur ochi celalat ochi poate a fost muscat de vreun mascul :(( dar ma poate indruma si pe mine si sa-mi spuna daca o voi mai putea folosi la reproducere vreodata? :(

sorel
14-07-2006, 07:14
Din pacate, numai timpul va dezlega aceasta enigma.

sweet_cherry
14-07-2006, 08:33
Daca rana i s-a vindecat si nu intervin complicatii, adica daca nu apare vreo infectie si, saraca nu da "ortu' popii", o vei putea folosi la reproducere, dar acum depinde de mai multi factori: daca a mai depus inainte de a lua-o tu (am inteles ca este "mare", iar daca nu a mai depus niciodata, este posibil sa i se fi format acel "dop" si sa nu mai poata depune), daca masculul tau este la fel de "mare" ca si ea ( pt ca daca este cu mult mai tanar va manca multa bataie de la femela, si pana se maturizeaza pt ea, s-ar putea sa fie nevoie de o noua femela), etc .
Eu am mai spus si pe alte posturi ca este de preferat ca exemplarele folosite la reproducere sa fie tinere (atat femela cat si masculul), nu stiu de ce iti iei femele mari, cum ai zis tu. Eu, de exemplu, mi-am luat intotdeauna "copii" pe care i-am crescut si apoi i-am folosit la reproducere. Cu cat sunt mai tineri, cu atat se reproduc mai usor, pt ca femela se obisnuieste mult mai bine cu masculul atunci cand este mai mica. Un vanzator mi-a spus (cand eram si eu la inceput) ca numai un mascul matur ca al lui (si masculul lui avea vreo 10 cm) este bun de reproducere. Nu este adevarat! Masculul meu avea 5 cm (si femela vreo 4cm) cand a avut prima oara grija de puii lui.
Ca sa nu ma abat totusi de la subiect, nu are a face lipsa unui ochi cu reproducerea, daca toate celelalte conditii sunt indeplinite.

dan20070
14-07-2006, 08:39
Eu am mai spus si pe alte posturi ca este de preferat ca exemplarele folosite la reproducere sa fie tinere (atat femela cat si masculul), nu stiu de ce iti iei femele mari, cum ai zis tu. .
! a fost singura femela care am gasit-o la toate pet shopurile din orasul asta vb serios am fost peste tot unde am stiut ca exista magazin si aveau numai masculi si femela a fost singura care am gasit-o in obor :D si voiam si eu sa-mi mai fac pui de betta nu e foarte mare dar cum ti-am spus nu are un ochi si daca i se face acel dop nu exista nici o metoda pentru vindecare ?:((

verso
14-07-2006, 10:35
Nu. Daca o femela de betta nu a depus niciodata aceasta nu mai poate depune. Dopul acela este ceva permanent. Ma intreb cum de in Bucuresti nu ai gasit macar o femela? La noi sunt cu sutele. Si noi avem cred ca mai putine magazine de animale.

sweet_cherry
15-07-2006, 12:13
Nu, pt asta nu mai exista leac. Unele traiesc mai putin, altele mor de batranete. Nu mai pot depune pt ca - nu stiu daca folosesc termenii corecti, dar asa se intelege mai bine - icrele se pietrifica, se intaresc, formand un "dop".