PDA

View Full Version : Leer cu probleme



UnRomeo
29-01-2008, 12:07
Sunt intr'o mare dilema.. am tot cautat pe forum insa nu am gasit nimic concludent.

De o saptamana si ceva am 2 leeri mici (unul de aprx. 3 cm .. si altul de 3.5 .. aproape 4 cm) . Toate bune si frumoase, nici o problema cu ei (doar cel mare il mai alunga pe ala micu' cand era vorba de mancare) . Dupa ultimul schimb de apa (sau la o zi dupa, nu stiu daca are vreo legatura), leerul cel mai mare sta izolat, ori la suprafata apei, ori pe fund, respira repede, si nu mananca, doar se mai plimba dintr'o parte in alta la intervale de cateva ore. Nu observ nici un semn vizibil pe suprafata lui, nici o pata, sau orice altceva care sa denote o boala sau parazit. Celalalt mai mic este perfect sanatos, chiar il mai "necajeste" pe asta , il mai impinge usor cu gura.

Despre acvariu .. :
100 Litri brut, de aprox. 2 luni de zile , plantat suficient zic eu,
NO2 : 0
NO3 : ~5ml/L
PH : 7 ... putin spre 7.5 (a crescut putin in ultima vreme, ma pregatesc sa injectez CO2)
GH : 5 Grade
Colocatarii acvariului (15 neoni pui, 2 scalari mititei, 2 gouramy pitici galbeni si 2 apisto. cacatuoides tot pui) sunt toti bine, fericiti, si nu dau nici un semn de boala sau alte simptome (suna a suprapopulare ? eu zic ca nu, sunt toti pui mici, e chiar putin subpopulat, insa sunt dispus sa donez scalarii cand vor creste, deci nu aruncati cu pietre).
Nu reusesc sa imi dau seama ce il deranjeaza si ce ar trebui sa'i fac.

Mersi .. si astept pe cei cu experientza sa ma ajute.

http://i257.photobucket.com/albums/hh203/unromeo21/acvariu/acvariu_1luna_jumate.jpg

UnRomeo
30-01-2008, 10:21
Nu va mai deranjati cu raspunsurile... la cateva ore dupa postarea topicului... ;new43 s-a dus intr'o lume mai buna. Ciudat este faptul ca nu a avut absolut nici un semn vizibil pe suprafata lui, l-am examinat in toate directiile, si la branhii, totul curat si normal. Chiar nu pot sa'mi explic. Toti ceilalti pesti sunt super ok..

Juwel
30-01-2008, 11:56
Cum se numeste planta din stanga fata din acvariul tau? Am si eu dar nu stiu daca am identificat-o corect.
Multumesc.