PDA

View Full Version : cum curat geamurile?



moligup
29-01-2008, 09:12
Sunt bune "racletele cu maner" pentru curatat geamul pe interior, care se gasesc in magazinele de acvaristica? Ce se intampla cu mizeria curatata? Se lasa sa o traga filtrul sau trebuie scoasa in vreun fel?

Mersi mult

zfcristian
29-01-2008, 09:37
Sunt ok si da, va fi aspirat de filtru, eu unul spal geamurile inainte de un schimb de apa !

andreic
29-01-2008, 10:03
Mizeria de pe geamuri se curata foarte bine si cu bureti de bucatarie de la coltul strazaii 3 la 1leu.

sorinbi
29-01-2008, 10:38
Mizeria de pe geamuri se curata foarte bine si cu bureti de bucatarie de la coltul strazaii 3 la 1leu.

Si eu tot cu bureti de bucatarie spalam gemurile pe interior. Era destul de greu pentru ca acvariul la mine este pe un zid si trebuia sa ma urc pe un scaun ca sa ajung pana in partea de jos a geamului. Am fost in Cora odata si am vazut bureti (nu stiu daca is chiar bureti) cu magneti pentru spalarea geamurilor de acvariu. Nu am mai stat pe ganduri :grin: a costat in jur de 10 ron. Curata f. bine mai ales ca aveam si niste puncte verzi pe geamuri si de cand folosesc magnetii astia nu o ma aparut.

razvan
29-01-2008, 10:54
uita-te mai atent ;) nu sunt bureti, ci chiar .. "arici", velcro, sau cum i-o mai spune, partea "dura" cu tepi gen ciulini ;)

treaba naspa e ca nu prea raman "ascutiti" tepii aia, se tocesc, iar inlocuirea cu alta bucata "proaspata" este necesara.

desi dispun de un curatator d-asta, prefer totusi o carpaceala facuta dintr-o "razatoare" de unica folosinta tip bic, cu o singura lama si care are manerul gen tub conic. i-am inlaturat "gratarul" din fata lamei (atentie mare ca de 2 ori mi-am luat buricul degetelor ;) ) iar in maner am mufat un bat luat de pe la niste rachete de revelion, ramase si expirate, dar merge orice bat mai lung si dur.

sorinbi
29-01-2008, 11:31
uita-te mai atent ;) nu sunt bureti, ci chiar .. "arici", velcro, sau cum i-o mai spune, partea "dura" cu tepi gen ciulini ;)

treaba naspa e ca nu prea raman "ascutiti" tepii aia, se tocesc, iar inlocuirea cu alta bucata "proaspata" este necesara.

Da, asa-i sunt niste tepi ascutiti si care mi-au curatat f. bine geamurile pe interior. Ii an cam de 2-3 luni si inca nu s-au uzat.

andreic
29-01-2008, 11:34
Mare grija cu chestia aia sa nu prinzi ceva pietris pe acolo sa zgarii geamul.

Solaris
29-01-2008, 12:20
andrei ai o dreptate enorma! eu am invatat asta hard-way. deci atentie.
daca vreti sa investiti in magneti, luati din aia care plutesc nu de ceilalti 'grei' ca regulat o sa va pice pe fundul acvariului. desi au 'urechi' ca sa ii prindeti cu ata o sa va enervati mult. alta treaba importanta e ca magentii sa fie puternici sa nu aveti probleme de 'dezlipire' atunci cand depuneti mai mult zel.

andreic
29-01-2008, 12:44
@Solaris salut. Ce spuit tu acolo despre magneti, vorbesti de cei buni, de firma si aia sar de 200lei. Chiar merita??

zfcristian
29-01-2008, 13:33
Mai sunt unii "bureti de vase" care se vor o alternativa a celor de sarma dar nu sunt din sarma, sunt cam 2-3 lei in piata , sunt ideali pentru zonele cu depuneri plus ca au suprafata mare, daca o sa fie cazul pot face o foto diseara cand ajung acasa!
Legat de buretii cu magnet asa cum a spus si andrei , oare chiar se merita sa dam 200 Ron ? ;new46

Solaris
29-01-2008, 14:25
@Solaris salut. Ce spuit tu acolo despre magneti, vorbesti de cei buni, de firma si aia sar de 200lei. Chiar merita??

pai asta tine de buzunarul si 'vointa' fiecaruia, asa am si inceput:''daca vreti sa investiti in magneti'';; parerea mea este ca se merita investitia ca o faci o data in viata si pot zice ca s-a schimbat enorm treaba de cand frecam cu ala de bucatarie. am luat plutitori de Ferplast cu 35 lei tari de nu poti sa-i dezlipesti cu mana, nu exista pata sa nu o dea jos. in final decat 'prafuri' contra algelor sau alte 'prostii colorate' mai bine magneti plutitori de firma.

manu
29-01-2008, 14:38
Mare grija cu chestia aia sa nu prinzi ceva pietris pe acolo sa zgarii geamul.
ops! am prins odata si-am auzit hrrrrrrr :oops:
de atunci, daca e nevoie, curat cu servetel soft de hartie :mrgreen: :P

sorinbi
29-01-2008, 14:46
daca vreti sa investiti in magneti, luati din aia care plutesc nu de ceilalti 'grei' ca regulat o sa va pice pe fundul acvariului. desi au 'urechi' ca sa ii prindeti cu ata o sa va enervati mult. alta treaba importanta e ca magentii sa fie puternici sa nu aveti probleme de 'dezlipire' atunci cand depuneti mai mult zel.

Ai mei au picat cam de 2-3 ori pe fundul acvariului ... atunci cand curatam pe la colturi :grin:.

De puternici is foarte puternici. Nu pot sa fac comparatie cu altii pentru ca nu am mai folosit si nici nu am mai vazut la altcineva :(.

djphazer
29-01-2008, 15:34
Mare grija cu chestia aia sa nu prinzi ceva pietris pe acolo sa zgarii geamul.

si nu e deloc placut ... va spune unu` patit :?

Adventure Pal
01-02-2008, 12:07
Am văzut şi eu prin magazine "magneţi pentru curăţat"... :roll: Nu pricep... Care-i principiul de funcţionare? Ce-are magnetismul cu petele de pe geamuri?

Adică, dacă nu ne "magnetizăm" înainte, avem şanse să înţelegem? :lol:

verso
01-02-2008, 12:08
Magnetul ala are pe o parte niste perii cu care se curata geamul. Asta e tot principiul.

Adventure Pal
01-02-2008, 13:13
Păi... asta nu e o descriere a principiului de funcţionare, ci a obiectului...

verso
01-02-2008, 13:18
Pai ce e atat de greu? Tii magnetul din interior cu ala din exterior. Il misti pe ala de exterior se misca si ala din interior. Cam atat.

Adventure Pal
01-02-2008, 16:51
Aha! Deci n-are nici o legătură cu magnetismul, ci cu refuzul de a mă uda pe mânuţe! :lol: Foarte tare!

thx

verso
01-02-2008, 16:52
Nici o problema. Am crezut ca m-am exprimat bine cand am zis ca are niste perii. De asta nu intelegeam de ce nu intelegi. :p

Decamio
01-02-2008, 16:56
Uite aici http://www.youtube.com/watch?v=GmXPhfIEjQc
E si un pic funny :lol:

Adventure Pal
01-02-2008, 19:36
Mwahahaha... Ce sadic! :lol: :lol:

dante
02-02-2008, 08:24
Cum a spus si Razvan si eu prefer carpaciala si va spun si de ce.am si eu un magnet nu chiar de 200 lei dar destul de puternic,pe care de cate ori curatam geamurile mai energic imi pica in apa,i-am avut si legati cu guta dar devine incomoda operatia mai ales cand treci la laterale sau spate pt ca oricum se depun alge si acolo asa ca treaba cu magnetii tine de discomfortul fiecaruia de a baga mana in apa.
Asa ca....folosesc cu succes un card(bineinteles expirat)care fiind din plastic subtire si tare este foarte elastic si se muleaza perfect pe geam.
Nu zic ca e solutia perfecta dar merita incercat pentru cei care nu se tem sa se ude pe manute....

Solaris
02-02-2008, 12:35
nu chestia cu udatul pe manute e de dat ca exemplu mistocar, unii au acvarii mari ;) situate la inaltime unde cartela se foloseste cu greutate si timpul se dubleaza sau tripleaza pentru efectuarea operatiunii cu bureti sau cartele. evident ca o fatatoare nu o stergi cu magneti..

PS. nu inteleg de ce mai aduci in discutie chestia cu picatul magnetului in apa cand s-a discutat despre cei plutitori mai sus.

Nicu Iuja
02-02-2008, 21:08
Si eu curat cu magneti si nu sunt nici scumpi si nici plutitori. Se mai intampla sa cada dar rar findca sterg usor sa nu sperii pesti si daca au cazut curat frumusel cu degetele, nisipul din perie( peria mea e facuta din partea aspra de la ariciul care se foloseste in confectii)
Plimb incet magnetii la 2-3 zile si nu se aduna alge findca nu au timp. Magnetii sunt luati de la taraba din obor si au cativa ani de serviciu cu brio.

master_alexut
02-02-2008, 21:25
sunt buni si magnetii .....dar ce face omul cu mana lui e mai ok parerewa mea plusca pot spala toate gemurile .Mizeria o absoarbe filtrul doar nu ai crescatorie de alge pe gemuri.

UnRomeo
02-02-2008, 23:00
Repet si eu ce-a spus Andrec.. Mare atentie...
Mie mi-a prins un fir de nisip, nici nu stiu cum de a reusit.. (am apropiat doar putin mai mult de substrat ) .. si abia cand am ajuns cu magnetul pe mijlocul sticlei frontale .. mi-am facut o zgaraietura de toata frumusetea in forma de cerc, parca am dat cu diamant.
Asta e, de acum inainte voi fi mult mai atent, insa isi face treaba extrem de bine. nu mi s-a intamplat niciodata sa se dezlipeasca si sa cada (poate pentru ca am geam de 6 si el e proiectat pt. geam de .. 12 cred.. este foarte mare si puternic.

myky99
02-02-2008, 23:34
Salut,Am si eu acelasi tip de magneti ca "HIDRA" ,de aproximativ 1 an si isi fac treaba cu foarte mare succes (daca pot sa ma exprim asa),Am dat pe ei 3,5 RON si sunt multumit de ei ,o metoda la fel de buna este cea cu cardul (asa cu face "DANTE"),asa ca eu nu vad rostul sa carpaciti atata la bureti si buretele,(sper sa nu va suparati ,mi-am dat si eu cu parerea :oops: :mrgreen: :blackeye ).


Respect,Mihnea