PDA

View Full Version : femela guppy gigant



KEVYN
28-01-2008, 14:06
mi-am cumparat azi din obor o femela de guppy foarte mare , 7-8 cm , e de vreo 3-4 ori mai mare decat una normala si este si gestanta. stiti cumva ce rasa este , sau doar a fost crescuta bine ,ca vanzatorul nu a stiut sa-mi spuna. culoarea cozii este mov

verso
28-01-2008, 14:19
Mi s-a intamplat si mie ca in acelasi acvariu sa imi creasca (din pui) cate o femela foarte mare si unele sa ramana mici. Un guppy normal ar trebui sa ajunga pe la 3 inch adica pe la 7,5 cm.

KEVYN
28-01-2008, 14:23
eu nu am mai vazut asa ceva pana acum , mi-a atras atentia si am luat-o

razvan
28-01-2008, 15:16
e gupoaica "de gupoaica" ;)
ai grija de ce fata acum ca de ochii din cap!! este foarte posibil, ca dupa aceasta fatare sa... ;new43 ... ti-o spun din experienta.
poate fi dintr-o "crescatorie", a fost exploatata "burghezo mosiereste" =)) iar acum, vinduta celor care nu prea stiu ca "guppy- rasa deosebita"
este batrina ca vesnicia. sa ai bafta sa obtii ceva pui de la ea. nu o trece la capitolul pierderi!! gindeste-te ce linie genetica ai cumparat ;)

KEVYN
28-01-2008, 17:01
sper sa apuce sa fete inainte sa dea coltu , la asta m-am gandit si eu cand am vazut-o , cred ca are peste 100 de pui in ea , cum o fii norocu acum , acum o tin in fatatoare dar cand am adus-o acasa am bagat-o in acvariu , un gupy mascul se tot dadea pe langa ea ,facea pe viteazu , era asa mic in comparatie cu ea :lol:

keNsei
28-01-2008, 17:06
Poti pune o fotografie, ca ne-ai facut curiosi ?! :lol:

KEVYN
28-01-2008, 17:30
momentan nu am aparat dar voi face rost sigur zilele acestea si o sa atasez o poza

dani
28-01-2008, 17:40
te rugam chiar caci si eu sunt curios.

V.I.L.
28-01-2008, 17:47
ai grija in ce fatatoare o tii,adica sa nu fie mica.stresul o poate omora,iti spun din experienta,am patito cu o femela de guppi la fel de mare si cu una de black molli.fatatoarea era deaia de plastic din petshop.nu au iesit din puii si au murit si ele,au ramas pe fund ca niste oua verzi

OAndrei
29-01-2008, 13:00
depinde in functie de cat de bine sunt crescuti(cat de mare e acvariu)

Silvester
02-02-2008, 02:04
7-8 cm , cam prea mare pt RO , mai ales ca din descriere cu violet ,albastu inchis spre negru poate, pe coada e gupita Blue Moskow rasa pura , asa ca fiind femela sfatul meu este sa o pui la separat si sa cresti un set de pui , din care daca totul e ok , 25% vor fi femele ca mamica si eventual 25% ceva masculi albastri .
Dupa aceea daca vrei sa continui aventura cu F2 , adica sora cu coada albastra+frate cit mai albastru (inbreeding), poate vor rezulta ceva albastru frumos...dupa aceea da capo' F3 next generation best sister+best brother...F4...etc
Ps. Puii trebuie sortati pe sexe la maximum 4_5 saptamini si crescuti separat si ulterior cuplati.E cam complicat , mai ales ca trebuie sa mergi
cu doua linii in paralel ...ca titlu informativ nemtii se ocupau de sportul asta inaite de cel de al doilea mondial... americanii prin 50'_60'...rusii si ei
si noi in RO Ii importam din Thailanda , Singapore si zicem ca sunt rase pure si dupa 2 generatii degenereaza, sau pur si simplu il privim pe net ...
Sper ca nu am plictisit pe nimeni , dar discusii "matriteaza" mai usor , parerea mea ...