PDA

View Full Version : Neon t5 24 w



Tibiscus
21-08-2012, 14:55
Dragi colegi Ieseni, va rog daca aveti aruncat prin debaralele voastre un neon t5 de 24w scos din uz, terminat, dar nu ars pentru a incerca sa-l aprind cu un balast electronic de 36 w daca nu se arde il returnez proprietarului dar in ambele cazuri (daca scapa ori ba) sa nu ma coste alceva in afara de bere :D.

Tot aici intreb daca a incercat cineva aceast experiment (temporar 2 luni) evident din motive financiare....?
Multumesc!


De ars.... nu se arde: doar se scurteaza durata de viata a neonului..... Si nici de luminat mai intens nu o va face ;) Dar "banuiesc" ca iti trebuie sa aprinzi neonul existent care il ai.... dar in configuratia 2X....

De experimentat nu am experimentat dar logica imi spune ca ar tine.

Nu @Nimeni vreau sa comand neoane t5 si ma gandeam ca pana luna viitoare sa aprind individual cate un neon cu droserele care le am, adica droser de 36 w sa aprind un neon de 24w pana iau cel dedicat 2 x 24 w...

Nimeni
21-08-2012, 15:21
De ars.... nu se arde: doar se scurteaza durata de viata a neonului..... Si nici de luminat mai intens nu o va face ;) Dar "banuiesc" ca iti trebuie sa aprinzi neonul existent care il ai.... dar in configuratia 2X....

De experimentat nu am experimentat dar logica imi spune ca ar tine.

Tibiscus
27-08-2012, 11:59
A cumparat cineva Balaste electronice pentru T5 din Iasi???? daca da, de unde???