PDA

View Full Version : Ce are pestisorul ??? Help!



zgub
12-07-2006, 09:19
La servici am un acvariu mare are 300 l ... sunt 8 pesti acolo si unul dintre ei sta de 2 zile numai jos la fundul acvariului, are inotatoarea de sus lasata in jos, si nu prea mananca, si am comparat pe cel bolnav cu cel bine, si cel bolnav este patat cu puncte negre pe spinare, la inotatoarea de sus.Este cumva bolnav? Ce trebuie sa`i fac?

Am 3 discus, 2 platy (cel bolnav este platy) si inca 2 moly si un sanitar.

Mancarea ce o da este :"Sera Premium" Tropical Fish Food - discus granules for discus and other fastidious ornamental fish. si "Tetra Min Granules"

Acvariul este dotat are filtru, pompa de aer, plante, pietre ,neoane etc in el.

Johnny
12-07-2006, 11:07
De bolnav , mai mult ca sigur e bolnav ,dar n-am mai auzit pana acum de o boala la care sa apara puncte negre.Poate sa incerci cu Sera Mycopur , e un medicament recomandat pentru afectiunile pielii.Asta daca crezi ca piele pestelui e afectata.Daca innoata ciudat , sau vezi alte simptome anunta-te.
As vrea sa ne dai mai multe detalii despre acvariu ,de cand il ai ,de cand ai pestii , la cat timp schimbi apa si ce cantitate ,ce substrat ai , ce plante , ce lumina , cam tot ce ne-ar fi de folos sa te ajutam .

steff
12-07-2006, 13:36
Salut!
Absolut de acord cu ce spoune Johnny...insa, "atentie" tratamentul il faci separat intr-un acvariu de carantina, sa nu te impinga pacatul sa poui tratament in acvariul mare.
Mult succes.
ps. detaliile pe care ti le cere Johnny sunt foarte importante pentru echilibrul acvariului. Te asteptam cu detalii.