PDA

View Full Version : Ventuze pt filtru



sweet_cherry
11-07-2006, 13:58
Am un filtru Aqua El de 6 luni. Merge perfect, dar ventuzele au devenit rigide si nu se mai lipesc de geam . Am incercat sa cumpar de la pet-shop-uri dar mi s-a zis ca nu se fabrica separat de filtru, nici daca fac comanda. Va rog, daca stiti, spuneti-mi si mie de unde pot cumpara asemenea ventuze, pt ca nu-mi vine sa iau un alt filtru numai pt ele.

andu
11-07-2006, 14:10
pai daca ai Aqua EL..din ce stiu eu are si un fel de "carlig" care se agata de marginea acvariului. daca asta nu te ajuta sau nu corespunde ai putea sa incerci sa "inmoi" ventuzele in putin otet.

steff
11-07-2006, 14:25
of-of, mai-mai... ;) aplica varianta lui @Andu cu "carligul" pentru aquael.
Ce "fan" este?, pentru fan 1 am eu ventuzele, dar la distanta asta...cum naiba sa facem? ;). Ar mai fi si varianta inlocuirii ventuzelor, chiar daca nu sunt de aceiasi dimensiune (ventuzele se scot din locasul lor, vezi ce s-ar potrivi acolo).
Mult succes.

neouber
11-07-2006, 15:11
In piata in valcea e plin de ventuze pentru Aquael

sweet_cherry
11-07-2006, 19:37
Of, of, of! Si in Craiova alergi dupa ele ca dupa flori de colt! Alea tot se mai gasesc! Voi incerca varianta cu otetul (cat va merge si aia, ca presupun ca nu tine la infinit!)
Va multumesc mult!

sweet_cherry
11-07-2006, 19:43
Am si carlig la filtru dar Varianta asta nu prea tine la sanitarii mei carora le face o maaaaare placere sa izbeasca filtrul de geam! De asta si vreau ventuze ca mi-e frica sa nu se trezeasca idiotii , intr-o zi, cand n-oi fi acasa, pe uscat!

Johnny
11-07-2006, 23:21
Cum a zis si steff , pui ventuze de alt tip , carpacesti vb lui razvan ;)

sweet_cherry
12-07-2006, 08:28
Nu stiu sa modific alte ventuze. Cele originale sunt micute si au si un mecanism de prindere aparte. Ventuze de alt tip am gasit, dar nu pot sa le bag in suport si sunt si mari (sunt identice cu ventuzele de la motoneii care se prind pe geamurile auto, mai mici nu am gasit si au si gaura aia in miloc, pt a agata ceva de ele). Daca aveti timp sa-mi explicati cum sa fac, eu sunt dispusa sa invat.

razvan
12-07-2006, 08:32
daca tot rascoliti subiectul cirpaceala...

se ia una bucata de sirma de cupru IZOLATA.. mai grosutza..
se fae un U, cu distanta intre laturi cit sa intre in "sinele" de pe spatele aquaelului... si cu laturile lungi... se pozitioneaza acolo unde vrea sufletul detinatorului. in momentul in care atinge pozitia optima, laturile mai lungi se "dau" peste marginea acvariului...

sper sa va fie de folos..

neouber
12-07-2006, 09:28
Hai ma ca romanu e inventiv..ce dracu..mergea Dacia cu ciorapi de dama pe post de curea de ventiloator, d-apai o amarata de pompa

sweet_cherry
13-07-2006, 10:26
Merci, razvan, voi incerca si metoda asta.

verso
13-07-2006, 12:00
Sau vezi ca sunt ventuze mai mici pentru toaleta sa agati prosoapele. Ia din alea si incearca sa le decupezi dupa forma pe care o are in spate. De curiozitate de cat timp ai filtru. Ca al meu cand se lipeste nici dracu` nu-l mai dezlipeste. Ma chinui o gramada cand trebuie sa il spal.

sweet_cherry
14-07-2006, 09:37
De 6 luni. Au fost proaste de la inceput: niciodata nu s-au lipit bine, dar sunt foarte multumita de filtru (adica de modul de filtrare).

verso
14-07-2006, 11:38
Da, aqua el este un filtru bun. Incearca cu ventuze cum ti-am zis sau daca nu incearca pur si simplu sa il agati.

sweet_cherry
15-07-2006, 13:08
Am spus si mai inainte ca agatatul nu prea "tine" la sanitarii mei... :grin: