PDA

View Full Version : Branhii mancate



verso
09-07-2006, 18:45
Paleatusul meu care se facuse bine acum are o aripioara mancata pana sub branhii. Nu am gasit ce boala este. Sta la suprafata incercand sa respire aer. Ce sa ii fac????

steff
09-07-2006, 19:02
Salut...
Sera Mycopur
Medicament impotriva micozelor si a parazitilor care ataca pielea si branhiile pestilor din acvariile cu apa dulce. Timp de 3 zile se administreaza 20 de picaturi la 20 L apa. Prima zi se adaugaa o lingurita de Sera Ectopur, la 25 L apa. In caz ca infectia dureaza mai multe zile, adauga Sera Bactopur Direct.
In perioada de tratament asigura o buna aerare si nu folosi carbune activ in filtru. Dupa terminarea tratamentului schimba 30 % apa si/sau filtreaza apa prin carbune acvtiv.
Pentru a creste imunitatea pestilor foloseste Sera Fishtamin.
Mult noroc.

p.s. am uitat... toate astea separat intr-un acvariu de carantina.

verso
09-07-2006, 21:58
Am incercat asta. Vineri am terminat tratamentul. Si era bine paleatusul ca tot la el observasem o problema. Cum am terminat tratamentul cum iar a patit ceva. Faza e ca acum l-am observat prea tarziu. Ca a stat mai mult ascuns. L-am pus doar pe el in carantina sa vad pana maine....

maryan23m
10-07-2006, 16:12
Am o carte cu diagnostice de la sera si recomanda SERA BAKTOPUR
mai spun ei "intoxicare cu amoniu sau valoarea prea mare a ph-ului"

verso
13-07-2006, 10:51
Stiu. Am citit si eu. Dar...nu am ce face phului!! O sa incerc cu ph minus. De la sera. Am piatra de ph am tot dar...nu vor ei. Cand ii dadacesti mai mult, parca atunci mor mai repede.

Johnny
13-07-2006, 12:01
Piatra de ph ? :scratch Poate te gandesti la pietrele care cresc duritatea apei? Dar tie iti trebuie ph mai mic nu mai mare..
Da mai multe detalii despre acvariul tau , poate ai facut vre-un schimb de apa masiv in ultimele zile sau poate nivelul n-ai mai schimbat-o demult pentru ca mi-e destul de greu sa cred ca pestele are branhiile mancate de la ph mare.Ah , o idee ar fi sa faci si un test de ph.

verso
14-07-2006, 10:33
Nu am facut nici o schimbare masiva de apa. Completez mereu apa. Ii dadacesc o gramada. Si totusi...se imbolnavesc. Eu am o piatra pe care scrie ca scade duritatea din bazin. E patrata. E ceva fals scris pe ea?