PDA

View Full Version : Lampile Metal Halide



Gaia
15-01-2008, 17:20
Cum mi-ar trebui vreo 5 lampi T8 ca sa ma apropii cat de cat de minimul de lumina necesar pentru un acvariu de 240 l cu inaltimea de 60 cm, incerc sa gasesc o alta solutie.
Lampile T5, din experienta unui cunoscut, produc mult prea multa caldura, iar acvariul este acoperit si nu am de gand sa ma complic cu un chiller.
Ce parere aveti despre lampile Metal Halide intr-un acvariu de apa dulce plantat?

http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid=6&mid=11&lan=en

Ma gandeam la AQI 14K 150

Credeti ca si astea produc prea multa caldura?
Sunt ok pentru plante?
Ma voi umple de alge?

harry-ab
15-01-2008, 17:41
Din schema pare foarte slaba radiatia rosie, si plantele de obicei au nevoie de ea. Avantajul e ca aceste lampi se monteaza deasupra acvariului la inaltime, poti sa lasi plantele sa iasa din acvariu afara. Deasemenea compenseaza prin intensitate calitatea mai slaba a luminii.se folosesc cu succes la acvariile tip olandez, deci, nu vad niciun inconvenient. Intensitatea luminii o poti regla usor daca ti se pare ca algele se dezvolta prea repede si prea bine prin marirea distantei intre lampi si acvariu.
Evident ca acvariul nu mai poate ramane acoperit, decat eventual cu sticla.

Gaia
15-01-2008, 17:49
De fapt as putea sa renunt la capac si sa mut acvariul intr-un loc unde nu ma deranjeaza condensul.
Ceea ce ma ingrijoreaza este ca daca produc prea multa caldura, evaporarea apei va fi mai rapida, ceea ce in timp va duce la cresterea duritatii. Pe de alta parte exista o solutie si pentru asta, si anume adaugarea unei mici cantitati de apa RO, astfel incat duritatea sa ramana constanta.

andreic
15-01-2008, 17:51
Tu glumesti??
Daca T5 face cald, stai sa vezi un metal halide cum face. :lol: Sa vezi si consumul uneia. Daca nu sunt indiscret ce lumina vrei tu acolo???

Gaia
15-01-2008, 17:58
Vreau ceva care sa ofere suficienta lumina trecand prin tot stratul de apa, astfel incat sa ajunga ceva si la plante de gazon.
M-a pus :evil: sa iau acvariu cu inaltimea de 60, latimea fiind de doar 40

harry-ab
15-01-2008, 18:02
Tu glumesti??
Daca T5 face cald, stai sa vezi un metal halide cum face. :lol: Sa vezi si consumul uneia. Daca nu sunt indiscret ce lumina vrei tu acolo???


Apa nu se incalzeste, dat fiind faptul ca astea nu se monteaza in capacul acvariului ci la 60 cm deasupra lui.

razvan
15-01-2008, 18:14
cred ca andrei se referea STRICT la caldura emanata de "bulbi" ;)

andreic
15-01-2008, 18:23
Lumina se monteaza functie de randamentul pe care doresti sa il obtii. La 60 de cm mai bine folosesti t5 uri. Metal halide rup si la consum.
Iluminarea se calculeaza dupa firmula R=I cosa/dxd
R= numarul de lumeni
I= intensitatea luminii in luxi
a=unghiul lminii(mai ascutit cu cat creste inaltimea la care sunt puse tuburile)
d=diametrul cercului iluminat(dxd= d la patrat)
Crede-ma ca incing apa.

Eu folosesc la 130x60x60cm 4 tuburi t5 de 54w.
Cand ajung acasa va pun o poza cu un bazin de 450l(identic cu al meu), la concursul AGA, luminat ''doar'' cu 4 tuburi t5 de 54w Osram Lumilux 860.

Ca o mica paranteza, lampile care se respecta la t5 au fante de eliminare a caldurii pe langa bazin. Si MH au aceste fante dar incalzesc mai tare.

Gaia
15-01-2008, 18:33
Ooook, cred ca tot la T5 ajung, am vazut ca exista si la 90 cm lungime si 39 w, vreo 3 cred ca sunt potrivite pentru ce am eu.

Sorin
15-01-2008, 18:41
Sunt de acord cu Andrei in ceea ce priveste tuburile T5. Metal halidele sunt de departe cele mai bune daca vrei o intensitate mare a luminii pe fundul acvariului, asta daca iti permiti costurile. La un acvariu de recif cu ceva nevertebrate mai pretentioase sunt chiar obligatorii. Pe de alta parte la 60cm sunt suficiente T5-urile si daca te deranjeaza caldura faci un sistem de ventilatie.

andreic
15-01-2008, 18:47
Lampile gen Arcadia, Aquamedic samd. au toate sistem de avacuare a caldurii.
La acvariul meu am calculat, in cazul in care foloseam MH, un consum lunar de 130kw numai pentru lampi, iar la t5 numai 60kw, deci jumatate, dar si jumatate ca si intensitate.
Mai gandeste-te si la faptul ca din cei 60cm inaltime mai scazi 8 reprezentand substratul si inca 3-4 cm cat nu umplii cu apa=> o inaltime utila de cel mult 50cm, iar tuburile t5 sunt arhisuficiente. Intradevar, dupa cum spune @Sorin la acvariile de recif MH sunt un must have daca vrei un bazin adevarat(ma rog pe langa MH mai pui si niste t5 cu lumina albastra).

Later edit:

Poza cu acvariul luminat cu 4 t5 Osram 860. Bazinul are 450l.

http://i4.tinypic.com/8fcabed.jpg


Poti pune tuburi de 54w, au 115cm.

2Fast
03-05-2010, 18:42
Sper ca am postat bine aici...
Vreau sa incep un proiect nou.Un acvariu cu dimensiunile 80x40x35 (LxlxH).Nu il fac inalt pentru ca ideea e ca acest acvariu sa fie privit si de deasupra...va fi doar "gazon" si piatra (nu m-am gandit inca ce "gazon").Va fi ceva de genul:

http://img707.imageshack.us/img707/9646/acvariu23.th.jpg (http://img707.imageshack.us/i/acvariu23.jpg/)

Acuma sunt nehotarat ce lumina sa aleg.Profitand de faptul ca acvariul e la birou nu se pune problema consumului de energie :twisted: si m-am gandit sa experimentez si eu metal-halidele. Dar ma gandesc ca volumul acvariului e prea mic pentru acest tip de iluminat.De aceea vreau un sprijin de la cunoscatori.Daca se poate pune pentru acest acvariu lampi MH va rog sa imi spuneti ce tip (putere,"culoare") si la ce inaltime le pun fata de marginea superioara a acvariului.

andreic
03-05-2010, 19:03
LA acel Iwagumi pe care vrei sa il faci, vei avea nevoie de lumina destula. Ce ai pus tu in poza este un avariu ADA de 90x45x45 luminat cu un HQI de 150w. E standardula ADA pentru un 150w. De aceea iti recomand sa intinzi putin bazinul, deoarece pentru un 70wHQI esti cam la limita de jos, iar pentru un 150w eti cam mititel.

2Fast
03-05-2010, 21:03
Pot maxim 95X45X35. Ce zici ma incadrez la una bucata 150w cu dimensiunile astea?Daca da spune-mi te rog la ce inaltime trebuie sa stea lampa fata de luciul apei sa zicem si ce "culoare" (K) sa fie lampa,poate imi recomanzi tu una asa...mai la pret de criza :) ?

andreic
03-05-2010, 21:08
90x45 este suficient ca si suprafata. Mai de criza decat cele facute de @Mugabis nu cunosc, iar becul este de 150w si iti recomand sa iei de aici (http://www.methline.de/methline-p1053h1s2-Brenner-Aquaristik-H.html). Mie imi plac foarte mult.
Un HQI trebuie sa stea la MINIM 30cm de luciul apei. Cum se lucreza cu el, am scris in articolul despre lumina.

2Fast
03-05-2010, 22:20
Multumesc pt ajutor dar acum ma intreb cum e mai bine?O lampa cu un bec de 150w sau o lampa cu doaua becuri de 70w?Si crezi ca ar fi bine sa combin HQI cu neoane sau sa las doar HQI?

Scuze ca tot intreb dar sun in plop cu HQI.Inca ma documentez....si atatea articole vezi incat iti vin tot felul de idei si semne de intrebare.

andreic
03-05-2010, 22:31
La 90x45, eu nu as combina cu nimic. As folosi doar1x150w.