PDA

View Full Version : invatacel



midnight
06-07-2006, 13:01
sal all. am fost zilele trecute la un prieten care are acvariu si vreau sa va zic ca mi-a placut enorm de mult.de aceea m-am hotarat sa-mi fac si eu unul; mi-am cumparat un acvariu de 50l, un incalzitor de care nu cred ca o sa am nevoie prea curand oricum e bun pt la iarna, un filtru aquael Q max 300l, si un termometru. acum as vrea sa va cer sfatul in legatura cu ce pestti credeti ca ar trebui sa incep si in ce nr, c plante sa cumpar, c fel de nisip etc

neouber
06-07-2006, 15:51
Nisip.nu..foarte fin.ci cu granulatie de 3-4 mm, gasesti in comert dar e vopsit in nspe nii de nuante si e naspa...ar fi bine sa iei putin substrat de la un alt acvariu..grabeste ciclarea (banuiesc ca ai citit despre importanta ei)...pestii mai asteapta vreo 2-3 saptamani pana cand iti ciclezi acvariul...e mai importanta lumina (gasesti destule pe forum despre asta)...dupa ce citesti cat de cat ce scrie pe aici, mai pune intrebari dar tre' sa fii de acord cu mine ca nu pot raspunde toti la aceeasi intrebare de fiecare data cand apare cineva nou pe forum...plante iti recomand sa nu iei decat tipuri care nu cresc foarte mari (anubias)...la 50 litri, acvariul tau nu cred ca e prea inalt...in privinta pestilor..ma repet..ii introduci dupa ciclare..fiind debutant iti recomand vivipari..guppy, xifo, moly....e bine sa bagi si vreo 2 cory si vreo 2-3 ancistrusi, cativa melci (pomaceea si ampularia), vor ajuta la curatirea substratului de mancarea cazuta pe fund sau de cea in exces..fereste acvariul de prea multa lumina naturala ca sa nu ai probleme cu algele ( te vor ajuta foarte mult si ancistrusii aici)...oricum sunt generalitati ce am scriu eu aici, sunt multi useri cu experienta mult mai mare dact mine, cu totii te vom ajuta, dar asculta si nu te grabi...acvariul e un colt de natura totusi

midnight
06-07-2006, 16:37
aha ok ms de sfaturi o sa tin cont de ele; aaaa si acvariul are 40cm h

Radu Luchian
06-07-2006, 17:19
2-3 ancistrus, 2 coru si vivipari deja sunt cam multi pt 50L, cu atat mai mult cu cat viviparii se inmultesc foarte repede, si vei ramane curand fara spatiu.
Plus, ancistrusii iti vor stresa corydorasii, desi cory sunt foarte calmi, ancistrusii ii vor 'intepa' daca se apropie prea mult (si curiozitatea ii va face pe cory sa se apropie). Eu recomand doar 2 ancistrusi, daca nimeresti un cuplu sunt si sanse sa depuna, vreo 20-25 de neoni / 20 rasbora / 15 conchonius / 15 sumatrani, vezi tu, cauta pe google si vezi care iti plac.
Ideea este ca la volumul acesta arata bine un banc de pesti (fie el si mai restrans); nu poti tine chiar asa de multe specii si cred ca cele mentionate mai sus sunt bune pentru ca traiesc in grup, iar talia, coloritul si mobilitatea ii face foarte atragatori.
Poti planta niste valissneria spre colturi in spate, in mijloc o buturuga mai mica (gasesti in shop-uri gata tratata), iar pe langa buturuga niste cryptocorine pitice si anubiasul prins pe buturuga (cu fir de nylon la inceput, pana se prinde ea singura).
Fundalul acvariului poate fi constituit din hartie creponata neagra, arata foarte frumos. dar inainte de plante si pesti, documenteaza-te priviind iluminatul, construieste-ti un capac. Apoi baga plantele, lasa acvariul sa se cicleze, iar abia dupa ciclare ai sa bagi si pestii.
Iti urez multa bafta!

neouber
06-07-2006, 18:52
Eu nu i-am sugerat un numar de vivipari dar pe langa o pereche de cory si una de ancistrusi ar avea loc si una de guppy/xifo
Eu am cam asa ceva si desi cory sunt curiosi au ajuns la o super armonie cu ancistrusii..pe bune...o sa fac poze cu unu cory langa un ancistrus de nu va vine sa credeti

Radu Luchian
06-07-2006, 21:05
Eu facusem candva o poza cum ataca masculul de ancistrus un cory. Dar nu stiu unde e, ca in albume nu o gasesc... :?

Probabil depinde si de cat timp sunt impreuna, daca au crescut impreuna... etc

Parerea mea este ca pentru 50 L, ajung 2 ancistrusi, dar daca doreste, desigur ca isi poate adauga si corydoras. Dar sa creasca impreuna, astfel poate se evita conflictele, si se dezvolta armonios.

:thumbright

verso
07-07-2006, 00:30
Nu vi se pare cam puternic filtrul pentru 50l? S-ar putea sa se invarta pestii pe acolo. 2 corydoras, 2 ancistrusi si 2 femele de guppy si un mascul, 2 femele de molly si un mascul.... Recomand mai mare nr de femele pentru ca la un moment dat obosesc ca sunt prea nebuni masculii.

neouber
07-07-2006, 09:21
Da..eu ii am de mici pe toti..uite ca ne-am luat cu vorba si am uitat toti de pompa..e cam mare..erea buna pentru carasi..dar daca o dai pe minimul absolut, poate merge

verso
07-07-2006, 12:20
Eu am avut inainte de asta una pentru 200 l in acvariu de 40. Si zburau pestii pe acolo....
Poate poti sa o schimbi pe una mai mica.

neouber
07-07-2006, 13:07
oricum nu uita de CICLARE..atentie sa nu iei alge de la plante

midnight
07-07-2006, 19:18
in legatura cu filtrul cred ca o sa-l dau la minim si o sa-l orientez de-a latul acvariului si astfel sper sa rezolv problema cat despre alge am citit tot pe site-ul asta ca se formeaza de la lumina se mai pot forma si din cauza plantelor....?
se poate scapa in totalitate de ele pt ca am citit ca e super inestetic cand se depun pe peretii acvariului si pe pietris

neouber
07-07-2006, 19:22
Deci..nu se formeaza de la plante, se pot aduce cu plantele in acvariu unde se inmultesc..inteleg ca nu ai citit mai nimic din articolele din sectiunea de inceput...nu tegrabi..stiu ca e aiurea sa tot citesti, dar cum spuneam si la inceput, nu putem sa dam tot timpul aceleasi raspunsuri..deci fa-ti lectiile..la alge te ajuta ancistrusii si schimbarile frecvente de apa (asta in cazul in care ai deja..desi cred ca nu e cazul)