PDA

View Full Version : Colisa lalia



djphazer
13-01-2008, 15:17
De ieri am pus riccia in acvariul comun si azi am observat ca masculul tot ia riccia in gura si o aseaza in alt loc ... sa ma astept sa faca cuib ?

LATER EDIT :

Si el care era cel mai calm din acvariu acum a devenit FOARTE agresiv ... pazeste acel colt din acvariu cu strasnicie ... zebrele pe care nu le baga in seama pana acuma ... mi`e frica sa nu ramana fara cozi ... iar femela lui e cea mai fugarita .... oare sa`mi fi depus peste noapte ? riccia e foarte deasa asa ca nu pot sa vad ...

master_alexut
13-01-2008, 15:33
posibil...

djphazer
13-01-2008, 20:50
masculul lucreaza la cuib ... il vad ... aduce aer ... si riccia este un pic ridicata in zona aia din cauza bulelor ... fugareste femela un pic (rau de tot) dupa care o asteapta sub cuib ... insa ea nu vine de fiecare data ... iar cand vine danseaza un pic cap-coada ... si cam atat ... poate in noaptea asta...sau maine.... :alien

verso
13-01-2008, 23:02
Si nu te ingrijoreaza ca e in acvariu comun? Nu ii scoti in altul si ii bagi si riccia?

djphazer
14-01-2008, 10:19
pai mi`e mila ca a lucrat mult la cuib ... oricum perima incercare de depunere probabil o sa fie un esec .... nici macar nu stiu daca femela e pregatita.... dar data viitoare o sa ii pun separat pt depunere

djphazer
14-01-2008, 20:53
curentii i`au stricat cuibul ... asa ca m`am hotarat sa ii pun in acvariul pt reproducere ... femela sta separat in acvariu ... intr`un recipient de plastic transparent pentru a`l stimula sa construiasca un nou cuib ... sa speram ca totul o sa fie ok ... daca mai este cineva care a mai reprodus cu succes colisa lalia il rog sa imi dea niste sfaturi

ps: acvariul pt reproducere este un home-made de 30L cu apa pana la jumatate fara iluminare (lumina vine de la acvariul comunitar care este situat langa el) cu un filtru aquael fan-mini la jumatate din debit si un incalzitor ... ambele asezate la orizontala. In acvariu am riccia si cam atat ... gresesc undeva ?

pps: dupa eclozarea puilor sa scot filtrul sau sa il las ? ca nu vreau sa hranesc bacteriile din el cu pui de colisa :?

Gurytza_ta
17-01-2008, 03:42
la reproducere colisa nu ma pricep, DAR.... in general, in acvariile de reproducere pentru filtrare se foloseste banala pompa de aer cu banalul burete bolborositor. de ce? tocmai pentru a evita situatiile in care filtrul "suge" puii. asta daca vrei sa ai filtrare. daca nu vrei, merge si pompa cu piatra de aer, STRICT pentru oxigenarea apei. spun ca te poti lipsi de filtrare pentru ca intr-un acvariu de reproducere, mai ales dupa ce ies puii si incepi sa-i hranesti, tre sa faci curant cel putin o data pe zi (pentru ca acolo ciclare - ioc), adica aspiri cu grija fundul cam la 20-30 min dupa ce ii hranesti. daca ii hranesti de mai multe ori pe zi, aspiri de mai multe ori.

ciomux
17-01-2008, 17:43
--treaba este sa le dai numai cat mananca
--mai bine de mai multe ori si putin decat de mai putine ori si mult
-- intr-un acvariu cu pui de 1-5 zile parerea mea ca este mai greu sa faci curat
--succes

djphazer
17-01-2008, 19:14
daca aveam inaltimea coloanei de apa suficient de mare ... normal ca foloseam burete bolborositor ... dar pentru a ajuta masculul am coloana de apa de 15 cm ... deci buretele bolborositor cam iese din discutie...

Gurytza_ta
23-01-2008, 03:33
coloana de apa o poti lasa de 20 cm, iar buretele il poti "turti" pic. atentie! nu folosi acei bureti care sunt bagati intr-o carcasa de plastic, sunt la fel de "periculosi" pt pui ca si filtrul. aaa....si nu folosi bureti patrati, aia intr-adevar sunt mari, foloseste din aia cilindrici, au fix 15 cm...deci turtiti putin intra. sau, dupa cum am mai spus, nu pui burete si gata.

pt. ciomux: da, este mai greu, dar nu imposibil. nu esti in stare sa te chinui sa le faci curat, nu te apuci de reprodus pesti. altfel ce rost are ca din 200 de pui POATE scapa 20? restul nu conteaza, nu?

djphazer
28-01-2008, 01:36
in sfarsit .... miracolul naturii s`a intamplat ... iar eu am fost martor ... am scos filtrul ... coloana de apa o am doar de 10 CM (initial au fost 20Cm ...dar de cand ma tot rog de ei sa depuna ... s`a evaporat jumate) ... asa ca nu am ce filtru sa pun ... sa speram ca o sa fie totul ok ... in cat timp sa ma stept sa eclozeze icrele ? si dupa cat timp sa scot femela (pana acuma am vazut 2 serii de depunere ... dar cu putine icre avand in vedere ca e prima lor depunere) ... sa o scot cand observ ca mananca bataie ? sau sa nu astept chiar atat ? ... si ce alte conditii ar trebui sa creez ca sa nu am probleme ? in afara de o temperatura cat mai stabila si un capac ? ... dupa ce vor iesi puii o sa incerc sa sifonez fara schimb de apa ... dar pana nu eclozeaza nu ma risc ... nu vreau sa isi manance masculul icrele din cauza stresului ... scuze daca nu s`a inteles nimic din ce am scris dar sunt foarte entuziasmat :oops: ;new29

Araldq
28-01-2008, 08:49
Femela poti sa o scoti oricand, dar cu cat mai repede cu atat mai bine. Apoi, poti pana sa iasa puii sa inoate sa faci cumva sa fie pe acolo cat mai multa apa posibil. temperatura cat mai constanta, acoperit, fara turbulente. UITA de orice fel de filtru (cel putin pana se fac mai marisori). Eventual in prima luna poti pune o piatra ceva dar care sa scoata cu frecventa cu care dai CO2 la plante.
Succes!

djphazer
28-01-2008, 08:54
nu am co2. acvariul este destinat excluziv reproducerii. femela am scos`o din momentul in care am vazut ca masculul face al 2`lea rand de bule sub icre. din moment ce filtrul nu mai exista ... nu vad cum as putea pastra temperatura constanta in tot acvariul ... pentru ca nu circula apa pe langa incalzitor... sa pun macar un powerhead undeva la un sfert din debit sa bata pe incalzitor ?

EDIT :

in schimb ma ingrijoreaza sa nu fie prea mult caca pe fund ... deoarece parintii au stat cam 2 saptamani pana sa depuna (de` ... incepatori) ... orientasem filtrul astfel incat sa mai traga din el ...dar tot a ramas ... dupa eclozare sa fac o mica curatenie ? sau e mai bine sa nu intervin ?
ps: acvariul nu era ciclat ... dar ... no2 - 0 , no3 - 0 ... trebuie sa fac rost de un test de NH3 si revin cu detalii ... dar in caz ca am concentratie mai mare de NH3 ce dumnezeu fac ? :?

Araldq
28-01-2008, 09:13
1. evident ca nu ai Co2 in el, era o comparatie ca sa iti dai seama cam cum ar trebui sa iasa bulele de aer.

2. Acum e momentul propice sa te apuci sa aspiri fundul, pana sa iasa puii. DAR cu foarte mare grija sa nu distrugi cuibuol..eventual cu un furtun subtire...si cu rabdare. si scoti si adaugi apa noua..la aceeasi temperatura.

3. ca sa fie temperatura cat mai constanta..pune incalzitorul orizontal, foarte apropape de fundul acvariului

Cel mai noci pt pui in primele saptamani sunt miscarile apei. (powerhead pus la viteza cea mai mica posibil si tot e prea mult pentru ei)

djphazer
28-01-2008, 11:11
am facut noi teste ... care ma mira oarecum ... no2 - 0 , no3 - 0 , NH3 - 0 tinde spre 0,5 ... in conditiile in care parintii au stat acolo cam 2 saptamani ... si au facut ceva caca ... iar cilcat nu pot spune ca a fost acvariul ... ca am spalat filtrul inainte (era nefolosit si imbaxit) ... deci nu cred ca mai e nevoie sa aspir ... iar cuibul nu cred ca am cum sa il stric ... e "mesteru` manole" masculul meu ... a facut un ghem marisor de riccia in care a facut bule ... si aseara am vazut vreo 2 melci pe cuib ...pe care i`am scos cu mana si nu am facut nimic rau ciubului ...

djphazer
30-01-2008, 03:45
cred ca am pui .... spun cred pt ca nu sunt inca sigur ca sunt pui de colisa ... stiti cum arata artemia proaspat eclozata nu ? ... bun ... impartiti la 3 ... si cam asta e dimensiunea puilor (inca odata ...cred...) de colisa lalia .... cert e ca am vazut niste chestii minuscule albe care inoata in mod necontroloat de colo-colo...

djphazer
30-01-2008, 15:05
astazi am aruncat iar o privire la acvariul de reproducere ... si nu mai vad "chestiile" alea ... in schimb masculul face din nou cuib ... cara riccia ... face bule ... etc... sa fi fost vorba de o ponta compromisa ?

Araldq
30-01-2008, 21:16
"chestiile" alea mici erau pui de colisa.
Daca e compromisa sau nu...o sa iti dai seama in cateva zile cand o sa inceapa sau nu sa innoate.

djphazer
31-01-2008, 01:06
eu stiam ca sunt foarte mici puii de colisa ... dar nu ma asteptam sa fie chiar asa mici ...la urmatoarea depunerie cred ca o sa incerc sa stimulez perechea altfel ... ca au stat acolo cam 2 saptamani ...si au produs ceva dejectii ... deci ceva imi spune ca apa aia e cam otrava ... si nu cred ca o sa traiasca puii ... dar poate sunt prea pesimisit ... si "Murphy" o sa imi demonstreze ca toti puii se vor face mari si frumosi =))

Araldq
31-01-2008, 08:15
sunt mici rau de tot asta e adevarul.

djphazer
31-01-2008, 16:58
nu am mai vazut nimic ... ori s`au prapadit :cry: ... ori i`a mancat masculul ... cert e ca sunt 4 zile de la eclozare si nu vad nimic ... plus ca masculul are un nou cuib ... deci ar trebui sa incerc o noua depunere ... poate saptamana viitoare ... ca nu stiu daca femela "mai are de unde"

iris
15-08-2008, 21:43
sal.avand in vedere ca sunteti mult mai experimentati decat mine, si am colisa lalia (2M si 1F) de 2 luni, si femela de 1 luna...

prieteni, cei ce ati inmultit colisa lalia,
va rog sa-mi dati pe cat posibil raspunsuri la urmatoarele intrebari...
1. cam la ce perioada depun icre (perioada dintre 2 depuneri) -in medie
2. cum se face fecundarea k eu nu am vazut nici un fel de lapti
3. dupa cat timp eclozeaza puiii
4. dupa cat timp se scot ceilalti pesti din acvariu sau sa iau cibul cu totul si sa fac un transport in alt acvariu?
5. cam la cat timp dupa ce masculul incepe ciubul, urmeaza depunerea? - sa stiu sa am timp de reactie...
6. din cate vad, depunerea si procesul lor de "incolacire si stoarcere" dureaza cam 2 ore...

intreb toate astea pentru ca azi dimineata inainte sa plec la servici o inceput masculul sa construiasca, iar acum vreo ora o inceput sa "stranga" femela si sa se incolaceasca... si m-o luat pe nepregatite ...
nici acvariu mic n-am nici ceilalti pesti nu i-am scos, mai am un mascul de colisa albastru care ii tot fugarit de masculul asta dominant portocaliu...si nu stiu cum sa fac mai bine astfel incat sa nu pierd puiii...

szabolcs
07-11-2008, 21:59
redeschid acest topic deoarece as incerca sa vad si mie cum imi iasa o reproducere, deci pe linga faptul ca in bazinul de reproducere sa nu am decit ceva plantute si apa sa fie fara curenti (nu tu fultru), temperatura cat mai constanta .... dupa depunere sa scot femela ... e bine sau nu sa scot si masculul?
daca tot exista posibilitatea sa manince masculul puii, nu e mai bine de scos si el dupa depunere? ce se intimpla daca l-as scoate si pe el?