PDA

View Full Version : Burta umflata



verso
05-07-2006, 22:01
Mi-au murit 2 guppy fara nici o avertizare. Pur si simplu i-am gasit jos. Singurul lucru care l-am observat cand i-am privit mai atent era ca aveau burtile mult prea umflate!
Stie careva ce poate fi?

ursuL
05-07-2006, 22:29
overfeeding?!

erik
05-07-2006, 23:58
ori.. daca erau femele nu au putut depune sau caldura prea mare sau multe alte probleme.Hrana exagerata nu cred ca este posibilitatea , insa da mai multe detalii despre acvariul tau.

razvan
06-07-2006, 09:28
ori.. daca erau femele nu au putut depune


man, sunt vivipari... "nasc" pui vii.. observi ghilimelele... nu depun...

guparezii morti aveau cumva solzii "zbarliti" ... departati de corp??
daca da, cauta de hidrophizie sau dropsy... e cam incurabila boala asta...

verso
06-07-2006, 09:55
Nu este overfeeding pentru ca nu ii hranesc cu tubul. ii hranesc cu degetelele pentru ca tin la plantele mele si tin ca apa sa arate frumos...nu albicioasa sau cine stie cum de la prea multa mancare.
Nu am observat nimic altceva decat ca aveau burta cam mare.
Acvariul are cam 35 l am vreo 10 guppy si 3 corydoras. Temperatura este constanta de 26 grade.

erik
06-07-2006, 10:58
Stiu ca nu depun , am vrut sa spun ca poate sunt gata de a elimina niste puieti , dar pot fi multe alte motive.

sweet_cherry
06-07-2006, 16:03
Cum sunt ceilalti pesti din acvariu? Vezi daca au si ei burtile umflate si stau retrasi. Intr-adevar poate fi hidropizie. Am vazut ca se poate trata cu Cloramfenicol (il cumperi de la farmacie): o capsula la 10l de apa. Dar nu incepe tratamentul daca nu esti sigura ca asta este. S-ar putea sa fi adus un peste bolnav in acvariu (asta daca ai cumparat de curand vreunul).

steff
06-07-2006, 19:44
Salut!
...dacã cei 2 peºti care au murit nu au dat semne de boalã ºi au fost femele... e clar, nu au putut naºte puii, mi se întâmpla ºi mie pe vremuri când aveam vivipari, dacã peºtii din acvariu sau dintr-o specie mor în câteva ore sau într-o zi "doamne fereºte", sunt probleme grave în acvariu (intoxicaþie cu amoniac, exces de co2, exces de nitriþi).
Multã baftã.

africanu
06-07-2006, 22:43
Cum sunt ceilalti pesti din acvariu? Vezi daca au si ei burtile umflate si stau retrasi. Intr-adevar poate fi hidropizie. Am vazut ca se poate trata cu Cloramfenicol (il cumperi de la farmacie): o capsula la 10l de apa. Dar nu incepe tratamentul daca nu esti sigura ca asta este. S-ar putea sa fi adus un peste bolnav in acvariu (asta daca ai cumparat de curand vreunul).

Avand in vedere ca exista Cloramfenicol in farmacii de 125 si de 250 mg, o capsula la 10l inseamna 125 mg la 10l sau 250 mg la 10l ?

verso
07-07-2006, 00:39
Una din femele m-am gandit si eu ca s-ar putea sa nu fi putut sa fete. ca era mare. Apta sexual. Dar cealalta era mai mica. Nu o fugarea nimeni. Restul pestilor sunt ok. Nu au nimic. Nebuni ca de obicei. Nu a mai murit nici unul...
Ii tin sub observatie....

sweet_cherry
07-07-2006, 17:18
125mg la 10l de apa. Eu numai din asta am gasit si decat atat am inteles ca este si recomandat.

Gabii
03-05-2007, 10:16
Va salut!

ehe, dupa ce am scapat de gris.. o detei in alta belea...
Si tocmai in acvariul unde dupa parerea mea era cel mai bun echilibru.. adica 80 litri brut, cam 60 litri net, filtru intern, temperatura cam 25 -26 grade, nitriti+ nitrati la minim pe testerul JBL, 12 guppy (doar 4 matruri restul micuti), 5 creveti amano, 4 Aty moluccensis, 1 pereche black molly, 2 pui Xifo, 1 corra + 1 pleco. Acvariul bine ciclat, e in functiune cam din februarie, plantele merg excelent, nu am alge!!! plante: smoc MARE de Java, cateva fire de valisneria pe fundal, care cresc ca nebunele, valinesria pitic in fata - multe tufe mici, niste cambomba pe lateral, si un echinodorul nustiu-cum-ii-zice intr-un ghiveci, care a crescut imens!!! Plus vre-o trei cryptocorine...

Ieri dupa-amiaza m-am uitat atent la ce mai fac pestisorii... :shock:
Nu gaseam nicicum masculul de molly...
intr-un final l-am vazut pe fundul acvariului, statea pur si simplu...
:evil: avea dupa branhii 2- 3 randuri de solzi zbarliti pe fiecare parte :evil: . L-am alergat nitel prin acvariu, l-am scos si l-am pus intr-un vas cu apa cu aerator + multa sare. nu am avut nimic la indemana, gen cloranfenicol, asa ca i-am mai pus acolo niste tetra general tonic, da nu sunt sigur ca o sa ajute la ceva. mi-e tare teama sa nu se fi contaminat si ceilalti pesti...
Habar n-am de la ce s-a imbolnavit, nu am bagat pesti noi de foarte multa vreme acolo.. poate de la dafnia vie??
Interesant c ain acvariul und ele dau fest tubi- nu sunt probleme de sanatate, iar aici unde nu le dau tubi - apare cate unu din cand in cand cu solzii zbarliti.
promit sa va tin la curent daca reusesc s ail salvez.
Daca ami aveti sfaturi, le astept cu interes.
Gabi