PDA

View Full Version : Am o intrebare despre acvariu si gurami

Rechinu
04-07-2006, 11:52
Spunetzimi si mie va rog in gate zile depune o femela de guramii icre si daca in timpul reproducerii le trebe filtru de oxigen in agvariu ! in agvariul meu se depun pe peretzi si pe plante ceva roscat si tot trebuie sa curatz peretzii la cam 1 sapr maxim din ce cauza am agvariul de cca 70l si am 2 neoane deasupra lui si un filtru FUN de 60-100l !!

erik
04-07-2006, 20:59
Chestiile verzi roscate de pe margine se numese alge care apar din cauza luminii naturale.Modul in care poti scapa de ele este sa eviti contactul cu lumina solara , cel mai des mod in care acestea apar.Femelele depun DOAR daca s-au format perechi si DACA masculul a inceput sa faca cuib.Tin sa te informez ca temperatura apei trebuie sa fie cam de 26-28 de grade cea ce nu cred ca este necesar pe '' aceste vremuri''.Aeratorul nu este neccesar doar in momentul in care pui incep sa inoate normal dar si atunci cu putine bule de aer mici.Sper sa ai succes si reusita in aceasta actiune si sa ne ti la curent cu cele intamplate ;) .Pe curand PDT_Armataz_01_34

Rechinu
04-07-2006, 23:45
erik problema la mine este ca nu prea ajunge lumina naturala in agvariu cam 5% am lumina de afara restul doar artificiala si am 2 agvarii dar numa la cel mai mare am probl asta !! si parca si apa ii cam alburie sa fie de la carasi ?? Pai masculul a facut cuibul dar din gresala l-am stricat acuma sper sa il faca iarasi dar nu styu cum imi dau seama cand si femela depune icrele ca sa o pot scoate !! am obs ca masculul o cam bate pe femela desi ea este cam mare !! :cry: dar dupa cat timp de la facerea cuibului depune ea icrele ai vre-o idee ??

Johnny
05-07-2006, 00:23
Da toate detaliile despre acvariul tau ,ca deja am impresia ca ai ciorba acolo .. Ce pesti ai ,de cand ai acvariul ,la cat timp schimbi apa ,speli filtrul , cata mancare le dai , TOT.Si noi o sa-ti spunem ce faci bine si ce nu ;)

Rechinu
05-07-2006, 00:36
pai am 3 carasi 1 scalar 2 xipho 2 sanitari si 5 zebre .Am agvariul de cam 3 luni cam la 2 sapt schimb apa filtrul cam la 2-3 zile, mancare le dau de 3 x pe zi dim pranz seara !! din cate stiu trebe numa dim si seara dar is flamanzi rau saracutzii si le dau de 3 x, plante am dar nu styu cum se numesk :( filtru am fun de 60-100l si agvariul nu are mai mult de 70 nici nu cred ca are atata ! A da si mai am 2 rechini dar astia i-am adus cam ultimii nu cred ca e vina lor

Rechinu
05-07-2006, 00:39
si doua femele de gurami albastru am uitat :)

Johnny
05-07-2006, 00:45
Carasii fac multa mizerie ,si un caras matur are nevoie de minim 50 l de apa.Deci numai cei 3 carasi ai tai ar avea nevoie de un acvariu de 150 l.
Acvariul ala e prea mic pentru cati pesti ai , apa se schimba odata pe saptamana cam 30 % din ea ,nu mai mult.Ar fi multe de zis dar etarziu si-s obosit , sunt sigur ca vor gasi si altii de cuviinta sa te sfatuiasca ;)

Rechinu
05-07-2006, 00:48
pai la mine numa un singur caras ce ii mai mare ca ceilaltzi 2 parca nu mai vor sa creaska ceilaltzi 2 nu ai mai mult de 10-14cm fiecare
:rambo

erik
05-07-2006, 22:36
Daca vrei sa obtii pui de la perechea de gourami si daca esti sigur pe tine ca ai o pereche atunci poti sa ii separi sa le dai in special hrana vie si sa stimulezi pestii crescand cu 2-3 grade apa la care te afli.Femela trebuie introdusa seara , deoarece se obisnuieste mai greu , iar masculul dimineata.In scurt timp masculul ar trebui sa inceapa sa realizeze un cuib in care femela va depune icrele.Dupa depunere , femela trebuie scoasa , iar masculu este tinut pentru fecundare icrelor. In rest despre '' ciorba '' pe care o ai in acvariu , este deja destul de ingrijorator.Scapa de carasi , mai adu un scalar , vinde zebrele si poate vei face un echilibru in avariul tau.Succes si reusita ;) .

Rechinu
06-07-2006, 00:14
am mai primit azi 2 femele de gurami si un mascul si primesc un agvariu pr cateva luni unde o sa tzin totzi carasii cel de la care il am are peste 10 carasi si ii pun si pe ai mei in agvariul lui inca trei la atatzia nu are nimika zik eu :) daca nu mere cu femela asta o sa incerc cu una mai matura !! Am pus acuma geam intre ei (de dimineatza ) si in dimineatza ce urmeasa il scot sa vad daca iese ceva !! daca nu pun masculul cel mare cu o femela mare !!

Rechinu
08-07-2006, 19:48
ma fratzilor din amandoua perechi de gurami se fac spume dar nici o femela nu vad sa depuna icre !! :(( de ce :( cuib este la amandoua perechi dar nu vad sa se depuna icrele !!!

verso
09-07-2006, 09:03
Asa mai sunt pestii astia. Isi fac cuib dar nu depun. Asta este legea naturii. Nu e singura specie care face asa.

Rechinu
11-07-2006, 11:33
Cineva mi-a spus ca femela si masculul trebuie tinuti separat unul de altul cca 2 saptamani si dupaia dat drumul impreuna ! Si ca in acest termen de 2 sapt masculul face cuibul , cica cuibul nu se face cat timp sunt impreuna .Este adevarat ?? Eu acuma am separat masculul de femela de cca 3-4 zile dar sunt in acelasi acvariu numa au un geam separator m-am gandit cam peste inca 2-3 zile sa le dau drumul impreuna ce spunetzi fac bine ?

raresr
28-07-2006, 09:25
deci in primul rand trebuie sa ii lasi sa formeze perechile in acvariul comun, apoi trebuie sa ai un acvariu d eminim 20 l in care sa pui ceva polante d esuprafata si ar fi bine sa ai si ceva ascunzatoare pe jos, daca vezi ca iti apare in acvariu mare bule deasupra apei inseamna ca masculu face cuib, femela trebuia sa fie foarte rotunda si daca masculu o fugareste la un moment dat trebuie sa mearga si ea dupa el , inseamna ca ai o pereche de guramii si atunci ii scoti afara.
daca merge totul ok in 3-4 zile ai puii, in prima zi cand ii scoti, dimineata o sa ai cuibul facut si probabil icre deja depuse, o sa depuna in continuare si in maxim 2-3 zile o sa ai puii daca respecti conditiile. Neaparat sa izolezi acvariul in care scoti guramii, eu cu un prosop mare acopeream de jur imprejur, si deasupra i pui un capac din ceva carton si il ridici doar cand te mai uiti la ei si mai dai de mancare dar sa nu ii stresezi de 10 ori pe zi. Aerisirea ar prinde bine dar daca nu ai ceva finut de tot renunta la ea ca o sa ramai fara icre si pui, eventual doar dupa vreo 10 zile dale aer si neaparat fati rost de infuzori sa ii ai inainte sa ai puii.
BAFTA LA REPRODUS

raresr
28-07-2006, 09:26
Am uitat sa precizez ca , dupa ce iasa puii poti scoate parintii, si dupa 2 saptamani poti pune din nou aceeasi femela la icrat

GoldFish
24-10-2006, 15:53
Fratilor am un agvariu 120l si in el :
pesti : 7 carasi , 5 rechini , 5 sanitari , 2 ancistrusi , 1 guram , 10 neoni , 4 scalari ,o beta , vreo 4 gupi , 4 zebre , si inca 3-4 specimene (nush nume ^^ ) -carasii rechinii sanitarii ancistrusii guramu au intre 10-20cm
Filtru fun 3 si foarte multe plante

Melcii au decedat. apa se murdareste repede spal filtru la o saptamana manacare 1x noaptea neonu e non stop aprins .

si as vrea sa stiu ce nu fac bine sau nu fac deloc ?

Danny
24-10-2006, 16:24
pai in primul rand nu lasa neonul non stop aprins, 12 ore pe zi este suficient... in al doilea rand ai ciclat corespunzator acvariul?.. in al treilea rand sunt de parere ca ai cam multe specii amestecate.. si in al patrulea rand, daca zici ca melcii mor, adaugi cumva sare nedizolvata in apa, sau verde de malachit? ar fi bine sa faci un test sa vezi cum stai cu parametrii apei.. cam atat pot sa zic eu, nu sunt de prea mult timp in breasla :P

Danny
24-10-2006, 16:26
... si apropo, sper ca nu speli filtrul in apa de la robinet si in nici un caz sa il fierbi... risti sa deciclezi acvariul

carasu
24-10-2006, 20:45
In primul rand, fara suparare, tzin sa-tzi precizez ca ce ai tu in acvariu se numeste pe limbajul nostru ,,ghiveci'', asha ca nu este deloc de mirare ca ai apa murdara in acvariu. Daca eshti dispus sa renuntzi la cateva din speciile pe care tu le-ai enumerat ca le ai in acvariu itzi stam cu totzii la dispozitzie cu cate sfaturi doreshti tu... Bafta, shi sa auzim de bine!!!

raresr
24-10-2006, 21:25
in primul rand fa ceva cu rechinii , pt 120l nu au ce cauta acolo, apoi de scalari ca si ei au nevoie de spatiu, restu mai merg impreuna, sau ti doar rechinii sau , doar scalarii si ancistrusii care nu deranjeaza ceilalti pesti

ionutlatcan
16-11-2006, 13:53
am vazut ca ai scalari.....hotaraste-te ce vrei sa pastrezi: carasii, scalarii, guramii. nu prea merg combinati. mi-e si frica sa ma gandesc cum arata acvariul tau. carasii fac mizerie la greu. eu daca as tine carasi m-as gandi la o solutie externa de filtrare si nu una simpla. hotaraste-te ce pastrezi si mai intreaba pe forum.