PDA

View Full Version : Dilema neoane.



alin82
11-05-2012, 21:48
Am un blast 2x T5 de 58 w ... Cred ca sa ars un neon. repet Cred pt ca l-am masurat si la un capat nu arata ok.
Totusi daca se arde un neon celalalt nu ar trebui sa Functioneze?? sau cum as putea sa fac sa mearga doar unul.pana voi face comanda la marbo.

Nimeni
11-05-2012, 22:11
???????????????? pai? ce nu inteleg eu este faptul ca:
- ai mai deschis un topic mai demult.... in care ti s-a dat raspunsul la problema ta! De ce era nevoie de inca unul? Ti s-a spus CLAR ca DATORITA BALASTULUI 2X..... NU VA FUNCTIONA DOAR 1 NEON. De ce? Ptr ca asa este configuratia balastului iar neoanele sunt inseriate si functionarea unui neon depinde de celalalt.
Daca voiai sa stii "cum poti face sa functioneze doar unul".... puteai binemersi sa continui cu intrebarea acolo. Dar raspunsul este: Nu poti! Spor.....

Technics
11-05-2012, 22:11
In principiu daca se arde un neon nu o sa mai functioneze nici celalat, asa sunt unele balasturi probabil si al tau.
Eu am unul achizitionat recent tot de la marbo si nu functioneaza decat cu ambele neoane.

alin82
12-05-2012, 10:03
ok merci.
@nimeni De ce te-ai aprins asa?? Primul post l-am post fara sa imi dau seama la sectiunea pond.de acea am deschis aici altul. Acolo Dan mi-a dat de inteles ca e posibil sa fie o problema din droser. Aici intrebarea era daca pot sa fac ceva sa functioneze doar unul/.