PDA

View Full Version : Ajutor Fundulopanchax nigerianus Markurdi



Ersinv
08-05-2012, 10:09
Dupa cum am mai scris am 2 perechi de F. Nigerianus Markurdi in 54 Litri ( alturi de 11 neoni mici,3 oto mici,2 ramirezi blue,2 corydoras aeneas -adulti, 1 xipho adult si o zebra rosie) Killi dupa ce au jumulit cozile pe majoritatea neonilor , masculii se bat intre ei rau. Mentionez ca acvariu este plantat mediu, au unde sa se ascunda dar sunt agresivi si intre ei . Astia nu se sufera nici pe ei .
Ce sa fac sa renunt la un mascul de Markurdi si la toti pestii din acvariu comunitar? Eu sper sa se acomodeze si sa lase pestii ceilalti.
Sper aiurea?

Simon
08-05-2012, 22:08
Asa e la masculii de non-anuali , se bat intre ei orice ar fi .
Daca vrei killie ti-ar trebui niste nano-uri in care sa separi perechea /trio-ul .
Sfatul meu :scapa de unul din masculii de makurdi de xipho iar cu ramirezii nu am cunostiinta (nu am tinut nicodata ) si mai poti achizitiona si alte specii de killie care sa mearga cu makurdi (lineatus sau dagety)
Sau daca ai vre-un nano la indemana foloseste-l . , iti trebuie doar filtru (burete bolborositor sau filtru intern , ceva moss si capac la acvariu )

Ersinv
14-05-2012, 11:01
Multumesc mult de ajutor! In ideea de a mai diversifica hrana le mai dau si larve de tantari rosii! Cei doi masculi se bat non-stop (cel mare este dominat de cel mai mic si are saracu solzi lipsa etc). Cred ca mai trebuie un acvariu pentru cele doua perechi. Am observat ca in acvariu comunitari nu sunt ciupiti corydoras si oto. Ramirezii sunt foarte putin ciupiti, dar ei sunt luptarori de fel. Neonii sunt cei mai afectati si saraca zebra.
Cum sa-i fac pe masculi sa nu se mai bata ( in afara de separarea in doua bazine) si cum sa nu mai ciupeasca pestii ceilalti . Mentionez ca acvariu este cu ascunzisuri si este plantat mediu. Neonii mei (11 bucati) nu formeaza card ( doar cand dorm stau grupati) .

Simon
14-05-2012, 17:22
Sincer nu prea ai cum , eu am tinut gardneri in diverse combinatii (m/f) insa bataile sunt la ordinea zilei .
Singura solutie ai dedus-o tu :D
Crezi ca mai strica inca un acvariu ?=))

neagoebt
11-04-2013, 22:47
Stiu ca a trecut ceva timp de cand s-a discutat aceasta problema dar cred ca pot fi de ajutor:

Este foarte important de retinut faptul ca agresivitatea masculilor de killie este direct legata de numarul acestora in acelasi acvariu. In ce sens? Pai, daca am 2 masculi, fie ca este vorba despre Aplocheilus Lineatus Gold/Goa fie ca e vorba de Fundulopanchax Gardneri/Nigerianus sau Aphyosemion Australe s.a.m.d. ei tot se vor bate. Cu cat sunt mai multi masculi in acvariu, cu atat agresivitatea intre masculi cat si agresivitatea fata de femele scade. Mai multe tinte=>mai greu de urmarit si atacat=>pestii se vor linisti.

Bineinteles, este foarte important daca pestii sunt obisnuiti unii cu ceilalti. Daca se dezvolta si cresc impreuna de la stadiul de alevini, atunci se vor obisnui de mici impreuna si asta va calma atitudinea lor (asta cand se pastreaza in acelasi acvariu mai multe specii).

In concluzie, solutia: 4 masculi si situatia se va schimba. (atentie si la numarul de femele care trebuie sa fie pe masura).

Sper sa fi fost de vreun ajutor.

Ersinv
12-04-2013, 16:21
Salut multumesc mult pentru sfaturi. Am observat acest aspect in.
In primele zile se bateau rau, dupa care s-au linistit.
Acum am 3 masculi si 2 femele ( una a facut dropsy ), se tolereaza reciproc.
Inca ataca neonii pe cei slabi.
Acum le fac o bucurie am un trio de Ps Nicholsi pe care o sa-i introduc in aproximativ 3 saptamani . Va tin la curent.