PDA

View Full Version : Primii pui de betta



NEO
09-01-2008, 21:51
Sa va spun toata povestea..
Am cumparat acum 2 saptamani 2 betta-(mascul crowntain, femela normala) cu intentia de ai reproduce.
I-am bagat in acvariul comun pentru vreo 3 zile. Am pregatit acvariu de reproducere (aprox 30-40L). Am bagat masculul pentru prima oara sa se acomodeze, si dupa o zi am bagat femela.
Acvariu de reproducere avea plate de suprafata + diverse alte plante. pt ascunzisuri.
In 2 zile deja facuse cuibul , urmarea femela prin acvariu, tot tacamul.
Eu nu am observat daca femela depuse sau nu, asha ca in alte 2 zile am scos femela pt ca deja era facuta franjuri de mascul.

Azi, cand vroiam sa curat un pic fundul acvariului surpriza.. puisori de betta. Nu am mai avut niciodata asha ca ash vrea niste sfaturi :
- ii las acolo sau pot sa ii scot intrun acvariu mai minutz
- masculul l-am scos acum...e bine?
-ce le dau sa manance?
- cum procedez mai departe?

Multumesc

djphazer
09-01-2008, 21:56
ai avut noroc ca ai apucat sa vezi puii in conditiile astea .... daca ai plante inseamna ca implicit ai si substrat ... deci puteau sa cada icrele din cuib iar masculul sa nu le vada pt a le pune inapoi in cuib .... avand in vedere ca acvariul e destul de marisor pt un acvariu de reproducere ... trebuia umplut doar pe jumatate .... ma rog ... e bine ca ai apucat sa vezi puii ...

dupa ce incep sa inoate orizontal poti sa inepi sa ii hranesti ... cu artemia proaspat eclozata sau solutie de galbenus de ou fiert tare ...

nu incerca sa ii muti ... mai bine lasa`i acolo ...

djphazer
09-01-2008, 21:57
apropo ... mai cauta pe forum ... nu cred ca exista peste cu o reproducere mai dezbatuta decat betta ... asa ca ai ce gasi ...

NEO
09-01-2008, 22:04
ai avut noroc ca ai apucat sa vezi puii in conditiile astea .... daca ai plante inseamna ca implicit ai si substrat ... deci puteau sa cada icrele din cuib iar masculul sa nu le vada pt a le pune inapoi in cuib .... avand in vedere ca acvariul e destul de marisor pt un acvariu de reproducere ... trebuia umplut doar pe jumatate .... ma rog ... e bine ca ai apucat sa vezi puii ...

dupa ce incep sa inoate orizontal poti sa inepi sa ii hranesti ... cu artemia proaspat eclozata sau solutie de galbenus de ou fiert tare ...

nu incerca sa ii muti ... mai bine lasa`i acolo ...

Nu am substrat...plantele sunt in ghivece...pui inoata vertical si numai azi i-am observat. Nici nu stiam ca sunt acolo.. si erau impreuna cu masculul care se pare ca nu le-a avut treaba.

Da, am citit, sunt f multe despre betta pe forum

Merci pt raspuns

verso
09-01-2008, 22:06
Masculul are grija de ei in primele zile. Apoi il scoti ca sa manance si el...ca e prea preocupat...e a very good daddy sa zic asa...

Gurytza_ta
17-01-2008, 02:34
masculul se scoate dupa ce puii (majoritatea, daca nu toti) incep sa inoate orizontal. pana atunci e nevoie de el ca sa urce la loc puii care cad din cuib.

NEO
17-01-2008, 10:54
masculul se scoate dupa ce puii (majoritatea, daca nu toti) incep sa inoate orizontal. pana atunci e nevoie de el ca sa urce la loc puii care cad din cuib.

Acum dupa o saptamana mai am numai vreo 15 puiuti, cred ca s-au imbolnavit.
Oricum ieri i-am separat , adica i-am bagat intr-un hathery pt vivipari, si am bagat iar cei doi betta , sa mai scoata un rand de pui.
Sper ca de data asta sa reziste mai multi.