PDA

View Full Version : am un betta nebun...



geor
03-07-2006, 07:55
am un betta dus...imi bate tot acvariul ..acum mai nou s-a apucat si de cory..ca sa nu mai zic de femela de betta care e si micutza saraca.ce sa fac?...sa-l separ?...e frumos tare si nu prea ma'ndur de el sa-l pierd

sorel
03-07-2006, 10:22
Ciudat, eu am bettani de tare mult timp, si nu am avut vreun mascul violent cu restul pestilor. :?
In privinta bataii pe care o ia femela, asta este in grafic, si atunci eu am 3 femele ca sa ameteasca masculul alergand dupa ele. ;)

sorel
03-07-2006, 10:25
A propos, vezi ca este grupa aparte pentru betta pe forum.

geor
03-07-2006, 10:47
nu inteleg cu grupa...nu am postat bine sau..? oricum tre sa fac ceva cu el ca i-a picat pe cory ii alearga tare si e din ce in ce mai agresiv,alerga tot ce prinde..ce sa-i fac?

sweet_cherry
03-07-2006, 17:27
Nu ai postat bine, geor. Sorel se referea ca trebuia sa postezi la "Anabantidae" sau la "Betta splendens". Daca tot ai nevoie de ajutor, hai sa-ti spun si eu totusi cateva vorbe. Uite cum sta treaba: bettosii devin agresivi (in general decat agitati, in special - agresivi) cand vor sa depuna. Asta se intampla mai ales daca ai obisnuit perechea ca la un anumit interval de timp (de regula 3 saptamani - o luna) sa fie pusa "la depus" si tu depasesti acel interval, ei devin agitati. Daca nu ai obisnuit perechea (adica femela nu a depus niciodata), asta nu inseamna ca masculul nu doreste acest lucru (femela trebuie obisnuita, masculul este tot timpul pregatit) si, in unele cazuri, se poate "razbuna" pe cei din jur, indiferent de specie (de regula se razbuna numai pe femele, dar exista si exceptii...). Este bine ca exemplarele care se reproduc sa fie cat mai tinere, pt ca altfel, vor refuza sa mai depuna, ceea ce poate fi fatal pt femela (i se formeaza " un dop", nemaiputand sa depuna si poate chiar muri). Femela va manca intotdeauna bataie, pt ca asa o "curteaza" el. Depinde insa de "cantitate". Citeste articolul despre betta (Fam. Anabantidae) si sigur va reusi reproducerea (eu asa am reusit sa am 100 bebei de betta). Mai vb., daca mai ai nevoie, dar posteaza la cap. "Betta Splendens".

geor
04-07-2006, 12:18
acum a luat-o razna si femela,are boala pe guram...si e inca mica are cateva luni....si guramul ...cat e de mare atat e de prost ...il bate limbricul de betta.Am incercat sa-i separ dar daca o pun separat cu masculul o omoara ala,dimineatza l-am pus in acvariu si iar a facut ravagii...cred ca ma pun cu bataia pe ei..:)))

geor
04-07-2006, 12:22
e din ce in ce mai agresiva a luat-o pe urmele lui bate pana si bietii cory....ce sa fac cu ei ca ma supar si ii dau sa scap de ei...le trebuie ceva anume sa se imperecheze?

sorel
04-07-2006, 14:10
..le trebuie ceva anume sa se imperecheze?

Da .... libido. ;)

sweet_cherry
04-07-2006, 16:53
geor, pune seara femela in acvariul de reproducere si dimineata, daca femelei ii apar dungi verticale mai deschise, pe corp, pune si masculul langa ea. Lasa-i sa se tumbaceasca, ca asta este "preludiul" lor. Si da, le trebuie un acvariu separat. Au si ei nevoie de intimitate, daca ma intelegi.... :grin:

erik
04-07-2006, 21:21
Nu conteaza daca masculul bate femela.Las-o in acvariul cu masculul pana nu vezi ca are niste rani.Cand are atunci nu o poti tine cu acel mascul si trebuie scoasa si tinuta separat pana la vindecare.Abtinete cu cuvintele urate si obscene ca si : limbricul ...

geor
05-07-2006, 07:20
femela are aproape tot timul dungi verticale si este mai colorata,ea doreste dar dansul o rupe cu bataia si i-a ciuntit din coada(au fost separati in alt acvariu)...acum i-am adus alt betta mai micut si l-am izolat pe ala mare in acelasi acvariu...si ea tot dupa ala mare se duce...cred ca e masochista

erik
05-07-2006, 22:43
Daca femela are coada rupta nu e prea mare problema , la mine ramane aproape fara aripioare.Daca femela se uita dupa masculul cu care a fost inainte , ar trebui sa ii separi cu o sticla in acelasi acvariu , pentru ai stimula , iar dupa o saptamana , sau mai mult ridici sticla si il lasi pe mascul sa isi faca ''dansul ''(bataia) .Daca este un mascul bun atunci iti va face un cuib , insa va continua cu bataia pana cand femela va fi nevoita sa depuna , neavand alta solutie.Acest dans de depunere poate dura de la putin la mult de la minute la ore dupa care femela trebuie scoasa , masculul avand grija de icre si are rol de fecundare.La prima depunere s-ar putea ca icrele sa se distruga , insa la o a 2-a depunere nu se va mai intampla.Sper sa imi tocesc degetele pentru ultima data , iar noi-veniti care au aceleasi nelamuriri sa dea un click pe site unde gasesc mult mai multe informatii.

sweet_cherry
06-07-2006, 14:48
Asculta-l pe erik. Stie ce zice. In orice caz, mie mi-au iesit pui inca de la prima depunere. Ii am si acum; cresc in continuare. Masculul intotdeauna va bate femela; mai mult sau mai putin - depinde de mascul si de femela. Asa se curteaza ei. Nu este asta problema.

verso
06-07-2006, 23:37
Pai scoate-i din acvariul mare. Nu ai unul de rezerva. Unul mic, nu trebuie imens. Daca are dungi inseamna ca vrea sa depuna. Ar fi trebuit sa ii scoti de cand ai vazut ca incep sa bata.

geor
07-07-2006, 06:55
am mutat-o in alt acvariu si am lasat-o singur 1 zi...apoi i-am bagat alt mascul mai mic si au dansat vreo 5 minute si eram convins ca se apuca de treaba,cand dupa 5-10 min si-a schimbat culoarea si nu-l mai vroia...fugea de el...si acum e la fel.Sa-i aduc masculul care l-a avut la inceput?...poate il vrea pe ala sa o rupa cu bataia

verso
07-07-2006, 08:09
Pentru a-i stimula sa depuna pune o bucata de hartie de 3x3 cm deasupra apei. Adu-i masculul care l-a avut la inceput. Ii place sa fie batuta in perioada de imperechere.

geor
07-07-2006, 10:25
pai cum o pun?..lipita intr-un colt,sau oriunde in acvariu

verso
07-07-2006, 11:22
O pui intr-un colt. Sta ea la suprafata.

sorel
07-07-2006, 13:43
Pentru a-i stimula sa depuna pune o bucata de hartie de 3x3 cm deasupra apei.

5x5 cm sau chiar mai mare, si e de preferat celofan sau plastic subtire transparent, pentru ca hartia se poate inmuia si distruge in contact cu apa.
Mai nou, eu am pus pe patul de spuma un capac de plastic transparent ( de la icre ). Pastreaza o perna de aer la temperatura constanta cand ridic capacul acvariului, si astfel nu se distruge patul de spuma ( de fapt asta este rostul peticului de hartie / celofan / plastic ..., sa intretina patul de spuma care se poate distruge in contact cu aerul mai rece cand ridici capacul acvariului ).

ksde2000
07-07-2006, 16:51
daca acvariul de reprodus nu are capac este necesar sa-i fac........sau poate ramane asa?

sweet_cherry
08-07-2006, 13:37
Da, trebuie sa-i faci, sau pune macar o bucata de plexigals deasupra acvariului. Icrele si a poi puii, in primele 30 de zile de viata (pana la formarea labirintului), sunt foarte sensibili la diferentele de temperatura sau la curentii de aer. Capacul ajuta la mentinerea unei temperaturi constante.

Danny
15-12-2006, 21:57
nu creez un topic nou ca nu are rost dar mai am ceva nelamuriri.. i-am luat un mascul femelei mele.. dupa ceva dansuri timp in care ea nu a fost impresionata a luat-o la bataie pana i-a jumulit frumusete de codita.. nu are nici un fel de dungi (e si greu sa observ ca are corpul alb) si se si ascunde de el pe unde poate.. l-am separat pe el acuma. posibil ca ea sa fie cam mica pentru el? sa nu fie gata? sa mai incerc sa ii impreunez peste ceva vreme? mercik

oviliv79
15-12-2006, 23:59
cat e de mare ea??(cm)...mai bine pui un geam despartitor ca ei sa se vada, si lasi asa cateva zile sa vezi cum se comporta ;) ...daca ''fata'' e pregatita o sa se agite la geam spre el...el ar trebui sa faca deja cuib.....si le dai drumu la un loc. ;) .........eu am o pereche separat in acvariu cu multe ascunzisuri....si saptamanal(aproape) ii vad depunand....eu nu am grija de pui si se pierd.. :oops: ..oricum vreau sa-i dau..

Danny
16-12-2006, 01:45
pai ea are vreo 3 cm.. poate 3 jumate iar el este cu vreun centimetru mai mare.. chiar cu unu jumatate.. si e si mai voluminos.. am oricum 2 acvarii pregatite si le pun geam in geam.. daca ar fi sa pun geam despartitor as taia din spatiu de inot si mi-e mila de ei.. mai ales de ea e foarte activa. deocamdata nu e prea dornica de imperecheat.. el e nebun ca sa fiu on topic ;)

oviliv79
16-12-2006, 21:17
poate ca ea nu e pregatita si atunci trebuie sa mai astepti ;) ..si ar fi mai usor daca ai avea un mascul mai apropiat de dimensiunea ei....

hyde
23-12-2006, 10:21
La mine e putin invers...
Am un mascul si dupa 1 luna i-am adus o femela. Daca la inceput masculul a inceput sa se infoaie la ea, lugu-lugu si femela fugea... acum femela il cam fugareste pe mascul.
Oare de ce? Acvariul e destul de micut - 20 litri.

oviliv79
23-12-2006, 21:56
inseamna ca masculul nu e pregatit..sau e mai tanar ;) ..e mai greu pana se intampla prima oare :lol: ca dupa aia...........

Danny
30-12-2006, 00:01
mantia de mister a fost ridicata si totul a prins sens in mica mea problema cu cei doi indragostiti.. "ea" fugea nu pentru ca nu era pregatita ci pentru ca este.. mascul... ;new45 asta daca nu cumva si femelele fac cuiburi de spuma cat jumatate de acvariu.. sa vedem unde mai pun un acvariu pentru femele :mrgreen:

oviliv79
30-12-2006, 17:45
:grin: ..asta e.....