PDA

View Full Version : Gourami femela sau mascul?

Bugsy05
30-04-2012, 12:05
De curand am mai luat un gourami in acvariu...sunt rase de gourami diferite dar as vrea sa stiu care e femela si care e masculul...si daca stie cineva cum se numeste rasa la fiecare dintre ei.
Va salut!1627416275

P.S. Cel gri nu il lasa in pace pe ala galben...tot timpu e dupa el..si ala galben fuge de el...:)

Bugsy05
30-04-2012, 12:23
Am gasit cu prietenu nostru Google ca unul e Blue Gourami si celalalt Gold Gourami...Oare se pot inmulti?;;):D

Bugsy05
30-04-2012, 15:05
Rog sa se mute postul la Anabantidae...greseala mea ca am postat aici...Scuze!

dan.pavelescu
30-04-2012, 15:09
Tot prietenul Google mi-a gasit asta:

Gouramis are another species of fish that are not easily sexed. Males and females often are similarly colored and shaped. However, there is one fairly universal sexual difference seen in most Gourami species. The dorsal fin is long and and comes to a distinct point in males, while females have a shorter rounded dorsal fin.

Poate te ajuta..

Bugsy05
30-04-2012, 15:28
Tot prietenul Google a tradus ce a gasit prietenul tau Google...:)
Mersi

Dentamax
01-05-2012, 08:49
Galben e femela si celallat gri (ar trebui sa fie mai albastru) pare a fi mascul.

Bugsy05
01-05-2012, 14:39
Cred ca de aia o tot fugareste...pfff...:(
Azi i-a rupt umpic dintr-o antena...inainte ala gri fugea de toti...mai ales de betta!De cand i-am bagat pe astia noi vad ca s-a transformat in sef..Betta e mai linistit ca niciodata!:)

fulvius
01-05-2012, 15:13
Galben e femela si celallat gri (ar trebui sa fie mai albastru) pare a fi mascul.privind pozele si citind inceputul http://forum.acvarist.ro/showthread.php?58066-Nou-si-nedumerit-)am gasit si raspunsul la culoarea celui albastru..nu e ciclat acvariul si din acest motiv nu are culoarea specifica...ar fi bine sa amani achizitionarea altor pesti pana nu se finalizeaza ciclarea[asta ca sa eviti alte decese sau neplaceri..]betta se simte foarte bine si singur...

cosmake
04-05-2012, 09:00
La gurami aripioara dorsala (cea de pe spate ) este ascutita si mai lunga la masculi iar la femele este rotunjita si mai scurta. Din punct de vedere al reproducerii acestia se pot inmultii indiferent de culoare, iesind pui care seamana cu mama, cu tata, dar si o culoare spalacita ceva intre cei doi. Din acest motiv si culoarea celui "albastru" nu este albastrul acela curat care ar trebui sa-l aiba acel guram.