PDA

View Full Version : mucegai peste tot



geor
02-07-2006, 19:50
s-a umplut acvariul de mucegai...am fost plecat 1 saptamana si l-am gasit plin de ceva verde care e depus peste tot..plante geamuri ornamente....ce sa fac...?

lupul-sur
02-07-2006, 23:34
Maica nu este mucegai sunt alge. Ce s-a intam,plat in timpul plecari? Ai dat multa mancare la pesti inainte de a pleca sa le ajunga? Ai lasat luminile aprinse? Da-ne si noua mai multe detalii in care sa fie evident cuprinse numarul de pesti specia sexul :p lumina asezarea in camera plante.
Daca stim astfel de detalii poti fi ajutat mai eficient.

africanu
03-07-2006, 09:23
Ai lasat lumina aprinsa cat ai fost plecat si te-ai umplut de alge.
Cam asta am patit si eu, am plecat la mare weekendul asta si a stat lumina aprins vreo 2 zile pline. Acvariul este plantat doar pe orizontala deocamdata (plantele sunt inca mici) si multe din ele au prins niste alge ca o pacla.

geor
03-07-2006, 11:44
acvariul are cam 160 L este foarte bine plantat,pietris de 4-7 cm,e bine filtrat.la inceput mi-au aparut pe ornamentele di lut.acum sunt pline si plantele si geamurile..pana si melcii(2 pomacea),e ceva verde ca un mucegai(nu par a fi alge)...pestii nu au nimic inca(2 betta,1 guram,1 colisa,si 4 cory).Mai am si un fel de buturuga gasita de mine ,dar am fiert-o de vreo 2 ori si nu cred ca e de la ea(pe ea a aparut ultiuma data).Cum scap de fenomen?....mai ales cum curat plantele ca sunt pline...si unele sunt sensibile ..nu merge sa le curat manual ca se rup...mai e o chestie ..acvariul este perpendicular cu geamul si cam aproape de el,dar e oarecum acoperit..si am 2 neoane :rosu si galben(nu de firma..)

africanu
03-07-2006, 11:51
Rosu si galben? Esti sigur ca e cea mai buna solutie de iluminare? S-ar putea sa streseze pestii, plantelor sa nu le placa, si poate le place algelor.

Johnny
03-07-2006, 13:26
Pai cu neoane rosu si galben in afara de alge altceva sigur n-o sa-ti creasca in acvariul ala.Daca vrei sa scapi de ele va schimburi dese de apa , cate 30% la 2 zile si schimba si neoanele.Ia niste Phillips Aquarelle sau TLD 830.

geor
03-07-2006, 13:34
pai si ce culori sa iau atunci?...ca 400 000 de mii pe un neon nu dau ...parca stiu ca voi mi-ati spus ca neonul tre sa fie de culoare galbena(soare)...si cel rosu e un roz deschis care nici nu prea se remarca...Deci ce culori sa pun?

africanu
03-07-2006, 13:48
Neone galbene, adica alb... dar cu o tenta extrem de usor galbuie. De exemplu philips TLD 830 e galben (asa cum se zice pe aici). Nu stiu daca e cea mai fericita alegere (cu siguranta nu) dar nici foarte rau nu e.

verso
04-07-2006, 10:41
Nu l-a intrebat nimeni: acvariul este aproape de geam? Algele le poti lua si cand cumperi plante. Eu asa am patit. Dar am scapat cu rabdare de ele. Si cu melci mici maro. Poate ar trebui sa iti iei si tu. Dar ai grija, iepurii se inmultesc mult mai rar decat astia.

geor
04-07-2006, 13:11
pai cum se numesc obsedatii aia sexuali ? ca sa stiu ce caut....si ancistrusii,nu fac fata?...imi iau vreo 4...sa fie....deci schimbat apa des,melci,ancistrusi,neon corespunzator....acvariul e cam aproape de geam dar geamul e 90% acoperit,si nici nu pot sa-l mut de acolo...mai astept sfaturi de la voi,ms oricum

neouber
04-07-2006, 17:12
Mea culpa...am neon obisnuit cu lumina obisnuita, de o marca obisnuita..merge brici..l-am schimbat acum vreo 4 luni ca se arsese precedentul dupa 1 an si mrege bine

erik
04-07-2006, 22:13
Pai mai tu ce te grabesti asa sa scapi de el .Prima data vezi unde ai gresit , dupa aia vezi ce poti remedia iar in al III-lea rand vezi cum poti scapa.Chestia cu 400 de mi pe un neon nu prea cred doar vreo 250 de mi , un Philips bun daca sti de unde sa il iei .Problema cred ca este de la neoanele colorate , frumoasa '' discoteca'' .Acum , mai trebuie sa mai bagi si niste ''parchet colorat '' adica niste pietre si sa stai cu mana pe priza si sa stingi si sa tot aprinzi. Cel mai bine ar fi sa pui niste dezinfectant si sa schimbi partial din apa zilnic , pana scapi total de alge.


P.S Nu te crede desteptul satului deoarece vine unul mai bun decat tine care te intrece.Oamenii ti-au spus clar ca sunt alge.

geor
05-07-2006, 08:29
deci din moment ce eu incerc sa aflu ce e in acvariul meu inseamna ca sunt mai putin pregatit ca voi deci asta cu "desteptu' satului "...e un fel de ce vrei tu sa pari probabil....eu am insistat pt ca postati prea putin si nu pe intelesul tuturor.Eu nu am postat decat cand am avut probleme ..nu sa ma aflu si eu pe aici pe forum..Sry daca v-am deranjat asa tare..cu algele mele..nu am mai avut si mie-mi parea mucegai...are aceiasi forma,raspandire si culoare...Cat despre neoane..mai am un acvariu de 60 l cu neon simplu alb si de 1 si ceva nu am avut nici o problema...am sa le schimb si pe acestea...

erik
06-07-2006, 00:04
Ai spus ca postam prea putin.Fiecare posteaza cand poate , cand are timp .Uni dintre noi sunt preocupati cu serviciul , alti au alte probleme si tot asa se aduna.Despre ''mucegaiul'' , algele din acvariu s-au format din cauza culorilor neoanelor.Ar trebui sa le schimbi si algele vor disparea.Succes in continuare.