PDA

View Full Version : caras de balta cu caras de acvariu imperechere?



alvin
26-04-2012, 11:57
Acum 3 ani am luat niste plante dintr-un lac,plantele aveau icre,au scapat vii 3 carasi.Doi carasi sau facut porocalii in 3 ani,unu a ramas,culoarea de balta(3 femele),am cumparat 2 masculi de caras de acvariu si i-am pus impreuna intr-un mic iaz de 1400 litri.Ieri 1 carasmascul de acvariu a depus cu una dintre femele de balta,azi am scos plantele cu icre si le-am mutat(aceleasi conditii bineinteles) . Sint curios a mai incercat cu cineva sa faca combinati asta ? Ce fel au iesit carasii? Multumesc

drdiscus
26-04-2012, 13:10
Daca te referi la culoare si forma ai dat foarte putine informatii.Ce fel este masculul cu care a depus femela?Ce culoare, ce forma, ce varietate?Carasii de balta se inmultesc fara probleme cu cei de acvariu, fiind aceeasi specie.La carasi,culoarea dominanta este rosu(portocaliu in lipsa soarelui).In apa in care ai pus icrele pune si Triplafavina sa nu le atace fungii(mucegai).Cand vor iesi puii incepi sa-i hranesti din momentul in care innoata perfect orizontal iar primele mese pot fi din galbenus de ou fiert tare si pus intr-un ciorap de dama pe care-l scuturi de 2-3 ori in apa.

alvin
26-04-2012, 13:44
masculul este portocaliu cu alb,voalat si cap de leu

drdiscus
26-04-2012, 14:12
Daca este voalat nu este cap de leu, ci oranda.Cap de leu nu au aripa dorsala si nici voal.Iti vor iesi mai multi pui care vor semana cu mama, cativa cu usoare urme pe cap gen oranda dar nu excrescente mari cum sunt la oranda puri.In ceea ce priveste voalul vor fi multi cu o singura coada(gen cometa)scurta si lunga dar si cativa voalati iar culoarea predominanta va fi rosu si gri(care se v-a transforma in timp tot in rosu si ceva pete albe.Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.

dodi
19-01-2013, 11:20
daca femela este de balta ,cred ca aproape toti puii vor fi ca ea.