PDA

View Full Version : Scalari decolorati



vendetta1414
29-06-2006, 17:53
salut ... am niste scalari albi ... si de cateva zile s-au cam decolorat ... nu se mai vad bine pe ei dungile negre ... e vre-o boala ... ???

10x

africanu
29-06-2006, 18:44
Ai mei au dungi in functie de starea de spirit. Sunt sanatosi, voiosi, doar ca dungile le apar cand au ceva interesant de facut, cum ar fi sa manance. Nu as crede sa fie o problema.

verso
29-06-2006, 21:06
Nu este vorba de o boala neaparat. Pestii isi schimba dungile dupa starea de spirit. Urmareste-i. daca sunt asa de mult timp, decolorati, s-ar putea sa fie o problema. Dar de obicei se leaga si de mancare, de locul unde sunt, daca sunt stresati. Chestii d-astea

erik
29-06-2006, 21:12
Vezi daca nu isi schimba culoare inainte de a le da mancare sau in timpul de a le da mancare .Eu nu cred ca e o boala.

vendetta1414
29-06-2006, 22:12
acum le-am dat de mancare ... si vad sunt din nou colorati acum ...

10x

africanu
29-06-2006, 22:47
Cred ca la petshop aveau toti dungile foarte bine pronuntate pentru ca nu prea mancau, si se gandeau ca orice misca pe acolo e de mancare. :-P

vendetta1414
30-06-2006, 21:01
:cry: :cry: :cry: am gasit un scalar decolorat acum cateva ore ... mort si fara ochi ... mi s-a mai intamplat asta cam acum o luna ... ce poate sa fie ... in acvariu am acum Beta - 8 , Sanitari - 3 , Scalari 7 , Gurami - 2 , Zebre - 2 , Neon - 2 , Rechini - 2 , Changa Rhanga - 3 , Thaeria - 2 , Cutit - 2 , Xifo - 3 ...

10x

africanu
30-06-2006, 21:07
Daca nu ai 400l, atunci probabil prea multi pesti in spatiu prea mic.

razvan
30-06-2006, 21:40
"olelei costeleeeee" e cam ciorbita la tine in acvariu..
mai redu din specii si cauta ca "ce ramane" sa fie compatibile..

lasa scalarii si neonii, sanitarii (daca sunt corydoras) chiar si chanda, chit ca se vor decolora.. eventual si o pereche de xifo, pentru "supliment proteic"la hrana scalarilor.. restul.. da-i pe la prieteni sau vinde-i...

parerea mea.. care nu e musai sa fie urmata..

vendetta1414
30-06-2006, 23:39
eu asa as vrea sa pastrez ...
- scalarii
- cei 3 sanitari (Corydoras , Hoplosternum si Synodontis )
- 2 cutite (la astia chiar nu vreau sa renunt ... imi plac foarte mult ... )
- 3 chanda
- si poate sa pastrez si rechinii ...

da oricum ... la cutite si sanitari nu renunt ...

Johnny
01-07-2006, 01:43
Nu renunti pana cand ? Nu renunti acum dar cand or sa se faca de 30 cm ..ce te mai faci ?Daca iti plac cu adevarat construieste un pond pt ei :lol:
De la ce sa fi murit scalarul ?Greu de zis ,aproape imposibil.Faptul ca se decolorau e clar ca ceva nu le convenea.Fa niste teste de ph , nitriti, nitrati si amoniac si pe urma mai vorbim ;)

razvan
01-07-2006, 08:28
eu asa as vrea sa pastrez ...
- scalarii
- cei 3 sanitari (Corydoras , Hoplosternum si Synodontis )
- 2 cutite (la astia chiar nu vreau sa renunt ... imi plac foarte mult ... )
- 3 chanda
- si poate sa pastrez si rechinii ...

da oricum ... la cutite si sanitari nu renunt ...


si pina la urma la ce renunti???? :scratch :goodman: cu ce vrei tu sa ramai, tot naspa e... cory, hoplo, syno si apteronotus sunt pesti "de fund".. teritoriali, unii dintre ei.. itidai seama ca admosfera se poate incinge intre ei "uneori" ??? in plus de asta CEESC ... altii mai au si ceva proprietati electrice...

tot ciorba o sa ai ...mai departe alegerea iti apartine, insa sa nu te miri de "disparitii misterioase"

Radu
04-07-2006, 18:40
In primul rand trebuie sa spui ce volum are acvariul si filtrare, etc ...
In al 2 lea rand ca sa tii pesti trebuie sa stii daca sunt compatibili sau nu, sa stii cum se ingrijesc si ce mananca. Ori tu nu stii clar avand in vedere ca mai tii 2 cutite si ce mai tii tu pe acolo. Cutitul ajunge cam la 50 de cm (deci are nevoie la maturitate de cel putin 1,5 m lungime acvariu ca sa nu mai spunem ca iti trebuie suficienta latime ca sa se intoarca si ca indiferent cat de pasnic este tot o sa iti pape pestii mai mici de 6-8 cm) si nu trebuie sa ai decat 1 per acvariu. Rechinii n-ai spus de care sunt. In general li se spune rechini la Bala si la Pangasius. Daca Bala ajunge la 25-30 cm, Pangasiusii ajung la 1,3 m maxim si iarasi nu prea merge. Eu le ofer Pangaiusilor mei (am 2: unul de 25 si unul de 13 cm) 360 de litri si 1,3 m lungime si am de gand sa imi fac in vara asta unul de minim 500 de l deci intelegi ce presupune sa cresti astfel de pesti.
E normal ca Scalarii sa faca asa. Ai mei sunt de obicei decolorati in primele 10 minute in care le aprind lumina.

vendetta1414
04-07-2006, 20:45
- rechinii pe care ii am sunt Colombian Shark/Catfish (Hexanematichthys seemanni) ... asta am gasit pe net ... si au cam 7cm ...
- acvariul are 100L , filtu Aquael Fan 2 , si incalzitor Aquael 200W

erik
04-07-2006, 21:02
Rezultatul : acvariu mic multi pesti = ciorba.Scapa din pesti cea mai buna solutie sau se va intampla sa ramai fara multi din ei.Din nou iti spun treaba ta alegearea ta insa nu e bine ce faci cu atatia pesti :cry:

Radu
04-07-2006, 21:26
Bine bine am descoperit si ce rechinasi avem (desi nu prea sunt rechinasi ci sunt niste catfish pradatori) dar ce faci cu restu? Intelegi ca e ciorbita pe acolo? Chiar sunt prea incompatibili si acvariul foarte mic nu te ajuta deloc. Schimba-l si mai triaza pestii aia ca unii dintre ei sunt deosebiti si orice acvarist s-ar mandrii cu ei.
Poti sa renunti la toti in afara de Synodontys, Black Ghost si Ariusii tai. Daca Cutitele cresc mai repede ca Ariusii sau nu sunt suparate de astia din urma, s-ar putea sa se potriveasca insa restul da-i. Hoplosternum si cu Corydorasii sunt destul de comuni si nu prea au farmec sa stea langa ceilalti. Betta sunt pesti mici. Daca vrei fa-ti un acvariu de 40-70 de litri cu Betta si iti iei un filtru mic (oxigen n-au nevoie) dar n-au ce cauta cu ceilalti. Neonii si cu Changa si cu Bettele o sa fie papate ori de Ariusii ori de Knifefish. Asa ca nu prea au nici un viitor impreuna.

P.S. Ce Synodontys ai ca-s multi si de dimensiuni variate? Doar curios ca am si eu 2 Brichardi de vreo 10 cm sau mai mult si un Decorus mai mare si vreau sa stiu ce se mai aduce pe la noi.

vendetta1414
04-07-2006, 22:04
pai acum mai am Beta - 8 , Sanitari - 5 , Scalari 4 , Gurami - 3 , Zebre - 2 , Neon - 1 , Rechini - 2 , Xifo - 3 ...

da vreau sa raman cu sanitarii , 1 cutit si 2 discus si poate vre-o 4 pesti micutzi ...

erik
04-07-2006, 23:38
Cutit cu discus? Eu nu ma mai implic in acest subiect.Tine-o tot asa , merita.

vendetta1414
05-07-2006, 06:32
pai intreb si eu ... de unde vrei sa stiu care se intzelece cu care ... ca daca ma duc la magazin imi da pirania cu neoni ... si parca am citit undeva ca nu se pun nici discus cu scalari ... si e o poza la galerie -> acarii cu un acvariu asa ... eu asa cred din poza ... ca sunt scalari ... oricum ....

ps. gasesc pe undeva carti despre acvaristiva ... ca sa nu mai va stresez atat ... ??? deci unde sa fie scrisi "toti" pestii si tot ce le trebuie la fiecare ca sa poti sa vezi care se potivesc ...

sweet_cherry
05-07-2006, 08:32
Nu ne stresezi deloc. Noi incercam sa-ti spunem ca ai mult prea multi pesti in acvariu si, pe de-asupra, mai sunt si incompatibili. Carti despre acvaristica gasesti, sunt uneori utile, dar practica ramane practica si teoria- teorie. Nu mai crede ce zic vanzatorii. Acum ceva timp am discutat la rubrica "Alte" - "De prin pet-shop-uri adunate",de bunavointa si buna-credinta vanzatorilor. Daca vrei o carte buna, ia "Marele Ghid al Acvaristicii" sau macar "Acvaristica Practica".
Pana atunci, uite cateva asocieri intre pestii tai si alte specii:
- scalari: Cichlasoma severum, Plecostomus punctatus, Plecostomus commersoni, Betta splendens, Trichogaster leeri
- Betta splendens: Puntius tetrazona, Mollinesia vellifera
-Corydoras paleatus: Puntius conchonius, xipho, Betta splendens, Colisa lalia
- neoni: Rasbora heteromorpha, Hasemania marginata
-xipho: zebra, Puntius tetrazona, Mollienisia sphenops, puntius oligolepis
- zebra:puntius conchonius, danio malabricus, hemigrammus pulcher, guppy
In nici un caz nu asocia scalarii ci discusii pt ca primii pot fi vectorii unor boli specifice numai discusului de care scalarii nu sunt afectati.

africanu
05-07-2006, 08:51
Pana atunci, uite cateva asocieri intre pestii tai si alte specii:
- scalari: Cichlasoma severum, Plecostomus punctatus, Plecostomus commersoni, Betta splendens, Trichogaster leeri
- Betta splendens: Puntius tetrazona, Mollinesia vellifera



sweet_cheery strikes again. Unde ai citit minunile alea de compatibilitati? El are deja pesti prea mari, si tu il sfatuiesti sa bage altii la fel de mari?
Vad ca ii recomanzi calduros pleco... pai ala cand e mare .... unde o sa incapa? Apoi... sumatrani cu betta? Sunt sigur ca masculul de beta nu va mai fi agresiv.

vendetta1414
05-07-2006, 19:18
mai am Beta - 6 , Sanitari - 5 , Scalari 4 , Gurami - 3 , Zebre - 2 , Neon - 1 , Rechini - 2

pai de asta am sris si eu mai sus ... despre discusi ca am citit ca scalari poarta un virus ... etc ...

10x

sweet_cherry
06-07-2006, 19:30
africanu' pt ultima oara: citeste Acvaristica practica de Mircea Oprea, C.Ralex si vei vedea ca nu am scris prostii. Nu l-am invatat sa bage pesti mari in acvariu, i-am spus decat cu ce este compatibila fiecare specie! Citeste si apoi vorbeste!

sweet_cherry
06-07-2006, 19:46
Si, de asemenea, "Acvaristica" de Cristian Buzenche

Radu
06-07-2006, 21:32
Maaaammmaa... Ai dat cutitele? Ti le cumparam eu. Eu tot caut si n-am mai gasit din iarna. Oricum scria cineva ca cutitele nu s-ar intelege cu Discusii. Gresit! Cutitele nu sunt agresive numai ca la dimensiuni mai mari (peste 25-35 cm) mai papa si cate un pestisor mititel dar nu sunt pradatori adevarati ca "rechinasii" pe care ii are baiatu nostru in acvariu (ma refer la Arius Jordanii - el a dat terminologia noua dar eu nu-s obisnuit cu ea). Apropo, "rechinasii" aia ti-am mai spus ca sunt de fapt catfish si la dimensuni mai mari o sa faca ravagii prin acvariul tau.
Da, intr-adevar, scalarii nu sunt compatibili cu Discusii chiar daca ambii sunt ciclide.

africanu
06-07-2006, 21:41
Si, de asemenea, "Acvaristica" de Cristian Buzenche
Dupa cum iti ziceam si pe privat, nu ai vrea sa ramai fara pesti din cauza unei greseli de tipar.
Pentru detalii citeste-ti mesajul de pe privat, e offtopic.

vendetta1414
06-07-2006, 23:38
nu am dat cutitele ... mi-au murit cand am schimbat acvariul ... ca am pus toti pestii in 40L ... :cry: :cry: :cry: ...
- si mai am vazut ceva de cateva zile ... rechinii stau intr-un colt si nu se misca ... pana acum inotau mereu ... cred ca e boala asta ... din ce am mai citit pe aici pe forum ...
pt. Radu -> Synodontis eupterus sau Synodontis petricola ... nu stiu exact ce e ... o sa pun o poza ... da chiar nu stiu ce sa mai zic ... unii zic sa scap de el ... altii sa il pastrez ... mie imi place mult ... da sa il tin cu discusi si sa moare ... http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=686&start=30
ps. ce pesti sunt Arius ???

erik
07-07-2006, 21:12
Pai ai ciclat acvariul de 40 de l sau ai pus direct in el fara a fi ciclat? :roll: :roll: :roll:

vendetta1414
07-07-2006, 22:19
am scos apa din acvariul de 100L +filtru si incalzitor si am pus-o in cel de 40L ...

Radu
10-07-2006, 09:57
Hexanematichthys seemanni este Arius Jordanii da sunt familiarizat cu vechea denumire si de aia i zic ca cea din urma. Ce legatura are Discusu cu Synodontisu? Merg impreuna fara probleme. Si ia mai stai putin - Petricola sau Eupterus ca e o diferenta mare intre ei? Mie personal nu-mi place deloc Eupterusu dar Petricola mi se pare super desi pe viu n-am vazut decat Eupterus. Oricum ar fi merg cu Discusii desi Synodontis este un peste care natural traieste cu ciclidele in lacurile de rift africane (Malawi/Tanganika) fiin pesti care nu sunt neaparat agresivi dar se pot apara de ciclide - vorbesc de majoritatea Synodontisilor ca asa mai sunt si de rauri.
Pacat de cutite. Mie mi le-a omorat "Romania". Intr-o noapte mi s-a luat curentu de vreo 3-4 ori cate 1-2 ore de fiecare data si cred ca s-au cam adunat nitriti/amoniac ceva ca dimineata se simtea foarte rau si in scurt timp a festelit-o. Sunt cam sensibili si le plac schimburile foarte dese de apa. Eu aveam acvariul cam aglomerat si banuiesc ca nefiin curent si fara oxigen si acumulandu-se subst toxice saracu n-a mai avut scapare. Si il aveam de vreo 2 saptamani. Deh asta este. Poate voi mai avea sansa ca acu mi-am luat si pompa cu baterii si am si acvariu de 360 de l pe care vreau sa-l upgradez pe la vreo 500.