PDA

View Full Version : Calitate la galeria de poze



Laurentiu Craciunas
27-12-2007, 15:33
Salut,

dupa "accidentul" de astazi de la galeria de poze am decis sa scriu noile standarde pentru poze. Suntem in 27 decembrie, multi sunt plecati de-acasa, nu intra pe net sa vada anuntul asta, de aceea regulile se vor aplica incepand cu 15 ianuarie. Pana atunci totul ramane la fel.

Va rog ca pana in 15 ianuarie sa va salvati pozele proprii pentru ca multe dintre cele existenta acum in galerie vor fi sterse. Nu se va face in functie de user-ul care le-a postat, ci in functie de calitatea pozelor (care a scazut mult in ultima vreme, contrar evolutiei tehnicii foto).

Standarde noi:

- poza va avea maxim 150 kb (asa era si pana acum)
- maxim 800 px latime si 600 px inaltime
- va fi gazduita la noi pe server (pentru a preveni incidentele de tipul celui de azi), deci nu se completeaza cu linkul de la alt site
- va avea un nume sugestiv (nu: ???, dsc2345, poza1, etc)
- va avea descriere (1-2 propozitii macar, in care sa fie descris ce se vede in poza, sunt multe poze in care nu stiu la ce sa ma uit, pentru ce e facuta poza, etc)
- va avea keywords (3-4 cuvinte cheie dupa care sa poata fi gasita, am patit de multe ori sa imi aduc aminte de o poza si sa nu o pot gasi din cauza ca nu are keywords relevante)
- poza sa fie clara, sa nu fie facuta cu o mana tremuranda... sunt cateva topicuri pe forum despre fotografie, e bine sa fie citite
- sa nu fie dubluri: ce rost are sa avem 20 de poze cu "un neon"? nu e nici o diferenta cand sunt pozati ca indivizi singulari, cand vine vorba de un banc e alta poveste - deci daca mai exista deja poze cu o specie de planta, sau de peste care arata la fel cu cel din noua poza... nu va fi validata. Alte specii incluse in aceeasi categorie: molly, cory, pomacea (am sters peste 30 de poze cu pomacea galben...), etc.
- nu se mai accepta poze in care se cere identificarea unei boli, plante, peste, etc
- gata cu pozele facute din 15 unghiuri, imi vine in minte acum cazul unui capac pozat din toate colturile...

Pentru a intari cu exemple, aici sunt cateva poze care respecta standardele noi:
http://photo.acvarist.ro/acvarii-acvariu-460l-in-constructie-3336.htm
http://photo.acvarist.ro/acvarii-varietati-guppy-3316.htm
http://photo.acvarist.ro/acvarii-rosu-turchiz-3356.htm
http://photo.acvarist.ro/acvarii-femela-silver-2982.htm
http://photo.acvarist.ro/acvarii-malawi-tank...ziua-0-2871.htm
(le-am luat la intamplare, mai sunt si altele)

Concluzie: pana in 15 ianuarie salvati pozele pe calculator pentru a preveni pierderea lor. Dupa aceea doar pozele care respecta cele cateva reguli de mai sus vor fi validate.

Daca e greu sa se respecte noile "standarde" mai sunt si alte servicii care ofera gazduire de poze:
http://picasa.google.com/
http://imageshack.us/
http://www.imagehosting.com/
http://photobucket.com/

Numai bine si Sarbatori fericite in continuare! :)

Later edit: Pentru ca sunt multi care nu inteleg ce inseamna o descriere adecvata pozei am sa fac un schelet care trebuie urmat.

La pozele cu pesti:
Nume stiintific:
Nume popular:
Varietate:
Varsta:
Dimensiune:
Sex:

La pozele cu acvarii in ansamblu:
Dimensiuni si volum
Aparatura (filtrare, aerare, iluminare, incalzire, etc)
Specii si numarul de pesti (denumirea stiintifica)
Specii de plante (denumirea stiintifica)
Alte animale - creveti, melci, raci, etc - (denumirea stiintifica)
Decor (obiecte, substrat, background, etc)
Substante folosite pentru intretinerea acvariului
Orice alta informatie legata de acvariu (parametrii apei, pozitionarea acvariului, etc)

La pozele cu plante:
Nume stiintific:
Dimensiuni:
Substrat:
Iluminare:
Fertilizanti:
Temperatura apei:
Alte detalii:

Am adaugat link catre topicul asta in forumlarul de upload al pozelor, la sectiunea "Descriere". Pozele care nu se conformeaza nu sunt validate.

master_alexut
27-12-2007, 15:35
da mai greu sa fac din o poza de 1 mega sa aiba cativa k.

andreic
27-12-2007, 15:38
De ce? Folosesti de ex. Microsoft Photo Editor si o transformi imediat respectand cele 2 crereri( maxim 150 kb si 800 px latime si 600 px inaltime).

Laurentiu Craciunas
27-12-2007, 15:43
master_alexut, tocmai de asta am dat exemple... pentru a arata ca se poate calitate in 150 kb...

verso
27-12-2007, 17:03
Daca am album personal de ce nu pot pune poza si cu ancistrusul meu? Chiar daca altul are alta poza? Nu pare logic...

manu
27-12-2007, 23:55
"- nu se mai accepta poze in care se cere identificarea unei boli, plante, peste, etc "
si totusi, cateodata o poza face mai mult decat o descriere care poate fi interpretata in mod si chip... :roll:

Laurentiu Craciunas
28-12-2007, 13:55
manu: ai dreptate cand zici ca o poza face cat 1000 de cuvinte, problema e ca pozele in cauza au doar utilitate de moment, pana se identifica problema/specia/etc. Apoi raman pierdute in galerie si stau degeaba, cine le vede habar n-are ce-i cu ele. Zic din ce a fost pana acum: cineva pune o poza la galerie, pune un titlu gen: "ce boala are pestele meu?", intra pe forum, pune link catre poza si discutia continua pe forum. Se ajunge la un rezultat (pozitiv: se identifica boala, se trateaza si se vindeca, sau negativ: moare pestele) apoi totul devine istorie. Daca la 2 luni intra cineva la galerie si vede poza, habar n-are ce-i cu ea.

De asta sugerez in cazul asta sa se foloseasca siteuri de gazduire poze, pentru ca la o saptamana dupa ce au fost aratate "publicilui" sunt inutile.

La noi la galerie vreau sa fie doar poze utile si de calitate, sa vezi ceva nou din fiecare poza fara sa te plictisesti c-ai vazut acelasi peste de 5 ori, sau ca mana era tremurata si-n poza nu se vede mai nimic.

verso: sectiunea de albume personale a fost facuta initial in ideea urmaririi unei evolutii a acvariilor, de la cum s-a inceput la ce a ajuns, apoi s-a deviat si lumea a inceput sa puna poze si cu granulatia substratului vazuta din 6 unghiuri. Daca ancistrusul tau va aduce ceva diferit fata de celelealte poze (calitatea pozei mai buna, surprinde o faza specifica din reproducere de exemplu, sau orice altceva care nu mai exista la galerie) fii sigur ca isi va avea si el locul in galeria noua.

White_wolf
28-12-2007, 15:19
Dar poze cu pesti bolnavi, in care sa se specifice boala si eventual tratamentul cred ca ar fi utile....De ex: peste bolnav de gris {poza} se trateaza cu..... sau cu......
dar nu 30 de poze.....doar 1-2 si daca se poate sa se faca un compartiment special de boli....
E doar o propunere :roll: ....

edit: atunci nu cred ca sar mai deschide atatea topicuri :lol:

andreic
28-12-2007, 15:21
Pe siteul JBl exista sectiune speciala si crede-ma ca pozele sunt de o calitate excelenta, deci nu mai ai nevoie aici.
Uite aici linkul: http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2

manu
28-12-2007, 16:24
laur: acum am priceput, asa e, ai dreptate ;)
andrei: mai bine nu ma uitam la "linkul tau", mi s-a facut parul maciuca cand am vazut cum aratau unii pesti bolnavi :cry:

danyalexa
28-12-2007, 16:37
Sunt de acord cu drhyperlaur.E important sa vezi POZE cu acvarii , nu acvarii in CEATA ! Felicitari pentru decizia pe care ai luat-o !

kriss
28-12-2007, 21:51
am si eu o problema la galeria de poze: vreau sa sterg cateva poze, dar nu stiu de unde. daca nu le pot sterge eu, atunci eventual pot da titlurile pozelor pentru a fi sterse.

edit: am gasit acum cum pot sterge pozele.

este foarte buna ideea acestor noi reguli, dar totusi poate se poate face o sectiune speciala pentru cei care au nevoie sa le fie identificat pestele, planta etc. o sectiune care eventual sa permita pastrarea pozei respective de exemplu o saptamana, dupa care sa fie stearsa.

Yogi
29-12-2007, 16:48
Am si eu o intrebare. Pot sa pun si poze cu soparla mea? :mrgreen:

floorinache
30-12-2007, 16:45
Ref la

cineva pune o poza la galerie, pune un titlu gen: "ce boala are pestele meu?", intra pe forum, pune link catre poza si discutia continua pe forum. Se ajunge la un rezultat (pozitiv: se identifica boala, se trateaza si se vindeca, sau negativ: moare pestele) apoi totul devine istorie
trebuie sa luati in considerare si necesitatile membrilor acestui forum legate de identificarea unor boli, a unor alge sau a unor plante care nu sunt dezvoltate normal.
Odata poza postata corect la rubrica potrivita, raspunsul la intrebari va fi util si altora . Altfel se vor crea zeci de topicuri cu intrebari de genul : ce boala/alga/planta este cea care arata asa si asa si se comporta nu stiu cum ...etc
De fapt ce e mai bine sa nu posatam poze si sa umplem forumul cu topicuri ref la aceeasi boala sau sa punem o poza si toate discutiile sa fie grupate??

Laurentiu Craciunas
30-12-2007, 20:59
floorinache ai dreptate, numa vezi tu ca majoritatea celor care au astfel de probleme prefera sa intrebe inainte sa caute informatia. Daca ai timp sa te uiti putin vei vedea cate topicuri sunt deschise pe tema algelor, multe din ele chiar pentru acelasi tip de alga. Asta in ideea in care pana acum postarea de poze cu alge era accesibila tuturor la galerie. Poze cu boli sunt deja pe forum, vezi la sectiunea de boli, calitate mai buna ca cele de acolo nu cred ca o sa scoata posesorii de pesti bolnavi.

ps: vezi si linkul lui andreic

Temerarul
03-01-2008, 12:16
azi am incercat sa pun si eu o poza... inainte de a citi posturile astea... asa k descrierea pozei mele e incompleta si sunt cateva greseli pe care le-am facut.

oricum o decizie utila deoarece oricum spatiul de gazduire pe server este limitat si cred ca asta e o mare problema (de aici cred k vine si limita de 150k care e cam putin, desi cu un program adecvat poza nu va suferii foarte mult la claritatea culorilor ;) )

pentru cei care nu stiu ce boala are pestele pot sa foloseasca acele linkuri de sus de gazduire foto si cred ca e mult mai bine decat postarea lor in galerie singurul dezavantaj ar fi ca un eventual vizitator, dupa o perioada de timp nu va mai vedea imaginea si poate este exact ceea ce cauta.

romelian
03-01-2008, 12:39
Consider ca in cazul in care nu va fi permisa postarea unei poze cu o specie de planta sau peste deja existenta in galerie,se va ajunge la un moment dat sa vedem aceleasi poze si peste trei ani.La ce bun atunci albumele personale,cand se aplica regula" primul venit, primul servit" .Cine trage tare pana in 15 ianuarie si-si umple galeria de poze,va avea in continuare, cine nu, ramane pe dinafara(sau posteaza numai link-uri de la alte site-uri.
Nu mi se pare echitabila treaba.Daca sunt albume personale, lasa-l domle pe fiecare sa-si posteze ce vrea acolo, doar e munca lui, nu?Sau ne dor ochii daca vedem un peste,in speta extraordinar, dar poza facuta cu telefonul mobil,sau un aparat foto de o mai slaba calitate.Luati in considerare faptul ca nu toata lumea are bani sa-si cumpere fotoaparate performante.De altfel cunosc un caz in care un tanar pasionat acvarist si-a vandut ghetele de fotbal la jumatate de pret , ca sa-si poate cumpara incalzitor la pesti, sa nu-i moara peste iarna.Ca o solutie alternativa, propun ca fiecare album personal sa fie limitat la un anumit numar de poze,(15-30) nu stiu cate,iar cand s-a umplut sa nu poata posta altele, decat dupa ce curata ce are in plus.Doar sunt atatia administratori si moderatori aici, ca nici nu trebuie modificat soft-ul.S-au facut atatea concesii in ce priveste limbajul pe forum,tipologia prosteasca si repetata a intrebarilor fara cauza si scop, iar niste poze ne irita daca sunt mai slab facute, ce Dumnezeu?

Temerarul
03-01-2008, 15:18
sunt de acord cu o limitare a numarului de poze ceea ce ar putea fi o solutie a spatiului, dar sunt anumite specii de pesti sau melci care arata identic si o poza doar la ei e... comuna...
o varietate de guppy, de crap coi, un scalar mai deosebit isi merita locul lor in galeria de poze sau un peste simplu care este inglobat untr-o imagine de ansamblu cu acvariul, ceva mai deosebit(chiar daca pentru mine si un pui de guppy de 1 cm e deosebit).

romelian
03-01-2008, 23:04
Vrei sa spui ca un melc din acvariul meu e identic cu melcul din acvariul tau, iar daca tu ai o poza deja eu nu mai trebuie sa pun?Si contextul(acvariul meu ca atare) nu va mai conta?
La ce mai foloseste galeria de poze?Dati search pe google si gasiti acolo pestii altora,mai "misto" decat ai vostri...
In definitiv, la ce mai tinem acvarii,daca au altii si pentru noi?Eee...

Laurentiu Craciunas
03-01-2008, 23:12
romelian, tocmai asta e ideea. Search-ul la galerie sa nu fie echivalent cu search-ul de la google. Daca pui tu o poza cu un pomacea banal, pun si eu, mai pun inca 10 oameni, apoi dai un search si vezi pozele alea cu pomacea.. identic cu google. In schimb, daca pun eu o poza cu pomacea banal, cum sta pe sticla, pui tu una cu un pomacea care tocmai face un cocon, mai pune cineva un cocon aproape "copt", mai vine cineva cu o gasca de 30 pui proaspat iesiti.. parca altfel arata search-ul dupa aia, nu crezi?

Nu am nimic cu pozele personalizare, adica sa se vada si contributia ta, daca pozezi un pomacea singur poate fi la tine in acvariu, dar la fel de bine poate fi si in petshop in acvariu. Am zis sa nu fie 10 poze cu cate un neon, dar e ok sa fie poze cu bancuri de neoni surprinsi in diferite ipostaze (la masa, la inot simplu, cu un background din cine stie ce plante, etc), dar sa fie si contributia posesorului, adica ceva diferit.

ciprianmp
10-01-2008, 20:16
Recomand cu caldura acest software free, de care stiu foarte putini. Este ceea ce folosesc eu sa reduc de cca 9 ori dimensiunea pozelor, fara sa pierd din calitate. Atentie - merge doar pe XP.
http://www.microsoft.com/windowsxp/using/digitalphotography/learnmore/tips/eschelman2.mspx
Download link:
http://download.microsoft.com/download/whistler/Install/2/WXP/EN-US/ImageResizerPowertoySetup.exe

Si va mai dau un pont: ca sa reduceti o poza de la 1Mb la 100-150kb, la aceeasi rezolutie, faceti o proba: dati click dreapta si dechideti-o cu Microsoft Paint (cel mai simplu photo editor, cel cu care vine Windows-ul la instalare). Dupa ce ati deschis-o, alegeti simplu, din meniu, File/Save. Surpriza: aceeasi calitate, dimensiune de pana la 10 ori mai mica. Explicatia este ca Paint-ul arunca toate informatiile reziduale (cum ar fi unele date Exif adaugate automat de camerele foto digitale sau anumite editoare photo - gen copyright) si pastreaza ceea ce este esential la o imagine: pixelii.

Nota: vorbim aici despre extensiile de baza (.bmp, .jpg, .jpeg; n-am incercat .gif sau .png), dar nu e vorba oricum despre .tif sau alte tipuri de imagini mai exotice...

Sper ca acest pont sa va fie de ajutor in postarea de imagini de calitate in galeria acvarist.ro.

Ro_land
23-01-2008, 08:58
Intrebare: daca nu ese valideaza o poza din anumite motive, de unde afla userul respectiv ce buba a facut?

Danny
23-01-2008, 09:22
se trimite un email ;)

LupeLupino
19-01-2009, 18:25
Intrebare: se mai ocpa cineva cu validarea pozelor?

Multumesc anticipat
Laurentiu

andreic
19-01-2009, 18:26
Cand avem timp se valideaza.